Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 22, 2024, 07:46:54

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 29 30 [31] 32 33   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност,майчинство и закони - 4"  (Прочетена 224920 пъти)
 
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #450 -: януари 05, 2012, 22:50:34 »

В момента в който напишеш, че искаш да се назначиш във фирма, за да вземаш по-добро майчинствоозначава, че назад в миналото си не си внасяла, ама сега искаш да взимаш, а ние баламите дето си внасяме, ти от къде мислиш че ще дойдат твоите пари?!
Активен
cherry_dream
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 280



Моят сватбен албум

« Отговор #451 -: януари 05, 2012, 23:39:09 »

Спорът е абсолютно глупав. Какво да правят студентките, които не могат да съчетаят учене и работа? Да чакат да направят стаж, за да забременяват ли? Всеки си прави сметка сам за себе си, няма смисъл от спорове за такива неща.
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #452 -: януари 06, 2012, 00:01:16 »

Има разлика между студентки, забременяли без предварителна подготовка (колкото и цинично да звучи) и такива, които планирано забременяват докато съзнателно нямат достатъчно стаж и т.н., а после "искат да се назначават" във фирми, за да вземат по-високо майчинство и дори широко го разгласяват (защото форумът не е анонимна група, в която ви четат десет човека). В крайна сметка, ако всичко е заслужено, те просто ще си взимат по-малките обезщетения и толкова. Когато обаче правят "врътки", за да получат повече, това е съвсем друга гледна точка и никак не е глупава. Сега сте студенти и някои от вас бъдещи майки, които мислят, че заради това, че са бременни и неработещи (последното винаги се изтъква като допълнителен аргумент за взимане на повече пари), им се полага и дори дължи всичко. Но когато някой работи и изчаква момента, за да направи стаж и внесе достатъчно, за да си позволи да има дете, тогава хич не е глупав, че се интересува къде отиват общите пари и как се харчат. Вярно е, че всеки си преценява, но също така вярно е, че тия пари идват от работещите хора и когато някой обяснява, че умишлено прави "врътки" и това му се полага, не можете да ме убедите, че това е идеално справедливо и въпросът трябва да се счита за приключен. Системата е солидарна, но тази солидарност не трябва да се разбира само като солидарно право на вземане, а и като задължение за внасяне. Все по-утежнените условия за получаване на майчинство са в резултат точно на тези търсения на пробойни в системата, хитринки и мислене от днес за вчера. Сега е лесно да мислите, че тия, дето не са се "светнали" за врътките са глупави и да се сетили по-отрано да действат, но с такова мислене съвсем ще пропаднем.

За да не си измисли пак някой под вола теле, да кажа, че не говоря за изключенията, когато майките забременяват непредвидено, пък са си съвестни или когато се налага да се побърза с бебетата поради медицински причини, или каквито ви хрумнат особени изключения.
Активен
toni8301
Професор
****
Публикации: 346


...живота е чудо....


Моят сватбен албум

« Отговор #453 -: януари 06, 2012, 08:14:58 »

Има разлика между студентки, забременяли без предварителна подготовка (колкото и цинично да звучи) и такива, които планирано забременяват докато съзнателно нямат достатъчно стаж и т.н., а после "искат да се назначават" във фирми, за да вземат по-високо майчинство и дори широко го разгласяват (защото форумът не е анонимна група, в която ви четат десет човека). В крайна сметка, ако всичко е заслужено, те просто ще си взимат по-малките обезщетения и толкова. Когато обаче правят "врътки", за да получат повече, това е съвсем друга гледна точка и никак не е глупава. Сега сте студенти и някои от вас бъдещи майки, които мислят, че заради това, че са бременни и неработещи (последното винаги се изтъква като допълнителен аргумент за взимане на повече пари), им се полага и дори дължи всичко. Но когато някой работи и изчаква момента, за да направи стаж и внесе достатъчно, за да си позволи да има дете, тогава хич не е глупав, че се интересува къде отиват общите пари и как се харчат. Вярно е, че всеки си преценява, но също така вярно е, че тия пари идват от работещите хора и когато някой обяснява, че умишлено прави "врътки" и това му се полага, не можете да ме убедите, че това е идеално справедливо и въпросът трябва да се счита за приключен. Системата е солидарна, но тази солидарност не трябва да се разбира само като солидарно право на вземане, а и като задължение за внасяне. Все по-утежнените условия за получаване на майчинство са в резултат точно на тези търсения на пробойни в системата, хитринки и мислене от днес за вчера. Сега е лесно да мислите, че тия, дето не са се "светнали" за врътките са глупави и да се сетили по-отрано да действат, но с такова мислене съвсем ще пропаднем.

За да не си измисли пак някой под вола теле, да кажа, че не говоря за изключенията, когато майките забременяват непредвидено, пък са си съвестни или когато се налага да се побърза с бебетата поради медицински причини, или каквито ви хрумнат особени изключения.

Избягвам да се включвам в спорове, защото просто не ми е в кръвта, но тук съм напълно съгласна с по-горе казаното.  goodpost goodpost goodpost и подкрепям този вид мислене.
Активен
*mwpo
Професор
****
Публикации: 479



« Отговор #454 -: януари 06, 2012, 08:48:04 »

И другото-когато студентка роди,взема 2880 лева.Разделено за година + минималното с идва нормалното майчинство като на 50% от другите хора. И да, съгласна съм с връщането 2 години назад,така много от източването ще намалее.
 :offtopic:Всички гледахте предполагам Деси Добрева,като излезе и рева пред цяла Б-я, и човека и се изсмя  че знае защо се е осигурявала само 7 месеца.Но държавата го позволява.
Активен
cherry_dream
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 280



Моят сватбен албум

« Отговор #455 -: януари 06, 2012, 09:00:46 »

Деинчка, абсолютно си права, аз не съм искала да заемам страни. Самата аз съм студентка, живи и здрави, ако забременя лятото няма да имам 24 месеца стаж, около 9-10 няма дами достигнат. И понеже завършвам, ще изпусна и въпросните 2880. Но да сме живи и здрави, ще получавам колкото ми е изчислено. Поне сега от Нова година започнах прекрасна работа, където ме осигуряват на реална заплата, което предполагам ще компенсира.
С първия ми пост просто исках да не се карате  give_rose

Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #456 -: януари 06, 2012, 09:26:02 »

Чери, съжалявам, че бях така остра, просто темата е чувствителна и останах с погрешно впечатление за мнението ти. Знам колко е трудно да си и студент, и да работиш, затова на такива хора шапка им свалям, те в никакъв случай не попадат в групата, за която говоря по-горе. Моля да ме извиниш за тона и успех със завършването и в работата.  give_rose Flower yea
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #457 -: януари 06, 2012, 09:40:31 »

Дени, е абсолютно права, заради хилядите врътки вдигнаха времето за осигуравяне което се гледа на 24 месеца.На мен не ми е кеф, защото ме връщат 2 години назад и сумите ми са различни от сегашните, а работя от студентка и се издържам напълно самостоятелно от четръвти курс на университета.За бебе съм се замислила в момента в който станах самостоятелна и двамата със съпруга ми знаехме, че можем финансово да подсигурим детето, а и психически бяхме готови.И тогава нито за миг не съм изчислявала колко майчинство ще вземам, не знам може би така съм научена, но държавата не ми е длъжна за всичко.Имайте в предвид, че спрямо Европа и Америка ние сме облагодетелствани колкото и смешно да ви звучи.В Америка майчинството е много малко, при това има договори при който имаш право да излезеш в него и такива при който могат да те уволнят.Там бремените не са под закрилата на закона, майките с малки деца също.В Европа майчинството също е малко и се налага на 6 месечна възраст детето да се дава на ясла.Не на всякъде се плаща 90% от брутото.
Аз затова искам индивидуално осигуряване, писнало ми е да гледам хора който просто искат нещо и си мислят, че някой им е длъжен защото те искат.Много глезено поколение се яви и не знам ние теглещите каиша като си заминем кой ще им тегли техния.
Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #458 -: януари 06, 2012, 10:19:43 »

Съгласна съм с магито. Колкото и странно да звучи, в България има много преимущества - дълго майчинство, законова защита, детска кухня, детски ясли и градини. Преди да ме нападнете за местата в градините, ще ви кажа, че една от най-добрите ми приятелки живее в Щатите с мъжа си и имат две деца - е, майчинството е 12 (дванадесет) СЕДМИЦИ, до тях няма ясла, тоест, не е съвсем ясно ако искаш да караш един час до близкото детско заведение кога точно ще ходиш на работа, няма субсидирана детска кухня, тоест, готвиш почти всеки ден, което се сещате дали е евтино, а ако искаш да наемеш бавачка, по-добре седнете някъде, преди да ви кажа цените. Та верно сме поразглезени за някои работи.
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #459 -: януари 06, 2012, 11:56:23 »

И защото сме много разглезени,та за това сме на последните места по раждаемост,нали? huhhuh.gif
Изобщо не смятам,че сме разглезени.Мисля,че всичко е прах в очите за мизерните пари,които получаваме.С това не искам да кажа,че подкрепям измамите,а че някои хора го правят по принуда.
Ако всичко ни беше наред,нямаше да се търсят алтернативни варианти.Не исках изобщо да пиша по темата,но просто не се стърпях.Бях детегледачка дълго време на 2 дечица в Германия и повярвайте ми,не сме ние разглезените.Бях им 4-тата детегледачка.Получавах заплата 205 евро,храна и подслон.И да не мислите,че им излизаше скъпо?Храната им е точно толкова като цени,колкото тук.Само че там взимат в пъти повече от нас.Вярно е,че работят,но и трудът им е оценен подобаващо.Мъжът ми работи в една немска фирма с филиал тук и взима 3-но по-ниска заплата от колегите си в Германия.Като им казвах колко заплата взима майка ми като акушерка ме питаха за седмица ли. NO
И аз като съм се осигурявала и имам стажа,какво?Ще кажеш,че взимам милиони.Както и да е де,съжалявам за спама. smile
Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #460 -: януари 06, 2012, 12:08:52 »

Май сме малко  Offtopic вече, но още две стотинки по темата  smile... carly, аз съм съгласна с тебе, че всъщност проблемът е колко получаваш, а не дали са ти осигурили детска кухня или някакви други благини от тоя род... аз ако вземам добри пари, няма да чакам на държавата да ми осигури ясла или кухня или каквото и да е, а ще си изкарам пари и ще си го купя. Но тук вече опираме до икономическа и финансова и политическа страна на въпроса - защо доходите ни са ниски и не му е мястото просто, затова няма да разводнявам. Само че не съм съгласна, че раждаемостта се стимулира с безкрайно майчинство и прочие мерки от този род. Това е изкуствено насърчаване, хвърляне на прах в очите. Раждаемостта се стимулира по един естествен начин - с добра икономическа среда, защото тогава хич няма да чакам държавата да ми осигури каквото и да е, тъй като заплатата на единия родител е достатъчна, за да издържа семейството, и тогава и пет деца може да родиш, ако искаш, и няма вечния страх да не останеш без работа. Така е в нормалните страни, включително Щатите - хич не ги дундуркат със социални придобивки и т.н., но хората са спокойни, че има работа и пари, и си правят деца. Не коментирам икономическата криза, която промени много неща и засегна всички, говоря по принцип.
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #461 -: януари 06, 2012, 13:29:37 »

Да,права си,че е така.Съгласна съм напълно с теб.  smile
И да допълня,че и аз съм за индивидуално осигуряване.Колкото си внесъл,толкова трябва и да получиш.Но то трябва да важи за всички,а не да се мери с двоен аршин-за нас едно,за една малцинствена група(досещате се коя) друго.
П.П.И аз работих по време на студентството,това май вече е масово явление.Много е трудно,особено ако си редовно обучение със задължителни заверки.Голям стрес ми беше,признавам си.Направо се бях депресирала по едното време и сутрин не ми се ставаше от леглото. angry
Лошото е,че са много малко работите с които можеш да съчетаеш студентството.Аз работих на една 12 часа 2 на 2-два дни работиш,два почиваш.Ако трябваше да работя на 4 часа,нямаше да  изкарвам никакви пари.То хората,дето са завършили не могат работа да си намерят,а какво остана за допълнителна такава за учащите.Абе,много е сложно. crazy
Хайде спирам и аз със спама,че...  tease
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #462 -: януари 06, 2012, 13:31:22 »

Аз съм на мнение, че е много по-удачно и умно държавата да инвестира пари еднократно в напълно безплатни детски градини, които навсякъде да са с достатъчен капацитет, безплатни детски кухни и достатъчен брой поддържани детски площадки и клубове за занимания. Оттам нататък тези места само да се поддържат и издържат финансово. Тогава няма да има никакъв смисъл от индивидуалните малки обезщетения, защото родителите ще имат идеални условия и ще се стремят да работят, за да вкарват пари в тоя общ бюджет, с който се издържат горните места, а не да се опитват да вземат от него повече отколкото им се полага. Въпросът е, дали и тогава няма непрекъснато да има оправдания защо някой надскача закона и дали би се съгласил доброволно да участва  общото, вместо да се спасява поединично? При сегашния случай и вложилият, и невложилият получават пари. И тогава се обезсмисля трудът и осигуряването от страна на работещите. Добре е всички неработещи момичета, които имат намерение да имат деца, да помислят хубаво над тоя въпрос, защото един ден те ще са тези, които ще дойдат на това мнение и тогава ще се бунтуват пък, че държавата им взима едни пари за осигуряване, които те ще искат да дават за децата си, а не в бюджета, от който вече не получават нищо.

По темата с отрицателният прираст, мисля че тя удобно е използвана винаги, когато се касае за вземане на някакви пари или за сравнение с други държави. И в много други страни освен България има застаряване на населението, което идва от променените отношения между половете, развитието на обществата и промяната на ценностите, а там държавата няма вина (с което не защитавам известната инерция на нашата държава, която не измисля нови неща и удобства). Освен това най-високите прирасти в последните години са в Индия и африканския континент, където в никакъв случай не може да се говори за висок стандарт на живот, нито за някакви супер условия за отглеждане на деца. Тогава там какво е обяснението?

Кърли, за съчетаването на работа с учене - аз също още нося последствията от това и действително е трудно. Точно за тези неизгодни икономически условия мисля, че говори розовка.
Активен
rozovka
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1031



« Отговор #463 -: януари 06, 2012, 14:26:52 »

Освен това най-високите прирасти в последните години са в Индия и африканския континент, където в никакъв случай не може да се говори за висок стандарт на живот, нито за някакви супер условия за отглеждане на деца. Тогава там какво е обяснението?

Родът се стреми да оцелее при тежките условия. Така е било и в Русия през миналите векове, и в други страни и епохи при много страшни климатични, финансови и политически условия (да не се връщаме към разни номадски племена и т.н.)

В Европа има остаряване на ценностите, загуба на дух, няма drive, както се казва  Wink. Затова застаряват нациите. В добавка, европейците като по-стари нации твърде ценят комфорта си, колебаят се за деца, докато стане много късно, не искат да се обременяват, страхуват се, отговорността тежи, няма го завоевателският дух - да населим, да подчиним - чисто физически, като бройка.

Обяснението не може да бъде само едно, все пак светът е голям и има различни комбинации от причини.
« Последна редакция: януари 06, 2012, 14:32:29 от rozovka » Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #464 -: януари 06, 2012, 14:32:12 »

И аз това имам в предвид.Колкото да застаряването нали знаете че точно германската нация ще изпищи, че е със застаряващо население и затова не прави големи проблеми на гастарбайтерите от различни нации, защото няма да има кой да им работи.
Активен
Страници: 1 ... 29 30 [31] 32 33   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines