Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 01, 2024, 01:31:37

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 19 20 [21] 22 23   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сватбени фотографи - 3-та част  (Прочетена 115512 пъти)
 
Фотография Русинов
Ентусиаст
**
Публикации: 57



« Отговор #300 -: април 03, 2013, 22:06:16 »

Ето за това говоря от самото начало - това НЕ исках! За останалата "обработка" не знам защо изобщо се споменава, като е по дефолт!
Благодаря, много точно си го обяснил! За мен "За други обработка означава работа само в Camera RAW по суровия файл" не е обработка!

И мисля, че щом всеки си разбира обработка по негов си начин (включително и професионалистите) това ще е много полезно за бъдещите младоженци smile Поне да питат каква "обработка" им правят girl_wink

За съжаление не трябва да питат само каква обработка ще им правят, а дали изобщо ще правят.Това е и във връзка с един пост по-нагоре, че обработката на суровия файл в Camera RAW е нещо по "дефолт" и изобщо не трябва да се смята за обработка.Тук обаче това не е само в България, а на всякъде.Въпрос на лично виждане на фотографа е в какъв формат ще снима и ще има ли постобработка.Някои снимат директно в JPEG и го обработват, други снимат в JPEG и не го обработват, трети част от файловете (т.нар. селекция) и много други.Въобще вариантите под, които може да се срещне описание на крайния продукт и услугата са толкова колкото и хората предлагащи тези услуги.  smile
Някой клиенти държат на това да са информирани относно всички детайли на процеса на снимане, изработване и предаване на крайния продукт(формат на снимане, техника на снимане, вид на постобработката и т.н.)
Други оценяват само крайния продукт.Как изглежда, какво съдържа и на каква цена е.
Под слънцето има всичко и място за всеки.Информация в интернет по всичките тези въпроси също, така че такива спорове не помагат на бъдещите младоженци да открият своя сватбен фотограф.Обобщено като пост с препоръки, да, но няколко страници, в които човек, който отваря темата за първи път може само да се обърка, не е от полза на никого.  good

« Последна редакция: април 03, 2013, 22:16:31 от Фотография Русинов » Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #301 -: април 03, 2013, 22:47:32 »

И обещавам специално да питам нашата фотографка (Тони Перец) какви са обработените снимки и "необработените", за които сме платили и какво включва едното и другото girl_wink Но първата постната снимка е от диск необработени girl_wink
Активен
0xff
Новак
*
Публикации: 15


« Отговор #302 -: април 04, 2013, 10:11:28 »

Тая тема е просто уникална. Харесва ми обаче и как се намесват хора, които все още си нямат пълна идея за какво точно говорят, но даже сочат с пръст кое и как трябва да се прави. Не изглеждате професионално, бъдете сигурни. Единствената причина да се откаже предоставянето на RAW файлове е страх от излагация, който не ме учудва. Повечето новоизлюпили се "фотографи" разчитат на все по-качествените сензори и възможността да си скрият грешките с добрите корекции на проваления файл, които може да се направят в RAW конвертора.Това за авторските права е такава глупост, че просто представа си нямате. Върху какво имате права? Върху лицата, които сте снимали наред и нямате 1 ред текст, на който са се подписали, че предоставят правата върху вашите цифрови файлове и възможносста да се рекламирате с тях? Стига глупости и стига сте се изживявали като сякаш някой ви е отркаднал труда, хората са си платили да ги снимате, ако го умеете добре не виждам смисъл да не им дадете и суровия материал, те да си блъскат главите с него.


Уважавайте клиентите си и се отнасяйте с тях като равнопоставени, защото както те имат нужда от вас за хубави спомени, така и вие имате нужда от тях за хляб и професионално развитие.
Активен
KrassyAndreev
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 179



« Отговор #303 -: април 04, 2013, 10:42:52 »

Има един виц-поговорка, която си мисля, че ще е подходяща за случая.
"Тракторът на един селянин се повредил. Той и приятелите му се опитвали да го поправят, но без успех.
Накрая селянинът се принудил да извика майстор.
Той включил стартера, повдигнал капака на мотора и съвсем внимателно огледал всичко.
После взел един чук, и ударил с него един-единствен път върху определено място на двигателя и тракторът тръгнал. Моторът забръмчал като че никога не е бил развален. Но когато получил сметката, селянинът се изненадал и ядосал:
- Какво ? Искаш 50 долара само за един удар с чук ?
- Скъпи приятелю - отвърнал майстора, - ударът с чук струва 1 долар. Но искам още 49 долара за това, че знам къде  точно трябва да ударя "

Също така има един факт, за който много малко хора знаят и не подозират.
Не искам да обиждам по никакъв начин всички специалисти около едно сватбено тържество, но докато за повечето от тях то свършва още на следващият ден, след като приберат и почистят... то голяма част от истинската работа за фото и видео специалистите тепърва започва. Повечето добри "имена" отделят до една цяла работна седмица за "обработка" на кадрите от сватбеното събитие. Лично на мен тази дума има лек негативен характер - обработка, заради постоянното и спрягане в какви ли не контексти, дори като оправдание или критерий за цена.

За получаването на един завършен кадър неминуемо се минава през няколко етапа.
Дали за това фотографа ще разчита на автоматиката във фотоапарата и в последствие - компютъра, или ще отдели време и опит да пецени и извърши това ръчно - е въпрос на услуга, цена и преценка за собственият си труд и време.
ВСИЧКИ кадри са обработени. Дори тези, за които си мислите, че не са и са резултат на снимане директно в JPG, после фотографа вади картата и ви я подарява заедно със снимките.
Само че в този случай преценката за цветна температура, експозиция, компресия, оптични корекции и други са оставени на логиката на софтуера в самият апарат. Понякога се справя отлично, понякога се бърка много лошо. Доказателство са сините булченски рокли на повечето снимки например.

В зависимост от опита и възможностите на всеки фотограф, времето за получаване на един средно статистически кадър от RAW в краен за клиента формат /jpg, tiff.../ е между 5 и 10 минути. Тъй като съм имал случаи да конвертирам с настройки и за 2 минути, както и за 15... може примерно да заковем една МИНИМАЛНА стойност от 5 минути. Сега нека да сметнем едни 1000 снимки. Това са 5000 минути... или над 80 часа. Това не са ли 10 работни дни?
Много известни фотографи си имат в екипа дизайнери, които срещу заплащане разбира се правят именно тази работа. Иначе кажете ми, как любимият Ви фотограф ще "обработи" 30-40 сватби на сезон сам? Всичко е проста математика...

Защо не се дава RAW файла. Не, защото сме свидливи или искаме да си защитим някакво авторско право. Спекулациите точно в този бранш според мен са много малко и нямат голям смисъл. Все пак не е рекламна, художествена фотография, някой добър пейзаж, лице на фирма, продукт на пазара и т.н.
RAW не се дава, защото почти няма младоженци, които да имат това познание за конвертиране. Не е достатъчно да си само дизайнер, но и трябва да си фотограф и да имаш точно специфичен стаж в тази област. И ако не успееш да направиш добре кадъра, то той няма да е това, което рекламира фотографа и ще повлияе сериозно на имиджа му като такъв.
Има и още една причина. Ще дам пример с мен. До болка познавам възможностите на моята система, динамиката на матрицата, кои са и граничните стойности при експонация. Много често снимам или леко по-тъмно, или с друг изместен параметър, за да мога да извадя по голяма динамика или цвят, но САМО по определен начин СЛЕД ТОВА при процесване. Начин, който съм го отработил много добре и съм сигурен, че никой "не фотограф" няма да може.
Разбира се няма да откажа да предоставя RAW файла при настояване, но ще се опитам да обясня защо предпочитам аз да го направя. Защото реално това е част от моята работа и ангажимент, не само часовете заснимане по време на тържеството... а и оня труд, който е "основата на айсберга" и не се вижда от другите...

Благодаря на всички, които имаха нерви да прочетат това...
Активен
Фотография Русинов
Ентусиаст
**
Публикации: 57



« Отговор #304 -: април 04, 2013, 11:46:04 »

Чудя се колко поста остават до "Темата отново се заключва"  sad

Тая тема е просто уникална. Харесва ми обаче и как се намесват хора, които все още си нямат пълна идея за какво точно говорят, но даже сочат с пръст кое и как трябва да се прави. Не изглеждате професионално, бъдете сигурни. Единствената причина да се откаже предоставянето на RAW файлове е страх от излагация, който не ме учудва. Повечето новоизлюпили се "фотографи" разчитат на все по-качествените сензори и възможността да си скрият грешките с добрите корекции на проваления файл, които може да се направят в RAW конвертора.Това за авторските права е такава глупост, че просто представа си нямате. Върху какво имате права? Върху лицата, които сте снимали наред и нямате 1 ред текст, на който са се подписали, че предоставят правата върху вашите цифрови файлове и възможносста да се рекламирате с тях? Стига глупости и стига сте се изживявали като сякаш някой ви е отркаднал труда, хората са си платили да ги снимате, ако го умеете добре не виждам смисъл да не им дадете и суровия материал, те да си блъскат главите с него.


Уважавайте клиентите си и се отнасяйте с тях като равнопоставени, защото както те имат нужда от вас за хубави спомени, така и вие имате нужда от тях за хляб и професионално развитие.

Не искам да влизам в спорове, но тъй като изказването ти е изключително остро, няма как да се сдържа да не отговоря.Материалите в интернет, в които се обяснява и правната стойност на RAW-a хич не са малко, но разбираш нещата по свой начин, няма лошо.Лошото е когато казваш "това за авторските права е пълна глупост" няколко страници по назад може да прочетеш за възникнала "глупост за авторските права" и това е случай, който получи публичност, колко още има и как всеки фотограф поне веднъж е попадал в такава ситуация е съвсем друга тема.
"Новите фотографи разчитали само на техника и постобработка и за това ги било страх да си дадат RAW-a." Със сигурност не липсват и такива примери, но силно ме съмнява че това е най-разпространения случай.
Относно договори и подписи, на никой актуален фотограф (включително и сватбен) "договор за изработка" не е чуждо понятие.
На мен винаги ми е било чудно, как така ти и някои други колеги с анонимни профили призовавате към професионализъм, правите анализ на колегите си, давате оценки и мнения.Но в дъното на нещата не заставате с истинските си имена и дейност зад думите си.Някак парадоксално ми звучи.  nea
Активен
bilyana_l
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Стани звезда на своя празник!


« Отговор #305 -: април 04, 2013, 12:28:05 »

bilyana_l снимката е правена август 2012. Не претендирам, че съм фотограф, нито че ще си купувам апарат, защото аз НЕ обичам да снимам, а само да ме снимат biggrin Но (лично според мен) за въпросните обработки не е нужно да си фотограф, а да разбираш някоя друга програма и честно казано от моя поглед по-добре фотографите да се занимават с хващане на моментите, а ако ще се обработват снимки да се правят от други с опит в това....така и самият фотограф няма да си губи ценното време girl_wink

Относно необработени снимки и кой ги дава - все ми е тая кой какво мисли, аз не харесвам и не искам обработени smile Изглеждат ми изкуствени, въпреки всичко, което явно се харесва на други smile Не съм и молила да ми се обработвам 1000 снимки, за това и платихме за това girl_wink Факт е обаче, че половината тук ми говориха как е "обработен" кадъра от предната страница girl_wink

Черно-белите снимки не ги имам за нищо и както казах имаме над 80 такива, които даже не бях гледала...съжалявам, ако някой не разбира, но това съм аз така, че не е нужно да ме оборвате в обратното girl_wink

И да предположим хипотетично, че сте прави и че всички кадри се обработват от всички. Защо тогава някой го споменават в цената като нещо "уникално", за което се плаща??? Визирам:
http://www.kaphotostudio.com/?page_id=8519
Ще се радвам, ако някой ми го разясни smile Мисля, че ще е полезно и на останалите да знаят за какво плащат и дали винаги го получават дори и да не е "натъртено", че се прави smile



 Като попитах кога е правена снимката, нямах предвид дали е добра или лоша, а дали е от сватбените ви снимки, която ти в последствие си обработвала...Честно казано малко се изгубих в тезата, която се опитваш да защитиш. Това, че ти не си искала "никаква" обработка на сватбените си снимки, не означава, че такава по принцип не се налага като неразделна част от работата на сватбения фотограф. Дали ще си прави постобработката на кадрите сам или ще разчита на екип от дизайнери, както някой спомена - е вече друг въпрос. Има хора, които отлично се справят и с двете неща и точно затова казвам, че сватбената фотография изисква комплекс от качества и умения.

 Без да звучи като нападка към теб, но постовете ти навеждат към следните изводи:

1. Фотографите масово заблуждават клиентите относно процеса на постобработка на кадрите и им пробутват черно-бели кадри, които те не искат.

2. Постобработката е излишна и фотографите я правят само, за да ви вземат доплнително пари или защото не са достатъчно добри.

3. Постобработка означава, че на снимките ще изглеждате не като себе си и затова те са изключително фалшиви и нестойностни.

 Всичко това е манипулативно, неверно и заблуждаващо! diablo
Активен
stoyanov
Професор
****
Пол: Мъж
Публикации: 320


"Всяка случайност е скрита форма на необходимост!"


« Отговор #306 -: април 04, 2013, 13:53:33 »

Пак се завихриха едни безсмислени спорове... Май скоро модераторът ще заключи темата, ако продължим по същия начин. sad
Активен
lyubenov
Любопитен
*
Публикации: 49



« Отговор #307 -: април 04, 2013, 14:08:32 »

Мисля, че се изяснихме с casky, както и с другите. Няма смисъл да се правят повече анализи, какво всъщтност е казала или показала.

IMHO Няма смисъл да се заключва темата, просто да се изтрият последните няколко поста.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #308 -: април 04, 2013, 14:21:21 »

К.Андреев информацията ми беше много полезна, благодаря! give_rose

Биляна, като попитам Тони (Перец) ще напиша каква точно е снимката и доколко е "обработена", (защото въпреки че като отидохме в студиото й видяхме за пръв път очите с радост я сложих към приятелите ми heart) А относно черно-белите снимки,които са ми дадени - на мен толкова ми харесват другите, че даже бих й казала да не си прави труда с тях girl_wink Въпреки, че съм си платила...

П.П. Така - питах я smile Цитирам: "да, снимаме в RAW, както всички останали, защото самата програма, с която обработваме го изисква. да и после се конвертира в jpg. нашата обработка се заключава в това. в диска с ефекти има повече игра и обработка. ние обработваме всички снимки, но в диска с ефекти всичко е много променено, има корекция на цветова, което не си позволяваме да правим със снимките от другият диск. Относно светлината - например при вас - на снимките от морето, защото слънцето е много остро"

 Снимат в RAW. Снимките в основния файл са само конвертирани RAW с леки обработки (светлина и т.н. - пример ми се даде снимките край морето, заради слънцето), без дълбок ретуш на лица и прочие. Снимките в диска с ефекти вече са обработени с цветове и т.н. Както и показах очите на детенцето smile (И не знам какви обработки са правени на моментните снимки т.е. тези,които се развадат на сватбата, дали се правят и кога, но бяха като картички danceg ) За мен въпросът с обработката приключи smile RAW конвертирането се прави по дефолт girl_wink Както Андреев каза "Лично на мен тази дума има лек негативен характер - обработка, заради постоянното и спрягане в какви ли не контексти, дори като оправдание или критерий за цена" girl_wink

Надявам се всичко това да е било полезно и за други, които те първа ще плащат smile
« Последна редакция: април 04, 2013, 14:29:44 от casky » Активен
lyubenov
Любопитен
*
Публикации: 49



« Отговор #309 -: април 04, 2013, 15:21:43 »

К.Андреев информацията ми беше много полезна, благодаря! give_rose



 Снимат в RAW. Снимките в основния файл са само конвертирани RAW с леки обработки (светлина и т.н. - пример ми се даде снимките край морето, заради слънцето), без дълбок ретуш на лица и прочие. Снимките в диска с ефекти вече са обработени с цветове и т.н. Както и показах очите на детенцето smile (И не знам какви обработки са правени на моментните снимки т.е. тези,които се развадат на сватбата, дали се правят и кога, но бяха като картички danceg ) За мен въпросът с обработката приключи smile RAW конвертирането се прави по дефолт girl_wink Както Андреев каза "Лично на мен тази дума има лек негативен характер - обработка, заради постоянното и спрягане в какви ли не контексти, дори като оправдание или критерий за цена" girl_wink

Надявам се всичко това да е било полезно и за други, които те първа ще плащат smile
Абе пак го написа по casky-ски, защото заключението ти по същество има и двете тези, с които се заиграхме първоначално (Дали в края на краищата необработените ти снимки, наистина са необработени или пък са маааалко пипнати)...

1. "Снимките в основния файл са само конвертирани RAW с леки обработки (светлина и т.н. - пример ми се даде снимките край морето, заради слънцето), без дълбок ретуш на лица и прочие."
(С което си признаваш, че снимките ти са леко пипнати)

2. "RAW конвертирането се прави по дефолт"
(С което пък казваш, че снимките, такива каквито са ти ги дали на "необработения" диск не са пипани, а просто са преминали през мистичен, девствен процес, запазващ снимките непокътнати)

...но няма значение, важното е че се разбрахме biggrin biggrin biggrin

... и ако ще продължавате може да го направите, върху последното изречение
Не, благодаря. Загубих интерес. Очевидно сме разбрали и две различни неща от постa на KrassyAndreev, но всеки с разбирането си... или няколкото си разбирания... Wink
« Последна редакция: април 04, 2013, 15:55:15 от lyubenov » Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #310 -: април 04, 2013, 15:29:53 »

Мисля, че ако просто ви се спори по любенов-ски е добре да прочетете, всичко, което съм написала от началото...ще хванете "тезата". Защото и Биляна ако беше прочела внимателно щеше да разбере, че и двете снимки са от тях, втората е обработена и показах оригинала плюс обработката girl_wink И пак ще кажа - факт е, че едни си пишат като нещо "уникално", че всички са обработени...че за това толкова пари струва, и че други като напишат обработени в описанието имат предвид не конвертирани girl_wink Хванете двата линка и ги разгледайте добре, защото на мен повече не ми се обяснява girl_wink

И пак ще ви кажа - за това и получавате "бонуси" biggrin, защото всеки си знае неговото и може да си лавира и да замазва, ако реши girl_wink Това и К.Андреев го е написал мнооого ясно! " Лично на мен тази дума има лек негативен характер - обработка, заради постоянното и спрягане в какви ли не контексти, дори като оправдание или критерий за цена" и ако ще продължавате може да го направите, върху последното изречение girl_wink Ако разбира се не искате темата да се заключи, защото много скоро и това ще стане girl_wink
« Последна редакция: април 04, 2013, 15:38:28 от casky » Активен
formite
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 341



« Отговор #311 -: април 04, 2013, 16:20:07 »

   Темата ми е интересна и макар да не разбирам от фотография с желание се опитвам да асимилирам информацията, която бива изписана. Опитвам се да следя всички мнения и ако нещо не съм разбрала, моля за извинение.  give_rose НО един пример: Преди години , когато нашите родители са наемали фотограф за техните сватби, от когото получавали извадените на хартиен носител снимки, защо не са имали претенции, че могат и сами да го направят.  Защото не всеки е имал фотолаборатория с необходимите химикали за да извади снимките. Сега всеки има компютър вкъщи и понеже може да разцъка някоя програма и вече си мисли: "ми защо да плащам на фотографа да ми проявява лентата като и аз мога да си забъркам тоя с оня химикал."
    Всеки професионалист заслужава уважение, както към него, така и към работата му, защото знае къде да удари с чука.
    Успех на булките в намирането на правилния майстор, които да отрази техния ден, чрез неповторими кадри.
    П.П. Никой не обича да започва разказ с "преди години" за да не го вземат за някой спомнящ си само хубавите неща от тогава, за да сме на ясно аз съм на 26 години.
    Благодаря за вниманието! Надявам се с този си пост да не си  заслужа бан.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #312 -: април 04, 2013, 16:30:58 »

Ако става въпрос всеки човек заслужава уважение, не само професионалистите и не знам къде си пролича, че аз не уважавам нашите (ако визираш мен crazy ). Факт е, че много студиа си имат И дизайнери, които апарат я са хващали, я не - не говорим просто за някой, който знае от къде да пусне компютъра girl_wink Както и да е - това е въпрос на избор кой как ще работи и изобщо не ми беше идея в трите страници...
И един провокиращ въпрос - това означава ли, че точно тези доказани фотографи от едно време, които не знаят вече програмите, са по-малко фотографи smile Не искам отговор, че не искам още три страници girl_wink За мен истински фотограф е този, който хваща момента - казах го преди три страници и пак ще го кажа, като пак ще кажа и, че не ангажирам никой с това girl_wink Относно цени и "подвеждане" си е професионален въпроса, но лично мен вече изобщо не ме засяга danceg

Успех на всички!
Активен
Callisto
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 40



Моят сватбен албум

« Отговор #313 -: април 05, 2013, 10:21:08 »

Мисля да сменя малко темата с няколко въпроса smile
Избрали сме студио, което да отговаря за снимките и видеото, избрахме го веднага след разговор и запознаване с работата им, единодушно и без колебания smile
Сега обаче пред нас има няколко варианта и ще ви помоля за съвет и мнения.
Видео се предлага в обикновен (не знам как го наричате професионалистите smile ) и в HD формат. Клоним към второто.
За снимките има няколко опции - един фотограф или двама. Една от опциите е вторият фотограф да бъде с нас до рестората. Според вас има ли нужда от втори фотограф или и един е достатъчен?
Активен
Фотография Русинов
Ентусиаст
**
Публикации: 57



« Отговор #314 -: април 05, 2013, 10:59:04 »

Мисля да сменя малко темата с няколко въпроса smile
Избрали сме студио, което да отговаря за снимките и видеото, избрахме го веднага след разговор и запознаване с работата им, единодушно и без колебания smile
Сега обаче пред нас има няколко варианта и ще ви помоля за съвет и мнения.
Видео се предлага в обикновен (не знам как го наричате професионалистите smile ) и в HD формат. Клоним към второто.
За снимките има няколко опции - един фотограф или двама. Една от опциите е вторият фотограф да бъде с нас до рестората. Според вас има ли нужда от втори фотограф или и един е достатъчен?

Стандартното качество на видеото се нарича SD.Предполагам сте разгледали и двата варианта SD и HD и сте видели разликата.Ако бюджета не е проблем HD със сигурност е по-добрия избор.
За ползата от това да снимат два фотограф има много материали в интернет.Обобщено са:

-Единия фотограф снима в дома на младоженеца и взимането на кумовете, докато другия снима в дома на булката.
-Различни гледни точки върху събитието.Това най-силно си проличава при протичането на един и същ момент при ритуалите или фотосесията.
-Разпределяне на задачите (снимане на родители, кумова ръченица, гостите) съответно по-пълноценно отразяване на тържеството и повече кадри.

Отново, ако бюджета го позволява със сигурност е нещо, което си заслужава.  
Успех!  good
Активен
Страници: 1 ... 19 20 [21] 22 23   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines