Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 01, 2024, 01:40:53

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 18 19 [20] 21 22 23   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сватбени фотографи - 3-та част  (Прочетена 115565 пъти)
 
bilyana_l
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Стани звезда на своя празник!


« Отговор #285 -: април 03, 2013, 18:56:23 »


 Casky, тази снимка кога е правена?

 Това, което много любители фотографи или хора, които като теб се занимават с графичен дизайн ( ако съм запомнила правилно) е, че има голяма разлика между това да имаш някакви фотографски/дизайнерски и пр. умения и сватбената фотография, която изисква комплекс от различни качества  и е специфична само по себе си... Знам, че има фотографи, които предлагат да дават необработени снимки, така както някои оператори предлагат да ви дадат видео материал, без никакъв монтаж. За мен и едното и другото е недопостимо, и просто трябва да съществува като стандарт на услугата.
Активен
flyin
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 602



Моят сватбен албум

« Отговор #286 -: април 03, 2013, 18:58:18 »

И аз под обработена снимка разбирам това, което Любенов е дал като пример, това със сърцата и другите подобни ефекти е нелепо направо. Всеки с вкуса си, разбира се. На мен и снимките, където всичко е черно-бяло, а само младоженците са цветни или пък има разни цветни акценти, пак не ми харесват, а виждам, че са на почит в БГ. Пример:


Пък и като добавим , че до 5г. част от вас се озовават в зала 13 на съдебната палата, загубата съвсем не е фатална.
Както винаги, отличен коментар biggrin biggrin biggrin  goodpost
Активен
Мрявка
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 775



« Отговор #287 -: април 03, 2013, 19:06:58 »

Хайде да отбележим също, че така обсъжданите НЕобработени снимки, което както професионалистите по-горе опоменаха като RAW, НЕ се предоставят на клиентите, защото за фотографите е равносилно на това да предостъпят авторските права върху самите снимки на клиентите си, а това не прави никой уважаващ себе си фотограф, по моя информация.

Толкова по темата имам НЕобработени снимки от сватбата си girl_wink
« Последна редакция: април 03, 2013, 19:09:10 от Мрявка » Активен
KrassyAndreev
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 179



« Отговор #288 -: април 03, 2013, 19:20:05 »

Не, Мрявка, не става въпрос за АВТОРСКИ права...

По скоро за ОПАСЕНИЕТО, че след като сме дали RAW файла, неопитната ръка няма да знае как да го отвори и процесне и имиджа ни на добри фотографи ще падне драстично...

RAW е НЕГАТИВА при аналоговата фотография. Нужно е много познание и практика, за реализирането му в добра визия!
Активен
Мрявка
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 775



« Отговор #289 -: април 03, 2013, 19:41:44 »

Понеже моя мъж запазва личните ни фотографии и в RAW, правихме проучване, дали ще ги получим и ако не защо. В резултат трима различни фотографа, нямащи нищо общо един с друг, ми казаха точно това като довод, че не можем да получим негатива, защото във фотографските среди той е равносилен на авторско право.
Дори и след предложение да си ги платим допълнително получихме откази. Това ме накара да попрочета и се убедих, че това наистина е така.
« Последна редакция: април 03, 2013, 19:49:20 от Мрявка » Активен
KrassyAndreev
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 179



« Отговор #290 -: април 03, 2013, 20:09:40 »

Аз бих ви ги дал, но ако опасенията ми се окажат истина, то ще ви направя лоша услуга.
Бих се изненадал приятно, ако младоженци, които снимам биха изкарали по добър кадър от RAW файла...
Активен
djdimi
Професор
****
Пол: Мъж
Публикации: 361


dimifoto.weebly.com


« Отговор #291 -: април 03, 2013, 20:19:30 »

Понеже моя мъж запазва личните ни фотографии и в RAW, правихме проучване, дали ще ги получим и ако не защо. В резултат трима различни фотографа, нямащи нищо общо един с друг, ми казаха точно това като довод, че не можем да получим негатива, защото във фотографските среди той е равносилен на авторско право.
Дори и след предложение да си ги платим допълнително получихме откази. Това ме накара да попрочета и се убедих, че това наистина е така.
Спомням си преди 15-на години, когато все още се снимаше основно на филм, а цифровите DSLR бяха рядкост и струваха цяло състояние, цената на един избран негативен кадър, вървеше между 0,50 лв. и 1 лв.Все пак цената зависеше и от известноста на фотографа, а ако си закупиш всички негативи без много да му мислиш се правеха и сериозни отстъпки...и фотографите продаваха и негативите, най-много да си копират някоя красива булка в размер 20 x 30 и да си я закачат на стената в студиото.Странно ми е сега в цифровия век, защо фотографите избягват да си продават цифровите негативи, при условие че можа да се копират многократно без загуби и всеки да ги притежава.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #292 -: април 03, 2013, 20:43:12 »

bilyana_l снимката е правена август 2012. Не претендирам, че съм фотограф, нито че ще си купувам апарат, защото аз НЕ обичам да снимам, а само да ме снимат biggrin Но (лично според мен) за въпросните обработки не е нужно да си фотограф, а да разбираш някоя друга програма и честно казано от моя поглед по-добре фотографите да се занимават с хващане на моментите, а ако ще се обработват снимки да се правят от други с опит в това....така и самият фотограф няма да си губи ценното време girl_wink

Относно необработени снимки и кой ги дава - все ми е тая кой какво мисли, аз не харесвам и не искам обработени smile Изглеждат ми изкуствени, въпреки всичко, което явно се харесва на други smile Не съм и молила да ми се обработвам 1000 снимки, за това и платихме за това girl_wink Факт е обаче, че половината тук ми говориха как е "обработен" кадъра от предната страница girl_wink

Черно-белите снимки не ги имам за нищо и както казах имаме над 80 такива, които даже не бях гледала...съжалявам, ако някой не разбира, но това съм аз така, че не е нужно да ме оборвате в обратното girl_wink

И да предположим хипотетично, че сте прави и че всички кадри се обработват от всички. Защо тогава някой го споменават в цената като нещо "уникално", за което се плаща??? Визирам:
http://www.kaphotostudio.com/?page_id=8519
Ще се радвам, ако някой ми го разясни smile Мисля, че ще е полезно и на останалите да знаят за какво плащат и дали винаги го получават дори и да не е "натъртено", че се прави smile

« Последна редакция: април 03, 2013, 20:52:37 от casky » Активен
djdimi
Професор
****
Пол: Мъж
Публикации: 361


dimifoto.weebly.com


« Отговор #293 -: април 03, 2013, 21:24:59 »

...
И да предположим хипотетично, че сте прави и че всички кадри се обработват от всички. Защо тогава някой го споменават в цената като нещо "уникално", за което се плаща??? Визирам:
http://www.kaphotostudio.com/?page_id=8519
Ще се радвам, ако някой ми го разясни smile Мисля, че ще е полезно и на останалите да знаят за какво плащат и дали винаги го получават дори и да не е "натъртено", че се прави smile



casky , всеки заснет кадър, който не е за кошчето (т.е. прилично експониран и с прилична композиция и т.н.) се обработва ЯКО (така да се изразя по DJ-ски) от камерата, през Роу конвертора, допълнителната фина обработка във (който с каквото работи, има много софтуер) и т.н....в повечето оферти не се споменава за допълнително заплащане, защото това е Задължителен Постпродукционен Процес, който е неразделна част от съвременната цифрова фотография...Когато говорим за допълнителен хард ретуш, филтри, ефекти, колажи, монтажи, тинтири, минтири, който се впечатлява от такива снимки, естествено ще си плати допълнително smile
« Последна редакция: април 03, 2013, 21:26:34 от djdimi » Активен
Фотография Русинов
Ентусиаст
**
Публикации: 57



« Отговор #294 -: април 03, 2013, 21:31:19 »

Темата определено тръгна отново в друга посока.  lol Защо все на тая тема се случва не мога да разбера.

Нека от моя опит да споделя някой неща.

В България, като с всичко останало така и с пост обработката се спекулира.В чужбина под пост обработка се разбират всички дейности: редактиране на суровия файл (RAW), ретуш на лице, художествена обработка с прилагане на различни тоналности и филтри върху снимката, така че да придобие определена атмосфера.Освен това общо наименование, всички изброени отделени процеси и елементи са ясно разграничени.У нас за съжаление такова разграничение липсва и всеки го нарича както му е удобно.За едни обработен кадър включва и ретуш и художествена обработка и т.н. За други обработка означава работа само в Camera RAW по суровия файл, а ретуша на лице и художествената обработка са нещо отделно.От там и объркването в кой случай, какво се има в предвид.
Относно предаването на RAW файла на клиент.Естествено отново е въпрос на виждане на конкретния фотограф и договаряне между двете страни.Но това което са казали колегите на Мрявка е това което и аз бих казал, както и 90% от фотографите.Да предадеш RAW файла е все едно да си отстъпиш авторските права.Попаднал някъде суровия файл, мета данните лесно могат да бъдат променени и истинския автор по никакъв начин не може да докаже своето право.Възможно е предаване на всички файлове конвертирани в JPEG, но не и RAW файловете.
« Последна редакция: април 03, 2013, 21:32:55 от Фотография Русинов » Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #295 -: април 03, 2013, 21:36:37 »

.Когато говорим за допълнителен хард ретуш, филтри, ефекти, колажи, монтажи, тинтири, минтири, който се впечатлява от такива снимки, естествено ще си плати допълнително smile
Ето за това говоря от самото начало - това НЕ исках! За останалата "обработка" не знам защо изобщо се споменава, като е по дефолт!

В чужбина под пост обработка се разбират всички дейности: редактиране на суровия файл (RAW), ретуш на лице, художествена обработка с прилагане на различни тоналности и филтри върху снимката, така че да придобие определена атмосфера.Освен това общо наименование, всички изброени отделени процеси и елементи са ясно разграничени.У нас за съжаление такова разграничение липсва и всеки го нарича както му е удобно.За едни обработен кадър включва и ретуш и художествена обработка и т.н. За други обработка означава работа само в Camera RAW по суровия файл, а ретуша на лице и художествената обработка са нещо отделно.От там и объркването в кой случай, какво се има в предвид.

Благодаря, много точно си го обяснил! За мен "За други обработка означава работа само в Camera RAW по суровия файл" не е обработка!

И мисля, че щом всеки си разбира обработка по негов си начин (включително и професионалистите) това ще е много полезно за бъдещите младоженци smile Поне да питат каква "обработка" им правят girl_wink
« Последна редакция: април 03, 2013, 21:43:01 от casky » Активен
djdimi
Професор
****
Пол: Мъж
Публикации: 361


dimifoto.weebly.com


« Отговор #296 -: април 03, 2013, 21:50:23 »

...е това което и аз бих казал, както и 90% от фотографите.Да предадеш RAW файла е все едно да си отстъпиш авторските права.Попаднал някъде суровия файл, мета данните лесно могат да бъдат променени и истинския автор по никакъв начин не може да докаже своето право.Възможно е предаване на всички файлове конвертирани в JPEG, но не и RAW файловете.
А така, Иво, да си дойдем на думата, нарочно направих аналогия с филмовите негативи от преди 10-15 г, можех и сам да си отговоря, но очаквах някой колега да пише по въпроса....и каква е разликата, "МЕТАДАННИТЕ" в цифровия негатив. Там си пише всичко, все едно е ДНК (не на фотографа, а на камерата) smile, да ама има и малко от ДНК-то на фотографа...т.е. стилът му на снимане, "Професионалистите знаят защо" smile, не всеки ще ги разбере тези неща, но който знае как...и все пак, не всичко в метаданните може да се променя и като стане въпрос за авторски права (не дай боже пред някой Районен Съд и т.н.), много лесно може да се докаже кой е автора на снимките, кога, къде, как и с какво са снимани...

П.П. Цитат от casky: "Ето за това говоря от самото начало - това НЕ исках! За останалата "обработка" не знам защо изобщо се споменава, като е по дефолт!"...ама те повечето си питат, а на които не питат им се казва, по подразбиране "тонална, цветна корекция, лек ретуш на определен брой снимки и експорт в JPEG, запис на DVD, печат и т.н...
« Последна редакция: април 03, 2013, 22:02:04 от djdimi » Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #297 -: април 03, 2013, 21:52:25 »

 casky, би било хубаво да посочваш и други примери за това, което въобще не харесваш, освен работата на "Ка Студио". Просто съвет. Така твърде много личи личното отношение.
 Иначе се радвам, че изяснихте въпроса за обработването на снимките. В крайна сметка се получи много полезна и интересна дискусия  smile
Активен
lyubenov
Любопитен
*
Публикации: 49



« Отговор #298 -: април 03, 2013, 21:56:33 »

Странно ми е сега в цифровия век, защо фотографите избягват да си продават цифровите негативи, при условие че можа да се копират многократно без загуби и всеки да ги притежава.
Поради причините описани от KrassyAndreev. Няма аналог между описаната случка с негативите и тази сега. Ако иска да си направи снимка за студиото, ще даде във фотото същия JPG файл, който ползват и клиентите му, не RAW файл.

В чужбина под пост обработка се разбират всички дейности: редактиране на суровия файл (RAW), ретуш на лице, художествена обработка с прилагане на различни тоналности и филтри върху снимката, така че да придобие определена атмосфера.Освен това общо наименование, всички изброени отделени процеси и елементи са ясно разграничени.У нас за съжаление такова разграничение липсва и всеки го нарича както му е удобно.За едни обработен кадър включва и ретуш и художествена обработка и т.н. За други обработка означава работа само в Camera RAW по суровия файл, а ретуша на лице и художествената обработка са нещо отделно.От там и объркването в кой случай, какво се има в предвид.
Всъщност, точно в чужбина си имат отделни термини за "обработване" и със сигурност нямат предвид всичко под post-processing.

http://www.digital-photography-tips.net/post-processing-digital-images-right-or-wrong.html

Благодаря, много точно си го обяснил! За мен "За други обработка означава работа само в Camera RAW по суровия файл" не е обработка!
Това е чудесно, само че си остава грешно, но за да не пишем още 10 страници с обяснения, допускам изключение за вас специално: Наричайте обработените снимки както си искате, включително и необработени... biggrin
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #299 -: април 03, 2013, 22:00:45 »

michelle лични отношения нямам, защото даже не съм им виждала очите. Просто не стигнах до тази фаза, заради всички гореописани "неточности". Вчера постнах линк към тези, на които се спряхме и защо....там не пише, че всички снимки са "обработени" и се радвам, че това се разясни smile

Относно това, което НЕ харесвам - както казах не ми харесват и нашите черно-бели снимки и ако някой ме беше питал щях да кажа, че изобщо не ги искам smile Не искам повече да си лепвам лицето тук, иначе щях да покажа и други обработени, чийто оригинали за мен са хиляди пъти по-добри girl_wink Но пък всеки с вкуса си, важно е хората да знаят за какво плащат smile

 Offtopic

 Това е чудесно, само че си остава грешно, но за да не пишем още 10 страници с обяснения, допускам изключение за вас специално: Наричайте обработените снимки както си искате, включително и необработени... biggrin
Любенов, точно за това като отиваш да си преподписваш телефонния номер получаваш "бонуси", защото всеки си знае терминологията biggrin Факт е, че за едни обработени са художествените (постнах линк на Фотостудио Х с тяхното описание на пакета) и други, че пишат, че всички са "обработени" girl_wink
« Последна редакция: април 03, 2013, 22:10:53 от casky » Активен
Страници: 1 ... 18 19 [20] 21 22 23   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines