Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 22, 2024, 21:22:19

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Отг: Суеверия, поверия, обичаи - 2 част  (Прочетена 100748 пъти)
 
silvani
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 81



Моят сватбен албум

« Отговор #195 -: март 26, 2009, 17:13:25 »

dodo 23 в никой случй немога да се чувствам обидена. Просто уточних... smile
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #196 -: март 29, 2009, 13:01:42 »

Това със закичването и плащането - едно време така се е правело. Дори си спомням като бях малка на сватбата на братовчедка ми бяха дали на мен и още някой (не помня кой) да закичим гостите. Наистина става още като влязат в ресторанта гостите и се прави от някои момиченца или шаферки - те закичват, а госта пуска в кошничката парички (колкото реши). Много отдавна обаче не съм виждала да го правят така.
Активен
cvety_p
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 510


Няма неизпълнени мечти, Има изоставени желания!


Моят сватбен албум

« Отговор #197 -: април 06, 2009, 12:26:06 »

Момичета, а в кой момент се пуска книгата за пожелания, у кой трябва да е, у шаферката ли? и трябва ли примерно първо да се даде на кумовете? аз преди дори не знаех за тази книга, съвсем скоро разбрах на една сватба на която бяхме есента, но така и не разбрах точно какво се прави, просто в един момент по средата на вечерята гостите си я предавах един на друг.... Моля някой ако знае да каже  give_rose
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #198 -: април 06, 2009, 12:42:06 »

Не съм чувала за книга за пожелания-мисля,че това е някаква нова мода.
А щом не е традиция,си я направи както ти искаш.Нищо не е задължително.
Активен
silviq-tamara
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 280



Моят сватбен албум

« Отговор #199 -: април 06, 2009, 12:43:04 »

На нашата сватба я пуснахме по някое време м/у предястията и вечерята (когато нямаше ритуали, че от тях не ни оставаше време да седнем на масата:))и гостите сами си я подаваха от маса на маса.Дадохме я първо на масата на родителите:)
Активен
ddddd
Ентусиаст
**
Публикации: 117



Моят сватбен албум

« Отговор #200 -: април 07, 2009, 09:51:45 »

cvety_p ,  аз смятам да я пусна нашата в момент, в който няма ритуали, и май най-подходящто ще е както силвия-тамара казва преди вечерята,
защото ако я дадеш към края на празненството риска по-голяма част от гостите да са пияни и да не напишат нищичко е доста голям smile
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #201 -: април 07, 2009, 21:23:46 »

Пуснете я когато сервират вечерята.Особенно когато минавате за поздравления,повечето гости са си по местата и е най-подходящия момент. Wink
Активен
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #202 -: април 09, 2009, 09:14:20 »

Доколкото мога да се сетя имаше някаква връзка с това, че след приемане на християнството се сменя конската опашка с друго знаме и май там се появяваше червеното, а после зеленото и бялото се добавят при хайдушките знамена. Май при Раковски зеленото имаше значение на гората, която закриля бунтовниците. Забравила съм подробностите, но бяха доста интересни. Някой, ако се занимава с хералдика, може би ще знае цялата история.

На мен лично знамето в залата ми стига и ще гласувам за синьото. Обичам вятъра и летенето.

В момента пиша една теза и точно съм на главата с хералдиките и вексикологиите. Цветовете там значат някакви такива работи:

Червено (Gules) - символизира храброст, мъжество, любов, а също и кръвта, пролята в битка.
Сребро (Argent) - символизира благородство, откровеност, а също и чистота, невинност и правдивост.(В хералдиката на бялото му викат сребро, така е то!)
Синьо (Azure) - символизира великодушие, честност, вярност и безупречност, или просто символизира небето.
Зелено (Vert) - символизира надежда, изобилие, свобода и радост, но може да означава просто ливадна трева.

За българските знамена от първите две царства въпросът е много сложен. Нали сме се покръствали и препокръствали 100 пъти като сме сновяли ту до Константинопол, ту до Рим и са ни подарявали ту от тук, ту от там разни знамена, корони, титли и какво ли не, обаче поне засега в моето проучване не съм намерила описание как са изглеждали знамената. Дълго-дълго време царете ни са ползвали византийские орли вместо днешните лъвове от зор да се пишат родичка на императорите и претенденти за трона на Източната империя, или родовите си животни-тотеми и съответно вероятно някакви хералдически издържани отзад цветни фонове, по всяка вероятност различни от днешния трибагреник. По червеното са си падали много, със сигурност. Сетете се как сме тормозили победените василевси да ни пращат всяка година червени кожи и обувки, заради което те от яд са ни наричали кожогризци още от ханско време.. Ама дали другите царе и крале са ни давали да си слагаме червено, при положение че то е за императори, това не знам. Защото то не е важно само ти какво искаш да си сложиш, ами и какво ще ти признаят международно. Знамето ти го е давал някой папа, както и титлата, па ти по победните колони и арки можеш да се пишеш и властелин на света ако щеш (ха, ми че те точно това са правили, между другото).

Ама все пак хералдиката и "инсигниите на властта" се разминават малко с народните обичаи, най-малкото защото имат някакъв по-международен статут и са по-скоро насочени към западноевропейските традиции, отколкото към нашите си тука. Аз лично не бих изкарвала символика за сватбените си ритуали от някаква система, създадена да обслужва нуждите на западноевропейската средновековна феодална бюрокрация. Мисля си че народното си е по-хубаво.
Активен
zora
Любопитен
*
Публикации: 35


« Отговор #203 -: април 13, 2009, 22:30:13 »

Според вас може ли булката и младоженеца да тръгнат заедно от хотела,да отидат за ритуалите в рит. зала и църквата и после да се върнат в ресторанта на същия хотел?
Активен
anbibian
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1469



Моят сватбен албум

« Отговор #204 -: април 14, 2009, 09:21:22 »

Според вас може ли булката и младоженеца да тръгнат заедно от хотела,да отидат за ритуалите в рит. зала и църквата и после да се върнат в ресторанта на същия хотел?
защо да не може
на сватбата на моя приятелка, тя се приготви в хотела, даже рита менчето по стълбите на хотела, всички гости бяхме там, после заедно всички отидохме в ритуалната зала, после църквата и пак се върнахме в хотела
на друга сватба, младоженците пак тръгнаха заедно от хотела, но само двамата с фотографа, направиха си фотосесия и дойдоха в църквата, където ги чакахме всички, после се върнахме в хотела, където беше гражданският ритуал и влязохме направо в ресторанта
аз мисля да направя като втората двойка
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #205 -: април 14, 2009, 09:26:05 »

Според вас може ли булката и младоженеца да тръгнат заедно от хотела,да отидат за ритуалите в рит. зала и църквата и после да се върнат в ресторанта на същия хотел?

На мен агентката ми каза, че не е хубаво да ме вземат от там, където ще спя после. За самия ресторант няма проблем, а само, ако ще останете в този хотел вечерта.
И на мен това ми е голям проблем, защото не съм от града, където ще е сватбата, но може би ще наперим някои приятели, от които да ме вземат  pardon
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #206 -: април 14, 2009, 21:32:06 »

Лелеееее........... Да ви имам проблемите.... pleasantry Как може да се притесняваш за такова нещо?  crazy Oh my ... Кви са тия глупости.Тръгни си ако искаш и от луната.Бъдещето си е изцяло във ваши ръце. Не вярвай на такива глупости,и не допускай щастието Ви да зависи от подобни щуротий. Ако още от сега бракът Ви зависи от това,далече няма да стигнете.Гледай си живота и да не ти пука от тия глупости дето ти ги говорят. good smile
Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #207 -: април 20, 2009, 11:59:44 »

На мен агентката ми каза, че не е хубаво да ме вземат от там, където ще спя после. За самия ресторант няма проблем, а само, ако ще останете в този хотел вечерта.
И на мен това ми е голям проблем, защото не съм от града, където ще е сватбата, но може би ще наперим някои приятели, от които да ме вземат  pardon
Не мога да разбера ,защо ви насаждат лични суеверия които са една голяма глупост . Аз също съм суеверна за някои неща но това ми дойде в повече . В днешно време доста от булките ги взимат от хотели това не значи , че не са щастливи след това като са спали в същата стая ! Не се притеснявай за такива неща ! Не бива да се натоварваш с нечии лични суеверни виждания в случая / агентката ти / .  good
Активен
maia_111
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 41


Моят сватбен албум

« Отговор #208 -: април 22, 2009, 14:52:01 »

здравейте на всички,сватбата ми е на 30.05.2009г. в град Пловдив....за сватбата си купих сандали обаче преди няколко дни разбрах, че не било хубаво булката да бъде боса...някой да е чул нещо подобно????


Моля не използвайте 4 и 6 вместо "Ч" и "Ш"!!!
« Последна редакция: април 22, 2009, 15:01:20 от Bulechka™ » Активен
Nataliya
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1630


Щастлива мама


Моят сватбен албум

« Отговор #209 -: април 22, 2009, 14:57:52 »

За първи път чувам нещо подобно и ми звучи глупаво.  nea Поне половината момичета от този форум са били боси.
Активен
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines