Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 15, 2024, 22:24:14

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3 ... 5  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Бюджет срещу Очаквания  (Прочетена 33546 пъти)
 
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« -: февруари 08, 2012, 14:16:05 »

Здравейте момичета,
Прочетох доста от темичките и съм възхитена от добрия вкус на момичетата от форума. Но...като чета темите основно за услугите, които искаме за нашите сватбени тържества и се намесват голяма част от професионалистите в конкретната област. Според тях повечето момичета очакват "нереални" неща за "скромния" според професионалистета бюджет. Вие какъв бюджет сте определили за различните услуги и съответно какви са ви изискванията?? Смятате ли, че цената определя качеството и момичетата с по-скромен бюджет нямат право да очакват качествена услуга??
Дано няма подобна темичка, ако има съжалявам и се извинявам на модераторите  give_rose
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #1 -: февруари 08, 2012, 14:37:01 »

Много грубо зададен въпрос. Просто истината е, че сватбата е един много голям и доста непредвидим разход.Едно си мислиш, друго се получава като теглиш чертата. Аз имам 2 брака и 10г стаж като оператор, с много хора съм говорил по този въпрос.На никого сватбата не е излязла  толкова, колкото е предвидил. За моята първа сватба направихме доста компромиси. На доста места получихме наистина некачествена услуга. За втората си сватба подходихме доста по-внимателно. Предвидихме 10 000лв, накрая сметката показа 14 000. Освен това  цените си растат, само нашите и вашите заплати не растат. Не е правилно да се пита "Момичетата с по-скромен бюджет..........еди какво си" Просто всеки трябва да очаква това , което е по възможностите му. Аз като нямам бюджет да си купя мерцедес последен модел, а карам кола производство 1993г, по некачествено ли ме вози? Не, но просто ме вози, без екстрите и гъзарията. Освен това наличието на много пари не е гаранция нито за качествена услуга, нито за хубава сватба. По важно е парите да бъдат правилно разпределени. По тази тема дълго сме мислили с колеги как можем да помогнем. Единият начин е чрез съвети тук. А другият е чрез мероприятието което организираме тук:
http://www.facebook.com/events/361532797207622/
А ако има интерес, за следващата година подготвяме 3 дневен семинар с участие на много повече колеги от системата.
А иначе истината е не в бюджета, а че много пъти вашите желания са просто нереалистични, или по-грубичко казано - Много филми гледате, понякога е нужно да се приземите в реалния живот give_rose
« Последна редакция: февруари 08, 2012, 14:40:08 от Deliysky » Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: февруари 08, 2012, 14:40:21 »

за ресторант-търсех качество, отношение да няма компромис с храна и да има комплименти към младоженците, които да ни спестяват и тичане плюс пари. Бях готова да дам точно толкова колкото ми се налага- 55 лв на куверт. До момента като комуникация и уговорки съм очарована.
роклята- за да имам две рокли, се налага да направя умерен компромис с платовете за да се вместа в бюджета-няма да мога си позволя дантела. вече имам първата рокля, поради което мога да кажа че нямам по-високи очаквания от бюджета си за тоалет- знаех горе долу какво мога да получа за тези 200 лв -рокля от аутлет с желаната кройка, но с налагаща се корекция.
за диджей- предлагат ми услуга за 300 лв - това мога да си позволя, професионалистът ми допада-очакванията и бюджетът при мен за момента са приятели.
Понякога ако човек има време да рови има намаления на качествени тоалети,бижута, дреболии, които иначе да отговарят на критериите и очакванията. Но това поне за мен не важи винаги за сферата на услугите- тук трябва да се гледа ценовия клас малко или много. много е индивидуално и както видяхме зависи от много фактори, по тази тема има  спорове тук, не ми се задълбава.
аз само ще кажа че съм доволна да имам достатъчно пари според професионалиста който изпълнява услугата на сватбата ми, за да е доволен и той и за да може да се усъвършенства и живее нормално. за съжаление не за всичко ще имам тази възможност. Бюджетът ми за меден месец е нулев.
Активен
cveta_d86
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1290



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: февруари 08, 2012, 14:46:25 »

В началото когато се сгодихмее имах супер много идеи за ристоранта, за украсата иии като тръгнахме вече да гледаме и да си правим сметка на парите ми стана ясно, че ще трябва да се откажа от част от нещата които исках и така, но пък според мен не е важно къде и как ще бъде украсен ресторанта...важното е компанията да е хубавааа и разбирасе това, че с любимият ставате законно семейство, което като се замисля е най-важното нещо на този ден..поне за мен е така  give_rose
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: февруари 08, 2012, 15:08:00 »

Не искам да бъда разбрана погрешно Deliysky   give_rose Просто..напоследък много от мненията на професионалисти са горе долу...щом нямаш парите, защо изобщо очакваш нещо да е както си го представяш?! Не всички изказвания са такива разбира се...просто ми стана интересно дали наистина е така?  pardon Ние не сме си определили точен бюджет, но честно казано държа нещата да се случат по определен начин, но не за безбожни цени.  pardon Не искам да бъда гледана като касичка...Не може да кажа искам хубав, реновиран ресторант с качествено обслужване и мога да дам 50 лв, насреща да ми се каже...извинявайй ама много искаш!! angry За тия пари ти даваме реновиран ресторант с кофти кухня, понеже нямаш парички! Oh my ... Съвсем скоро подобен род коментари четох в темата за ресторантите.  Аз до този момент не съм дала повече пари за нещо, отколкото съм очаквала и предвидила  good Сигурно ще има много непредвидени разходи, но все пак... Сигурно и за моя фотограф 500 лв са малко за всичкия труд, за фотографите в София сигурно е мизерно това заплащане, но реално погледнато с тези пари някое семейство може да живее месец и половина?? По принцип съм съгласна, че добре свършената работа се заплаща, но ... нормално ли е да кажеш на някого, че няма право да очаква нещо качествено и добро за малкото пари, които е приготвил?
На теб Еми се възхищавам, защото си наистина супер оправна и доста решителна..поне така разбирам от коментарите във форума  give_rose
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #5 -: февруари 08, 2012, 15:15:17 »

Мене професионалистите хич не ме обичат и съветват да не ме слушате, но в случая няма как да не застана зад твърдението, че за качествена услуга трябват и доста пари smile.  Обратното не винаги е верно - за доста пари очаквайте качествена услуга. Моят съвет е да решите на какво държите най- много: на снимки, на видео, на музика, на храна, на обстановка, на украса, на водене на тържеството и др., за да съсредоточите там основните средства. Ако можете сами да си направите нещо или да поемете организационни въпроси лично, форумът ще ви е от голяма полза и подкрепа. Пак за разлика от професионалистите, като човек, на когото и служебно му се налага да организира разни събития, ще кажа, че често има оферти "за наши хора" и няма нищо лошо да се възползваме от тях. Когато избирахме снимачния екип за сватбата на сина ми, видеооператорът ми каза нещо, което винаги ще помня "Всеки има право на най- доброто!". Значи, момичета с нисък бюджет също имат право на качество, просто трябва правилно да си разпределят средствата. Да не говорим, че качеството се определя от собствените ни критерии, които съвсем нормално е да не съвпадат с критериите на професионалистите. Wink Чуйте какво разбират те под качество на услугата си, вслушайте се в съветите им, но се съгласете само с това, което според вас е разумно и може да си позволите. Вие сте КлИЕНТЪТ и никой няма право да ви унижава, каквото и решение да вземете! Няма нищо задължително за една сватба /както и за всяко тържество/, може да е без водещ, без украса, без снимки.....Казвам това, защото преди години бях на сватба на съботяни, а там много от нещата, които ние правим, са недопустими. Хората /включително и аз/ се веселихме без капка алкохол и пяхме туристически песни. И пак си беше празненство, хубаво според техните критерии!
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: февруари 08, 2012, 15:22:41 »

Много хубав пост svekarva Bravo
Аз също не казвам, че момичетата с по-скромен бюджет трябва да искат ВСИЧКО.. И аз харесвам огромната заря, но няма да дам 10 хил.лева за нея  pardon Просто си мисля, че не може за най-нормални изисквания, като... уютен ресторант, хубава храна, весел ДЖ, фотограф, който знае  какво и как да снима...са "огроооомни очаквания"... а горе долу такива мнения витаяят напоследък nea
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #7 -: февруари 08, 2012, 15:43:19 »

 Сватбата ни мина преди немалко време. Преди и след нея се случи така, че съм разговаряла с доста младоженци (бивши и бъдещи). От всичко чуто, прочетено и от личен опит стигнах до извода, че цените на сватбените стоки и услуги в по-голямата част от случаите са напълно реални.
 Най-голяма част от бюджета беше отделен за фотографите. По отношение на това решихме, че няма изобщо да се интересуваме от цената.
 Не сме спестявали от DJ и услуги за сватбена агенция. Макар за последното съм длъжна да отбележа, че въпреки перфектно свършената работа, поисканата сума беше  ниска. За това, което направи нашата агентка, бих отделила най-малко двойно повече. Щеше ми се да бяхме вложили повече в украсата, ала постоянно променящия се брой гости (чиито нощувки поемахме, а впоследствие половината ни отказаха да дойдат 3-7 дни преди сватбата) ни заблуди да пренасочим немалка част от сумата  sad Същото се отнасяше и за роклята, за която се оказа, че майка ми от години е отделяла пари (тя не е могла да има мечтаната и е искала единствената й дъщеря да не е като нея). В крайна сметка и украсата, и роклята бяха наистина красиви и не съжалявам за решението ни да поемем нощувките. Съжалявам единствено за неправилната ни преценка за част от поканените гости.
 Мястото на ритуала и ресторанта бяха перфектни. За тях също смятам, че цените са оправдани. Особено за работата на управителя и останалия персонал на ресторанта - заслужаваха в пъти повече от определеното от тях. Сами преценете дали за заведение, което се смята за един от най-добрите ресторанти на Черноморието, 40 лв на човек като куверт е много. Като качеството на храната е най-малкото. По-важно е перфектното обслужване и отношение.
 Не мисля, че по-скромният бюджет значи по-малко хубава сватба. Примери с нашия случай - исках по-богата украса и друга рокля. Сватбената ни агентка ни разбра от раз и ни предложи по-семпъл, но не по-малко красив вариант  give_rose Мечтаех (и имах всъщност сумата, както писах по-горе) за рокля от конкретно ателие, ала потърсих на 3 пъти по-ниска цена. Вложих в по-ефектна на вид мострена дреха (с оригинална цена 3 пъти по-голяма), прическа и грим, за сметка на които изключих бижутата.
  В много отношения може да се намерят по-изгодни финансово варианти, без да се отнема от красотата на полученото. Но според мен е нереално да се очакват по-ниски цени от висок клас ресторанти и от сватбени професионалисти с голям талант и опит. Разбирам колко голям разход е една сватба. Със съпруга ми вложихме лични спестявания, такива от родителите ми и родителите на баща ми (като подарък), както и отделяхме немалка част от заплатите си цяла година. Като хора, които сами са изпитали какво е да получиш нереално заплащане за работата си, не искахме да поставяме в подобно положение професионалистите, към които се обърнем.
 Не е задължително да имате твърдо до стотинка определен бюджет от самото начало. Но си поставете граници и допустимо надхвърляне. След това помислете какво е реално важно за вас в сватбата не само сега, но и като спомени след нея. Тогава ще ви стане изключително лесно да си разпределите парите.
« Последна редакция: февруари 08, 2012, 15:47:57 от michelle » Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #8 -: февруари 08, 2012, 15:52:38 »

Не искам да бъда гледана като касичка...Не може да кажа искам хубав, реновиран ресторант с качествено обслужване и мога да дам 50 лв, насреща да ми се каже...извинявайй ама много искаш!! .............
  Сигурно и за моя фотограф 500 лв са малко за всичкия труд, за фотографите в София сигурно е мизерно това заплащане, ................

Проблема с "гледана като касичка" е до това на кого си попаднала, а не колко пари ще извадиш. Има хора и хора. Това че вие обикновено попадате при едните и не оценявате или не знаете как да намерите другите е отделен въпрос. Не зная къде и какво ти предлагат за 50лв куверт ( и в кай град), но щом аз в София мога да ти посоча поне 5 ресторанта които са отлични ( по моите критерии обаче) за цена до 50лв, значи не виждам проблем да съществуват и в други населени места. В случая твоите условия са реалистични, но ако беше посочила куверт от 20лв, тогава щях да ти напиша -Твърдо няма да стане!
Редовно чета темите за фотографи  и не си спомням някой, някъде да е посочил сумата от 500лв като мизерно заплащане. Ако си направиш труда да влезеш в сайта ми, ще видиш такива и малко по-ниски цени. Въпросът наистина е какво се предлага за тези пари. Това че, примерно Балевски започва от 1150лв и тази сума на много от вас се вижда висока - на мен не ми се вижда висока, защото имам много личен поглед върху работата му. Зная колко пари е дал за техника, зная колко човека работят за тези пари, зная и колко време работят за тези пари. На мен лично ми се виждат много и напразно хвърлени парите за украса , скъпа заря, скъпи лимузини, рокля от 4000лв, сватба на открито сред полето (разхода може да надмине 100евро на човек), и т.н. Свекърва много точно ти го е написала. Всеки сам си прави сметката какво иска да получи и докъде може да се простре. И отново както и в предния пост - разпределението на средствата, най-важния въпрос!
« Последна редакция: февруари 08, 2012, 15:55:25 от Deliysky » Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: февруари 08, 2012, 16:04:58 »

Моля ви...не приемайте, че не оценявам труда на хората.. Напротив от много мой предишни постове става ясно, че съм за това труда да бъде правилно оценяван.  give_rose Deliysky  много уважавам мненията ти във форума.
Пуснах темичката, за да се ориентирам кой как смята да си разпредели бюджета, така че да получи максимално близка до мечтаната сватба... Моите приоритети са ясни...качествени халки,добър ДЖ, добро ФОТО и уютен ресторант с вкусна храна. Всичко оснанало не ми е важно и няма да насоча особени средства в тази посока  smile
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: февруари 08, 2012, 16:17:15 »

Това че, примерно Балевски започва от 1150лв и тази сума на много от вас се вижда висока - на мен не ми се вижда висока, защото имам много личен поглед върху работата му. Зная колко пари е дал за техника, зная колко човека работят за тези пари, зная и колко време работят за тези пари. На мен лично ми се виждат много и напразно хвърлени парите за украса , скъпа заря, скъпи лимузини, рокля от 4000лв, сватба на открито сред полето (разхода може да надмине 100евро на човек), и т.н. Свекърва много точно ти го е написала. Всеки сам си прави сметката какво иска да получи и докъде може да се простре. И отново както и в предния пост - разпределението на средствата, най-важния въпрос!
Именно! всеки си разпределя средствата според важността за него самия на съответното перо. аз смея да заявя лично за себе си, че ако услугите на сватбен фотограф не ни бяха сватбен подарък, бих правила сватба без ресторант, но щях да дам парите за снимки. Просто всеки си има приоритети и нещо от което на сватбения ден ще му трепне най-много сърцето. heart
 Най-вече като знам моя труд как е недооценен като сфера, а помагам на доста хора, бих дала и бонус над поисканата сума, ако имах. защото знам че  в сферата на услугите не е лесно да си нито от едната страна, нито от другата.
Като цяло, аванс в нашата сватба давам на разходите за диджей, фотограф ( в случая подарък), дрехи и ресторант. всичко друго не ми е по джоба и не ми е приоритет едновременно.
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #11 -: февруари 08, 2012, 16:59:54 »

InLove_Girl , всъщност съм съгласен с провокираната от теб дискусия. Правилно е да чуем различни мнения. Аз имам същия проблем, когато застана на позицията клиент. Пращам колата на ремонт, искам гаранция, дават ми "Уж " оригинални части, плащам ги за "Истински", и колата след 3 месеца е на сервиз. Отивам да вечерям в скъп ресторант, сервитьора ме гледа като че ли съм му изял закуската. Моята кума скоро ще се жени. Все още има проблем с ресторанта. Отива на едно място, видно е че ще направи оборот от 10 000лв ( гостите са около 150), и се опитват да я изнудват, я тя е клиента.Тоест носи 10 000лв и я разиграват сериозно. Просто причината е че когато гостите ти са над 150 изборът ти доста се стеснява. И гадовете много добре го знаят това.Това не е човешко, но затова е форума. Заканил съм се да пейстна тук кореспонденцията и с въпросния ресторант, пък каквото и да ми струва впоследствие. Така че момичета, и аз знам, че навсякъде ви гледат като дойни крави. Използват незнанието ви и наивността ви. Ами пишете повечко, защото заради няколко черни овце, всички отиват под общ знаменател. Затова и организирахме с колеги това училище, което рекламирам с банера. Идеята е догодина 3 дневен семинар да спретнеме. А когато се пенсионирам мисля да стана Сватбен Консултант(не Агент) и тогава, майко мила, какво ги чака мошениците в нашата свера. hunter Cow-boy
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: февруари 08, 2012, 17:12:32 »

Хахаха...а такаа... Ставаш за консултант абсолютно  good
Но точно това имах предвид...на много места , въпреки парите които даваш , те карат да се чувстваш все едно без пари ти работят  girl_impossible Особено що се отнася до сватба, защото във всеки град няма кой знае какъв вариант за ресторант за около 100 човека, който и да е подходящ за целта beating
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #13 -: февруари 08, 2012, 22:28:06 »

 Сватбеният мениджър или  съветник е този, който ще ви помогне да изготвите бюджета си и да го усвоите без дифицит. Такъв обаче в нашите условия няма все още. Трудно ще се калкулира и неговото възнаграждение. Много са малко и хората ,които могат да кандидатстват за тази нова професия. Страшно много опит и контакти трябва да притежава този човек. Този човек трябва да е бил мениджър или собственик на частна фирма с персонал на трудови договори и хонорувани специалисти. Този човек трябва да има много добри икономически познания. Трябва да ползва всички инструменти включително отстъпките на туроператори, туристически агенции, фирми за организация на събития. Трябва да е технически много грамотен. Трябва да познава разпоредбите и правилниците на всяко едно ниво - общодържавно, областно, общинско, районно, хотел, църква. Трябва да има информация за цени и доставчици, фирми по браншове и мног, много ,неща.
 Определено така ще се спази заложения бюджет, срещу определеното възнаграждение разбира се на ръководителя на проявата. И да не забравяме - този човек ви е нужен от момента, в който партньора ви предложи брак.
Активен
Christy
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 758



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: февруари 09, 2012, 11:24:20 »

Ами тъй като към днешна дата се подвизавам с позиция в екипа ни "финансов експерт" реших, че мога и сама да си разпределя бюджета girl_impossible За сега си мисля че се справям, но реално това ще стане ясно след сватбата.

За ресторанта - в началото се хвърлихме на "най-доброто". Куверти по 90-100 лв. и т.н. После осъзнах, че може и с  куверт наполовина да постигнем същото нещо. Храната мисля да я пишем в графа "умерени". Да е достатъчно добра, за да нахрани гостите, но не прекалено добра, че да ми струва 100 лв. куверта  crazy В крайна сметка никой няма да си спомня сватбата ни с "еее а спомняш ли си пържолите колко бяха вкусни!". Оттам свалихме доста от разходите.

За фотограф - там решихме, че ще му отпуснем края. Снимките са нещото, което ще гледаме най-често - сами, с приятели, с бъдещите ни деца и т.н.  blum За фотограф отделихме и повече време в търсене и повечче средства. Макар че... успях да попадна точно на фотографа, които търсехме - един от първите, чиито сайтове погледнах. Каквото и друго да гледах след това - за нищо не можах да кажа "по-добро е". Радвам се, че след доста преговори успяхме да го "запазим"  Wink

За видео - това пък е нещото, което смятах да нямаме. Но се разубедих. Ще пропуснем голяма част от сватбата ни със сигурност, първия ни танц ще го видим само на снимка... не върви. Сега съм в процес на търсене на видеооператор, с уговорката че там съм склонна да дам по-малко пари в сравнение с фотографа ни, естествено не мога и да очаквам "най-добрия в бранша". За съжаление, но това е положението когато търсиш нещо, когато си към края на бюджета си. дано успея да намеря нещо, което ще се върже пропорционално на пари - очаквания. good

За DJ - първо него ангажирахме, според мнения на доста хора е един от най-добрите, но той е факторът купона да се получи! Та в тая връзка гостите няма да помнят пържолата, а ще запомнят купона! Така че и там не бива да се прави компромис с качеството, заради парите....

За украсата - не наех агенция, най-вече защото няма човек, който по-добре от мен да знае как искаме да ни се получат нещата. И не съжалявам. При нас всичко се случи много лесно, без нерви, дори никога не бих пропуснала вълнението сама да търся и откривам - как да украся ресторанта, десетките мейли с запитване за наем на калъфи и кефа, когато открих фирма, която ни дава всичко което търсехме на уникално ниска цена (имаха промоция). Оттам паднаха много разходи. А не много агенции предлагат калъфи, панделки и тишлайфери в кафяво и розово... както се оказа. То пък така стана, че хем намерихме цветовете, хемна мнооого ниска цена и на много добро качество (видях украсен същия ресторант, видях и без да да са поставени). Другите неща по масите са дребни, но изглеждат много добре, без да е претрупана масата, но и без да липсва украса на масата. Това удоволствие с дреболиите (свещи, цветя, кристали, тейбъл картички и т.н.) ни излиза не повече от 400 лв. за 12 маси, което е много добра цена. Цялата украса ни се връзва около 800 лв. по груби сметки, да не е и по-малко, но е много хубава - живот и здраве ще покажа снимки, за да не излезе, че е някаква евтина кичария. Може и да не повярвате, че е за тази цена  good

Роклята - още не съм търсила, макар че вече закъснявам! Но не мисля да отделям повече от 1000 лв. за рокля, ще търся нещо под тези пари, надявам се да немеря "моята".

Костюм за него - там дори да излезе малко по-скъп от стандартния поне е нещо, което може да се носи и след това, та не е хвърляне пари на вятъра за една вечер smile

Обувки - поръчах ги през сайт, около 100 лв. са, сребристи. Не исках бели. Едно че са ми грозни, второ че са и неизползваеми. Обувките за него още не сме избрали, но и те ще са в графа "последващо ползване" та и малко повече пари да са, не е толкова зле.

И другите са дребни неща - покани (които са уникални!), кола под наем няма да взимаме, хотел за нас няма да наемаме (живеем си само двамата в собствен дом), та други по-сериозни харчове не се сещам на първо време...
Активен
Страници: [1] 2 3 ... 5  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines