Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 16, 2024, 02:10:31

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 33   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност,майчинство и закони - 4"  (Прочетена 218938 пъти)
 
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #300 -: март 10, 2011, 22:51:11 »

Всички молби се подават чрез фирмата, в която човек е назначен на трудов договор. Т.е. вие си ги попълвате и подписвате там и те ги носят в НОИ или РУСО в  съответния областен град в двудневен срок от подаването на информацията за осигуровките в НАП. Или какво би трябвало да се случи на практика - изтича месецът, счетоводителите начисляват заплати, внасят осигуровки, плащат заплати, носят информация - Декларация 1 и Декларация 6 в НАП /това са декларации за всички работещи във фирмата/ и след това болничните листи или декларациите от майките в НОИ в двудневен срок.
емили85 в закона си пише 410 дни. Май прави година, месец и нещо, но така или иначе, броят се толкова дни и това е. Пак казвам брои се от първия ден на първия болничен - 45 дневния.
wanting първо си пускаш молба до работодателя за разрешаване на ползване на отпуск за отглеждане на детет до 2 години по Кодекса на труда. След това, когато той разреши, се попълва и другата за НОИ. Счетоводителите носят с нея в НОИ и копие от заповедта на работодателя за разрешаване на ползване на отпуска и копие от акта за раждане на детето. Естествено попълването на двете молби може да стане едновременно. Все пак е ясно дали работодателят ще разреши ползването на отпуска.
Рени няма да имаш прекъсване. Тези десет дни ти влизат в общите 410. Разбирам, че сега ти изтича третия болничен до 135 дни издаден от личния лекар, нали? Просто предполагам, че са ти казали така, понеже те така или иначе няма да ти занесат документите в НОИ сега, а едва през следващия месец, когато направят всичко, за което съм писала по-горе. Така или иначе молба-декларацията ти ще е от утре, макар и да я напишеш по-късно, датата ще от сега. По всяка вероятност за март месец ще си получиш парите на две части. Възможно е да ти ги платят в един и същи ден с два превода, но и в различни дни. Зависи кога счетоводството на фирмата ще си свърши работата. Така или иначе като стойност ще е каквото си получавала до сега.
Активен
echy_
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1009



Моят сватбен албум

« Отговор #301 -: март 15, 2011, 17:35:20 »

някой знае ли е какъв трябва да е дохода на член от семейство за да получавам детски, и в какъв размер(горе долу) варират детските?
Активен
cherry_tea
Професор
****
Публикации: 364



« Отговор #302 -: март 15, 2011, 22:18:43 »

Echy_, мисля, че детските надбавки се отпускат, ако доходът на член от семейството не надхвърля 350 лв. А детските са 35 лв. месечно. Но нека да се включи някой, който може със сигурност да го потвърди, защото аз само цитирам данни, които съм срещала из интернет и не знам дали са актуални.
Активен
Рубин
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2491



« Отговор #303 -: март 15, 2011, 23:05:38 »

А по въпроса с детските да попитам-към общите доходи смята ли се моето майчинство?Сега се замислих и ако не се смята майчинството,значи съм можела да вземам детски? huhhuh.gif
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #304 -: март 15, 2011, 23:50:45 »

Echy_, мисля, че детските надбавки се отпускат, ако доходът на член от семейството не надхвърля 350 лв. А детските са 35 лв. месечно. Но нека да се включи някой, който може със сигурност да го потвърди, защото аз само цитирам данни, които съм срещала из интернет и не знам дали са актуални.

Ечи, точно така както Чери тий ти е написала се отпускат детските. Гледа се дохода на семейството за 12 месеца назад. Аз като подавах в дохода ми изчислиха възнаграждението по трудовия договор, по гражданския и болничните, същото беше и при съпруга ми. След като се сборуват брутния доход общ на семейството ти - твоя и на съпруга ти, разделен на брой членове на семейството, резултата не трябва да превишава 350лв на човек, тогава получаваш 35лв. детски, ако надвишаваш тази сума не получаваш.

Рубин, от това, което аз знам и твоето майчинство смяташ към брутния доход.
Активен
echy_
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1009



Моят сватбен албум

« Отговор #305 -: март 16, 2011, 16:06:15 »

cherry_tea, Рени мерси за отговора. сега остава да ми дадат от работата бележка за дохода 1 година назад, но от кой месец-месеца от който подавам документите или месеца от който съм излязла по майчинство?
Активен
uliaulia
Сватбар
***
Публикации: 298



« Отговор #306 -: март 16, 2011, 20:13:17 »

Ето ме и мен с малко глупав въпрос. Дават ли болничен при частен преглед?
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #307 -: март 16, 2011, 21:17:27 »

cherry_tea, Рени мерси за отговора. сега остава да ми дадат от работата бележка за дохода 1 година назад, но от кой месец-месеца от който подавам документите или месеца от който съм излязла по майчинство?
Ечи, бележката за доходите трябва да е до месеца предхождащ месеца на подаване на декларацията. Т.е. подаваш декларацията през март бележката ти трябва да е от февруари 2010 до февруари 2011г., като за месеците, в които си била в болничен е вписана сумата 0,00лв., а за тези месеци си включваш сумите от болничните, като тях можеш да си ги вземеш или от банковото извлечение или от страницата на НОИ, ако имаш ПИК код.

uliaulia, няма проблем да си вземеш болничен дори и да ходиш на частен преглед стига лекарят да работи със Здравната каса.
Активен
panteryx
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 518



Моят сватбен албум

« Отговор #308 -: март 19, 2011, 13:20:33 »

Ох това е болната ми тема за майчинството....
Аз лично съм втора година по-майчинство и понеже първата година е осигурена от държавата си вземах редовно майчинските,но втората година е доста проблемна ,защото е обвързана с работодателя ми.
Когато той реши да си внесе осигуровките и декларациите за служителите си ,тогава взимам пари ,ако не чакаш с месеци да си вземеш парите,което е доста малоумно.....
Толкова пъти съм се разпарвяла с тях и нито жалби,нито глоби от страна на компетентните институции могат нещо да променят. diablo
Активен
svetla_ety
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 674



Моят сватбен албум

« Отговор #309 -: март 23, 2011, 10:18:35 »

Здравейте! На 2-ри февруари ми изтече третия болничен и после попълвах някакви декларации, които работодателя ми е завел в края на февруари. На 1-ви март си получих сумата за 2-та дни и до днес нищо друго не съм получила. Може ли някой да каже кога се очаква да получа остатъка и после по кое време ще се превеждат майчинските.
Имам и друго питане. Понеже цяло лято ще сме в друг град и ще ми е много трудно да пътуваме за всеки преглед как стои въпроса със смяната на лекарката - колко често може да се прави. Тревожа се като си дойдем на есен да не сме без доктор и да не може скоро да се смени...
Поздрави!
« Последна редакция: март 23, 2011, 11:32:50 от svetla_ety » Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #310 -: март 23, 2011, 13:26:21 »

Светле, всяка календарна година в периода от 1 до 30 юни и от 1 до 31 декември здравноосигурените лица могат да сменят своя личен лекар, тогава можеш и ти да го направиш. Преди искаха да им занесеш формуляр за смяна на личния лекар взет от Здравната каса, сега незнам как е.

Що се отнася до първия ти въпрос немога да ти помогна, аз съм в същото положение.  give_rose
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #311 -: март 23, 2011, 17:12:13 »

svetla_ety би трябвало когато работодателят ти си внесе осигуровките за февруари и подаде информация за тях в НАП и на теб да ти преведат останалите пари. Възможно е и да има някакъв проблем с документите ти. Не е зле според мен, ако не те затруднява да попиташ работодателя си дали са подали данните и дали са платили осигуровките. Може още да не са ти занесли нещата в НОИ. По принцип аз си получавам обезщетението в първите дни на месеца, но то е защото работодателят ми плаща осигуровки и подава информация още преди да е изтекъл месеца.
Активен
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #312 -: март 24, 2011, 00:45:53 »

svetla_ety , майчинството се превежда до 5-то число на месеца във вторник или четвъртък . Най-вероятно в началото на април ще си получиш паричките, ако и тогава не стане, обади се на работодателя си . Ако имаш ПИК код, можеш да провериш в сайта на НОИ кога са ти подадени документите, кога са обработени и кога и колко ще получиш  good
За личния лекар - като се сменя в друг град, тогава може да се направи по всяко време на годината.
Активен
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #313 -: март 24, 2011, 07:31:47 »

Момичета, добре дошли в клуба на закъснелите майчинства. Аз коите ги чаках 3-4 месеца, въпреки че работодателите ми са изрядни с документите. После ми напревеждаха 101 малки суми, дето не мога да им хвана края. Явно това е част от политиката за насърчаване на раждаемостта  bqsnasym - като родиш да поседиш без пари, та да ти дойде акъла.
Активен
panteryx
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 518



Моят сватбен албум

« Отговор #314 -: март 24, 2011, 13:44:16 »

Момичета, добре дошли в клуба на закъснелите майчинства. Аз коите ги чаках 3-4 месеца, въпреки че работодателите ми са изрядни с документите. После ми напревеждаха 101 малки суми, дето не мога да им хвана края. Явно това е част от политиката за насърчаване на раждаемостта  bqsnasym - като родиш да поседиш без пари, та да ти дойде акъла.

Даам ,напълно познато ,аз имам да взимам пари за 3 месеца и въобще не знам ,кога ще ми ги преведат?!
Активен
Страници: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 33   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines