Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 22, 2024, 22:18:17

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 ... 5 [Всички]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Бюджет срещу Очаквания  (Прочетена 34696 пъти)
 
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« -: февруари 08, 2012, 14:16:05 »

Здравейте момичета,
Прочетох доста от темичките и съм възхитена от добрия вкус на момичетата от форума. Но...като чета темите основно за услугите, които искаме за нашите сватбени тържества и се намесват голяма част от професионалистите в конкретната област. Според тях повечето момичета очакват "нереални" неща за "скромния" според професионалистета бюджет. Вие какъв бюджет сте определили за различните услуги и съответно какви са ви изискванията?? Смятате ли, че цената определя качеството и момичетата с по-скромен бюджет нямат право да очакват качествена услуга??
Дано няма подобна темичка, ако има съжалявам и се извинявам на модераторите  give_rose
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #1 -: февруари 08, 2012, 14:37:01 »

Много грубо зададен въпрос. Просто истината е, че сватбата е един много голям и доста непредвидим разход.Едно си мислиш, друго се получава като теглиш чертата. Аз имам 2 брака и 10г стаж като оператор, с много хора съм говорил по този въпрос.На никого сватбата не е излязла  толкова, колкото е предвидил. За моята първа сватба направихме доста компромиси. На доста места получихме наистина некачествена услуга. За втората си сватба подходихме доста по-внимателно. Предвидихме 10 000лв, накрая сметката показа 14 000. Освен това  цените си растат, само нашите и вашите заплати не растат. Не е правилно да се пита "Момичетата с по-скромен бюджет..........еди какво си" Просто всеки трябва да очаква това , което е по възможностите му. Аз като нямам бюджет да си купя мерцедес последен модел, а карам кола производство 1993г, по некачествено ли ме вози? Не, но просто ме вози, без екстрите и гъзарията. Освен това наличието на много пари не е гаранция нито за качествена услуга, нито за хубава сватба. По важно е парите да бъдат правилно разпределени. По тази тема дълго сме мислили с колеги как можем да помогнем. Единият начин е чрез съвети тук. А другият е чрез мероприятието което организираме тук:
http://www.facebook.com/events/361532797207622/
А ако има интерес, за следващата година подготвяме 3 дневен семинар с участие на много повече колеги от системата.
А иначе истината е не в бюджета, а че много пъти вашите желания са просто нереалистични, или по-грубичко казано - Много филми гледате, понякога е нужно да се приземите в реалния живот give_rose
« Последна редакция: февруари 08, 2012, 14:40:08 от Deliysky » Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #2 -: февруари 08, 2012, 14:40:21 »

за ресторант-търсех качество, отношение да няма компромис с храна и да има комплименти към младоженците, които да ни спестяват и тичане плюс пари. Бях готова да дам точно толкова колкото ми се налага- 55 лв на куверт. До момента като комуникация и уговорки съм очарована.
роклята- за да имам две рокли, се налага да направя умерен компромис с платовете за да се вместа в бюджета-няма да мога си позволя дантела. вече имам първата рокля, поради което мога да кажа че нямам по-високи очаквания от бюджета си за тоалет- знаех горе долу какво мога да получа за тези 200 лв -рокля от аутлет с желаната кройка, но с налагаща се корекция.
за диджей- предлагат ми услуга за 300 лв - това мога да си позволя, професионалистът ми допада-очакванията и бюджетът при мен за момента са приятели.
Понякога ако човек има време да рови има намаления на качествени тоалети,бижута, дреболии, които иначе да отговарят на критериите и очакванията. Но това поне за мен не важи винаги за сферата на услугите- тук трябва да се гледа ценовия клас малко или много. много е индивидуално и както видяхме зависи от много фактори, по тази тема има  спорове тук, не ми се задълбава.
аз само ще кажа че съм доволна да имам достатъчно пари според професионалиста който изпълнява услугата на сватбата ми, за да е доволен и той и за да може да се усъвършенства и живее нормално. за съжаление не за всичко ще имам тази възможност. Бюджетът ми за меден месец е нулев.
Активен
cveta_d86
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1290



Моят сватбен албум

« Отговор #3 -: февруари 08, 2012, 14:46:25 »

В началото когато се сгодихмее имах супер много идеи за ристоранта, за украсата иии като тръгнахме вече да гледаме и да си правим сметка на парите ми стана ясно, че ще трябва да се откажа от част от нещата които исках и така, но пък според мен не е важно къде и как ще бъде украсен ресторанта...важното е компанията да е хубавааа и разбирасе това, че с любимият ставате законно семейство, което като се замисля е най-важното нещо на този ден..поне за мен е така  give_rose
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #4 -: февруари 08, 2012, 15:08:00 »

Не искам да бъда разбрана погрешно Deliysky   give_rose Просто..напоследък много от мненията на професионалисти са горе долу...щом нямаш парите, защо изобщо очакваш нещо да е както си го представяш?! Не всички изказвания са такива разбира се...просто ми стана интересно дали наистина е така?  pardon Ние не сме си определили точен бюджет, но честно казано държа нещата да се случат по определен начин, но не за безбожни цени.  pardon Не искам да бъда гледана като касичка...Не може да кажа искам хубав, реновиран ресторант с качествено обслужване и мога да дам 50 лв, насреща да ми се каже...извинявайй ама много искаш!! angry За тия пари ти даваме реновиран ресторант с кофти кухня, понеже нямаш парички! Oh my ... Съвсем скоро подобен род коментари четох в темата за ресторантите.  Аз до този момент не съм дала повече пари за нещо, отколкото съм очаквала и предвидила  good Сигурно ще има много непредвидени разходи, но все пак... Сигурно и за моя фотограф 500 лв са малко за всичкия труд, за фотографите в София сигурно е мизерно това заплащане, но реално погледнато с тези пари някое семейство може да живее месец и половина?? По принцип съм съгласна, че добре свършената работа се заплаща, но ... нормално ли е да кажеш на някого, че няма право да очаква нещо качествено и добро за малкото пари, които е приготвил?
На теб Еми се възхищавам, защото си наистина супер оправна и доста решителна..поне така разбирам от коментарите във форума  give_rose
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #5 -: февруари 08, 2012, 15:15:17 »

Мене професионалистите хич не ме обичат и съветват да не ме слушате, но в случая няма как да не застана зад твърдението, че за качествена услуга трябват и доста пари smile.  Обратното не винаги е верно - за доста пари очаквайте качествена услуга. Моят съвет е да решите на какво държите най- много: на снимки, на видео, на музика, на храна, на обстановка, на украса, на водене на тържеството и др., за да съсредоточите там основните средства. Ако можете сами да си направите нещо или да поемете организационни въпроси лично, форумът ще ви е от голяма полза и подкрепа. Пак за разлика от професионалистите, като човек, на когото и служебно му се налага да организира разни събития, ще кажа, че често има оферти "за наши хора" и няма нищо лошо да се възползваме от тях. Когато избирахме снимачния екип за сватбата на сина ми, видеооператорът ми каза нещо, което винаги ще помня "Всеки има право на най- доброто!". Значи, момичета с нисък бюджет също имат право на качество, просто трябва правилно да си разпределят средствата. Да не говорим, че качеството се определя от собствените ни критерии, които съвсем нормално е да не съвпадат с критериите на професионалистите. Wink Чуйте какво разбират те под качество на услугата си, вслушайте се в съветите им, но се съгласете само с това, което според вас е разумно и може да си позволите. Вие сте КлИЕНТЪТ и никой няма право да ви унижава, каквото и решение да вземете! Няма нищо задължително за една сватба /както и за всяко тържество/, може да е без водещ, без украса, без снимки.....Казвам това, защото преди години бях на сватба на съботяни, а там много от нещата, които ние правим, са недопустими. Хората /включително и аз/ се веселихме без капка алкохол и пяхме туристически песни. И пак си беше празненство, хубаво според техните критерии!
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: февруари 08, 2012, 15:22:41 »

Много хубав пост svekarva Bravo
Аз също не казвам, че момичетата с по-скромен бюджет трябва да искат ВСИЧКО.. И аз харесвам огромната заря, но няма да дам 10 хил.лева за нея  pardon Просто си мисля, че не може за най-нормални изисквания, като... уютен ресторант, хубава храна, весел ДЖ, фотограф, който знае  какво и как да снима...са "огроооомни очаквания"... а горе долу такива мнения витаяят напоследък nea
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #7 -: февруари 08, 2012, 15:43:19 »

 Сватбата ни мина преди немалко време. Преди и след нея се случи така, че съм разговаряла с доста младоженци (бивши и бъдещи). От всичко чуто, прочетено и от личен опит стигнах до извода, че цените на сватбените стоки и услуги в по-голямата част от случаите са напълно реални.
 Най-голяма част от бюджета беше отделен за фотографите. По отношение на това решихме, че няма изобщо да се интересуваме от цената.
 Не сме спестявали от DJ и услуги за сватбена агенция. Макар за последното съм длъжна да отбележа, че въпреки перфектно свършената работа, поисканата сума беше  ниска. За това, което направи нашата агентка, бих отделила най-малко двойно повече. Щеше ми се да бяхме вложили повече в украсата, ала постоянно променящия се брой гости (чиито нощувки поемахме, а впоследствие половината ни отказаха да дойдат 3-7 дни преди сватбата) ни заблуди да пренасочим немалка част от сумата  sad Същото се отнасяше и за роклята, за която се оказа, че майка ми от години е отделяла пари (тя не е могла да има мечтаната и е искала единствената й дъщеря да не е като нея). В крайна сметка и украсата, и роклята бяха наистина красиви и не съжалявам за решението ни да поемем нощувките. Съжалявам единствено за неправилната ни преценка за част от поканените гости.
 Мястото на ритуала и ресторанта бяха перфектни. За тях също смятам, че цените са оправдани. Особено за работата на управителя и останалия персонал на ресторанта - заслужаваха в пъти повече от определеното от тях. Сами преценете дали за заведение, което се смята за един от най-добрите ресторанти на Черноморието, 40 лв на човек като куверт е много. Като качеството на храната е най-малкото. По-важно е перфектното обслужване и отношение.
 Не мисля, че по-скромният бюджет значи по-малко хубава сватба. Примери с нашия случай - исках по-богата украса и друга рокля. Сватбената ни агентка ни разбра от раз и ни предложи по-семпъл, но не по-малко красив вариант  give_rose Мечтаех (и имах всъщност сумата, както писах по-горе) за рокля от конкретно ателие, ала потърсих на 3 пъти по-ниска цена. Вложих в по-ефектна на вид мострена дреха (с оригинална цена 3 пъти по-голяма), прическа и грим, за сметка на които изключих бижутата.
  В много отношения може да се намерят по-изгодни финансово варианти, без да се отнема от красотата на полученото. Но според мен е нереално да се очакват по-ниски цени от висок клас ресторанти и от сватбени професионалисти с голям талант и опит. Разбирам колко голям разход е една сватба. Със съпруга ми вложихме лични спестявания, такива от родителите ми и родителите на баща ми (като подарък), както и отделяхме немалка част от заплатите си цяла година. Като хора, които сами са изпитали какво е да получиш нереално заплащане за работата си, не искахме да поставяме в подобно положение професионалистите, към които се обърнем.
 Не е задължително да имате твърдо до стотинка определен бюджет от самото начало. Но си поставете граници и допустимо надхвърляне. След това помислете какво е реално важно за вас в сватбата не само сега, но и като спомени след нея. Тогава ще ви стане изключително лесно да си разпределите парите.
« Последна редакция: февруари 08, 2012, 15:47:57 от michelle » Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #8 -: февруари 08, 2012, 15:52:38 »

Не искам да бъда гледана като касичка...Не може да кажа искам хубав, реновиран ресторант с качествено обслужване и мога да дам 50 лв, насреща да ми се каже...извинявайй ама много искаш!! .............
  Сигурно и за моя фотограф 500 лв са малко за всичкия труд, за фотографите в София сигурно е мизерно това заплащане, ................

Проблема с "гледана като касичка" е до това на кого си попаднала, а не колко пари ще извадиш. Има хора и хора. Това че вие обикновено попадате при едните и не оценявате или не знаете как да намерите другите е отделен въпрос. Не зная къде и какво ти предлагат за 50лв куверт ( и в кай град), но щом аз в София мога да ти посоча поне 5 ресторанта които са отлични ( по моите критерии обаче) за цена до 50лв, значи не виждам проблем да съществуват и в други населени места. В случая твоите условия са реалистични, но ако беше посочила куверт от 20лв, тогава щях да ти напиша -Твърдо няма да стане!
Редовно чета темите за фотографи  и не си спомням някой, някъде да е посочил сумата от 500лв като мизерно заплащане. Ако си направиш труда да влезеш в сайта ми, ще видиш такива и малко по-ниски цени. Въпросът наистина е какво се предлага за тези пари. Това че, примерно Балевски започва от 1150лв и тази сума на много от вас се вижда висока - на мен не ми се вижда висока, защото имам много личен поглед върху работата му. Зная колко пари е дал за техника, зная колко човека работят за тези пари, зная и колко време работят за тези пари. На мен лично ми се виждат много и напразно хвърлени парите за украса , скъпа заря, скъпи лимузини, рокля от 4000лв, сватба на открито сред полето (разхода може да надмине 100евро на човек), и т.н. Свекърва много точно ти го е написала. Всеки сам си прави сметката какво иска да получи и докъде може да се простре. И отново както и в предния пост - разпределението на средствата, най-важния въпрос!
« Последна редакция: февруари 08, 2012, 15:55:25 от Deliysky » Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #9 -: февруари 08, 2012, 16:04:58 »

Моля ви...не приемайте, че не оценявам труда на хората.. Напротив от много мой предишни постове става ясно, че съм за това труда да бъде правилно оценяван.  give_rose Deliysky  много уважавам мненията ти във форума.
Пуснах темичката, за да се ориентирам кой как смята да си разпредели бюджета, така че да получи максимално близка до мечтаната сватба... Моите приоритети са ясни...качествени халки,добър ДЖ, добро ФОТО и уютен ресторант с вкусна храна. Всичко оснанало не ми е важно и няма да насоча особени средства в тази посока  smile
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: февруари 08, 2012, 16:17:15 »

Това че, примерно Балевски започва от 1150лв и тази сума на много от вас се вижда висока - на мен не ми се вижда висока, защото имам много личен поглед върху работата му. Зная колко пари е дал за техника, зная колко човека работят за тези пари, зная и колко време работят за тези пари. На мен лично ми се виждат много и напразно хвърлени парите за украса , скъпа заря, скъпи лимузини, рокля от 4000лв, сватба на открито сред полето (разхода може да надмине 100евро на човек), и т.н. Свекърва много точно ти го е написала. Всеки сам си прави сметката какво иска да получи и докъде може да се простре. И отново както и в предния пост - разпределението на средствата, най-важния въпрос!
Именно! всеки си разпределя средствата според важността за него самия на съответното перо. аз смея да заявя лично за себе си, че ако услугите на сватбен фотограф не ни бяха сватбен подарък, бих правила сватба без ресторант, но щях да дам парите за снимки. Просто всеки си има приоритети и нещо от което на сватбения ден ще му трепне най-много сърцето. heart
 Най-вече като знам моя труд как е недооценен като сфера, а помагам на доста хора, бих дала и бонус над поисканата сума, ако имах. защото знам че  в сферата на услугите не е лесно да си нито от едната страна, нито от другата.
Като цяло, аванс в нашата сватба давам на разходите за диджей, фотограф ( в случая подарък), дрехи и ресторант. всичко друго не ми е по джоба и не ми е приоритет едновременно.
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #11 -: февруари 08, 2012, 16:59:54 »

InLove_Girl , всъщност съм съгласен с провокираната от теб дискусия. Правилно е да чуем различни мнения. Аз имам същия проблем, когато застана на позицията клиент. Пращам колата на ремонт, искам гаранция, дават ми "Уж " оригинални части, плащам ги за "Истински", и колата след 3 месеца е на сервиз. Отивам да вечерям в скъп ресторант, сервитьора ме гледа като че ли съм му изял закуската. Моята кума скоро ще се жени. Все още има проблем с ресторанта. Отива на едно място, видно е че ще направи оборот от 10 000лв ( гостите са около 150), и се опитват да я изнудват, я тя е клиента.Тоест носи 10 000лв и я разиграват сериозно. Просто причината е че когато гостите ти са над 150 изборът ти доста се стеснява. И гадовете много добре го знаят това.Това не е човешко, но затова е форума. Заканил съм се да пейстна тук кореспонденцията и с въпросния ресторант, пък каквото и да ми струва впоследствие. Така че момичета, и аз знам, че навсякъде ви гледат като дойни крави. Използват незнанието ви и наивността ви. Ами пишете повечко, защото заради няколко черни овце, всички отиват под общ знаменател. Затова и организирахме с колеги това училище, което рекламирам с банера. Идеята е догодина 3 дневен семинар да спретнеме. А когато се пенсионирам мисля да стана Сватбен Консултант(не Агент) и тогава, майко мила, какво ги чака мошениците в нашата свера. hunter Cow-boy
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #12 -: февруари 08, 2012, 17:12:32 »

Хахаха...а такаа... Ставаш за консултант абсолютно  good
Но точно това имах предвид...на много места , въпреки парите които даваш , те карат да се чувстваш все едно без пари ти работят  girl_impossible Особено що се отнася до сватба, защото във всеки град няма кой знае какъв вариант за ресторант за около 100 човека, който и да е подходящ за целта beating
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #13 -: февруари 08, 2012, 22:28:06 »

 Сватбеният мениджър или  съветник е този, който ще ви помогне да изготвите бюджета си и да го усвоите без дифицит. Такъв обаче в нашите условия няма все още. Трудно ще се калкулира и неговото възнаграждение. Много са малко и хората ,които могат да кандидатстват за тази нова професия. Страшно много опит и контакти трябва да притежава този човек. Този човек трябва да е бил мениджър или собственик на частна фирма с персонал на трудови договори и хонорувани специалисти. Този човек трябва да има много добри икономически познания. Трябва да ползва всички инструменти включително отстъпките на туроператори, туристически агенции, фирми за организация на събития. Трябва да е технически много грамотен. Трябва да познава разпоредбите и правилниците на всяко едно ниво - общодържавно, областно, общинско, районно, хотел, църква. Трябва да има информация за цени и доставчици, фирми по браншове и мног, много ,неща.
 Определено така ще се спази заложения бюджет, срещу определеното възнаграждение разбира се на ръководителя на проявата. И да не забравяме - този човек ви е нужен от момента, в който партньора ви предложи брак.
Активен
Christy
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 758



Моят сватбен албум

« Отговор #14 -: февруари 09, 2012, 11:24:20 »

Ами тъй като към днешна дата се подвизавам с позиция в екипа ни "финансов експерт" реших, че мога и сама да си разпределя бюджета girl_impossible За сега си мисля че се справям, но реално това ще стане ясно след сватбата.

За ресторанта - в началото се хвърлихме на "най-доброто". Куверти по 90-100 лв. и т.н. После осъзнах, че може и с  куверт наполовина да постигнем същото нещо. Храната мисля да я пишем в графа "умерени". Да е достатъчно добра, за да нахрани гостите, но не прекалено добра, че да ми струва 100 лв. куверта  crazy В крайна сметка никой няма да си спомня сватбата ни с "еее а спомняш ли си пържолите колко бяха вкусни!". Оттам свалихме доста от разходите.

За фотограф - там решихме, че ще му отпуснем края. Снимките са нещото, което ще гледаме най-често - сами, с приятели, с бъдещите ни деца и т.н.  blum За фотограф отделихме и повече време в търсене и повечче средства. Макар че... успях да попадна точно на фотографа, които търсехме - един от първите, чиито сайтове погледнах. Каквото и друго да гледах след това - за нищо не можах да кажа "по-добро е". Радвам се, че след доста преговори успяхме да го "запазим"  Wink

За видео - това пък е нещото, което смятах да нямаме. Но се разубедих. Ще пропуснем голяма част от сватбата ни със сигурност, първия ни танц ще го видим само на снимка... не върви. Сега съм в процес на търсене на видеооператор, с уговорката че там съм склонна да дам по-малко пари в сравнение с фотографа ни, естествено не мога и да очаквам "най-добрия в бранша". За съжаление, но това е положението когато търсиш нещо, когато си към края на бюджета си. дано успея да намеря нещо, което ще се върже пропорционално на пари - очаквания. good

За DJ - първо него ангажирахме, според мнения на доста хора е един от най-добрите, но той е факторът купона да се получи! Та в тая връзка гостите няма да помнят пържолата, а ще запомнят купона! Така че и там не бива да се прави компромис с качеството, заради парите....

За украсата - не наех агенция, най-вече защото няма човек, който по-добре от мен да знае как искаме да ни се получат нещата. И не съжалявам. При нас всичко се случи много лесно, без нерви, дори никога не бих пропуснала вълнението сама да търся и откривам - как да украся ресторанта, десетките мейли с запитване за наем на калъфи и кефа, когато открих фирма, която ни дава всичко което търсехме на уникално ниска цена (имаха промоция). Оттам паднаха много разходи. А не много агенции предлагат калъфи, панделки и тишлайфери в кафяво и розово... както се оказа. То пък така стана, че хем намерихме цветовете, хемна мнооого ниска цена и на много добро качество (видях украсен същия ресторант, видях и без да да са поставени). Другите неща по масите са дребни, но изглеждат много добре, без да е претрупана масата, но и без да липсва украса на масата. Това удоволствие с дреболиите (свещи, цветя, кристали, тейбъл картички и т.н.) ни излиза не повече от 400 лв. за 12 маси, което е много добра цена. Цялата украса ни се връзва около 800 лв. по груби сметки, да не е и по-малко, но е много хубава - живот и здраве ще покажа снимки, за да не излезе, че е някаква евтина кичария. Може и да не повярвате, че е за тази цена  good

Роклята - още не съм търсила, макар че вече закъснявам! Но не мисля да отделям повече от 1000 лв. за рокля, ще търся нещо под тези пари, надявам се да немеря "моята".

Костюм за него - там дори да излезе малко по-скъп от стандартния поне е нещо, което може да се носи и след това, та не е хвърляне пари на вятъра за една вечер smile

Обувки - поръчах ги през сайт, около 100 лв. са, сребристи. Не исках бели. Едно че са ми грозни, второ че са и неизползваеми. Обувките за него още не сме избрали, но и те ще са в графа "последващо ползване" та и малко повече пари да са, не е толкова зле.

И другите са дребни неща - покани (които са уникални!), кола под наем няма да взимаме, хотел за нас няма да наемаме (живеем си само двамата в собствен дом), та други по-сериозни харчове не се сещам на първо време...
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #15 -: февруари 09, 2012, 15:40:45 »

 Така разпределен бюджета води до бюджетен дефицит в крайна сметка минимум от 25 %. Нямаме първоначално заложена обща сума на бюджета. Нямаме сумите по пера . Нямаме цени. Имаме неконтролирано харчене. Така се постъпва в държавна институция - харчи се поголовно с цел усвояване на средствата, защото ако не се похарчат ще ни ги вземат.
 В същност темата е много неправилно озаглавена. Мисля, че името и трябва да се промени. В голяма степен не се разбира основното, за което е създадена и това подвежда потребителите.
« Последна редакция: февруари 09, 2012, 15:43:06 от Pachoran » Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: февруари 09, 2012, 16:50:03 »

Ами не знам дали е неправилно озаглавена...като я създадох ми се стори доста уместна.  smile
На мнение съм, че колкото хора има толкова и разсъждения.. За някой неща съм съгласна, че трябва да дам определена сума пари, за други - не. Всеки иска да си изкарва хляба, а от друга страна ние искаме да получим добра услуга или стока  pardon Първо..никой няма право да се възползва от дадено положение - много ресторанти издевателстват, защото само те предлагат някакъв вид услуга, много от професионалистите също прекаляват, когато усетят, че клиентите поддават. Не искам никой да се обижда от казаното или да защитава или не..теза.. Много от хората в бранша не са така, но и изключенията си ги бива  angry Интересно  беше да се види дали все пак ние булките прекаляваме с изискванията и искаме това да става за малко пари или обратното, даваме пари с надеждата да е качествено. Хубаво е например да се каже така, кой какво иска и колко пари е склонен да отдели. Аз съм така:
ДЖ - до 500 лв, овъртайм 50 лв/час
Фото - до 600 лв
Виедо - до 400 лв
Ресторант - до 40 лв куверт / за Бургас това е  висок куверт/, овъртайм 50 лв/час
Рокля - до 500 лв - ще си я шия
Халки - до 1000 лв двете...
и така...
Тук и професионалистите от форума ще могат да кажат, дали прекаляваме или не... да ни посъветват...Мисля, че ще е подходящо  give_rose
Активен
Christy
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 758



Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: февруари 09, 2012, 17:10:52 »

Pachoran, ако говориш за мен - никак не си прав  smile

Имаме първоначално заложен бюджет, има и пера по бюджета. Направила съм и екселска таблица и всеки преразход ми свети в червено, докато компенсирам с намаляване на разход от друго бюджетно перо. Във всеки един момент знам до къде сме стигнали с харченето, колко е първоначално определената сума и колко сме дали реално. Понякога е повече, понякога по-малко - всичко се компенсира и към момента имаме един доста балансиран бюджет (звуча като Дянков, ужас  crazy). Така че не ме мисли мен  good Със сигурност мога да кажа дали сме успели или не - след сватбата. За момента се движим много добре. Като има икономия от едното перо, мога спокойно да го преразпределя в друго, без това да повлияе на крайната обща сума.

Много ти се иска всеки непременно да ползва сватбен консултант, агент, финансов мениджър и пр., но приеми, че има и хора, които се справят и сами с тази задача. Това е само като съвет, разбира се може да продължиш все по-настървено да убеждаваш мнозинството, че са неспособни да направят каквато и да е крачка по сватбата си, без някой непременно да ги държи за ръчичка и напътства със свети съвети.
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #18 -: февруари 09, 2012, 19:08:11 »


 InLove_Girl моето мнение е следното :
1. Посочената цена за ДЖ е много за района на Бургас. Казвам го без да знам предварително вида на помещението , има или няма групи или изпълнители. Ако някой дойде с две тонколони от ония през 90-те години и вземе 500 лева + още 25 % минимум без осчетоводяване е много. Ще дам един обикновен и случаен пример - в София 600 лв без ДДС е наемната цена на 10 киловата сериозно професионално озвучаване, което е марка Мерцедес на озвучителната техника, закупено втора ръка за 96 000 лева и истинска цена 300 000 лева като ново оборудване. Миналата година, озвучителна фирма на Спирит ъф Бургас предостави 60 киловата озвучаване за 1000 лева на ден. Коментарите оставам на вас. В същност един сватбен съветник ще отиде на място при ДЖ, ще му види дараците и ще го попита защо е такава цената. Или пък е възможно да договори една разумна цена.
2. Фотографската услуга за 600 лева за Бургас трябва да е със страшно много екстри в пакета. Цената си заслужава, ако лицето, което наемете използва изключително добро оборудване най-малкото. И разбира се ви хареса като работа на вас и всички около вас. Един сватбен съветник ще отиде при въпросното лице и като види фотоапарат от Мултирама за 1 300 лева той просто ще ви посъветва да не давате тези пари за тази тази услуга, тя не заслужава тези пари.
3. Видеоуслугата за 400 лева е нереално ниска. В случая не очаквайте нещо добро, просто посредствена работа , за техникат аняма да говоря в случая.
4. Ресторант в Бургас за тези пари е нормален, ако има редица екстри- на първо място съвременно оборудвана тоалетна, достатъчна площ и брой места за нужди. Гостите на кръгли маси с подходящи професионални прибори не изтъркани от съдомиалните машини купени в метро. За ресторанта белезите са много, но ще досадя.
5. Цената на роклята мисля, че е нормална. Щом вие ще си я шиете значи може да пренасочите бюджет за доста екстри по тази рокля.
6. Халките са нещото, което нямат цена. Тях си избирате вие.
 Ще се радвам, ако има и други коментари. Мога да дам и по-детайлно описание на услугите , но в случая не е необходимо.
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: февруари 09, 2012, 19:57:46 »

Pachoran благодаря наистина за поста ти  give_rose...Единствено ме смущава факта, че явно смяташ Бургас за дооооста дълбока провинция, но това си е твоя заблуда.  blush Ами ние за сега така сме определили бюджета за основните и важни за нас неща...Все още не сме го нарушили, и дано така да продължим. Ще се радвам на коментари и споделяне на други момичета и на работещите в бранша  Bravo
Активен
alla
Професор
****
Публикации: 338



« Отговор #20 -: февруари 09, 2012, 20:13:19 »

Ами и аз да кажа какво съм планирала. smile
dj - 450лв + 60/час
фото - 750лв
куверт за ресторант 50лв-55лв
рокля - 750лв

Става въпрос на София. Очакванията ми не са за някакъв лукс, а за хубава средностатистическа сватба. smile
Активен
Love_joy
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 62



« Отговор #21 -: февруари 09, 2012, 20:24:58 »

InLove_Girl, темичката е чудесна! Поздравявам те.

Аз ще се включа в ролята си на професионалист от бранша, макар в темичката ни ( Бургаската) да пиша в ролята си на обикновен потребител. Това е така, защото имам близка приятелка, която скоро ще се жени и искам да й помогна максимално в избора на ресторант, фотограф и т.н, а постингите във форума ми помагат много за това.

Иначе съм сватбен флорист и декоратор, както някои от вас знаят. Затова от личен опит ще споделя аз какво мисля по въпроса за бюджета, особено този, отделен за украса.

Бюджетът, сам по себе си, не може да определя качеството на услугата, а само нейното " количество" или краен резултат. Какво имам предвид - под качествена услуга аз разбирам отношение, коректност, прозрачно ценообразуване и добра връзка с клиента, която да го кара да се чувства желан и специален. Това не бива да зависи от парите, които младоженците са решили да дадат за моето перо. Това аз чувствам като свое задължение, щом съм решила, че ще работя тази работа.

Парите могат да определят единствено крайния резултат, а в моя случай това са повече и по-скъпи цветя или по-малко и по-евтини. Като при втория случай също могат да се получат също много добри и стилни украси.

И последно - парите, отделени за украса не са толкова маловажни, както моят колега ( който уважавам  smile ) Делийски смята. Истината е, че една сватба има нужда от атмосфера, а украсата създава тази атмосфера, особено ако е сътворена с вкус, а не кичозно. Аз често обичам да казвам, че сватба без цветя е като изискана булка без грим. Аз лично не мога да си представя празник без празничност.

Надявам се всяка от вас  да има шанса да попадне на качествени хора, които да ви предложат качествена услуга. Защото хората и отношението, което срещате по пътя на организацията, ще ви накарат да се чувстате или щастливи и развълнувани, или разочаровани. А тези моменти не се забравят..
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #22 -: февруари 09, 2012, 20:40:45 »

 InLove_Girl Бургас е най-добрия град за живеене и работа. Казвам го като човек, който е свързан с града само професионално. В определени месеци всяка седмица съм в този град служебно и имам определени наблюдения и мнение. Бургас не е провнция ! Ако някой ти каже подобно нещо, значи този човек е много далеч от културата и колорита на този град и изобщо на нормалните градове за живот.
 Културният живот , който има този град го няма никъде другаде. Говоря за неща сътворени и представени от българи не само днес, а в цели десетилетия назад.
 Бургас е най-богатата община след София. И е нормално града да бъде с висок стандарт във всяко едно отношение. Признавам си, че много малко знам за сватбения бранш на този град, но много знам за културните прояви на този град, начина им на организиране и провеждане и т.н и т.н. Е ,знам някои неща, все пак работя с много колеги бургазлии.
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #23 -: февруари 09, 2012, 22:11:52 »

Извинявам се тогава... Pachoran  не съм те разбрала правилно  give_rose
Инъче..знам, че съм отделила малко за видео, но се надявам малко да спестя от ДЖ и малко от халките.. Ще видим понеже там не сме провеждали срещи.  pardon
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #24 -: февруари 10, 2012, 00:34:36 »


И последно - парите, отделени за украса не са толкова маловажни, както моят колега ( който уважавам  smile ) Делийски смята.

Специално за вас се върнах и си прочетох поста. Искрени извинения, не съм имал това впредвид, но така се е получило. Явно човек трябва да чете и собствените си постове и да ги преглежда като трето лице. Всъщност не съм искал да омаловажа труда на който и да е. В същия пост съм описал и лимузините на който принципно съм  фен. Но смисъла е друг. Всеки според бюджета си. Когато се задава въпрос - ограничен бюджет, значи трябва внимателно да се преценява. Естественно , че трябва да има украса, но трябва да е може би по-семпла или по-умерена. Не може ако имаш ограничен бюджет да дадеш няколко хиляди лева за пищна украса от цветя. Може просто да има  стилни букети на всяка маса, или друго бюджетно решение.
« Последна редакция: февруари 10, 2012, 04:06:52 от Deliysky » Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #25 -: февруари 10, 2012, 12:25:58 »

Ако говорим за дълбока провинция то това определено е нашия град. Процента на младоженци,които са добре информирани и в час с сватбените услуги е много,много нисък. Като казвам добре информирани нямам предвид,че са готови сватбени агенти,а че малко или много са наясно,че видео и фото общо за 500лв е страшно нереална цена. А тук има доста такива цени и младоженци,които са наели такива "професионалисти" и са убедени,че те са най-добрите в града. Това го казвам от личен опит,защото не веднъж съм  се срещала с такива хора. По-някога се чудя как е възможно тези хора да вярват,че за 2,20лв./кг. ще си хапват сирене на "Карнаре" Съгласна съм,че хората са с ограничен бюджет в което няма нищо лошо,но на фона на куверт 45лв. на човек си мисля,че нещата не се връзват.  sad Добре те са решили,че ресторанта трябва да е изискан и всичко друго не е важно за тях. Но в същото време търсят грандиозна украса и то за сума колкото видео и фото заедно взети. Задавали са ми не веднъж въпроса,как може украсата да е по-скъпа от цената на видеото и фото след като снимките и видеото са най-важни на сватбата. От тук нататък нямам какво да кажа. Това,че момичетата в форума са информирани и много в час с нещата ,това не значи че в реалния живот всички са така. Това са много малък процент. Стараем се да угодим на всеки,защото колкото и малко парички да имат хората на всеки му се иска да има мечтаната сватба. Но когато срещу теб стоят хора,които ти говорят и те гледат осъдително все едно си им длъжен това вече не е нормално.  Има много случаи в които професионалистите дават много повече от себе си само защото хората срещу тях знаят как да поставят въпроса и отношението им е повече от симпатично.  smile
« Последна редакция: февруари 10, 2012, 12:33:18 от Nina Style » Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #26 -: февруари 10, 2012, 14:03:15 »

Nina Style, абсолютно си права за цените. За 550лв ще имаш само видео или фотограф и то като осигуриш и транспорт. Дали обаче няма възможност видеооператорът да заснеме част от събитието в ресторанта /едно от момичетата искаше само първия танц/, а фотографът да не предлага албум и пак да ограничи снимането само за определени моменти? Работя в сферата на търговията и то с хранителни стоки /без които се предполага, че не може/ и единственият ни изход да оцелеем е да правим промоции и да предлагаме нещо различно от това на конкуренцията. Аз така разбирам темата - да имаме качество, според нашите критерии, като заплатим разумна цена, пак според нашите критерии. Аз лично смятам, че снимките са много важни, но пък разбирам и хората, за които любителските снимки вършат същата работа и не си струва да се харчат толкова пари. Пак лично мое мнение е, че дисководещият може да бъде заменен само от "човек с лаптоп", както ми се подиграват професионалистите, ако ресторантът разполага с добра техника. Нещо друго, което ме дразни по принцип за тържествата - ресторант с програма всяка вечер, иска допълнително заплащане на програмата, защото всички правели така.....Е, как да нямаш чувството, че искат да "измъкнат" повече пари? Хайде сега, всички да ме линчувате  Wink.
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #27 -: февруари 10, 2012, 14:15:00 »

 Във всички случаи е съвсем нормално да имаме по-големи очаквания на база изготвен бюджет. Това е така и заради прословутия ни манталитет. Смея да твърдя, че услугите в България не са приоритет на гражданите, като изобщо нямам в предвид цената на услугите. Гражданите сами си вършат по-голяма част от нуждите. Тяхната цел е да спестят от всичко, за да го изконсумират после за неща, които биха ги поставили на по-високо стъпало в обществото.
 Изхождайки от темата "Възвращаемост от сватбата" лично аз оставам с убеждението, че младоженците имат изключително високи възможности да формират един приличен бюджет и на база това да имат големи очаквания. В крайна сметка обаче нещата не стоят така. Имам чувството ,че празника се превръща в средство за набиране на капитал. Може и да греша, но четейки горната тема оставам с това убеждение. За мен нещата опират отново до цени и извода е, че цените са нереално ниски. От това страда целия бранш пряко и косвено младоженците.
 Със сигурност ще се надигне вълна на недоволство от този мой пост, която ще измести темата в друга посока. За това моля да не се коментира или, ако се прави да се пренасочи към подходящата тема.
 Бюджетът на една сватба е най-важната основа за случване и провеждане на събитието. Правилното му изготвяне ще покрие и очакванията, които имаме . За да се изготви бюджет, трябва да имаме приходи или печалба. За да има пълен синхрон в похарчените пари и очакванията, бюджетът трябва да се усвои напълно. Младоженците трябва да имат готовност да похарчат тези пари и да забравят думичката "възвращаемост", т.е. паричките ,които получат като подарък да не си ги сложат в джобчето, а да си платят наетите услуги и да се сбъднат по този начин техните очаквания. Това е положението дами. Друг е въпросът за редуциране на услугите ,които искаме да ползваме.
Активен
sunset
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 821



Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: февруари 10, 2012, 17:28:54 »

Когато решихме да се женим, започнахме да събираме информация за ресторанти, фотографи, оператори, агенции и т.н. След като се ориентирахме в предлаганите услуги, пресметнахме колко приблизително ще излязат нещата, които искаме. В крайна сметка стигнахме до извода, че ще се вместим в сумата от 13- 14 хиляди, като в нея включвам облекло, обувки, гримове, прически и т.н. Става дума за гр. Пловдив.
 Искам само да добавя, че преди време имахме мероприятие, което се проведе в един от изисканите ресторанти. Имаше петна по калъфите на столовете. Oh my ... Това го пиша, защото от обикалянето ни по ресторантите, у нас остана усещането, че по- голямата част са доста занемарени.
За куверти сме предвидили между 40 и 45 лв. на човек (предварително сме прегледали оферите).
За фото, видео и диджей бяхме готови да дадем повече пари. Общо тримата ни излязоха 1700лв., като на диджея ще му бъде доплатено за допълнителните часове.
За украса сме предвидили до 1500лв. (включително живи цветя).
Роклята, воалът и болерото ми се иска да са до 1000лв. общо.
Отказах се от колие, защото тези, които ми харесват са доста скъпи и ще имам само златни обеци.
За меден месец сме предвидили около 2500лв., но него го броим като отделен от сватбата разход.
Мъжът ми не иска да дава за костюм и обувки повече от 500-600лв. (не знам до каква степен тази сума е реалистична).
За халки сме предвидили около 1000лв., но имаме и злато, което ще дадем.
Това в общи линии са по- големите неща. Аз мисля, че всеки един професионалист, който си разбира от работата, може да обясни на двойката точно и ясно какво предлага срещу сумата, която му се дава. Има хора, които се изказват доста грубо и най- вече съм забелязала, че насоват яда си срещу сватбените агенции (не визирам конкретно никой, просто съм срещала подобни изказвания из форума). Много е грозно да се омаловажава труда на когото и да било. Моите очаквания са напълно реалистични. Всяко нещо си има цена. Ясно е, че на сватбата си не можем да имаме всичко, което бихме искали и че правим едно за сметка на друго, но по никакъв начин не се чувстваме ощетени, напротив. Иначе предвидената сума сме готови да я надвишим, ако се наложи, но имаме други неща, които смятаме да правим и изискват пари, затова се надяваме да се вместим в нея.



« Последна редакция: февруари 10, 2012, 17:32:29 от sunset » Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #29 -: февруари 10, 2012, 18:12:56 »

Когато решихме да се женим, започнахме да събираме информация за ресторанти, фотографи, оператори, агенции и т.н. След като се ориентирахме в предлаганите услуги, пресметнахме колко приблизително ще излязат нещата, които искаме. В крайна сметка стигнахме до извода, че ще се вместим в сумата от 13- 14 хиляди, като в нея включвам облекло, обувки, гримове, прически и т.н. Става дума за гр. Пловдив.
 Искам само да добавя, че преди време имахме мероприятие, което се проведе в един от изисканите ресторанти. Имаше петна по калъфите на столовете. Oh my ... Това го пиша, защото от обикалянето ни по ресторантите, у нас остана усещането, че по- голямата част са доста занемарени.
За куверти сме предвидили между 40 и 45 лв. на човек (предварително сме прегледали оферите).
За фото, видео и диджей бяхме готови да дадем повече пари. Общо тримата ни излязоха 1700лв., като на диджея ще му бъде доплатено за допълнителните часове.
За украса сме предвидили до 1500лв. (включително живи цветя).
Роклята, воалът и болерото ми се иска да са до 1000лв. общо.
Отказах се от колие, защото тези, които ми харесват са доста скъпи и ще имам само златни обеци.
За меден месец сме предвидили около 2500лв., но него го броим като отделен от сватбата разход.
Мъжът ми не иска да дава за костюм и обувки повече от 500-600лв. (не знам до каква степен тази сума е реалистична).
За халки сме предвидили около 1000лв., но имаме и злато, което ще дадем.
Това в общи линии са по- големите неща. Аз мисля, че всеки един професионалист, който си разбира от работата, може да обясни на двойката точно и ясно какво предлага срещу сумата, която му се дава. Има хора, които се изказват доста грубо и най- вече съм забелязала, че насоват яда си срещу сватбените агенции (не визирам конкретно никой, просто съм срещала подобни изказвания из форума). Много е грозно да се омаловажава труда на когото и да било. Моите очаквания са напълно реалистични. Всяко нещо си има цена. Ясно е, че на сватбата си не можем да имаме всичко, което бихме искали и че правим едно за сметка на друго, но по никакъв начин не се чувстваме ощетени, напротив. Иначе предвидената сума сме готови да я надвишим, ако се наложи, но имаме други неща, които смятаме да правим и изискват пари, затова се надяваме да се вместим в нея.




Ето за такива информирани и реалистични клиенти говоря! Това е много,много рядко! На svakarva ще кажа,че могат да се предложат доста варианти,но аз визирах пълна услуга видео и фото заснемане+сватбен албум с включени пътни и всичко,което иначе се предлага за видео -650-700лв.,а за фото 500-600лв. Никой не е в състояние да ме убеди,че тези младоженци ще получат това качество за което говорим. Аз напраимер страшно много уважавам хората,които идват,сядат и си казват в прав текст,че нямат парички и трябва да се вместят в определена сума. В това няма нищо срамно,а напротив. Прави им чест,че са искрени и поставят нещата такива каквито са. А не да се опитват да те изкарат виновен и да се пазарят все едно са на пазара. И аз не мога да си позволя обувки от 200лв.,но не очаквам че за 20лв обувките ще са същите като тези от 200лв. Лошото е че в БГ и прекалено скъпото не означава качество,но това е една друга тема. 
« Последна редакция: февруари 10, 2012, 18:26:50 от Nina Style » Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: февруари 10, 2012, 18:19:14 »

Съгласна съм с поставянето на картите на масата  pleasantry , що се отнася до разговори с професионалисти. Аз за роклята отидох и казах - имам 250 лв за рокля, воал, болеро, можем ли да свършим нещо с тези пари ? Намери се разбира се, намалени стоки на промоция и така. Но бях информирана и не очаквах чудеса. smile
Има други пера, за които въобще няма да отстъпя и крачка назад, дори това да ми коства липса на украса, специална кола, меден месец и т.н . Просто всеки трябва да знае къде започва и къде свършва реалността на услугите. Разбирам както клиентите , така и отсрещната страна- често съм била и от двете страни на ситуацията. Работила съм с клиенти, затова. Wink
Активен
Vivid
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 396



Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: февруари 10, 2012, 18:48:42 »

При нас се получи следното:
ресторант: държах мястото да е красиво, защото той ще остави у гостите цялостното впечатление от сватбата, а аз искам една наистина красива сватба, която и аз и гостите ще пазим като скъп спомен и заради това не съжалявам, че кувертите са около 50 лв. Да не говорим, че някои хора може би не са били, а може и в бъдеще да не бъдат на такова място (говоря предимно за по-далечните си роднини от село)
Облекло: исках просто да е моята рокля, без да имам определен бюджет. Мисля, че се вписах в някаква средна сума, нито твърде голяма, нито прекалено малка. Обувките ми не са скъпи. Младоженецът още няма костюм, затова не мога да коментирам, но и той едва ли ще си купи някой много скъп.
Услуги: Прическа и грим - средна според мен цена. Държа да изглеждам добре, но не ми се отделят космически суми за мигли и други неща. Все пак държа да съм си аз, а не някоя изкуствена кукла. Маникюр - ще си правя, но пак няма да е ноктопластика или нещо по-скъпо.
DJ, Фотограф: Фотографа е член от семейството, който любезно се съгласи вместо подарък за сватбата да ни снима, а DJ-я се оказа приятел на наши шриятели и ще направи добра отстъпка. Тъй че тук спестяваме доста.
Украса - Държа на естествените цветя и сме отделили повече пари за украса.
Бижута - отказвам се - имам прекрасни перли от бала ми и ще нося тях.

Не знам дали пропускам нещо... Но винаги е било така - едно нещо ти е по-важно, за него отделяш повече пари, за друго не ти пука чак толкова - от него режеш.
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #32 -: февруари 11, 2012, 22:20:44 »

Провокирано от друга дискусия да ви попитам... Когато заплащате сериозно за някакъв вид стока или услуга и очаквате нещо наистина специално, а не го получите?? Какво се случва тогава.. Плащате ли сумата изцяло предварително или на части? Аз например съм заложила доста голяма сума в бюджета си за ФОТО, ще платя предварително около 80% максимум, ако не получа желаните снимки много ще се замисля за остатъка? А ако получа това, което искам не само ще платя остатъка, но определено ще оставя бакшиш. Между другото аз като цяло съм предвидила в бюджета си около 15% от стойността на всяка услуга за бакшиш.Вие как бихте постъпили?
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #33 -: февруари 12, 2012, 14:25:09 »


 Ще отговоря на този въпрос като клиент. Често изпадам в ситуации, когато купувам или ползвам услуги, но оставам недоволен. Във всички тези случаи аз съм си плащал цената предварително или при покупката веднага. Рискът в покупката на стока или услуга съществува винаги. Винаги обаче аз търся вината си в мен за лошия избор, който съм направил. Никога не търся или прехвърлям вината на продавача на стоката или услугата. И никога не съм го ощетявал в продажната цена. Няма логика при лош избор да се търси възмездие и вина в продавача. Не говоря за случаите, когато е застрашен живота на човек и се предлагат абсолютно некачествени стоки и услуги.
 Между другото често съм бил недоволен от свършената работа при видеомонтаж на сватби, кръщанета , рожденни дни. Правил съм забележки, поправяни са неща ,но това мое недоволство не прераства в неплащане на свършената работа. В един момент ми писва и сменям професионалиста - човек или студио. И никога не го търся впоследствие и не ползвам неговите услуги. Ето от септември месец аз очаквам монтажа на едно детско съитие, личен подарък на близка. Платих го на колегата, но чак днес февруари след многократни подсещания аз ще си получа продукта. Той обаче е платен предварително на 100 %.
Активен
theone
Професор
****
Публикации: 482



« Отговор #34 -: февруари 12, 2012, 23:08:05 »

където живеем ние услугите се заплащат след като са извършени (има изключения разбира се), но винаги има правила и начини за оплаквания и компенсация.
сватбата е единично събитие и всеки избира внимателно, но това не означава, че трябва да вините себе си, ако нещо ви е обещано, но не е свършено според уговорката... разбира се трябва да сте наясно какво качество се предлага за цената и ако се доверите на нещо прекалено хубаво за да е истина...
в българия не веднъж ми се е случвало да платя за услуга предварително, която в последствие не е свършена както трябва или трябва да звъня и напомням многократно, че има поет ангажимент. но за съжаление това е реалността. няма процедури за оплаквания...
за това най-добре е да се изясни подробно в детайли какво се очаква, разумно капаро и доплащане при свършена работа. така клиента е спокоен, а професионалиста мотивиран... има и професионалисти, на който на драго сърце ще платя цялата сума предварително, защото съм сигурна, че ще доставят желаният резултат.
Активен
Tsutsi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 624



« Отговор #35 -: февруари 22, 2012, 12:00:49 »

Ние също предварително проучихме нещата и така по-лесно направихме нашият бюджет.
Първо гостите ни не са много, 80 човека сме поканили. Ресторанта в Пловдив за мое най-голямо учудване не надхвърли 2500 лв. Като в менюто влиза и предястие и плата. Внасянето на алкохол ще ни отнеме около 400 лв. Хотел за част от гостите ще бъде 400 лв. , останалите са от Пловдив.
DJ+фото + видео общо смятам да дадем 1500 лв. Роклята, в която се влюбих е на Грънчаров и син е скромните 500 лв. , було, букет и дреболиите за сватбата ( ориз, стотинки и т.н., чаши) ще бъдат закупени от кумовете. Обувки - 60 лв ( пак от Грънчаров и син). Костюм на милото - има 10 и не иска да си купува нов  sad Още се кандърдисваме да си купи нов  blum  Халките - 1000 лв ми поиска бижутерският магазин, където си купих годежният пръстен, но в Сара Трейд ги намерихме за 500 лв. Ние искаме най-класическият вариант златни халки, гладки, обли, без никакви външни гравюри - да ни е гладък и спокоен живота.  Wink Тракийски ритуал в Гражданското 198 лв, църква 200 лв. Питки, свещи, вино, шампанско - 200 лв. Украсата ще я прави шаферката и още водим бой с нея поне да я купим. Страшна работа са тия овни ей  tease sarcastic
До тук 6000 лв., но сме предили още 1000 лв. ако изкочи още нещо.
Колата с която ще ходим е на приятел на годеника ( той на всичките е бил шофьор по сватбите) те сега искат да върнат услугата.
Ама най-важното в цялата дандания е, че ще кажа ДА на мъжа на моят живот  goody goody goody bounce bounce

Активен
Kalama
Сватбар
***
Публикации: 265



Моят сватбен албум

« Отговор #36 -: февруари 22, 2012, 13:23:16 »

Прави ми впечатление огромната разлика в качеството и цените за декорация от страна сватбените агенти. Там според мен е кой как те прекара. И в никакъв случай правилото, че по-скъпото ще е по-качествено не важи.
Има агенции, които не разбирам защо трябва да ги наема, след като аз им плащам двойно всички материали, който те дават под наем, че на мен ми излиза по-евтино да си ги купя- дет се казва. Голяма спекулация е там. 
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #37 -: февруари 22, 2012, 13:30:26 »

Евала, открихте минералната вода give_rose
« Последна редакция: февруари 22, 2012, 13:59:03 от Deliysky » Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #38 -: февруари 22, 2012, 13:44:46 »

 Грозничко звучи думичката "прекара". Декорацията е услуга. В цената на тази услуга влизат и материалите. Редно е, когато се дава бюджет да се уточни каква част е за материали, каква част е транспорт, каква част е труд. Има и данъци в посочената цена, примерно ДДС. Най-често се заблуждавате като смятате ,че агенцията ви взима пари двойни и тройни за материалите. Агенцията взема пари за услугата. В моята практика стойността на услугата е достигала 10 пъти от стойността да кажем на даден материал. Една декорация може да се транспортира с лек автомобил, а може и със самолет. Ето ти 5 пъти по-скъп транспорт. Всичко зависи от търсенето и предлагането.
 Има и още един факт. Определен служител в една агенция може да извършва 10 дейности, а друг да кажем вчера постъпил само една. Трудовият индекс е от много важно значение при формирането на цената. От тук понякога може да се заблудите. А и да не забравяме, че хонорарите в Малко Търново са в пъти по-ниски от тези във Велико Търново по обективни причини.
Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #39 -: февруари 22, 2012, 13:58:29 »

Прави ми впечатление огромната разлика в качеството и цените за декорация от страна сватбените агенти. Там според мен е кой как те прекара. И в никакъв случай правилото, че по-скъпото ще е по-качествено не важи.
Има агенции, които не разбирам защо трябва да ги наема, след като аз им плащам двойно всички материали, който те дават под наем, че на мен ми излиза по-евтино да си ги купя- дет се казва. Голяма спекулация е там. 
Точно затова хората трябва да търсят най-доброто предложение. Не вярвам че някоя агенция предлага калъф с панделка за 40лв. /двойно по-скъпо от колкото да си го ушиете/ Предполагам,че има и неща,които се предлагат по-скъпо от колкото да си го купите,но затова пък има достатъчно предлагане за да намерите по-добра оферта. Винаги цената трябва да е по-ниска от цената в магазина.  good Ако една ваза струва 20лв. то наема да е 12лв. /примерно/ Но за двойно по-скъпо не ми се вярва някой да пробие с този начин на работа. Не съм и чувала за такова ценообразуване! А Пачоран много правилно го е обяснил. Зависи от транспорта и много други неща за да се стигне до крайната сума. В случаите с украса под наем,никой не може да ме съгласи,че е по-евтино да си я купи. Да си накупиш някои дребни неща е едно,но да си закупиш цялата украса и да си я направиш в никакъв случай няма как да излезе по-евтино. Моя съвет е да провериш повече агенции и да сравниш цените и да намерите най-доброто решение за вас.  good
« Последна редакция: февруари 22, 2012, 14:09:17 от Nina Style » Активен
Kalama
Сватбар
***
Публикации: 265



Моят сватбен албум

« Отговор #40 -: февруари 22, 2012, 14:23:44 »

Мен, като клиент не ме интересува вие какви заплати давате на служителите си. И вие като отидете да пазарите в магазина искате най-хубавото да е най-евтино. Сега ще ви дам пример какво се получава с цените на декорацията. Отивам с едно и също запитване при различни агенции. Като предварително точно съм дефинирала- колко броя калъфи, колко бр панделки в какви материи и цветове, колко броя свещи, колко свещника и т.н. Т. е отивам с цялостен точен проект. Една от агенциите ми иска 1250 лева, като ми казва, че понеже точно този цвят го нямали, ако съм държала на него щяло да се оскъпи още и сатенените панделки ги заменя с такива от органза. Разликата също е двойна, ефекта и той. Другата агенция изпълнява на 100% всичките ми изисквания и ми дава цена от 400 лева. Е?


Като признавам последната агенция ми е препоръчаха от две места, не бях чувала преди това за нея.
« Последна редакция: февруари 22, 2012, 14:28:34 от Kalama » Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #41 -: февруари 22, 2012, 14:41:27 »

 Според вас нормално ли е да има няколко цени за една и съща услуга ? За мен е нормално и съвсем логично да го има. В същност вие ще получите точно това, което си поръчате. Ако наемете по-скъпата услуга е по-малко вероятно да останете недоволна. Ако наемете най-евтината услуга ще имате по-голям риск. Посоченият пример има разлика в пъти и е капан за този ,който наеме по-евтината услуга. Поставете се на мястото на агенцията и лесно ще изчислите колко е реалната цена. Сложете си хонорар вие лично за колко бихте работили, сложете си партньор и неговия хонорар. Вижте с каква кола разполагате ,колко е горивото, колко е паркинга, колко пъти ще отивате и връщате, за да доставите ,сложите, махнете всички тези предмети. Изчислете амортизацията - чупливост, откраднати, мръсни и т.н. материали, Решете от къде ще дадете счетоводен документ, колко данък ще платите....И така ще получите отговор на въпроса колко е реалната цена. Посочената най-ниска цена е спекулативна и дъмпингова съобразно най-високата дадена цена. Тя ви се дава, за да бъдете спечелени като клиент, поддадете ли веднъж сте потънала. След тези 400 лева следват още 50 % за това, 50 % за онова и така до стойноста , която е най-високо. Това е най-честото явление на пазара, това е нелоялната конкуренция. И кой губи ?
« Последна редакция: февруари 22, 2012, 14:48:26 от Pachoran » Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #42 -: февруари 22, 2012, 14:49:36 »

Мен, като клиент не ме интересува вие какви заплати давате на служителите си. И вие като отидете да пазарите в магазина искате най-хубавото да е най-евтино. Сега ще ви дам пример какво се получава с цените на декорацията. Отивам с едно и също запитване при различни агенции. Като предварително точно съм дефинирала- колко броя калъфи, колко бр панделки в какви материи и цветове, колко броя свещи, колко свещника и т.н. Т. е отивам с цялостен точен проект. Една от агенциите ми иска 1250 лева, като ми казва, че понеже точно този цвят го нямали, ако съм държала на него щяло да се оскъпи още и сатенените панделки ги заменя с такива от органза. Разликата също е двойна, ефекта и той. Другата агенция изпълнява на 100% всичките ми изисквания и ми дава цена от 400 лева. Е?


Като признавам последната агенция ми е препоръчаха от две места, не бях чувала преди това за нея.
Не знаем за кой град става въпрос,но и за най-малкия град да говорим за мен също цена от 400лв е съмнително ниска. Освен,ако не са ви приятели самите агенти или роднини и да го правят на добра воля като подарък! От поста става ясно,че не са ви нито приятели нито роднини,а препоръчани от друго лице. Едва ли калъфите с панделките само, струват 1250лв. Предполага се,че в тази оферта влизат още доста неща. И както Пачоран вече го каза вие сами можете да прецените дали това е реална цена за всичко,което са ви предложили от агенцията с оферта 1250лв. да слезе на 400лв. Хубаво е да се каже,какво включва тази цена от 400лв.,защото ако е само за калъфи и панделки +транспорт или труд за монтаж и демонтаж може и да си е съвсем добра и реална. Не се споменава и бройката на хората за вашето тържество,а това е важно за да се прецени дали е скъпо или евтино.  good
Активен
Kalama
Сватбар
***
Публикации: 265



Моят сватбен албум

« Отговор #43 -: февруари 22, 2012, 14:52:53 »

Както казах последната агенция ми е препоръчаха двама познати, които я използваха, като коректна и качествена. Видях снимки от сватбата им е всичко беше безупречно. Хората са си изпълнили ангажимента както са се били договорили.  Всеки сам си прави сметки и знае за себе си какви са му разходите. Да, може да има такива разлика- ако едната агенция не плаща на работници, а е семейна примерно. Ако не си калкулира материалите по продажни цени, а просто им взема наем за използване, ако автомобила им гори по-малко, ако имат добри доставчици на материали и мн. други неща. А, ако трябва да говорим за данъци и счетоводни документи до сега не съм чула на някой да са му дали касова бележка или фактура за декориране на сватба. На едно място дори ми казаха, че това са цени без ДДС и ако искам да правим договор или касови бележки трябва да ми начислят още 20% ДДС.

Между впрочем по чужди сайтове се продават на едро толкова много сватбена декорация и всякакви аксесоари в  пъти по-евтини от България. Ако една прозорлива сватбена агенция закупува материалите си по този начин сметките абсолютно излизат.
Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #44 -: февруари 22, 2012, 15:02:04 »

Както казах последната агенция ми е препоръчаха двама познати, които я използваха, като коректна и качествена. Видях снимки от сватбата им е всичко беше безупречно. Хората са си изпълнили ангажимента както са се били договорили.  Всеки сам си прави сметки и знае за себе си какви са му разходите. Да, може да има такива разлика- ако едната агенция не плаща на работници, а е семейна примерно. Ако не си калкулира материалите по продажни цени, а просто им взема наем за използване, ако автомобила им гори по-малко, ако имат добри доставчици на материали и мн. други неща. А, ако трябва да говорим за данъци и счетоводни документи до сега не съм чула на някой да са му дали касова бележка или фактура за декориране на сватба. На едно място дори ми казаха, че това са цени без ДДС и ако искам да правим договор или касови бележки трябва да ми начислят още 20% ДДС.

Между впрочем по чужди сайтове се продават на едро толкова много сватбена декорация и всякакви аксесоари в  пъти по-евтини от България. Ако една прозорлива сватбена агенция закупува материалите си по този начин сметките абсолютно излизат.
Колкото до касовата бележка съвсем не съм съгласна! Офиса и фирмата са на лице както и касовия апарат. Ясно е че никой офис не може да работи без ФИРМА И КАСОВ АПАРАТ! И не само,че се издават фактури и касови бележки за декорация и всички останали услуги ами и цените са крайни в офертата независимо дали искат касова бележка или фактура. Това,че има хора,които нямат фирми,нито офиси и работят нещо друго, а помежду другото изкарват и някой лев от декорации е съвсем отделен въпрос. И пак не мога да се съглася,че от  сумата  400лв им остава нещо,кой знае какво. Тези калъфи се перат и се гладят и панделките също. Ето това е разход независимо дали е семеен бизнес или не.  good Ще кажете,че ще си ги изперат в къщи и това е ок! Но количества от рода 100 калъфа +100бр панделки като ги изперат 10 пъти в домашната пералня и скоро ще им трябва нова,защото домашната пералня съвсем не може да понесе такива количества и то многократно. За прах и ток да не говорим. Колкото до поръчването от чужди сайтове,ще кажа че не излиза чак толкова евтино. Защото когато поръчваш големи количества те вече се облагат с мита,такси и куп други неща. И в крайна сметка не е толкова евтино. Никой не си поръчва 10 калъфа. Тук вече се говори за бройки от порядъка на 300-400бр. за да си струва цената. Контактували сме с доста големи фирми в Китай и повярвай ми иска се голяма бройка за всяко нещо.
« Последна редакция: февруари 22, 2012, 15:09:03 от Nina Style » Активен
Kalama
Сватбар
***
Публикации: 265



Моят сватбен албум

« Отговор #45 -: февруари 22, 2012, 15:04:34 »

Тази цена включва декорация на 10 маси- лента от сатен с панделка в края, камъчета по всяка маса, по две големи свещи високи свещници, 100 бр калъфи от бял сатен, 100 бр розови панделки от сатен, декорация на младоженческа маса с два цвята сатен- с два големи свещника и 6 бр свещи, сатенени розички в два цвята, камъчета, арка с два цвята воали и 4 бр цветарници, две платна за преминаване едно за ритуала, едно за влизане в ресторанта, менче, на всяка маса списък с гостите по места и номер на масата, посрещане на гостите в ресторанта. Всичко това се доставя, декорира и след края на тържеството се прибира обратно от агенцията. Като агентката няма да присъства по време на тържеството.
Активен
Kalama
Сватбар
***
Публикации: 265



Моят сватбен албум

« Отговор #46 -: февруари 22, 2012, 15:07:51 »

Това е положението. Не споменавам имена, за да не кажете, че правя някаква реклама.
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #47 -: февруари 22, 2012, 15:17:09 »

 Примерна калкулация на декорация на средна сватба за 400 лв.
66.67 лв внасяте в държавата като ДДС
30.30 лв внасяте в държавата като данък печалба
100 лв. хонорар за двама човека
20 лв. разходи за такси минимум за град София за прибиране на екипа след 24.00 часа
45 лв. комисион  на агенцията
150 лева пране на 100 броя материали

 И какво остава за наем на материалите, ами загубите, ами транспорта и паркингите..... ? Ами хонорара на повече персонал в следствие на тежка декорация или много малко време за монтаж на декорацията ,понякога за 1 час трябва да се справят някои колеги между две сватби....
« Последна редакция: февруари 22, 2012, 15:20:25 от Pachoran » Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #48 -: февруари 22, 2012, 15:20:08 »

Тази цена включва декорация на 10 маси- лента от сатен с панделка в края, камъчета по всяка маса, по две големи свещи високи свещници, 100 бр калъфи от бял сатен, 100 бр розови панделки от сатен, декорация на младоженческа маса с два цвята сатен- с два големи свещника и 6 бр свещи, сатенени розички в два цвята, камъчета, арка с два цвята воали и 4 бр цветарници, две платна за преминаване едно за ритуала, едно за влизане в ресторанта, менче, на всяка маса списък с гостите по места и номер на масата, посрещане на гостите в ресторанта. Всичко това се доставя, декорира и след края на тържеството се прибира обратно от агенцията. Като агентката няма да присъства по време на тържеството.
Няма да коментирам ценообразуването на въпросната агенция и само ще кажа,че си щастливка при такъв подарък! Предполагам,че и касова бележка ще ви издадат!  Но това съвсем не е реалността!  good Това е все едно да си харесам рокля от 1000лв и друга шивачка да ми каже,че ще ми я направи за 100лв абсолютно същата. Не вярвам в чудеса особено в нашата държава. Всеки работи както намери за добре,но докато има хора,които си докарват някой лев помежду другото без да имат никакви други разходи като фирми и данъци никога няма да се оправим. Затова агенциите и другите хора в този бранш,които си плащат всичко и основната им работа е това,а не помежду другото ще бъдат набеждавани,че взимат много пари,които едва ли не не заслужават.   good
Активен
Kalama
Сватбар
***
Публикации: 265



Моят сватбен албум

« Отговор #49 -: февруари 22, 2012, 15:20:56 »

Аз не правя вашата сметка, гледам си моята smile
След като ми предлагат такава оферта и то изпитана и препоръчана агенция разбира се, че ще се съглася, защото за оня с 1250 лв нямам никакви гаранции.
Активен
Kalama
Сватбар
***
Публикации: 265



Моят сватбен албум

« Отговор #50 -: февруари 22, 2012, 15:25:39 »

В интерес на истината не работят между другото, професионалисти са си, имат си фирма. И макар, че аз до момента не бях ги чувала се учудих, че в офиса им постоянно преиждаха младоженци. Повечето им клиенти са с препоръки и както и те самите казаха ние сами не си правим реклама, разчитаме на доволните клиенти, които ни препоръчват.

Повече няма да влизам в дилемики по въпроса всеки сам да си прави изводите.
Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #51 -: февруари 22, 2012, 15:27:20 »

Аз не правя вашата сметка, гледам си моята smile
След като ми предлагат такава оферта и то изпитана и препоръчана агенция разбира се, че ще се съглася, защото за оня с 1250 лв нямам никакви гаранции.
Гаранция винаги има при една сериозна фирма. Най-малкото, ще имате някакъв подписан договор в който ще е упоменато всичко,което са длъжни да изпълнят от агенцията.  good Едва ли тази агенция ви е предложила такъв договор. Не е въпроса да си казвате,че ако нещо не е наред поне ще сте дали 400лв, а не 1250. Въпроса е всичко да изглежда така като си мечтала,а не да изглежда евтино и кичозно.  good Дано всичко да е така както си го искала и ще чакаме снимки и ние да се порадваме.  give_rose
Активен
Kalama
Сватбар
***
Публикации: 265



Моят сватбен албум

« Отговор #52 -: февруари 22, 2012, 15:34:06 »

Гаранция винаги има при една сериозна фирма. Най-малкото, ще имате някакъв подписан договор в който ще е упоменато всичко,което са длъжни да изпълнят от агенцията.  good Едва ли тази агенция ви е предложила такъв договор. Не е въпроса да си казвате,че ако нещо не е наред поне ще сте дали 400лв, а не 1250. Въпроса е всичко да изглежда така като си мечтала,а не да изглежда евтино и кичозно.  good Дано всичко да е така както си го искала и ще чакаме снимки и ние да се порадваме.  give_rose

Това беше единствената фирма, която сама повдигна въпроса за договор и държаха на него. Всички останали искаха още 20% отгоре или казваха, че нямало нужда.
Активен
anitariq
Любопитен
*
Публикации: 20


« Отговор #53 -: март 09, 2012, 16:54:25 »

Kalama, ако агенцията е от Бургас, бих се радвала да ми пратиш на лични техни кординати. Ако разбира се не е проблем за теб smile
Активен
theone
Професор
****
Публикации: 482



« Отговор #54 -: март 09, 2012, 17:33:15 »

Калама, на мен също ми се струва доста нереалистично това, за което говориш при брой 100 гости... внимавай за скрити такси, който могат да изникнат в последствие... настоявали са за договор, за да си опишат точно какво ще получиш, тоест когато се окаже че нямаш пано зад младоженската маса примерно или флористка, могат да ти покажат, че не са ти обещавали това. щом агентката няма да присъства кой ще декорира всичко това и следи изпълнението?
Активен
Kalama
Сватбар
***
Публикации: 265



Моят сватбен албум

« Отговор #55 -: март 09, 2012, 17:36:21 »

theone, тази агенция прави вече 3 сватби на мои приятели и точно за това я избирам. Нямат грешка, изключително коректни хора са, които работят с качество и стил и най-вече познават парите.
Активен
Kalama
Сватбар
***
Публикации: 265



Моят сватбен албум

« Отговор #56 -: март 09, 2012, 17:40:35 »

Калама, на мен също ми се струва доста нереалистично това, за което говориш при брой 100 гости... внимавай за скрити такси, който могат да изникнат в последствие... настоявали са за договор, за да си опишат точно какво ще получиш, тоест когато се окаже че нямаш пано зад младоженската маса примерно или флористка, могат да ти покажат, че не са ти обещавали това. щом агентката няма да присъства кой ще декорира всичко това и следи изпълнението?


Хипотетично могат да се развият всякакви сценарии. Ти направо студио X направи тука. Описах как стоят нещата, а и в темата и други момичета споделиха за ниски цени на украси, от които са останали доволни. А, имам познати случи, в които украсите и обслужването от 1200 лв са били пълен провал. Така, че в този бранш не е водещо това колко струва.
Активен
Christy
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 758



Моят сватбен албум

« Отговор #57 -: март 09, 2012, 18:19:55 »

Много съм съгласна с Kalama. Цената на украсата до голяма степен зависи от това до къде вие ще позволите да стигне... Моята украса също не е за много пари (говоря за панделки, калъфи, тишлайфери, арка... без цветята), но фирмата е отдавна в този бранш, видях украсени сватби от тях - много добре! А съм виждала украса, включваща същите неща за 1100 лв. и беше тотален провал - надупчени калъфи, панделки от органза (от най-евтината)... Така че ако мислите, че 1200 лв. за калъфи е нормално - не е, ако мислите че това ви гарантира качество - не. Това са си мои лични наблюдения (уф като черна станция започнах да пиша - това си е мое мнение, мои наблюдения и т.н., че все се намира някой да пристърже "КАК ТАКАААААА, НЕ МОЖЕ ДА СЕ ОБОБЩАВА, АЗ ПЪК ДРУГО МИСЛЯ"  pardon)
Активен
Kalama
Сватбар
***
Публикации: 265



Моят сватбен албум

« Отговор #58 -: март 09, 2012, 18:33:14 »

Много съм съгласна с Kalama. Цената на украсата до голяма степен зависи от това до къде вие ще позволите да стигне... Моята украса също не е за много пари (говоря за панделки, калъфи, тишлайфери, арка... без цветята), но фирмата е отдавна в този бранш, видях украсени сватби от тях - много добре! А съм виждала украса, включваща същите неща за 1100 лв. и беше тотален провал - надупчени калъфи, панделки от органза (от най-евтината)... Така че ако мислите, че 1200 лв. за калъфи е нормално - не е, ако мислите че това ви гарантира качество - не. Това са си мои лични наблюдения (уф като черна станция започнах да пиша - това си е мое мнение, мои наблюдения и т.н., че все се намира някой да пристърже "КАК ТАКАААААА, НЕ МОЖЕ ДА СЕ ОБОБЩАВА, АЗ ПЪК ДРУГО МИСЛЯ"  pardon)

Права си. Много агенции спекулират с тези украси и най-вече с цените им. Аз пак казвам, че не може наемането на украсата включваща панделки, калъфи и т.н да струва повече от закупуването й. И надутата цена на една украса идва от там, че някой агенции започват да си смятат всичко до по следното камъче с цена спрямо покупната. По-прозорливите агенции просто са си направили една пакетна цена и не издребняват дали ще сложат 10 розички от сатен повече или по-малко или някоя друга джунджурия. Просто не ги смятат нещата на парче.
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #59 -: март 09, 2012, 21:58:30 »


 Калама, една украса струва точно колкото закупуването и в много от случаите! Ако искаш да украсиш масата си с 1 роза от 5 лева, аз ще ти взима 50 лева , за да я закупя, доставя ,поставя, махна , издам счетоводен документ. Пълен глупак ще е този ,който свърши всичко това на цена 1 лев от цената на розата от 5 лева. Това е бизнес моме !
Активен
Christy
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 758



Моят сватбен албум

« Отговор #60 -: март 09, 2012, 22:10:40 »

Нищо вие си продавайте украсата за 1500 лв. вместо за 300 - очевидно има кой да се върже, няма да умрете от глад споко  good
Който знае как да си постави условията и да договори оптимални условия - да го направи. Който иска отива и на сляпо плаща определена сума. Чисто и просто, всеки е доволен според критериите си. И ако поставянето и махането на 1 роза от 5 лева е 50 лева, с удоволствие ще си преориентирам бизнеса, ама фактите друго ми говорят - доста хора се ориентираха къде е ключа от бараката, а той е да не си КУПУВАШ използвана н-брой пъти украса. Някак си не ми върви да си купя дънки секън хенд на цената на ново Гучи. Не че и на това няма да се намери купувач... ама не е красиво някак си  pleasantry
Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #61 -: март 09, 2012, 22:14:37 »

Права си. Много агенции спекулират с тези украси и най-вече с цените им. Аз пак казвам, че не може наемането на украсата включваща панделки, калъфи и т.н да струва повече от закупуването й. И надутата цена на една украса идва от там, че някой агенции започват да си смятат всичко до по следното камъче с цена спрямо покупната. По-прозорливите агенции просто са си направили една пакетна цена и не издребняват дали ще сложат 10 розички от сатен повече или по-малко или някоя друга джунджурия. Просто не ги смятат нещата на парче.

Няма лошо всеки да има собствено мнение и виждане за нещата,но когато вижданията са много далече от реалността тогава се създава една голяма заблуда.  good Защо не се опиташ да си ушиеш само един калъф с панделка за да видиш каква е реалната му цена и после пак да си говорим дали украсата под наем струва толкова,колкото да си я купиш!  good Този спор сме го водили не отдавна и мисля,че е крайно време да се замислите преди да пуснете подобен пост като този по-горе.  good Намерили сте хората,които да ви направят нещата в пъти по-евтино и до тук добре! Но това не значи,че това е реална цена и че въпросната фирма има някаква печалба от всичко това. Много често нови фирми го правят докато пробият на пазара,но лошото е че за да се развиват не могат да си позволят да работят дълго време на загуба или на някакви минимални печалби. Много хора се възмущават,че агенциите не предлагат нищо свястно и всичките правят все едно и също. Ами задайте си въпроса защо е така? Защо когато влезеш в сайта на сватбена агенция Диаманти оставаш без дъх и ти харесва всичко? Защото хората си знаят цената и могат да си позволят скъп инвентар и всеки сезон да изкарват нови цветове! Аз знам само един цвят каква инвестиция е и затова и разбирам,защо повечето агенции нямат избор на цветова гама.  good
Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #62 -: март 09, 2012, 22:17:15 »

Мисля, че бях споменавала някъде, но аз също не  бих дала 700-800 лв. за калъфи, панделки и тишлайфери. Никога! Затова ще дам 200. Пък който смята, че това не е нормална цена, нека плати и повече. Въпрос на избор. Все пак търсенето определя предлагането - основен закон на микроикономиката!
Интересно ми е само как може едно и също нещо (подчертавам - едно и също, понеже съм виждала предложения на различни фирми) да се предлага на толкова различни цени!
« Последна редакция: март 09, 2012, 22:20:07 от veseto_87 » Активен
Kalama
Сватбар
***
Публикации: 265



Моят сватбен албум

« Отговор #63 -: март 09, 2012, 22:43:08 »

Нищо вие си продавайте украсата за 1500 лв. вместо за 300 - очевидно има кой да се върже, няма да умрете от глад споко  good
Който знае как да си постави условията и да договори оптимални условия - да го направи. Който иска отива и на сляпо плаща определена сума. Чисто и просто, всеки е доволен според критериите си. И ако поставянето и махането на 1 роза от 5 лева е 50 лева, с удоволствие ще си преориентирам бизнеса, ама фактите друго ми говорят - доста хора се ориентираха къде е ключа от бараката, а той е да не си КУПУВАШ използвана н-брой пъти украса. Някак си не ми върви да си купя дънки секън хенд на цената на ново Гучи. Не че и на това няма да се намери купувач... ама не е красиво някак си  pleasantry

Аз пак ще те цитирам, за което се надявам да не се сърдиш, но явно сме на едно мнение.
Някак си не ми се струва реално една украса, която видимо е използвана многократно някой агенции да се опитват да ми я отдават под наем на продажна цена. Ако поискам нещо, което е уникално по себе си и по чисто технически причини повече няма да се използва съм съгласна. Мога да уважа и агенции, които за всяка сватба предлагат чисто нова, неизползвана преди това украса. Също уважавам и агенциите, които са новатори и диктуват модата в бранша. Но в България те са 1-2. Всички други правят евтини имитации, които предлагат на цената на оригнала. Някой тук спомена за евтината органза и хастар вместо сатен.
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #64 -: март 09, 2012, 23:17:36 »

 25-50-100 % от съставната цена на услугата е труд. Всичко останало са материали ,поддръжка и т.н.
Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #65 -: март 10, 2012, 09:49:37 »

Интересно ми е само как може едно и също нещо (подчертавам - едно и също, понеже съм виждала предложения на различни фирми) да се предлага на толкова различни цени!
Защо една и съща рокля на три различни места е три различни цени? И защо един и същи куверт в три различни ресторанта е на различни цени?
« Последна редакция: март 10, 2012, 11:14:59 от Nina Style » Активен
Christy
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 758



Моят сватбен албум

« Отговор #66 -: март 10, 2012, 10:35:08 »

Е да де... отиваш и си купуваш роклята на най-ниската цена, защото... тя е една и съща  Wink Та защо да дам 1000 лв. за тази рокля, а не 200 лв.? Аз лично не страдам от скрупули, за да се хваля "Оу...ама то е за 1000 лв.", напротив държа да сключа най-изгодната сделка за мен. И не е въпроса да го правиш, когато нямаш пари, пак ще кажа напротив - ако за всяко нещо хвърлям ей така парите, а то струва тройно, ама съвсем скоро може и да остана без много пари.
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #67 -: март 10, 2012, 11:07:57 »


 Една рокля струва толкова, колкото трябва да струва. И това, че не може да си позволите да си купите рокля от 1 000 лева не означава ,че ще си я купите за 200 лв - толкова колкото имате и искате. Трябва да разберете един път ,че за обявена цена не се спори и пазари. Често прехвърляте начина си на пазаруване по пазари и битаци в сериозни магазини. Не може цял живот да пазарувате в Илиянци и в един момент да определяте , че нещо от 1 000 лв. струва 200. Може и да струва, но на Илиянци. Някой рокля от там да е купувал ?
Активен
Christy
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 758



Моят сватбен албум

« Отговор #68 -: март 10, 2012, 11:15:45 »

О, не знам. Аз за себе си съм убедена, че съм права. Пари имаме благодарение на това, че не ги давам на някои сложил няма такава надценка "ден година храни". Не на нас тия. Мерси за вниманието, ама някъде другаде трябва да потърсиш хора готови да ти дадат 50 лв. за поставяне и махане на 1 бр, роза... Малко се съмнявам, че ги намираш, но е важното че дерзаеш  good

И говорим за една и съща рокля... не за "Валентино" и "Ванче и Ко".
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #69 -: март 10, 2012, 11:24:09 »

 Според вас колко трябва да струва махането и слагането на 1 роза ? Другият вариант е аз да спонсорирам тази операция и да дойда да ви подаря услугата като подарък. Има ли логика при ваше желание да имате роза на масата си, да не заплатите труда на този ,който ще изпълни желанието ви. Аз като какъв да се явя в случая и да си свърша работата. На каква цена ? Мисля, че цената се определя от продавача, а не от купувача.
Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #70 -: март 10, 2012, 11:25:26 »

О, не знам. Аз за себе си съм убедена, че съм права. Пари имаме благодарение на това, че не ги давам на някои сложил няма такава надценка "ден година храни". Не на нас тия. Мерси за вниманието, ама някъде другаде трябва да потърсиш хора готови да ти дадат 50 лв. за поставяне и махане на 1 бр, роза... Малко се съмнявам, че ги намираш, но е важното че дерзаеш  good

И говорим за една и съща рокля... не за "Валентино" и "Ванче и Ко".
Говорим за китайските рокли внос,които се предлагат за наше производство. Колкото до рокля на прочут дизайнер няма как да си я купиш за 200лв след като реалната и стойност е 1500лв./примерно/ Тук не става въпрос да си хвърляте парите без да мислите или да вярвате,че най-скъпото е най,най. Тук става въпрос да гледате по-реално на нещата и да не си мислите,че за 200лв ще получите цялата тази украса,която струва някъде другаде 1000лв. Много често се изброяват калъфите,панделките и нещо друго за тази цена,но реално офертата вътре включва още куп неща,които забравяте да споменете и така се създава илюзията че е скъпо. Да не говорим и  за другата страна на нещата. Едната оферта е с изкуствени цветя,които няма да споменавам как изглеждат, а другата е сформирана изцяло с естествени цветя и разликата е очевидна. Не вярвам,че една украса за 100 човека само панделките и калъфите и покривките излизат 1000лв.  good Направих си труда да видя дали въпросната фирма,която преди известно време имаше оферта украса на ресторант за 200лв. дали я има още. И бях убедена,че няма да намеря такава цена. Сега има реалните цени поставени в сайта и се питам,защо след като тези 200 са реалната стойност,защо не работят целия сезон на тази оферта? Защо сега същите тези неща излизат 1000лв? /не съм ги смятала точно,но по -цените горе долу ще излезе толкова.
« Последна редакция: март 10, 2012, 11:32:17 от Nina Style » Активен
Christy
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 758



Моят сватбен албум

« Отговор #71 -: март 10, 2012, 11:36:20 »

О, точно Вие ако не знаете на какви цени работят другите агенции, не знам как да го коментирам. Поинтересувала съм се от цената на около 80% от агенциите в София, и вярвайте ми от тези 80%, 70% ми ПРОДАВАТ калъфи, панделки и тишлайфери на цени между 600 и 950 лв. Ако за вас е нормално, за мен не е. Като ще купувам поне да е ново и само за мен - не че ми трябва после, аз затова питах за наем... А ако включим цената и за живите цветя - Добро утро Америка! Радвам се, че една роза струва 50 лв. с целия невероятен труд по поставянето й - пак казвам, щом намирате клиенти за тези цени, браво на вас. Аз знам как се работи с пари, и това ме кара да не плащам за нещо, което АЗ ЛИЧНО не смятам че струва толкова. Вие пък смятате. Намирате си други клиенти, аз си намирам други доставчици и всеки щастлив по пътя си.
Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #72 -: март 10, 2012, 11:51:28 »

О, точно Вие ако не знаете на какви цени работят другите агенции, не знам как да го коментирам. Поинтересувала съм се от цената на около 80% от агенциите в София, и вярвайте ми от тези 80%, 70% ми ПРОДАВАТ калъфи, панделки и тишлайфери на цени между 600 и 950 лв. Ако за вас е нормално, за мен не е. Като ще купувам поне да е ново и само за мен - не че ми трябва после, аз затова питах за наем... А ако включим цената и за живите цветя - Добро утро Америка! Радвам се, че една роза струва 50 лв. с целия невероятен труд по поставянето й - пак казвам, щом намирате клиенти за тези цени, браво на вас. Аз знам как се работи с пари, и това ме кара да не плащам за нещо, което АЗ ЛИЧНО не смятам че струва толкова. Вие пък смятате. Намирате си други клиенти, аз си намирам други доставчици и всеки щастлив по пътя си.
Знам на каква цена работим ние спрямо другите агенции в нашия град и това ми е достатъчно!  good В всеки град стандарта е различен и това е разбираемо.  good Никакъв не е смисъла да се спори,а колкото до розата от 50лв мисля,че не схвана смисъла на примера,които ти даде Пачоран. Ставаше въпрос,че тази роза на пазара може да струва 1лв. но за да ти я поставят в ваза и да ти аранжират тези рози това е труд +време+транспорт и всичко това се заплаща. Не че една роза на пазара ако е 1лв. от агенция ще я вземеш за 50лв. Такава цена за една роза няма.  good
Активен
MaHu
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 541


Моят сватбен албум

« Отговор #73 -: март 10, 2012, 12:29:26 »

Да се включа и аз smile
В Русе обличането на един стол с калъф и панделка струва 2,2 лв.
Тази цена определено не покрива първоначалната стойност на облеклото.
Агенцията се занимава цял ден да облича столове и т.н. , след сватбата да раздекорира, после всичко се пере, глади, транспорт и т.н. Не знам колко е в София , но мисля, че 2,2 е напълно нормална цена за услугата. И особено за сватби в топлите сезони, където хората няма да си слагат якетата по столовете, срещу 200-300 лв. с облеклото на столовете се променя коренно изгледа на ресторанта. Била съм на сватби, където е нямало такава украса - е не ми харесва, изглежда толкова обикновено. Лично аз ще се постарая да направя сватбата си много красива, заради гостите си (разбира се в разумни финансови рамки).
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
***
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #74 -: март 10, 2012, 16:38:07 »

Темата е заключена,очевидно защо!
Активен
Страници: 1 2 3 ... 5 [Всички]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines