Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 15, 2024, 21:07:42

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 33   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност,майчинство и закони - 4"  (Прочетена 218902 пъти)
 
valka27
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1103


http://www.panoramio.com/user/3830585


Моят сватбен албум

« Отговор #345 -: май 19, 2011, 17:13:06 »

Момичета исках да попитам дали майчинството е твърда сума пари crazy Аз през март имах още около 2 дни болнични и от тогава е майчинство и на 2 пъти получих пари като сборно се получи колкото ми беше заплатата приблизително. През април получих по- голяма сума с разлика над 100 лв. и разбира се много се зарадвах, но сега през май получих по - малка сума sad Вече съвсем не знам колко пари да очаквам. Къде мога да отида и сложно ли е да си направя някакъв код, за който съм чувала да споменават тук, с който да си следя нещата?

Рени и BASTET са ти отговорили.Само искам да допълня (понеже съвсем скоро си го вадих) дават ти го веднага.
Активен
preslava_82
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 634



Моят сватбен албум

« Отговор #346 -: май 20, 2011, 10:20:36 »

Момичета,имам едно въпросче,извинете ме,ако вече е обсъждано,но нямам възможност да изчета всичко give_rose
На 8 юни ми изтича втория болничен след раждането(третия за майчинството)  и личната лекарка ми каза,че трябва вече да отидя при работодателя и оттам продължаваме майчинството,може ли да ми кажете нужни ли са ми някакви документи,какви и каква е прожедурата?
Станаха три въпросчета Girl_hide
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #347 -: май 20, 2011, 13:54:03 »

Трябва да занесеш на работодателя ти акта за раждане на детето, за да го копира, понеже трябва да го приложи към декларацията, която ще подаде в НОИ. Също така ще си пуснеш молба за ползване на отпуск до 410 дни и работодателят ще приложи копие от заповедта за разрешаване на отпуска към документите. Друго няма!  Wink
Активен
uliaulia
Сватбар
***
Публикации: 298



« Отговор #348 -: май 20, 2011, 17:39:24 »

Може ли да ми кажете каква точно е процедурата с болничните по време на бременност. Каза ми гинеколога първо личния да издаде и после той ще го продължи и кога ще се явявам на комисия,да ми се продължават, само ме мотаят и се налага да ходя на работа, а там е вредно за мен и за бебето. Също да питам, така или иначе другата седмица ще ходя при доктор, който не работи със здравната каса, дали той ще може да ми го продължи и от тук нататък да процедирам с болничните при него.  girl_impossible
Моля ви за отговор.
Активен
panteryx
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 518



Моят сватбен албум

« Отговор #349 -: май 20, 2011, 20:19:08 »

uliaulia мила първоначално помоли личната да ти даде болничен ,и после когато отидеш при генекологът ти ще се явиш на комисия ,която трабва да ти кажа ,че не е никаква комисия просто гинекологът ти и още двама ,трима негови колеги одобряват болничният за известен период от време.По-принцип много гинеколози си правят устата за пари ,за да ти издадат болничен, но на мен не ми искаха .  pardon Ти в кой месец си?Аз се явих на такава комисия 1 месец преди да родя в 8 мият месец и така ми издадоха  болнични.
Активен
van4ii
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #350 -: май 25, 2011, 12:11:40 »

Въпросът ми е следния: Тъй като в петък трябва да си взема от наблюдаващата лекарка първи болничен за майчинство 45 дни преди термина, трябва ли да нося и други документи освен този при счетоводителката ми?
И кога тя трябва да ги занесе в НОИ, т.е има ли някакъв срок?
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #351 -: май 25, 2011, 21:14:12 »

Ванчи, нищо друго не трябва да носиш. След като родиш трябва да представиш на счетоводителката си копие от акта за раждане на детето и попълваш едни документи - молба за отпуск от работодателя, декларация до НОИ по чл.50 и 51, май това ми поиска нашата счетоводителка. 45 дневния болничен е  както и другите болнични - ти трябва да го представиш до два работни дни на счетоводителката си, а тя за всеки календарен месец не по-късно от два дни след деня на изплащане на дължимите възнаграждения или на част от тях, а когато възнагражденията са начислени, но не са изплатени - не по-късно от два дни след последния ден на месеца, през който е извършено начисляването. Поне така беше когато аз започнах с болничните.
Активен
tcveteto
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 55



« Отговор #352 -: май 26, 2011, 08:16:04 »

Момичета исках да попитам дали майчинството е твърда сума пари crazy Аз през март имах още около 2 дни болнични и от тогава е майчинство и на 2 пъти получих пари като сборно се получи колкото ми беше заплатата приблизително. През април получих по- голяма сума с разлика над 100 лв. и разбира се много се зарадвах, но сега през май получих по - малка сума sad Вече съвсем не знам колко пари да очаквам. Къде мога да отида и сложно ли е да си направя някакъв код, за който съм чувала да споменават тук, с който да си следя нещата?
По принцип майчинството зависи от работните дни в месеца, ако са повече ще получиш и по-голяма сума, ако това може да те ориентира, тъй като от НОИ определят среднодневното възнаграждение и го умножават по броя работни дни. Този код е много удобен, защото освен че виждаш каква сума, за колко дни, кога ще ти ги преведат, също и какви документи е представил работодателя в НОИ. Кода се получава лично и веднага.
Въпросът ми е следния: Тъй като в петък трябва да си взема от наблюдаващата лекарка първи болничен за майчинство 45 дни преди термина, трябва ли да нося и други документи освен този при счетоводителката ми?
И кога тя трябва да ги занесе в НОИ, т.е има ли някакъв срок?
Van4i не трябва да носиш други документи. Когато счетоводителката подаде информацията за м. май, което става или с плащането на осигуровките, или ако не са платени - до края на м. юни, както Рени е писала. Тогава ще получиш частта от болничния, която е за май. Останалата част за юни ще получиш когато се подаде инф. за юни - т.е. м.юли. Надявам се да съм била полезна good
Активен
van4ii
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 409



Моят сватбен албум

« Отговор #353 -: май 26, 2011, 09:54:21 »

Момичета, много ви благодаря, сега ми стана ясно вече give_rose
Активен
echy_
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1009



Моят сватбен албум

« Отговор #354 -: юни 13, 2011, 10:38:30 »

моля за разяснение ако на някой му е ясно.
загледах се в страницата на НОИ, където ми пише кога и колко ми изплащат болничния. Та там видях че сумата върху която ми се изчислява болничния е 312,86лв, а аз съм се осигурявала на 700лв последните няколко месеца, а преди това на половин работен ден crazy
имам спомен че болничния беше 70 или 80% от предходния месец, в момента става въпрос за болничните които се издават преди и след раждането, да не би и те да се изчисляват като майчинството(90% от дохода 18 месеца назад)?
« Последна редакция: юни 13, 2011, 10:49:29 от echy_ » Активен
uliaulia
Сватбар
***
Публикации: 298



« Отговор #355 -: юни 13, 2011, 17:43:35 »

Сега прочетох, че отпускът за бременност и раждане, който е 410 дни, няма да се изплаща, ако лицето няма 12 месеца осигурителен стаж, но може да се излезе в неплатен отпуск за бременност и радждане, който ще ми се зачита за стаж. Тъй като аз няма да имам този стаж към момента, в който ще ми издадат този отпуск (който се изплаща от НОИ или работодател?) пише, че имам право на помощи, ако брутният доход на член на семейството не надвишава 350 лв. Моят взима ли се предвид при условие, че съм в неплатен отпуск? И имам ли право на повече от 30 работни дни неплатен отпуск, които да ми се зачитат за осигур. стаж? Моля, да ми кажете тази информация актуална ли е към момента или къде да потърся информация?  give_rose
« Последна редакция: юни 13, 2011, 17:45:24 от uliaulia » Активен
♥_Veni_♥
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 584


Г-жа Ангелова


Моят сватбен албум

« Отговор #356 -: юни 13, 2011, 18:28:46 »

момичета имам един в-с.Искам да подам молба за детски.От сегашният ми работодател взех бележка, но понеже в рамите на 12 месец аимах още един работодател, трябва ли и от него да взема бележка за доходите.Понеже за тези месеци, които съм работила при него сегашният ми ги смята като нулеви?
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #357 -: юни 14, 2011, 12:56:28 »

Трябва да представиш бележка и от двамата си работодатели, защото се смятат доходите за 12 месеца назад независимо при колко работодатели са направени.
Активен
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #358 -: юни 15, 2011, 08:57:28 »

Сега прочетох, че отпускът за бременност и раждане, който е 410 дни, няма да се изплаща, ако лицето няма 12 месеца осигурителен стаж, но може да се излезе в неплатен отпуск за бременност и радждане, който ще ми се зачита за стаж. Тъй като аз няма да имам този стаж към момента, в който ще ми издадат този отпуск (който се изплаща от НОИ или работодател?) пише, че имам право на помощи, ако брутният доход на член на семейството не надвишава 350 лв. Моят взима ли се предвид при условие, че съм в неплатен отпуск? И имам ли право на повече от 30 работни дни неплатен отпуск, които да ми се зачитат за осигур. стаж? Моля, да ми кажете тази информация актуална ли е към момента или къде да потърся информация?  give_rose

Моят съвет е да вземеш какъвто договор имаш подписан в момента и да идеш в социалната си служба по местоживеене и да попиташ, защото, не се обиждай, но ти следя постовете от известно време и са доста объркани, не използваш правилно термини и т.н. и с информацията, която подаваш във въпросите си, няма да получиш верни отговори тук. Документите не са ала-бала-нещо-си и какво точно пише в тях не е маловажно, а от него зависи какво можеш да получиш от държавата. Успех..
Активен
uliaulia
Сватбар
***
Публикации: 298



« Отговор #359 -: юни 15, 2011, 10:43:31 »

Термините са точно такива, аз съм се интересувала и съм ходила неведнъж до НОИ и инспекцията по труда, само до социалните не съм, затова попитах. По скоро тук се даде невярна информация преди време, че трябва да имаш 18 месеца осигурителен стаж, за да взимаш обезщетение за общо заболяване и майчинство, а те са 12. 
Право на обезщетенията за бременност и раждане

Осигурените лица за общо заболяване и майчинство имат право на парично обезщетение за бременност и раждане вместо трудово възнаграждение, ако имат 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск. Това е заложено в чл. 48а от Кодекс за социално осигуряване (КСО).


Всичко е вярно, което съм написала, явно няма хора в моето положение и затова не са наясно.
Активен
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 33   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines