Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 16, 2024, 02:43:34

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 33   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност,майчинство и закони - 4"  (Прочетена 218940 пъти)
 
wanting
Професор
****
Публикации: 314



Моят сватбен албум

« Отговор #285 -: февруари 28, 2011, 15:12:16 »

аз искам дапопитам мамите, след като ми изтече майчинството на 90%, следва една година на минималната..това ясно  good
въпроса ми е аз трябва ли да подавам някакви документи или счетоводителите на фирмата след като ми изтекат месеците на 90 % или автоматично минавам на минималната ?
Активен
red_roses
Професор
****
Публикации: 415


« Отговор #286 -: март 07, 2011, 10:50:19 »

Здравейте. Моето питане не знам дали е точно по тази тема , но е сходно. Та, не съм бременна , но планираме с мъжа ми от няколко месеца. За жалост , обаче оня ден ме съкратиха от работа , не стига , че бях на половин работен ден. Тъй , поинтересувах се малко и разбрах , че дори и да не си намеря скоро работа ако забременея ми искат 12 месеца стаж ИЗОБЩО , като 45 дена преди термина трябва да съм назначена на трудов договор , за да ми плащат след това майчински. Всичко много хубаво , но тъй като сега оставам и без доходи се чудя какво да правя. Започнах веднага да си търся работа , че с 1 заплата не се живее , но пък от друга страна правим опити и за бебе. Ами ако започна нова работа и бебето стане как и с какви очи ще кажа на новия работодател? От друга страна пък сега имам нужда най - много от работа , за да могат да ми вървят осигуровки и т.н. , които ще са ми нужни по натам. Не мога и да стоя със скръстени ръце и просто да чакам бебето да стане и през това време нищо да не правя. Страхувам се да не стане така тъкмо да започна някъде и да забременея.
Активен
m_eleva19
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 813


Моят сватбен албум

« Отговор #287 -: март 07, 2011, 11:40:11 »

Сигурно не този съвет искаш да чуеш, но аз бих изчакала с бебеправенето...И не съм убедена дали не искат вече 1.5 г. стаж изобщо...Доколкото помня имаше един срок от 6 месеца, в който нямаш право на болничен, за отпуска ти трябват мисля 8, поне беше така, когато мен ме засягаха нещата, а ако си на изпитателен могат да ти го прекратят...И ако заплатата на половинката не стига за двама, как ще се справите трима?
Активен
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #288 -: март 07, 2011, 15:34:00 »

Сигурно не този съвет искаш да чуеш ... И ако заплатата на половинката не стига за двама, как ще се справите трима?

Ох не ми се иска да съм черногледа, но и аз подкрепям m_eleva19. Лошото е, че колкото и тънки сметки да си правиш за майчинство, могат да излязат криви. Забебеправиш ли, си слагаш главата в торбата. За какво мислиш че са тия закони да пазят бременните и майките? - ми защото са супер уязвими в този период от живота и кариерата си. Другото, заради което се правят закони е, за да се заобикалят. Аз с такива страхове си отрових бременността, така че те разбирам напълно. НО! Помисли си за семействата, които имат репродуктивни проблеми, колко пари, време, нерви и страдания хвърлят, за да имат своето чудо и коя такава многосрадална майка би се уплашила от година-година и половина без майчинство... Аз с това се успокоявах в най-тежките си моменти. Двама сте, семейство сте, говорете, решете. На държавата не чакайте.
Активен
red_roses
Професор
****
Публикации: 415


« Отговор #289 -: март 07, 2011, 17:04:12 »

Като имах предвид , че с една заплата не се живее по - скоро исках да кажа , че определено стандарта ни доста ще падне , но иначе можем да се оправим. Слава Богу съм много спестовна и имам , както се казва пари за черни дни. Не разчитам и на държавата. Да престанем да бебеправим няма да стане , защото и без това от няколко месеца опитваме и не става, аз не съм първа младост , на 29 съм и исках поне около 30 да родя . Няма да се откажа от бебеправенето , по - скоро идеята ми беше да си споделя и да видя има ли и други жени в моето положение , които са без работа и бебеправят. Чуденката ми беше именно тази - как ако си намеря работа да съобщя на работодателя , че съм бременна (евентуално) , а тепърва да съм навлязла в дейността на фирмата. Няма ли да е много гадно , не знам. А да стоя и да чакам да стане чудото пак не си е работа , ами ако стане след време , а не сега , ами , ами.... Хиляди ами-та sad.
Активен
radi.
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 241



Моят сватбен албум

« Отговор #290 -: март 07, 2011, 17:40:57 »

red_roses и аз съм в подобно състояние само дето аз вече съм бременна и съм без работа, а и уча редовно. На мен братовчетка ми има фирма и обеща да ме води на работа за да взема майчинство. Обаче много се притеснявам защото аз живея в София, а фирмата е в Пловдив и ако и направят проверка да не стане проблем за нея. Много ще съм ви благодарна ако някоя "заобиколила" по този начин закона разкаже за проверки е т. н. give_rose
Активен
emili85
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 452



Моят сватбен албум

« Отговор #291 -: март 09, 2011, 16:23:02 »

Искам да попитам някой знае ли какво е Бисера КТ  huhhuh.gif
Миналият месец си погледнах в картата и имах 100 лв  pardon а бях получила майчинство вече, но ми беше спрян телефона и не бях получила смс че е постъпило нещо по сметката, а случайно проверих. Помислих че са преизчислили нещо понеже връщах надвзето майчинство и явно съм дала повече.
Но сега пак получих смс, че има постъпление 100 лв и стотинки от Бисера КТ  blush
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #292 -: март 09, 2011, 16:31:51 »

emili85, Бисера е система за преводи м/у банките, но КТ незнам дали е част от това име или е друга абревиатура - КТ на мен ми прилича на Кодекс на Труда  crazy
Активен
emili85
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 452



Моят сватбен албум

« Отговор #293 -: март 09, 2011, 16:36:49 »

Хмм, доста странно, на тази карта освен майчинство и детски друго не получавам  nea
А майчинството го получих, а детските са 70 лв  girl_impossible
Някой има ли инфо за надвзетото майчинство дали ще връщат лихвите. Освен това да е, друго няма какво да е
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #294 -: март 09, 2011, 16:40:22 »

Бисера наистина се казва системата за банкови разплащания, която ползват бюджетните организации.
А КТ означава, че сметката ти е кредитирана от Бисера, т.е. получила си сума. Банковата ти сметка се кредитира с получените суми и дебитира с изтеглените от нея. Явно си получила бюджетен превод, а точно от кого и какъв е трябва да провериш в банката.
Активен
emili85
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 452



Моят сватбен албум

« Отговор #295 -: март 09, 2011, 16:47:53 »

Таакааа. Още 1 въпрос  danceg
Ако детето е родена на 5 май 2010 и майката взима процентно майчинство, не минимално, кога трябва да подаде документи за това че продължава с минимално след навършване на 1 год на детето. Че на една позната са й казали на 1 август  blush А аз мисля че трябва по-рано
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #296 -: март 09, 2011, 20:15:33 »

Зависи кога е бил термина, а не кога е родено детето. Броенето започва от датата на първия болничен - 45 дни преди термин. Броят се 410 от тази дата и след изтичането на този период се подава молба - декларация за преминаване на отпуск за отглеждане на дете до 2 години, когато се плаща минималната.
Ето например моя термин беше 20 ноември 2009. Детето се роди на 9 ноември 2009. 90% обезщетение взимах до 19 ноември 2010 включително.
Активен
emili85
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 452



Моят сватбен албум

« Отговор #297 -: март 09, 2011, 22:09:22 »

термина е бил 3 май, но и аз казвах че е една година платенотот майчинство, а от НОИ й казали че е 1 год и 2 месеца Oh my ... Незнам какво да кажа
Активен
wanting
Професор
****
Публикации: 314



Моят сватбен албум

« Отговор #298 -: март 10, 2011, 12:35:07 »

след изтичането на този период се подава молба - декларация за преминаване на отпуск за отглеждане на дете до 2 години, когато се плаща минималната.

тази молба ние ли трябва да си я подадем или пак счетоводителите на фирмата ?
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #299 -: март 10, 2011, 20:49:53 »

Момичета, имам един въпрос. Болничния ми е до днес, от утре трябва да съм на работа. Говорих със счетоводителката на фирмата ни и тя ми каза, че декларация за майчинството ми ще се подаде през април, защото през април се плащали осигуровките за март. Въпросът ми е какво ще стане с тези дни от 10-ти март до 31-ви ще получа ли някакви пари за тях като майчинство или остават висящи?
Активен
Страници: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 33   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines