Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 15, 2024, 22:55:06

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 33   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност,майчинство и закони - 4"  (Прочетена 218917 пъти)
 
zenia4607
Регистриран

Публикации: 1


« Отговор #360 -: юни 20, 2011, 10:11:51 »

Добър ден на всички!
Виждам, че тук има доста компетентни хора и могат да ми помогнат за разлика от НОИ и счетоводителката.Въпросат ми е следният
Детето ми е родено на 06.04.2010 и сега съм бременна с второ във началото на вторият месец.Генеколожката слядяща бремеността ми се съгласи да ми пише болнични докато съм бременна, но дали ше ми се изплашат на 90% от дохода за година или година и половина назад и колко ше ми е майчинството за второто дете?С първото ми е 32,56 лв на ден, а сега от 27 апил съм на 240лв
?Клоко е максималничт брои дни, които може да ми даде за болночен?
Много ви благодаря на всички предварително за помоща и поздрави!
Активен
menyanthe
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 564



Моят сватбен албум

« Отговор #361 -: юни 24, 2011, 23:39:50 »

180 дни е максималният брой дни болничен за бременност.
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #362 -: юни 29, 2011, 14:36:03 »

Следващият текст от КСО дава отговор относно размера на обезщетението на zenia4607
Тук обаче идва въпросът с болничните. На мен малко не ми стана ясно защо е необходим болничен, ако си в отпуск за отглеждане на дете до 2 години. Болничен ти трябва само, ако си на работа. Така или иначе, ако искаш да взимаш повече пари през този период ти е по-изгодно да се върнеш на работа и да излезеш в болничен. Обезщетението ще е със сигурност повече от 240лв. Така или иначе мисля, че в този случай ще ти се полага и 50% от обезщетението за отглеждане на дете (от 240лв), тъй като излиза, че няма да ползваш правото на отпуск (чл.54 КСО).
И след това идва чл.49 ал.2, който ти дава право да избереш да получаваш размера на обезщетението за първото дете, ако е по-висок. В този случай мисля, че ще бъде така.

Обезщетение при бременност и раждане

[Препратки от статии] [Препратки от практики] [Препратки от процедури] [Бележки]

Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.

(2) (Нова - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.

Ако някъде греша, нека ме поправят по-вещите, че нещо се омотах и аз в тези обезщетения, но като цяло ми се вижда логично да е така  pardon
Активен
preslava_82
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 634



Моят сватбен албум

« Отговор #363 -: юли 11, 2011, 08:45:56 »

Едно бързо и кратко въпросче... blush
Майчинството (при вече подадена декларация при работодател) през НОИ ли минава пак?
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #364 -: юли 11, 2011, 09:15:07 »

Майчинството след подадена декларация се плаща от НОИ около 5-то число на месеца.
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #365 -: юли 12, 2011, 14:58:24 »

Имам въпроси и ги задавам конкретно:

1.След като педиатърката ми издаде изравнителен болничен,поради по-ранна дата на раждане от термина,го нося на работодателя.Нося ли и този болничен от болницата (42 дневния)?

2.Към 42-дневния болничен от болницата има прикрепени моя и на бебето епикризи,трябва ли да го предавам на работодателя заедно с тях?

3.След изравнителния болничен от педиатъра издава ли се друг и от кого?Ако не се издава,кога трябва да пускам молба за отпуск по майчинство?

Мерси предварително на отговорилите  give_rose
« Последна редакция: юли 12, 2011, 15:04:03 от carlyangel » Активен
preslava_82
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 634



Моят сватбен албум

« Отговор #366 -: юли 12, 2011, 15:42:08 »

Ами болничния,който ти е от родилния дом досега трябваше да го дадеш на работодателя,епикризите направи си копия и ги дай на  твоя личен лекар и съответно на педиатъра на Лори,а след изравнителния болничен се подава молба при работодателя за майчинството,нужен ти копие на акта за раждане.
Дано да съм пмогнала,ако има нещо друго,което те интересува ми пиши. smile
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #367 -: юли 13, 2011, 00:29:06 »

Аз пусках и молба до работодателя, за да изляза в майчинство за дните от 135 до 410, мисля че беше. Що се отнася до епикризите моите са си в мен. Лекарите, моя и на Стилиян, ми поискаха копия да останат при тях.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #368 -: юли 29, 2011, 14:05:59 »

uliaulia, чак сега попадам на тази тема, а ти сигурно си си решила проблемите. За всеки случай да ти кажа, че този неплатен отпуск, който ще тече, няма общо с онези 30 дни неплатен отпуск за календарна година. Ти ще си в отпуск за бременност и раждане, но няма да получаваш обезщетение, защото нямаш 12 месеца осигурителен стаж. /18 месеца, които споменаваш, са периодът, от който се изчислява обезщетението - това се промени тази година/.
Активен
kateto87
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 373



Моят сватбен албум

« Отговор #369 -: август 04, 2011, 12:40:01 »

 give_rose Здравейте мили мами smile Имам няколко питания и ще съм мн благодарна от съветите ви.
Накратко само да кажа  че бреди да забременея бях без работа 1 година и нещо, та няма да взимам майчинство, не успях да се запиша при някои познат дори фиктивно, пък  с мъжа ми решихме че нямаме възможност да ми внася парички, както и да е това си е наше решение. Исках да попитам  понеже съм мн малко запозната но знам чè когато майката няма да взима майчинство и се полагат от солиалните 1 година помощи по 100 лв, ако дохода на член от семейството ние под 350 лв. Някой запознат ли е повече да ми каже sad и другото нещо днес като бях на доктор и понеже не ми трябва болниèн като ме пита сестрата на доктора тя ми даде едно малко зелено направление надписано до социалните ако го искат, та ми каза жената è се давала пак няква помощ от там 45 дена преди раждане, аз за еднократната след райдането знам но затова не бях чула ...
Извинявам се за дългия и може би омотам пост , но ви благодаря предварително
Хубав ден give_rose
Активен
menyanthe
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 564



Моят сватбен албум

« Отговор #370 -: август 04, 2011, 13:15:58 »

Ако имаш 12 месеца стаж, независимо кога, ти се полага майчинство на минималната работна заплата - но не знам какви документи и кога и къде се подават.
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #371 -: август 05, 2011, 00:39:17 »

kateto87, ако нямаш 12 месеца стаж може да получаваш помощи по реда на Закона за семейни помощи за деца - еднократна помощ за бременност и месечна помощ за отглеждане на дете, ако отговаряш на определени критерии и брутният доход на член от семейство е по- малък или равен на 350 лв. за 2010г.

Полага ти се и еднократна помощ в размер на 150лв., която се изплаща до 45 дни преди раждането и точно за това са ти дали това "едно малко зелено направление". Него го даваш в социалните и мисля, че се подаваше някаква молба там, ама не съм сигурна, че аз получавам майчинство от местоработата си. Полага ти се и еднократна помощ за първо живородено дете в размер на 250лв.

Ако обаче имаш тези, мисля вече, 18 месеца трудов стаж незнам как става.
Активен
*mwpo
Професор
****
Публикации: 479



« Отговор #372 -: август 05, 2011, 06:56:54 »

Тази еднократна помощ преди раждане 150 лева е само за неомъжени жени-самотни майки/колко грозно звучи/.
Активен
*mama Eli*
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 873


Любов има навсякъде! Само трябва да се огледаме!


Моят сватбен албум

« Отговор #373 -: август 05, 2011, 13:21:50 »

Здравейте на всички  smile
Имам едно бързо въпросче ...
 
Полага ти се и еднократна помощ за първо живородено дете в размер на 250лв. 
Знаете ли тази сума дали се изплаща на деца, който не са родени в България, но са български граждани с ЕГН и т.н. И дали евентуално има период за подаване на молба, примерно за тях?
 give_rose
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #374 -: август 05, 2011, 17:56:06 »

Ели,племенникът ми е роден в чужбина,но си взеха паричките при първото идване в България. good
В някой общини размера на помоща е доста над 250лв...
Активен
Страници: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 33   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines