Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 15, 2024, 19:11:55

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 28 29 [30] 31 32 33   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност,майчинство и закони - 4"  (Прочетена 218894 пъти)
 
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #435 -: януари 04, 2012, 16:49:54 »

van4ii - приложение №12 е това за промяна на обстоятелствата
Активен
van4ii
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #436 -: януари 04, 2012, 21:03:28 »

Да, искаме да го прехвърлим на мъжа ми.
svekarva, а проблем ли е ако това стане по-късно, а не точно при навършване на 6 месеца, например като станат 7 месеца и тогава да го прехвърлим?
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #437 -: януари 04, 2012, 23:36:58 »

Първо за прехвърлянето на майчинството - може да стане по всяко време след навършване на 6 месеца на детето, като това е минимума. В смисъл преди това не може, а след това - може и на 7 месеца и по-късно.
Второ - за да придобие право на обезщетение майката трябва да има 12 месеца осигуряване за общо заболяване и майчинство. Редовните студенти са осигурени само здравно. Ако след като е завършила майката е работила шест месеца (примерно) и забременее,  продължи да си работи или ползва болничен заради лошо здравословно състояние, но е на трудов договор, към момента на излизане в болничен 45 дни преди раждане, ще има около 12,5/13 месеца (грубо сметнато) осигурителен стаж, което означава, че има право на обезщетение. За изчислението му обаче ще вземат 24 месеца назад, което ще включи 11 примерно от периода на обучение. Това означава, че за тях в базата за изчисление ще бъде минималната работна заплата. Това се случва и когато майката е била безработна например, за съответния период.
Активен
malinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 921


Моят най-голям трумф:) ; Чакам те Нати


« Отговор #438 -: януари 05, 2012, 08:48:46 »

Момичета имам конкретен въпрос, но не знам как да го задам извън контекста ситуацията е следната. Детето ми е на година и 6 мес. Аз прекъснах майчинството след като навърши 1 година. малко след като се върнах на работа излязох в болничен обаче и вече шест месеца ползвам болничен. Пуснала съм молба и взимам 50 процента от майчинството през 2рата година.  В края на месеца обаче ми се налага да пътувам за 3-4 седмици и родителите ми ще гледат детето. Решихме, че ще вземем полагащия се болничен от педиатъра за родителите ми за гледане на внуче, който се плаща 100 процента. Това по някакъв начин отразявали се на половината майчинство, което взимам? трябва ли някакви документи за нои в такъв случай? 
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #439 -: януари 05, 2012, 10:59:28 »

van4ii, Светли ти е отговорила на въпроса. Понеже питаш и за процедурата, само да допълня, че прехвърлянето става на основание чл. 163 ал. 1-9 от КТ. Бащата трябва да отговаря на условията /да е осигурен за всички осигурителни случаи и да има 12м. осигурителен стаж/. Когато решите да става прехвърлянето, в 3- дневен срок подаваш декларацията в предприятието /ако не си самоосигуряващо се лице/, за да  спре начисляването на обезщетението на теб и ти прекратяват отпуската. Може да сме ти по- полезни, ако обясниш какво точно е положението при теб. Аз те попитах за 6- те месеца, защото видях лентичката ти  Wink.
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #440 -: януари 05, 2012, 12:14:04 »

malinkata по кой член от КСО имаш предвид да ползват болничен бабата и дядото?
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #441 -: януари 05, 2012, 14:04:24 »

malinkata, аз да попитам за доразясняване- детето болно ли е? Искаш вместо на теб, болничният да е издаден на баба или дядо, а ти все едно си на работа /или в отпуска, за да пътуваш/. Ако е това, ти нищо не променяш.
Светли, бабата и дядото май имат право само като за гледане на член от семейството, ти какво мислиш и как разбираш казуса?
Активен
malinkata
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 921


Моят най-голям трумф:) ; Чакам те Нати


« Отговор #442 -: януари 05, 2012, 15:45:20 »

не знам по кой член е това, но ми казаха, че може. Идеята е, че ако майка ми ползва болничен за себе си той не и се плаща 100 ами 80 или 90, а ако вземе за детето ще и се плати 100 процента. Аз съм си в болнични, но трябва да ходя до София, за да продължа лечението си и през това време не мога да го взема с мен - това е причината поради която ще го гледа друг. В този случай може ли да ми се изплати и майчинството (50те процента) и моя болничен (който обаче си е за мен, а не за детето) и болничния на родителите ми (който е за това, че гледат детето)? благодаря ви предварително за помощта
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #443 -: януари 05, 2012, 16:40:19 »

Да си кажа какво мисля, с уговорката, че това си е лично мое мнение и ако някой знае нещо, което аз пропускам, ще съм му благодарна да го сподели.
malinkata според мен няма такова обезщетение за болничен за гледане на дете, което да е 100%. Обезщетението за болен член на семейството е в размера на стандартното, както когато ти си болен. Може би някой е имал в предвид бабата да излезе в майчинство за този период. Тогава говорим за обезщетението за отглеждане на дете - 240лв, което тя ще получи напълно, а не като теб 50%. В този случай ти нямаш право на него.  Тогава ще трябва да се подадат документи в НОИ за промяна на обстоятелствата и на практика ще означава, че ти прехвърляш майчинството върху бабата. Явно отпускът при вас не е вариант (така би станало най-лесно), другото са болничните и най-сложното е прехвърлянето на майчинството. Под най-сложно имам предвид, че има повече документи, но не е нещо страшно.
Та с една дума - ти си ползваш болничен за себе си и взимаш 50% от 240лв, а майка ти взима болничен (без значение дали за нея или детето) и получава съответните проценти, но не 100.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #444 -: януари 05, 2012, 17:25:53 »

Светли, много често докторите казват - изплаща се 100% от НОИ, като това трябва да се разбира "изцяло от НОИ", а не първите три дни за сметка на работодателя. И аз не зная за други 100%.
Та с една дума - ти си ползваш болничен за себе си и взимаш 50% от 240лв, а майка ти взима болничен (без значение дали за нея или детето) и получава съответните проценти, но не 100. - и аз така мисля  good
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #445 -: януари 05, 2012, 21:18:06 »

Второ - за да придобие право на обезщетение майката трябва да има 12 месеца осигуряване за общо заболяване и майчинство. Редовните студенти са осигурени само здравно. Ако след като е завършила майката е работила шест месеца (примерно) и забременее,  продължи да си работи или ползва болничен заради лошо здравословно състояние, но е на трудов договор, към момента на излизане в болничен 45 дни преди раждане, ще има около 12,5/13 месеца (грубо сметнато) осигурителен стаж, което означава, че има право на обезщетение. За изчислението му обаче ще вземат 24 месеца назад, което ще включи 11 примерно от периода на обучение. Това означава, че за тях в базата за изчисление ще бъде минималната работна заплата. Това се случва и когато майката е била безработна например, за съответния период.
Ако правилно те разбирам, то тогава какъв е смисълът да се взимат предвид 24 месеца назад? Майката или е студентка, или е социално-осигурена, или е безработна. Четвърти вариант няма. Т.е. смисълът от нововъведението за 24те месеца назад къде отива? Аз те разбирам, че според теб тези 24 месеца се взимат предвид само за изчисляването на майчинството. Но когато аз се консултирах в НОИ (м/у другото, ако някой има нужда ще публикувам телефонът, на който се задават такива въпроси) ми казаха, че трябва да имам 24 месеца стаж, за да получа майчинство. А не, че те ще ми начислят за прим. 11 месеца мин. работна заплата. Всичко това при условие, че исках да се назнача на трудов договор в една фирма, точно с цел да взимам майчинство и съм редовна студентка трети курс. Не знам дали аз нещо не разбрах или... scratch one-s head
Активен
irkaaa
Сватбар
***
Публикации: 214



« Отговор #446 -: януари 05, 2012, 21:30:49 »

Мони, еето малко от КСО:
Право на обезщетение за бременност и раждане

Чл. 48а. (Изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск.

Обезщетение при бременност и раждане

Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #447 -: януари 05, 2012, 22:10:22 »

Ами, явно аз нещо не разбирам или тази от НОИ я е домързяло да ми обясни или и аз не знам. Както и да е. Пожелавам на всички да си вземат паричките, които заслужават.  smile
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #448 -: януари 05, 2012, 22:34:17 »

Пожелавам на всички да си вземат паричките, които заслужават.  smile

Би ли ми обяснила това какво значи?Аз бачкам, внасям, заминават ми парите, за някоя трътла дето не е работила и ден, ама е намерила вратичка в закона така ли?Ооооооооооо кога ще се въведат индивидуални здравни осигуровки да ви видя от къде ще цокате.
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #449 -: януари 05, 2012, 22:39:03 »

Това значи, че пожелавам на майките да си вземат парите, които са си заслужили. Кое не разбра? Нещо нередно ли написах? Не ми плащаш ти нито осигуровките, нито данъците, така че не виждам какъв е проблема?
Активен
Страници: 1 ... 28 29 [30] 31 32 33   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines