Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 15, 2024, 21:36:08

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 33   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност,майчинство и закони - 4"  (Прочетена 218907 пъти)
 
darling
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1371


....братска обич.....


Моят сватбен албум

« Отговор #60 -: септември 08, 2010, 14:35:53 »

имам въпрос за детските, макар че темата не е точно такава, но мисля че отговорите ще бъдат полезни и други.
Досега не съм получавала никакви детски, защото на счетоводителите ни на фирмата не им се занимава. Включително  и настоящият, който нещо ми смотолеви преди минути и ме накара да търся в интернет за условията. diablo
 Това което не ми стана ясно е какво включва БРУТО доходът на двамата. Аз получавах болнични - те влизат ли ? А съпругът ми е собственик на еднолична фирма - какъв е неговият доход - този върху който се самоосигурява или печалбата на фирмата се добавя?
А освен декларацията по образец, бележка от лекаря за ваксините и бележка че големият е на училище има ли нещо друго ?
Дано този път се преборя за тези "високи" суми, но пък ми омръзна все да давам.
Активен
iana_apostolova
Ентусиаст
**
Публикации: 81


Обичам те ...


Моят сватбен албум

« Отговор #61 -: септември 22, 2010, 15:52:40 »

И аз така лежа всеки месец в болницата за по 3 дни,но на 26-ти този месец като отидох с направление от док,за да вляза в болницата пак за болничен и ме върнаха и ми казаха,че приемат само спешни случаи и евентуално началото на септември можело да влезе друга наредба,чрез която ще може пак да влезеш в болница,но си плащаш вече за спането,храна и всичко останало!По принцип трябва да влезе в сила от 1-ви септември.И за това сега ще се явявам на ЛКК.


да се цопна и аз тук ... та, това което аз знам - майка ми е управител на медицински ценър. Не знам за нови и стари наредби, както и аз това кое от къде се издава, но знам следното - имаш право на болнични за 6 месеца преди този който е за 45дена преди раждането. този за 6те месеца пове да ти го издаде ЛКК след направление от АГ за целия период. Лежиш 2 дена и плащаш за легло и всичко останало. Лежиш 4 и ако си здр. осиг. не плащаш нищо. това е което знам аз.


Активен
preslava_82
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 634



Моят сватбен албум

« Отговор #62 -: септември 22, 2010, 21:07:20 »

Аз края на август лежах 4 дни в болница,заради болнични и не съм платила нищичко!!!
А относно ЛКК и продължението на болничния,гинеколога може да ти даде направление за комисията и няма да платиш нищо,а ако нямаш направление и отидеш свободно,таксата е 6 лв ,така ми го обясни на мен моя лекар good
Активен
didkam
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 45



« Отговор #63 -: септември 23, 2010, 12:12:49 »

Здравейте,нова съм в форума и ако нещо сгреша моля да ме извините.Бих искала да задам един въпрос във връзка с майчинството.Извинявам се предварително ако въпроса ми се повтаря ,но не видях точно такъв в форума и по специално за закона за майчинството от 2010г.Та бременна съм в 7 г.с. и имам трудов стаж 7 месеца,като от  април 2009г. до август 2010г. бях безработна,сега работя от вече месец,но на 6 месечен изпитателен договор.Въпроса ми е води ли ми се трудов стаж в момента и ако уведомя работодателя за бременността има ли право да ме уволни? И ако  взимам  болнични ще предотвратя ли уволнението и в този период води ли ми се стаж?лелел стана дълго,за което се извинявам,дано не ви обърках с толкова въпроси smile Благодаря предваритлно и ще очаквам вашите отговори!  give_rose
Активен
BASTET
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 699


пак съм се размечтала..


Моят сватбен албум

« Отговор #64 -: септември 24, 2010, 07:45:11 »

didkam , за жалост работодателят ти има право да те освободи докато си в изпитателен срок независимо дали си бременна, в болнични или каквото и да било друго. Няма как да се защитиш - точно това му е идеята на изпитателния срок. Ако е голяма фирма обаче, най-вероятно няма да го направят - ти си още много в началото, има много време до момента, в който ще излезеш майчинство и те няма да си развалят имиджа пред другите служители да те гонят.

При мен стана нещо подобно, аз дори излязох майчинство 7 календарни дни преди да ми изтече изпитателния срок. Много се безпокоях и проучих въпроса подробно. Първо, ти не си длъжна да казваш на работодателя, че си бременна, в закона няма срок, в който трябва да го уведомяваш, така че един вариант да поживееш спокойно е да криеш докато можеш. Този вариант аз не можах да го използвам, защото разбрах че съм бременна чак в четвъртия месец и то вече се виждаше с просто око, но ти можеш за известно време..

Освен това, можеш да сключиш втори трудов договор някъде, дори фиктивен да е, така че ако нещо се обърка, да не се окажеш без стаж. Не е много светла перспектива, но е нещо.

В най-лошия случай можеш да оспорваш едно евентуално освобождаване от работа като твърдиш, че е дискриминация. За това ще ти трябва адвокат обаче и си струва само ако фирмата е стабилна или е държавно ведомство. Ако те възстановят така на работа вероятно ще ти бъде ужасно и е най-добре да си осигуриш болничен до края.

Най-добре ще е да се подмазваш на шефовете и да се опиташ максимално да се докажеш преди да разберат че си бременна, тогава вероятно ще си те оставят и всичко ще бъде наред. Пожелавам ти така да се случи  Good luck

И да, изпитателният срок си е трудов стаж, както и болничните.
« Последна редакция: септември 24, 2010, 08:00:42 от BASTET » Активен
didkam
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 45



« Отговор #65 -: септември 24, 2010, 12:44:25 »

Благодаря ви за отговорите момичета! Много ми помогнахте smile Ами ще си мълча фокато е възможно ,пък после каквото сабя покаже smile Дано до третия месец не ме усетят,така поне 6те имам 10 месеца стаж,пък все ще намеря някой,който да ме запише фиктивно за 2 месеца,па ще си ги платя и така smile Отново много  thank you
« Последна редакция: септември 24, 2010, 12:49:26 от didkam » Активен
♥_Veni_♥
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 584


Г-жа Ангелова


Моят сватбен албум

« Отговор #66 -: септември 28, 2010, 16:51:26 »

Здравейте момичета имам един в-с спрямо майчинтсвото.Има  стаж (разпокъсан) около 7 мес. и няколко дни... сега намерих фирма в която да си плащам осигуровките за да взема майчинство.Дата на термина ми е Април, което означава,че ще имам 12 месеца трудов стаж до тогава.
Дали всичко ще е е наред и ще мога да получвам майчинство независимо,че трудовият стаж е прекъсван?
(малко трудно го обесних)  give_rose
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #67 -: септември 28, 2010, 17:31:31 »

Да,Вени-ще взимаш майчинство!
Трябват ти общо 12 месеца,пък ако ще да са натрупани в рамките на 5 години назад!
Активен
♥_Veni_♥
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 584


Г-жа Ангелова


Моят сватбен албум

« Отговор #68 -: септември 28, 2010, 17:35:07 »

Дам благодаря ти, а сега др ме безпокой.Жената, която ще ме води в фирмата си ми каза, че няма смисъл, да се осиг на висок доход, след като се визмало за 12 месеца.Аз мислих,че за майчинството се взимат под въпрос последните 6 месеца. Някои ако може да ми го рязасни, защото ми е пълна каша  give_rose Тогава защо всички се осиг на висок доход ако се гледа 12 месеца назад? Напълно непонятно ми е...   blush
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #69 -: септември 28, 2010, 17:47:07 »

Преди се взимаше дохода 6 месеца назад, от година може и повече се взима 12 месеца назад.Ако си се осигурявал по принцип на висок доход нямаш проблем.Ако рано хванеш бременноста може да си вдигнеш осигуровките и по-този начин да си вдигнеш и майчинските който ще получаваш.Всеки сам си преценява.
Активен
♥_Veni_♥
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 584


Г-жа Ангелова


Моят сватбен албум

« Отговор #70 -: септември 28, 2010, 18:03:20 »

Благодаря ти за бързият отговор give_rose в това се съмнявах и аз...А как мога да изчисля крайният резултат от доходите защото на всяка работа са ме осиг. по различни суми? За да си преценя колкдо да си "вдигна" прага със сегашното осигур. което ми предстой. Благодаря ви отново предварително. heart
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #71 -: септември 28, 2010, 18:11:57 »

Значи да уточня, стажа трябва да е за последните 12 месеца преди да родиш.След това мисля, че в страницата на НОИ имаше такъв калкулатор, но още по-сигурно е ако го направи някоя счетоводителка.
Активен
♥_Veni_♥
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 584


Г-жа Ангелова


Моят сватбен албум

« Отговор #72 -: септември 28, 2010, 18:13:07 »

 give_rose и още един в-с на бързо. Понеже съм работила преди 2 год. имам 5 месеца стаж, а тази имам само 2 месеца. Само за календарна год ли се изчеслява майчинството или ще ми взимат и от 2008  год стажа

Маги, благодаря ти отново за бързите отговори  give_rose @}->--

Внимание - нов отговор бе публикуван докато ти пишеше.
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #73 -: септември 28, 2010, 18:58:15 »

Значи да уточня, стажа трябва да е за последните 12 месеца преди да родиш. След това мисля, че в страницата на НОИ имаше такъв калкулатор, но още по-сигурно е ако го направи някоя счетоводителка.

Според новите изчисления са необходими 12 месеца трудов стаж, но не е задължително те да са непрекъснати. Ето тук го пише
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #74 -: септември 30, 2010, 14:02:55 »

Реших да участвам във филма "фиктивно осигуряване по време на бременност".
Ясно е,че няма как да е за всичките 12 месеца.
Нулев доход ли се взима при изчисляването,за месеците,в които не съм осигурена?

Попаднах на разни калкулатори за изчисляване на майчинството,но са неактуални!
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 33   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines