Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 28, 2024, 06:25:07

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: " Църковен брак - 5 "  (Прочетена 172331 пъти)
 
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #195 -: февруари 18, 2012, 19:09:24 »

тъкмо това щях да кажа- нормалният и законен ред  е първо да е гражданското.

Освен това за съжаление при нас православните не е точно благославия и одобрение- църквата винаги е съгласна да венчае и дори не е нужно да види младоженците преди това ид а говори с тях. За сравнение, при католиците има брачни консултации и свещеникът така да се каже става отговорен за тях, съветва ги, много по-истинско ми е...Но сме си православни и това е, трябва да свикнем с нашите традиции.
Все още има свестни свещеници които държат на каноните много повече от католиците. Въпроса е в това дали Вие сте готови да изпълните това което те ще Ви кажат. Познавам Такива свещеници и църква в която дори няма да Ви кажат колко струва венчавката, защото там всеки дава това което му е на Сърце и според възможностите. Православните свещеници също могат да ви опътят и консултират за предстоящия брачен съюз, тях обаче никой не ги слуша. give_rose
Активен
Tsutsi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 624



« Отговор #196 -: февруари 18, 2012, 21:21:46 »

anna_karenina привет
църковен брак без граждански няма как да се направи, всяка църква изисква с другите документи и документ за скючен църковен брак  smile
По отношение на нападките от останалите трима умници , чета този форум от миналият месец, когато беше годежа и ми направи впечетление, че няма тема, където да не са изказали " компетентно " мнение. Даже ме направиха шеф на агенция  crazy crazy crazy

Моята мечтана сватба е била винаги да бъде в битова обстановка, даже първо планирах и кетаринг, но после се отказах ... Сега търсим в селата около Пловдив подобни механи с хотели, където да направим сватбата. Мислех да направим венчавката в някоя тамошна църква ( например в с. Труд)
Но още сме в процес на обмисляне  girl_wink

Активен
JANET_1
Професор
****
Публикации: 314



Моят сватбен албум

« Отговор #197 -: февруари 18, 2012, 21:30:05 »


църковен брак без граждански няма как да се направи, всяка църква изисква с другите документи и документ за скючен църковен брак  smile


Tsutsi в църквите ,в които попитахме ни казаха,че не е проблем да ни венчаят без да имаме скючен граждански брак  huhhuh.gif huhhuh.gif казаха ни след 1-2 дена да занесем свидетелство за скючения брак  huhhuh.gif huhhuh.gif
Активен
Tsutsi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 624



« Отговор #198 -: февруари 18, 2012, 21:47:12 »

Доста рових, за да намеря нещо по въпроса поне на някоя митрополия, но уви
Това единствено мога да дам, като нещо по-официално от нета
http://www.sofia-svatbi.info/doc_cr.htm
Като си записахте дата и час в Гражданското не ви ли дадоха с набора от брошурки и малка книжка с правилата за църковен брак?  Не искам да те шашкам, но по закон и де юре църковният брак без граждански нямат право да правят, макар по новият семеен кодекс това да не е така изрично и дебело упоменато, но без граждански той няма стойност. Питайте и в гражданското , където ще ви бъде сватбата. Мислех, че си в Пловдив? Аз останах очарована от жените в ритуалният дом, всичко ми обясниха много акуратно. Все пак каво да ти кажа, попа може да си запише, че сте му го показали преди венчавката и толкоз.  pleasantry
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #199 -: февруари 18, 2012, 21:56:19 »

 Tsutsi , искам да те помоля нещо. Не коментирай механите в селата около Пловдив и кетъринга ,който искаш да наемеш в темата за църковен брак. Ти си набожен човек и си далеч от тези светски облаги. Кетъринг, битова обстановка и села около град ми навяват други мисли. Коментирай всичко, но не в темата за Църковен брак.
Активен
sunset
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 821



Моят сватбен албум

« Отговор #200 -: февруари 20, 2012, 09:41:55 »

По повод поредността на църковния и гражданския брак искам да кажа, че вече го няма изискването за задължителна поредност. Чл.6, ал.2 от стария СК гласеше, че религиозен обред може да се сключи само след сключването на граждански брак. С измененията на СК тази част от разпоредбата отпадна. Ако искате църковен преди граждански брак, питайте в конкретната църква дали ще изискват документи. Законова пречка няма. Просто всяка църква явно си има собствени правила.
Активен
Tsutsi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 624



« Отговор #201 -: февруари 21, 2012, 17:58:29 »

Моята пък ще е в събота. Като човек изучавал христианството достатъчно дълго знам, че Божият ден е Съботата, а не неделята. Но при всички езични народи, които църквата покръства са почитали неделята, като най-важен ден, ден на Слънцето. За това и се преправя Божият ден на неделята. А накрая и двата дни стават почивни - да се угоди на всички ( най-вече на евреите, които и до днес почитат съботата, като Божий ден, а не неделята).
Измишльотината, че съботата била на мъртвите идва също от езическите обичай и няма нищо общо с христянството, но църквата се нагласила и там. Така, че да се мисли, че женейки се в неделя се почита деня на Бога е погрешно. Този ден е събота, а еврейските седмици броели деня след съботата за първи ден от седмицата.
Да не говорим, че измишльотината, че църковният ден в събота свършва след вечернята и т.н. всъщност
цели пак да се реши този спор. Понеже новопокръстените смятали съботата, за ден на мъртвите и не можели да приемат това за ден на Бога.
Така, че хич не мога да се съглася с тези твърдения.
Това по въпроса с религията.
Колкото до гостите - по-удобно е в събота, за това решихме събота вечерта - вълка сит, агнето цяло.  good
Успех на всички и щастливи сватби.
Както е казано -
 Марко 7:1-37
14 И като извика отново хората при себе си, той им каза: „Слушайте ме всички вие, и разберете думите ми. 15 Нищо от онова, което е извън човека и влиза в него, не може да го омърси, но нещата, които излизат от човека, го омърсяват.“
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #202 -: февруари 21, 2012, 22:01:57 »

Моята пък ще е в събота. Като човек изучавал христианството достатъчно дълго знам, че Божият ден е Съботата, а не неделята. Но при всички езични народи, които църквата покръства са почитали неделята, като най-важен ден, ден на Слънцето. За това и се преправя Божият ден на неделята. А накрая и двата дни стават почивни - да се угоди на всички ( най-вече на евреите, които и до днес почитат съботата, като Божий ден, а не неделята).
Измишльотината, че съботата била на мъртвите идва също от езическите обичай и няма нищо общо с христянството, но църквата се нагласила и там. Така, че да се мисли, че женейки се в неделя се почита деня на Бога е погрешно. Този ден е събота, а еврейските седмици броели деня след съботата за първи ден от седмицата.
Да не говорим, че измишльотината, че църковният ден в събота свършва след вечернята и т.н. всъщност
цели пак да се реши този спор. Понеже новопокръстените смятали съботата, за ден на мъртвите и не можели да приемат това за ден на Бога.
Така, че хич не мога да се съглася с тези твърдения.
Това по въпроса с религията.
Колкото до гостите - по-удобно е в събота, за това решихме събота вечерта - вълка сит, агнето цяло.  good
Успех на всички и щастливи сватби.
Както е казано -
 Марко 7:1-37
14 И като извика отново хората при себе си, той им каза: „Слушайте ме всички вие, и разберете думите ми. 15 Нищо от онова, което е извън човека и влиза в него, не може да го омърси, но нещата, които излизат от човека, го омърсяват.“
Понеже твърдиш, че "не това което влиза в човека го омърсява" а обратното, не знам дали осъзнаваш какви глупости наговори.
1 Къде в християнската религия пише че Божия ден е събота а не неделя.
2 Библията започва По следния начин: "Биде нощ, биде ден - ден първи". Тоест първо е нощта и след нея деня. Това ще рече, че със залеза на слънцето започва новия ден. Това е причината на вечерната служба да се отправят молитви към Светията от "следващия" ден.
3 Съботата е определена от църквата за почитане на починалите. Това е причината в Събота рано сутринта, гробищните паркове да се пълнят с хора, главно възрастни (понеже повечето млади не знаят и не вярват).
Поста е пълен с абсурди - почти всяка дума, но сега нямам време да ги оборя всичките. Може би следващия път. blum
Активен
Tsutsi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 624



« Отговор #203 -: февруари 21, 2012, 22:28:04 »

1 Къде в християнската религия пише че Божия ден е събота а не неделя.
“Към Мене погледнете и спасени бъдете, всички земни краища, защото Аз Съм Бог и няма друг.” Това е вестта, написана в природата, която трябва да бъде пазена в паметта чрез съботата. Когато Господ каза на Израил да освещават Неговите съботи, Той рече: “нека бъдат знак между Мене и вас, за да познаете, че Аз, Господ ваш Бог Съм” (Исая 40:18-29, 41:10, 45:22; Езекиил 20:20).
 Съботата бе вложена в закона, даден от Синай, но като ден за почивка не бе известена за първи път тогава. Народът на Израил имаше познание за нея, преди да дойде при Синай. По пътя към него тя бе спазвана. Когато някои я оскверняваха, Господ ги порицаваше, казвайки: “Докога ще отказвате да пазите заповедите Ми и законите Ми?” (Изх. 16:28).
 Съботата не бе само за Израил, но и за света. Беше известена в Едем и както другите предписания на Декалога има непреходна валидност. За този закон, от който съботата е част, Христос заяви: “Докле премине небето и земята, ни една йота, ни една точка от закона няма да премине.” Докато траят небето и земята, съботата ще продължи да бъде знак за властта на Създателя. И когато Едем отново разцъфти на земята, Божият свят почивен ден ще бъде почитан от всички под слънцето. “От събота до събота” обитателите на прославената нова земя ще отиват “да се покланят пред Мене – казва Господ” (Матей 5:18; Исая 66:23).
 

2,Съботата е определена от църквата за почитане на починалите. Това е причината в Събота рано сутринта, гробищните паркове да се пълнят с хора, главно възрастни (понеже повечето млади не знаят и не вярват).

Събота е шестият ден от седмицата според гражданския календар. Според християнския и еврейския календар, от друга страна, съботата е седмият последен ден.
 
Произходът на думата събота е свързан с еврейската дума шабата, което се превежда като почивка - празник - ден, в който не се работи, а се посвещава за Божия слава и благодарение. Описва се в Библията още в началото при Сътворението като ден и на Божия почивка, пак там многократно се повтаря описанието като най-категорично в Декалога - 10 Божии заповеди спазването на съботата е постановено като 4-та Заповед - виж Изход 20 глава. Има данни, че се е празнувала от древните вавилонци и други стари народи. В писмо до Римския първосвещеник - папата Княз Борис I поставя също така и въпроса за празнуването на съботата като ден на богослужение от българите.В българския език е определена като седми ден, защото четвъртия ден е наименован Сряда - посредата на седмицата, с което неделята е означена като първи ден. Тя се празнува в еврейската религия и в някои християнски църкви (например Църква на адвентистите от седмия ден и Баптисти от седмия ден) като божия почивен ден.
 
Тази връзка е видна и при различни западни езици: нем. Sabbat, фр. le samedi, итал. il sabato, исп. el sábado.
 
Английската дума Saturday произлиза от dies Saturni, денят, който римляните посвещавали на Сатурн.
 
В българските вярвания събота се смята за ден на мъртвите — всички помени и задушници се правят в този ден от седмицата. Вярва се, че родените в събота притежават свръхестествени способности — те могат да гадаят, да тълкуват сънища и най-вече само родените в събота (т. нар. съботници) могат да разпознават магьосниците и да виждат свръхестествените същества (самодиви, вампири, таласъми и пр.). Самите вампири, устрели и др. пък не могат да излизат от гробовете си в събота, защото тогава губят силата си. Смята се обаче, че къртицата излиза на повърхността на земята само на този ден преди изгрев слънце.

Хоуг
Активен
Kalama
Сватбар
***
Публикации: 265



Моят сватбен албум

« Отговор #204 -: февруари 22, 2012, 21:48:41 »

Искам малко помощ от накой който е минал по този път.Нормална  ли е сватба в неделя вечер. Понеже с бъдещата ми сапруга много искаме вечерна сватба и понеже на датата която искаме всички чесове за церемония са заети, ние решихме да е в неделя на другият ден.И от там дойдоха проблеми. Вътрешни , един одобрява, друг казва че "никой нормален не се жени в неделя вечер".Наистина ли има такова нещо  има ли някакво поверие или знам ли и аз...... Wink

Напротив, особено ако ще имате и църковен брак сватбата е по-добре да е неделя.
Аз на повечето сватби, на които съм ходила са били в неделя.
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #205 -: февруари 23, 2012, 01:13:50 »

Относно поредността църковен/граждански брак - не знаех за промяната, за която е писала Сънсет (страхотно е според мен, че са я направили!!), но и преди да я направят, пак можеше да се мине въобще без граждански брак. Моите кумове например имат само църковен. По закон не беше позволено, но са се разбрали със свещеника и ги венча. Не са вписани в църковните регистри, точно поради законови причини, но по отношение специално на църковния брак, мен писаните закони ни най-малко не ме интересуват! Поради причините, описани от Делийски. Искам и да допълня, че кумът ми е изключително религиозен човек и не е подходил несериозно към това тайнство, тъкмо обратното. Така че - има начин за всичко! Въпросът е как и какво се случва в сърцето ти!  smile
Активен
BeautifulBride
Ентусиаст
**
Публикации: 75



« Отговор #206 -: февруари 24, 2012, 12:05:13 »

Ох, Слага Богу! Ние имаме трудности с нагаждането на Ритуалната зала преди Църквата... Сега по този новия закон може и да стане да са непосредствено един след друг!
Но не е ли хубаво да си има и двата - и подпис и църковен и всичкото си там?
Съгласна съм с Моникамариа!
Активен
sunset
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 821



Моят сватбен албум

« Отговор #207 -: февруари 24, 2012, 12:09:13 »

BeautifulBride, много голяма част от църквите не са се адаптирали към тази промяна, която не е толкова нова (от 2009г.). Не разчитайте само на закона, а питайте в конкретната църква. Ние така и не попитахме, понеже си нагласихме предварително църковния брак след подписването.
Активен
BeautifulBride
Ентусиаст
**
Публикации: 75



« Отговор #208 -: февруари 24, 2012, 12:13:34 »

Да, определено ще проверим, въпреки че ние държим да е подпис и тогава църква, но ако няма друг избор ще се наложи малко да променим последователността. Ще се пита, няма как иначе. Много се радвам, че прочетох тук тази информация!
Активен
_perlichkata
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 459



Моят сватбен албум

« Отговор #209 -: февруари 24, 2012, 12:37:46 »

Здравейте и от мен.... Ние вчера се записахме за граждански брак на 09.06.2012г. и понеже имаше свободен само 18.00 часа, помолихме и разговаряхме със свещеника да ни венчае преди това....  Съгласи се разбира се, но първо поиска да види, резервационната карта за гражданския и каза, че най-късно на следващият ден рано сутринта да му занесем акта.... smile smile smile smile smile
Активен
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines