Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 15, 2024, 21:05:11

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 33   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност,майчинство и закони - 4"  (Прочетена 218900 пъти)
 
ina_lemon
Наблюдаващ
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2310


Моят сватбен албум

« Отговор #120 -: октомври 26, 2010, 14:06:53 »

Така или иначе като решиш да имаш дете, едва ли разчиташ предимно на държавата, за да успееш да го отгледаш.

Не разчитам на държавата да ми плаща нещо от джоба си, за да си отгледам децата. Но очаквам от нея да ми даде спокойствието, за което съм си плащала по време, когато още не ми е било нужно. А не да ме вкарва в девета глуха откъм доходи, защото искала да направи някаква си промяна.
Когато аз излязох в майчинство, базата за определяне на обезщетението беше 9 месеца. По време на майчинството ми се покачи на 12, сега става на 18. Всичко това за по-малко от две години. Не ти ли се струва, че промените са малко на често? Дали е заради добра политика и очаквано дисциплиниране? Май май не ще да е заради това......

И....., естествено, че нищо около сивата, черната и прочие икономика няма да се промени. Който си е решил да търси вратичка - ще я намери. А такива като много от нас тук ще си износваме на гърба промените.
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #121 -: октомври 26, 2010, 14:19:25 »

Ина, ще ти река, че нито тебе, нито някоя друга съвестна майка нападам. Нито казвам, че точно вие искате държавата нещо да ви дава от джоба си. Нито подкрепям това една политика да е супер краткосрочна. Спокойствието ти го дължи държавата, факт.

Само че точно вие, които сте си плащали както трябва и сте били изрядни платци, трябва да насърчавате другите майки в тази и тема и по разни други да бъдат по-съвестни, а не да си обменят идеи как да си набавят по-високи ставки или "да се пишат, че работят някъде уж" (което съм виждала като постове тук), за да взимат същите пари като вас после в рамките на година.

Светли казва, че това е начин да се напълни бюджета от неизплатени детски и че едно време друго е било. Права е и е било наистина едно време. Отминало време. И според мен, сега не можем да си позволим да сме социална държава като преди. Защото тая държава доведе до болничен за бременни от втория месец, за да не се морят на работа, която не винаги мори. Тая държава насърчи и професията майка при циганите, заради които огромни суми се изливат сега, вместо да се ползват от работещите. И заради това масово източване по всякакви начини на бюджета, сега всички ще понесем тежестта. Какво да кажат жените, та дори и мъжете, които нямат деца, а си плащат абсолютно всичко? За тях справедливо ли е? А ако никога не успеят да имат деца, а са си плащали всичко - това честно ли е? Да казваме ли пак: "Така няма да се промени нищо, няма смисъл нищо да се прави"? Ако е така, то какво би променило наистина нещата? Дайте идеи, щом тази не е добра.

Сори за оф-топика, ама то всичко има общо и със законите и с майчинството.
Активен
госпожица
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 923



Моят сватбен албум

« Отговор #122 -: октомври 26, 2010, 14:23:55 »

Подкрепям мнението на Деничка,
Не само не е справедливо за съвестните майки, но все пак помислете и за работодателите. Колко и те да са 'злодейте' в тази тема, те са тези които наемат жени и после трябва да им плащат осигуровки и майчинство и така нататък. За майките с малка разлика между децата, мога да кажа че не ми се вижда справедливо да се върнат на работа за 6 месеца(когати каквото и да говорим ще са непълноценни за работодателя) и след това да си седят още година или две у дома. Аз съм за тези законодателни промени, въпреки че искам да съм майка някои ден.
Активен
ina_lemon
Наблюдаващ
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2310


Моят сватбен албум

« Отговор #123 -: октомври 26, 2010, 14:28:56 »

Няма офф тука, всичко е на място, Денис, и аз не се чувствам нападната, спок !

Госпожица, шефа плаща само осигуровките и нищо друго, ако не се лъжа, така че натоварване за него откъм финанси няма. Той страда от липсата на обучената си работна ръка ако въпросната тръгне да бременее "боледувайки" от самото начало. А кой ги е изкарал злодеи в тази тема - това не го разбрах ....
Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #124 -: октомври 26, 2010, 14:32:07 »

За циганките наистина можем да кажем, че източват нашите пари от осигуровки, който внасяме цял живот, а те никога, но в интерес на истината те го правят точно от социалните помощи. Масово циганките не са осигурени и вземат първата година 100 лева социално майчиство и детските. Отделно други социални помощи и т.н. Както каза Светли, не можем да говорим за източване от това, че се внасят по-високи осигуровки няколко месеца, защото реално има внесена сума-изплатена сума, аз лично за себе си не се чувствам ощетена, от това, че някоя бъдеща майка ще се осигурява няколко месеца на по-висок доход, и ще си осигури една година спокойно отглеждане на детето, нищо, че цял живот също работя легално, а не в сивата икономика. Още повече, че и мъжете внасят осигуровки за майчинство, а никога не излизат в такова. Дефицита на НОИ определено не е от "злоупотребите" на майките, а от много други фактори. Трябва първо да започнат с мерки насочени към работодателите за борба със сивата икономика, а не с бременните жени.

За майките с малка разлика между децата, мога да кажа че не ми се вижда справедливо да се върнат на работа за 6 месеца(когати каквото и да говорим ще са непълноценни за работодателя) и след това да си седят още година или две у дома. Аз съм за тези законодателни промени, въпреки че искам да съм майка някои ден.

Значи не можем да искаме деца с малка разлика, така ли да го разбирам?
« Последна редакция: октомври 26, 2010, 14:33:47 от goldi » Активен
госпожица
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 923



Моят сватбен албум

« Отговор #125 -: октомври 26, 2010, 14:38:09 »

Разбира се, че може да искате и имате колко деца и с каквато разлика сте преценили, но и трябва да понесете негативите на едно такова решение. Всяко решение в живота има и позитиви и негативи и не бива да се сърдите за последиците. Просто при малка разлика между децата, майчинството за второто дете ще бъде по ниско.
Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #126 -: октомври 26, 2010, 14:40:58 »

Разбира се, че може да искате и имате колко деца и с каквато разлика сте преценили, но и трябва да понесете негативите на едно такова решение. Всяко решение в живота има и позитиви и негативи и не бива да се сърдите за последиците. Просто при малка разлика между децата, майчинството за второто дете ще бъде по ниско.

Да разбрах, за страна с отрицателен прираст на населението, идеален стимул се получава
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #127 -: октомври 26, 2010, 14:51:18 »

Голди, мисля си, че всеки има право да иска каквото му хрумне, но носи последствията сам после. Тъпо е, че тежестта я носят майки, които създават деца и евентуално свестни хора за държавата. Но и те горят покрай всички други.

Работодателите ги изкарах аз злодеи мимоходом, споменавайки ги. Нямах предвид, че всички са такива.

А за НОИ... може много да се говори, ама все тая. По принцип нямам предвид, че бременните майки са проблема на държавата, напротив дори, но ме потрисат изказвания от сорта на:"Никога не съм работила, как да взема повече майчинство?", както и:"Докторът не ме преглежда, не се интересува от бременността ми, ходя при него веднъж месечно да ми поднови болничния." Ами то и бременните, и небременните само търсят пробойните в системата и се учат едни от други на тънкости. Защото те съвети не си дават, обменят си точно тънкости. Затова мисля, че трябва да се натискат всички за повече дисциплина - и работодатели, и бъдещи родители, и всички. Иначе се получава съвместно обезкуражаване.

П.П. Голди, аз мисля, че нашата държава е дори прекалено социална. И въпреки това прирастът си е все отрицателен. В Европа също имат такъв проблем, нищо, че имат и по-добри условия за някои неща. А заради мита за повишаването на прираста има един куп мерки, които стимулират единствено социално-слабото население. А и нали държавата не ти отнема възможността да имаш повече от едно дете? Просто разширява годините между тях. Въпрос на човек е да прецени какво иска - деца с малка разлика и съответните ограничения в парите или обратното.

Пак казвам, че си мисля, че щем-не щеш, ще трябва да понесем някакви негативни условия няколко години, за да се промени малко обстановката цялостно.

Плюс това, ако ще се хващаме за прираста, то нека държавата стимулира двойките с репродуктивни проблеми, които нямат нито едно дете, а също са платци. И оттам има прираст.


Активен
госпожица
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 923



Моят сватбен албум

« Отговор #128 -: октомври 26, 2010, 14:52:30 »

Отрицателния прираст, както и остаряващо население са проблем в цяла европа, които се дължи не само на ниската раждаемост. В последните години продължителността на живота се е увеличила значително, благодарение на напредъка в медицината. Според мен майчинството(което е мизерно) е стимул за раждане само на циганчета(извинявам се ако това звучи твърде грубо). Стимул за майките да раждат трябва да е подобряване на образователната система и цялостните условия на живот в държавата. За съжаление икономиката на България е твърде слаба, за да се поддържа такава социална политика, която хем дава високи майчинства, хем качествено здравеопазване, хем адекватна инфраструктура. Единствения начин да се оправим в дългосрочен план е да се концентрират усилията в засилване на икономикара и увеличаване на БВП.
Това е личното ми мнение, е което не ангажирам никого.
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #129 -: октомври 26, 2010, 14:56:27 »

Второто майчинство в близост до първото и сега си е прецакано, и с новите промени ще е ...промяна няма, за да спорите. А ако децата са породени, дори имаш полза от 18-те месеца, защото хващаш високия доход от първата година майчинство.  pardon Ако се поущрява всяко следващо майчинство от държавата, съгласете се, мургавите ни събратя ще са най-облагодетелствани отново. В крайна сметка сме големи хора. Би трябвало всичко да е планирано, нали? Кой колкото деца може да си позволи и когато може да си ги позволи. (колкото и грубо да звучи това).

goldi, това с минималните осигуровки го има и в големите градове. И единствено ние сме си виновни, че е така. И не знам как ще се справят със сивата икономика управляващите? girl_impossible Въведоха заплататите да са по карта, но тове не спира парите под масата. Единствено работещите могат да накарат работодателите да клекнат и да плащат пълни осигуровки, като никой не се съгласи да започне работа при него при дадените условия. Ама българинът нали е обременен от какви ли не глупости, че всеки му е длъжен, особено държавата crazy и че по-добре 100 лв в джоба, отоколко данъци да плати, а после реве като се разболее, пенсионира или има дупки по улиците.  crazy

А за отрицателния прираст - животът много се е променил, за да може лесно да се оправи този фактор. Дори и по 3 деца да има всяко семейство.
Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #130 -: октомври 26, 2010, 15:07:02 »

Разбира се, че всеки има право на мнение, но 18 месеца е прекалено дълъг период. Сетих се за още едни "изгарящи" - завършила студентка започва работа на заплата 1000 лв примерно. Има 12 месеца стаж и ражда. Какво става с нейното обезщетение, 12 месеца по 1000 лева, 6 месеца по 240 и 90 % от това. Честно ли е, че момичето е учило, не е работило и е забременяло, преди 18 месеца стаж. 12 месеца за база беше оптималния вариант, но както и да е, както казахте, не трябва да разчитаме на държавата в такива моменти.
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #131 -: октомври 26, 2010, 15:19:24 »

А честно ли е един работодател да наеме току що завършила девойка, без много опит, да й даде шанс да работи и тя след няма и година да излезе по майчинство? И това важи ако току що завършилата студентка е съвестна и не е излизала в болничен моментално след узнаване на бременността, което още повече скъсява времето, в което е работила.
Защото после се ражда дискриминацията към работещите неженени и неродили жени. Така че всички понасят някаква тежест.

Голди, ти си права за част от нещата, които казваш, наистина, но ако системата в момента е неефективна, значи нещо трябва да се промени. Пак питам, ако това сега не е правилната мярка, коя е вярната посока? Кажете конкретно, момичета, защото ако нямаме друга идея наум, то нека оставим тази да се пробва поне. С доста несправедливото намаляване на болничните, успяха да постигнат реален финансов резултат. Вярно, на гърба на всички, но се постигна нещо. Това е основа за облекчаване на мерките по-нататък. Какви варианти бихте предложили тези, които не сте съгласни с тази мярка?
« Последна редакция: октомври 26, 2010, 15:26:03 от Деничка Звездичка » Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #132 -: октомври 26, 2010, 15:42:25 »

А честно ли е един работодател да наеме току що завършила девойка, без много опит, да й даде шанс да работи и тя след няма и година да излезе по майчинство? И това важи ако току що завършилата студентка е съвестна и не е излизала в болничен моментално след узнаване на бременността, което още повече скъсява времето, в което е работила.
Деничка твоето изказване доста ме изненада. Първо какво значи някойработодател да даде шанс, еми трудовото правоотношение е двустранно и двете страни са с равни права и си разменят насрещни престации. то въпроса може да се  разглежда и че тя му е дала шанс, още повече че много работодатели наемат хора с малък трудов стаж, защото им дават по-ниски заплати.
Много по-важен за всеки човек ( поне според мен трябва да бъде) е лични живот, раждането на деца и т.н, кога е подходящо и кога не, всеки си решава сам.Не случайно законово регламентирани са правата на майките и различните отпуски, отпускани за раждане и гледане на дете. нали затова е направена осигурителната система и вместо да се търсят повече начини за стимулиране на раждаемостта, ние се чудим как да ги ограничим.
 не виждам и нищо лошо в това да се взимат и болнични през време на бремеността, нали затова всеки месец ми се удържат толкова много пари. а има и много работодатели, които не позволяват на служителите да си ползват и платения годишен отпуск. веднъж съм си взимала фалшив болничен , защото не ми дадаха отпуска за държавния изпит, но не виждам нищо лошо в това. всеки си преценява как се чувства и дали е работоспособен или не.
 не искам да звуча крайно, но наистина смятам, че много малко неща се правят за насърчаване на раждаемостта в България
Активен
госпожица
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 923



Моят сватбен албум

« Отговор #133 -: октомври 26, 2010, 15:47:05 »

Без да искам да нападам никого не виждам, как вземането на фалшив болничен може да е редно. А вземането на работа на хора без стаж е огромен риск за работодателя. Не всеки работодател гледа само да намери май-евтината работна ръка. А за мен това бъдещи майки, които трябва да са пример на децата си, да взимат фалшиви болнични и да правят какви ли не шашми е меко казано грозно.
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #134 -: октомври 26, 2010, 15:49:06 »

Цялата тази работа няма да се отрази ама по никакъв начин на "малцинствата", които раждат на килограм, защото те така или иначе не разчитат на това майчинство и не внасят никакви осигуровки. Те живеят от социалното, но както и да е.
И аз смятам, че 12 месеца си беше добър вариант, но както и да е.  И ако искат да бяха направили 18 месеца периода за придобиване право на обезщетение, а не този за изчисляването му, това пак бих го разбрала.
Това, че някои бременни злоупотребяват с болничните си е въпрос на етика към работодателя им и въпрос на лично мнение. На доста бременни обаче наистина им се налага да бъдат в болничен. Пък кога ще реши да ражда една жена - дали веднага след като започне работа или след десет години - нещата се променят постоянно и човек никога не знае на къде ще тръгне животът му.
Само ще ви кажа, че ще си говорим пак като решите да имате деца. Дай Боже да имате!
Активен
Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 33   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines