Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 28, 2024, 05:11:01

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 33   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност,майчинство и закони - 4"  (Прочетена 219827 пъти)
 
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #255 -: февруари 19, 2011, 22:34:30 »

Изпитателният срок със сигурност се прекъсва при болничен и отпуск. Т.е. след като е била в болничен, същия период трябва да се прибави към датата, към която е трябвало да изтече изпитателния срок. Може би искат да се подаде молба, за да се застраховат, макар и да са в правото си да прекратят договора, понеже все още е в изпитателен срок. Предполагам, че заради непрекъснатите болнични не смеят да те освободят те.
Единственото допълнително, което мога да дам като съвет е, ако имаш познати да те назначат в тяхна фирма и от там да излезеш в майчинство, ще си най-спокойна. По принцип, ако си в добри отношения с този работодател, може и там да си плащаш двадесетте лева здравно на месец и да си си в майчинство до 2 г. на детето. На тях няма да им се отрази по никакъв начин, остава само задължението им за носене на болничните и другите документи в НОИ, но хора разни.  pardon
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #256 -: февруари 19, 2011, 22:57:35 »

Дами,помогнете на една заблудена бъдеща майка!
Момичето е редовна студентка и съответно не работи.
Очакваше да получи помощ за редовни студентки,но се оказа,че доходите на съпругът й са твърде големи...
Сега някой й е споменал за 45 дневения болничен преди термин....
Трябва ли да й бъде издаден такъв и пред кого ще го отчита след като няма работодател?
Знам,че би трябвало да получава обезщетение за майчинство за 1г,но какви документи ще трябва да представи?
Активен
kali_gali
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2243



Моят сватбен албум

« Отговор #257 -: февруари 19, 2011, 23:23:02 »

Това означава,че в момента в който се върне на работа изпитателния срок продължава/а докато е впболничен пък те не могат да я пипнат/ и щом се върне в;на работа те и връчват заповедта.Добре,в такъв случай ако ти продължваваш да си в болничен така можеш да си караш /но без прекъсване на боничния/до 2 години на детето.
Активен
Nastiq
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 147


Бъдещо мамче :)


« Отговор #258 -: февруари 20, 2011, 12:19:07 »

kali_gali, svetli благодаря ви за изчерпателните отговори  give_rose много ми бяхте полезни. Намерила съм си отдавна човек, при когото ще се осигурявам, защото бях сигурна, че така ще стане  nea
Подразни ме факта, че до преди седмица ми пращаха работа за вкъщи, дори и като бях в болничен и в петък ми звънят и ми казват: "Нямаме повече нужда от теб, подай си молба за напускане"  beating ...ама и аз съм си виновна, нали винаги гледам с добро да мине всичко и всички да са доволни  pardon Както и да е, поне имам време да се уговоря с другата фирма от коя дата да ме пуснат при тях и да ми е мирна главата, че ще си взимам това, което ми се полага по закон.  good
Мерси момичета  smile
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #259 -: февруари 20, 2011, 12:36:53 »

dodo23 до колкото знам,тази еднократна помощ за студентки редовно обучение няма нищо общо с доходите на съпруга. nea Те и се полагат,независимо от каквито и да било доходи,просто взима едно уверение и акта за раждане на детето и ги носи в социалните и това е.
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #260 -: февруари 20, 2011, 13:02:10 »

Анчелче и аз така мислех!
Тя си е взела необходимите документи от университета и заедно с медицинско ги е занесла в социалното,но там са й поискали дохода на половинката.И след като този доход е по-голям от 2 мин.работни заплати,не й се полагала тази помощ....
Ако някоя мама ги е взела тези пари,нека да даде повече инфо!
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #261 -: февруари 20, 2011, 13:24:36 »

И аз сега се заинтригувах,нека някой ако е взел тази помощ или е запознат да пише  good
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #262 -: февруари 20, 2011, 14:33:19 »

додо,ето какво намерих
Съгласно чл. 8в. От Закона за семейни помощи за деца, майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца. За целта е необходимо, майката да е студентка редовно обучение към датата на подаване на документите.
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #263 -: февруари 20, 2011, 14:44:55 »

Додо,също така като се поразрових из форуми и из сайта на министерството на труда и социалната политика,ми стана ясно,че майките се подвеждат абсолютно целенасочено,за да не вземат тази полагаща им се помощ.Кажи на приятелката си да се запознае със съответния закон и да им покаже,че не пада от Марс,така да се каже,защото явно това е порочна практика в социалното  nea diablo Ето и сайта с подробна информация :

http://www.mlsp.government.bg/bg/faq/listing.asp?catid=28&offset=1720
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #264 -: февруари 20, 2011, 17:30:30 »

Благодаря ти,carlyangel!
Сетих се и аз днес,че мога да проверя в сайта,но не ми е останало време.
Ще погледна линка.
Активен
Denitsa_Holland
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 110



« Отговор #265 -: февруари 23, 2011, 19:04:54 »

Момичета помощта, за която говори dodo23 доколкото аз разбирам е еднократна помощ 45 дни преди раждане. Това не е чл.8 от ЗСПД а чл.10а Не е родила още нали? Чл.8 е за майчинство до една година след раждането.Забележете,че доходи СЕ изискват, така че не е някаква порочна пркатика на социалните. Доходи НЕ се изискват при еднократната за раждане! http://im.cablebg.net/clients/ppzspd02.htm
ЕДНОКРАТНА ПОМОЩ ПРИ БРЕМЕННОСТ
Право на еднократна помощ при бременност имат:
•       Неосигурените жени;
•       Бременните жени, осигурени за всички осигурени социални рискове, за всички осигурени социални рискове без трудова злополука, професионална болест и безработица или за всички осигурени социални рискове без безработица, които не получават обезщетение за бременност и раждане, поради това, че нямат необходимия осигурителен стаж. Помощта се изплаща в размер, пропорционално на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по, но за не повече от 45 дни.

Какво трябва да направите, за да получите помощта
Необходимо е да подадете молба-декларация по образец в дирекция “Социално подпомагане” по постоянния Ви адрес. Към нея се прилагат следните документи:
1. удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи периода от 45 дни преди определения термин на раждане, за лицата, работещи по трудови или по служебни правоотношения;
2. удостоверение от осигурителя или от териториалното поделение на Националния осигурителен институт (НОИ) за лицата, на които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършва от териториалното поделение (ТП) на НОИ, по образец съгласно приложение № 3;
3. копие от болничния лист за временна неработоспособност поради бременност и раждане за срок 45 дни, заверено от осигурителя или от ТП на НОИ, за лицата, на които осигурителните плащания или заверката на платежните искания за тегленето им се извършва от ТП на НОИ;
4. медицинско удостоверение за термина на раждане - за неосигурените жени;
5. лични карти  на деклараторите (за справка).
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #266 -: февруари 23, 2011, 20:00:36 »

Аз говорех именно за еднократната помощ за майки редовно обучение от 2880лв.,за която не се изискват доходи,а за тази другата вече не знам  pardon good
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #267 -: февруари 23, 2011, 20:08:50 »

Аз намерих отговор на питането си,но пропуснах да пиша тук за тези,които се интересуват.
Деница,не става дума за еднократната помощ 45 дни преди раждане,а за помоща за майки-редовни студентки.

Та майката има право на тази помощ,ако към датата на раждане на детето е редовна студентка.
Необходимите документи са декларация по образец от социалните служби,акт за раждане на детето,копие от акта,удостоверение от ВУЗ,лична карта.
Доходите на родителите не са от значение.

Еднократната помощ 45 дни преди термин имат право да получат неработещи жени,чийто семеен доход не надвишава мин.работна заплата(ако не се лъжа) на член от семейството.
Активен
Denitsa_Holland
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 110



« Отговор #268 -: февруари 23, 2011, 20:27:03 »

Аз ще се опитам да разбера каква е тази еднократна помощ от бившите си колеги. Доколкото разбирам тази помощ се получава след раждането на детето, а жената е отишла с медицинско за 45 дни преди раждане. Съотвено за социалният работник това означава еднократна помощ 45 дни преди раждане,за което се изисква доход.Ето какво пише за тази помощ,за която ти говориш:
 
Обезщетение при майки студентки
 
Съгласно чл. 8в. От Закона за семейни помощи за деца, майка (осиновителка) студентка, учаща в редовна форма на обучение, има право на еднократна помощ за отглеждане на дете до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато детето не е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца.

Съгласно чл.16а, ал.2 и 3 от Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца, еднократна парична помощ за отглеждане на дете до една година от майка (осиновителка) студентка, учеща в редовна форма на обучение, се отпуска въз основа на подадена молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика. Към молба-декларацията се прилагат следните документи: 1. копие от удостоверение за раждане на децата, за които се иска помощта; 2. копие от заповедта на директора на дирекция "Социално подпомагане" и/или решението на съда за настаняване на децата в семейство на роднини, близки или в приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето - в случаите по чл. 6а, ал. 5 ЗСПД; 3. уверение от висшето училище за лицата по чл. 8в, ал. 1 и 4 ЗСПД, че са записани като редовни студенти към датата на подаване на молба-декларацията; 4. лична карта (за справка). Необходимо е след раждането на детето и към момента в който се обучавате редовна форма на обучение да подадете необходимите документи в дирекция „Социално подпомагане” по постоянен адрес. / Министерство на труда и социалната политика - Въпроси и отговори

Значи тя трябва първо да роди и тогава с акта за раждане да отиде в социалните и да поиска и тази помощ и еднократната при раждане. Както казах пак ще се опитам да разбера от работещ в момента социален работник. Ако все пак има съмнение,че има право и на тази помощ за 45 дни преди раждане да отиде и да настоява да си подаде молбата. Не могат да й откажат. След това ще получи  заповед за отпускане или евентуално за отказ, в която ще е посочена причината за отказ.
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #269 -: февруари 23, 2011, 20:53:13 »

Дени,грешно си ме разбрала!
Тя не е отишла с медицинско никъде!

Работещата жена има право на болничен 45дни преди термин,възниква въпроса на какво има право неработещата!
Тъй като приятелката ми попада във втория случай има право да кандидатства за тази помощ,но няма да я получи заради доходът на съпругът й.
Що се отнася до помоща за студентки,цитирайки закона,с теб коментираме едни и същи необходими документи.Това,че документите се подават след раждането на детето се подразбира от факта,че се изисква акт за раждане.

Това,което за мен беше объркващо е грешната информация,че за помоща за студентка се взема предвид дохода на семейството.
Активен
Страници: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 33   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines