Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

август 05, 2024, 17:44:29

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - 2 част  (Прочетена 123905 пъти)
 
liva82
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 972


Обичам те повече от всичко!!


Моят сватбен албум

« Отговор #315 -: май 27, 2009, 21:23:23 »

аз съм на мнение, че човек се ражда с едни имена дадени му от родителите си , затова той трябва да си остане с тях..има една майка и един баща затова това МАМО ИЛИ ТАТКО на свекър и свекърва аз не го разбирам ти си имаш едни родители и толкова.Аз приех с тире името на мъжът ми първо защото мисля така както съм ви изложила по горе, второ защото вече моите среди ме знаят с тази фамилия и не ми се гради нов имидж  с нова фамилия...но всеки сам си приценява...аз само мисля че никой никога не пренадлежио на никого освен на себе си и си има една личностна принадлежност и толкова...
Активен
*trinity*
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 450



Моят сватбен албум

« Отговор #316 -: юни 06, 2009, 22:31:21 »

Аз съм на същото мнение за свекъра и свекървата.Защо трябва да казвам на някой друг мамо и татко,при услвие че си имам само майчица(баща ми се спомина)и никога не бих казала на някой друг така.А за смяната на фамилията още се двуомя,защото си харесвам фамилият и тъкмо свикнах да се представям с двете си имена(име и фамилия) и стана като едно цяло.От сега на сетне да тръгна да го сменям ще ми е много терсене да се представя с ново име.Мисля си дали да не е с тире ,че поне да има уважение и към фамилията на бъдещият съпруг Wink ,а и най-вероятно децата ще са с нея фамилия,пък не се знае може и на някой от дядовците да ги кръстим.Малко се отвлякох ама общо взето мисля че всеки си решава за себе си и не са нужни никакви правил аили закони да се налага едно или друго за имената било то на младоженци или на техните деце.
Активен
soulless
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 619



Моят сватбен албум

« Отговор #317 -: юни 13, 2009, 12:36:37 »

Аз изобщо не съм имала съмнения за смяната на името си, макар че си го харесвам - рядко срещано е и е красиво, според мен. Но просто приемам общата фамилия на съпрузите като още едно свързване между тях и за мен това е важно. Като плюс фамилията на мъжа ми е известна и уважавана, и за мен е повод за гордост да я приема и нося заедно с него Wink
Активен
siss
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 463



Моят сватбен албум

« Отговор #318 -: юни 15, 2009, 12:36:27 »

За мен няма значение, но да ви кажа когато имате дете като нас е хубаво да носите с него едно име. Въпреки, че не ми дреме, забелязвам как като кажа имената на дъщеря ми и моето хората почват да уточняват.... и понякога се налага да обяснявам angry Смятам да приема фамилията на мъжът ми, не само за това, а и защото той много държи на това. За него това е важно  - да знаят хората че съм негова съпруга good
Активен
galina79
Любопитен
*
Публикации: 26


« Отговор #319 -: юни 15, 2009, 17:24:12 »

И аз мисля да приема фамилията на мъжа ми.Сигурно ще ми е трудно да се възприема с друга фамиля и в началото няма даже да реагирам ако някой се обръща към мен с нея.Само не знам на свекъра и свекървата дали ще мога да кажа татко и майко.
Активен
Мърче
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 546


come true..........


Моят сватбен албум

« Отговор #320 -: юни 18, 2009, 14:56:25 »

Ох и аз се чудя за тази фамилия. По принцип моята е доста странна и сложна - цял живот я диктувам буква по буква. като дете си мечтаех как като се омъжа веднага ще си сменя фамилията. Фамилията на моя бъдещ съпрух не кой знае колко добра, но поне няма да се налага да я диктувам буква по буква. И сега кот имам избор почнах да се чудя. От една страна трядициите са си традиции, а както каза и siss - това е важно за децата. От друга страна обаче в работата вече ме познават с моята си фамилия. А това с тиретата категорично го отричам. Просто като имаш 4 имена никога не знаят как точно да се обръщат към теб, а пък да не говорим колко е неудобно да се попълват документи. Поне това е моето виждане.
Колкото за обръщенията "мамо" и "тате" - за мен е както си се разберете. В крайна сметка в БГ си има някакви традиции и в това няма нищо лошо. Стига хората да са ти приятни. Проблемът е докато го кажеш първите един или два пъти, после става лесно - така поне си мисля. А ако знаете моята майка как се разтапя като милото още сега се обръща от време на време към нея с "майче"... ма това май стана нещо  Offtopic
Активен
amera
Ентусиаст
**
Публикации: 97



« Отговор #321 -: юни 26, 2009, 16:48:25 »

Ще съм с тире - 100% съм решила вече. И аз си мислих какво ще правя с това дълго име, но после измислих, че ще си се представям с мойто третото си, както е било до сега, а името на съпруга ще бъде един вид само формалност. Аз лично не мога да си представя, че ще изгубя макар и част от сегашното си име lacnl8
Активен
Рубин
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2491



« Отговор #322 -: юни 26, 2009, 17:10:52 »

Аз пък реших точно обратното-да приема новата си фамилия!За мен е важно да нося бащиното си име и тъй като то си остава аз нямам против,даже съм щастлива!
Активен
hubenova
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 35



Моят сватбен албум

« Отговор #323 -: юли 02, 2009, 14:11:32 »

Моето мнение по тази тема е ,че е трябва да сме с тире(аз така реших).В знак на уважене към родителите ни ,че са ни изгледали,възпитали и изучели (защото дипломите ми са с моминската фамилия)
Активен
Fy
Сватбар
***
Публикации: 162



Моят сватбен албум

« Отговор #324 -: юли 02, 2009, 20:11:30 »

Моето решение също беше да съм с тире. Харесвам си старата фамилия и това е....  nea
Активен
svetla_ety
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 674



Моят сватбен албум

« Отговор #325 -: юли 21, 2009, 16:27:43 »

И аз по въпроса с фамилията се чудя от дете откакто си мечтаех някой ден да се омъжа  blum Но сега като наближи и ме изпълват хиляди чуденки. Мен най - много ме приетесняват бюрокращините май, понеже бащиното и фамилното ми име са еднакви и така или иначе ако си сменя фамилията не губя съвсем другата smile За тиренцето много съм мислила, но като попълвам разни електронни форми обикновено има място за една фамилия и ако се опитам да напиша и 2-те и тирето има голям шанс да не се поберат (понякога има ограничения за бр. символи). Моля който вече е избрал и ползва 2 фамилии с тире да каже какви трудности е срещнал. Аз май клоня към това да я сменя все пак (главно ми е и заради децата, които ще имаме някой ден). След сватбата се нанасяме в новия ни апартамент в град, различен от този, който ми е постоянния адрес и така или иначе ще е добре да си направя нова лична карта с новия адрес и мисля да ги съчетая и с името. Знаете ли дали е проблем тов ада се случи едновременно ( и име и адрес) и абсолютно всичко ли трябвад асе смени или може да се изчака (примерно ако не искам сег аи задграничен паспорт да сменяма да изчакам).
малко дългичко стана, но в главата ми е каша girl_impossible
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #326 -: юли 21, 2009, 18:13:14 »

svetla_ety , при мен смяна на адрес и фамилия стана едновременно. Няма проблем. Първо отиваш в общината, там да си смениш адресната  регитрация, а после в РПУ за нова лична карта. Аз паспорт не сменях, защото беше изтекъл и без това. Принципно няма нужда, но ако ще го ползваш, е добре да го смениш. Но в ЕС вече се пътува и с лични карти, така че не е фатално.
Активен
Бухтичка
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 361



Моят сватбен албум

« Отговор #327 -: юли 31, 2009, 11:15:36 »

Аз вчера попълвах документите. Бях си решила предварително и добавих фамилията. Лошо ми става като си чуя всички имена наведнъж, не ми се мисли как с детето трябва да ходя да сменям сто документа, не знам как ще събирам толкова имена, но това е, не можах да се разделя с името си.
Активен
Боги
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2282


I can't live in a world, where you don't exist...


Моят сватбен албум

« Отговор #328 -: юли 31, 2009, 11:25:29 »

Момичета, онзи ден в понеделник с милото решихме да свършим тези бюрократични процедури, че не бяхме на работа в понеделник след сватбата. Първо в общината попълних бланки в които се пишеха едни и същи неща, но се опрравихме пак бързо. Обаче отиваме в РПУ и ни казват вземи си бланки, но още нне можеш да ги подадеш, защото трябвало информацията от гражданнското да постъпи в общината и док. за новата лична карта мога да подам най рано след 10 дни nea И вие ли чакахте толкова? Аз се тревожа за международния паспорт, защото видях, че е изтекъл януари и не знам каква е глобата?
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #329 -: юли 31, 2009, 11:35:19 »

petrova83, не би трябвало да имаш проблем с паспорта, защото той не е задължителен документ и мисля, че като изтече просто става невалиден, не те задължават да го преиздаваш  good
Дано не греша, но така мисля че е  pardon
Активен
Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines