Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 18, 2024, 11:12:30

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Отг: Суеверия, поверия, обичаи - 2 част  (Прочетена 92995 пъти)
 
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« -: февруари 14, 2008, 15:42:19 »

рори, за свещите не мога да ти помогна, но за шампанското - отваря се тогава, за когато сте го нарочили.
Вие сте го купували, вие сте го украсявали и всичко това сте го правили с цел. Когато си искате, тогава си го отваряте. Ако искате си го наречете за първата годишнина, ако искате за 10-тата, ако искате за първо дете - няма значение. Вие избирате! Повечето хора си го отварят в деня на сватбата.
Активен
mariana
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1535



« Отговор #1 -: февруари 14, 2008, 15:45:08 »

Свещите аз си ги пазя и ще си ги паля на годишнините от сватбата.А шампанското го отвориха в ритуалната зала и ни сипаха от него.Остатъка все още е в хладилника.Пихме от него на първата ни месечинка.
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: февруари 14, 2008, 15:48:02 »

rori , за свещите - ние когато излизахме от църквата, попът ни каза да ги загасим и да си ги палим на всички големи семейни празници и годишнини от сватбата. А за шампанското и ние го изпихем още същата вечер.  Wink
Активен
a
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 414


вече съм мама на принцеса голяма


Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: февруари 17, 2008, 16:49:54 »

и на нас попа ни каза де си ги палим на годишнините от сватбата  :priest:и на други големи семейни празници а шампанското си го изпихме в деня на сватбата drinkz
Активен
vanessa
Сватбар
***
Публикации: 262



« Отговор #4 -: февруари 27, 2008, 20:01:01 »

На мен една позната ,която е много набожна ми каза свещите да постоят известно време в дома ни,след това да махна панделката с която са вързани и да си я запазя,и  да занеса свещите да ги запаля в църквата.Така и направих.На Коледа си ги запалих в църквата в която се венчахме.Шампанското го отворихме и сега си стои в къщи недоизпито. give_rose
Активен
barbarela
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 11



« Отговор #5 -: февруари 28, 2008, 11:03:53 »

Благодаря ви момичета! goody
Аз тези дни ходих до църквата, в която се венчахме и попитах попа за севещите, той ми каза да ги занеса без окрасата както казва vanessa и да ги оставя да си изгорят там.
« Последна редакция: февруари 28, 2008, 11:06:58 от rori » Активен
ellie_bellie
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1738

мрън-мрън, мяу-мяу


Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: март 04, 2008, 06:54:00 »

Здравейте на всички, имам един въпроц, който не знам дали е за тази тема, но ми стори най-близка: ние с мъжа ми си имаме подписан брак от САЩ, така че в България ще правим само църковен брак. Въпросът, който имам аз е следния: понеже по традиция младоженеца трябва да пренесе булката през прага на обредната зала на излизане, а при нас този момент ще липсва, може ли това да стане като се излиза от църквата? Dance
Благодария ви предварително.
Активен
KlaraFina
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1620



« Отговор #7 -: март 04, 2008, 09:24:18 »

ellie_bellie, разбира се, че може. Ще стане както си го направите и според това, на което държите. Така или иначе традициите вече са толкова размито и относително понятие.
Ние ще подписваме на открито и няма да имаме църковен ритуал, т.е аз изобщо няма да бъда "пренасяна".
В нашия край пък булката се изнася на ръце от дома й, като я взимат (трети вариант на пренасяне)  sarcastic
Според мен е важно човек сам за себе си да намери някакъв символизим в нещата.
Активен
darling
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1371


....братска обич.....


Моят сватбен албум

« Отговор #8 -: март 04, 2008, 22:47:54 »

Мен ме пренесе след ритуала в църквата. Стана спонтанно, по негова иницатива и беше много много весело smile


* me1.JPG (51.5 KB, 448x336 - видяно 679 пъти.)
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: март 05, 2008, 16:14:36 »

Здравейте на всички, имам един въпроц, който не знам дали е за тази тема, но ми стори най-близка: ние с мъжа ми си имаме подписан брак от САЩ, така че в България ще правим само църковен брак. Въпросът, който имам аз е следния: понеже по традиция младоженеца трябва да пренесе булката през прага на обредната зала на излизане, а при нас този момент ще липсва, може ли това да стане като се излиза от църквата? Dance
Благодария ви предварително.
Хайде и аз да се изкажа по темата и да те успокоя - МОЖЕ, ВСИЧКО МОЖЕ! (Е ПОЧТИ ВСИЧКО ДЕ  blum)
И мен ме изнесе на ръце след църковния ритуал. Така, че давай смело, ако той забрави нещо, ти го подсети... good
Активен
Vampi
Регистриран

Пол: Жена
Публикации: 1



« Отговор #10 -: март 16, 2008, 23:07:22 »

Здравейте, момичета!
Искам да ви поясня значението на ритуала по пренасяне на булката.
Някога много отдавна славяните имали обичай да закопават мъртъвците си под прага на къщата. Смятало се, че духовете на починалите предци обитават завинаги тази къща, един вид "Домашни духове". Тези духове, незнайно защо, се вярвало, че са много зле настроени срещу невестата (невеста=тази, от която няма вест, непозната, чужда). И за да предпази младоженеца невестата си от тях, трябвало да я пренесе през прага на къщата, нейният крак не е трябвало да го докосва прага през първия ден. Именно понеже е страшно древен обичай, вече се е размил в съзнанието на хората. Радвам се, ако съм била полезна   smile
Активен
блясъчко
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 415

щастлива звездичка


Моят сватбен албум

« Отговор #11 -: март 16, 2008, 23:15:57 »

 give_rose определено си е важно пояснение.. явно в днешно време ритуалът е по-скоро "символичен", освен в случаите, когато мястото на празненството е домът на младоженеца..
Активен
palommaa
Регистриран

Публикации: 1


« Отговор #12 -: март 24, 2008, 11:43:28 »

Здравейте!
Разкажете, ако някой знае каква е тази традиция със сватбения огън който свекъвата предава на булката!!Какво се прави, какво е нужно и най - важното думичките които се казват!!!
Много ще съм Ви благодарна!!!
Активен
блясъчко
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 415

щастлива звездичка


Моят сватбен албум

« Отговор #13 -: март 30, 2008, 16:03:29 »

Здравейте!
Разкажете, ако някой знае каква е тази традиция със сватбения огън който свекъвата предава на булката!!Какво се прави, какво е нужно и най - важното думичките които се казват!!!
Много ще съм Ви благодарна!!!

аз мислех, че тъщата предава огъня на дъщеря си...  blush някой ако знае подробности, нека разкаже, защото и мен ме вълнува
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: март 30, 2008, 17:32:54 »

на мен свеки ми подаде една керамична като делва счупена на две с изрисувана икона на нея и а в нея свещ запалена-това символизираше семейния огън!подаде ми я в ресторанта..след захранването и менчео!говоереше нещо за семейството за топлината за семейното огнище как да се пази и съхранява и дрън дрън вече даже и не помня...стана много красиво!аз не го очаквах-бях споменала преди време че съм го видяла някъде и до там та тя е решила на своя глава да ме изненда blush blush
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines