Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 26, 2024, 07:40:23

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: " Църковен брак - 5 "  (Прочетена 160397 пъти)
 
Tsutsi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 624



« Отговор #180 -: февруари 18, 2012, 11:30:33 »

Привет на всички, аз ще бъда пловдивска булка  yahoo yahoo yahoo
Вчера обикалянме ресторанти, църкви и си запазихме дата в ритуалният дом  tease
Сега конкретно по въпроса - дата, която сме избрали е 16,06. Специално проверих и четох всичко ( във форума и извън него) по въпроса с църковният брак. Нещата, които ме изумиха по въпроса с нашите църкви.
В БГ църква цари пълен хаос. В официалният сайт няма да намерите никаква информация по отношение на венчанието, което е едно от най-големите тайнства ( нито за каквото и да било друго тайнство като кръщение и т.н.) Всяка църква явно си е сама за себе си, останена да се оправя както може. Като изключим основните забрани , като Великденски пост и т.н. Всичко останало е пълен хаос.
Нашата дата е през Петровият пост, специално проверих, че тази година са разрешени венчания през него и спокойно резервирах датата в Гражданското. Започнахме да обикаляме църквите, в едната ни казаха , че трябвало да имаме благословията от главният поп в тази, конкретно църква ( явно той е по-висок йерархично от останалият синод ???) Когато го попитах дали официално е разрешено венчанието през Петровият пост, той каза - да, но в моята ( ???) църква решавам аз.
Отидохме в друга - там пък попа просто ни каза да плащаме капарото, нямало никакъв проблем, ако било грях той щял да го поеме върху себе си, понеже той бил шефа ( ???)
Религиозен човек съм и съм обиколила доста църкви и да си кажа, БГ църква е буквално претъпкана с фарисейщина. Така се потресох, че вече започвам да се разколебавам за църковен брак. Ако свещеника, който ще ме венчае не знае какво прави, то по-добре хич и да не се захваща!
Много моля да ми препоръчате хубава църква в Пловдив, където наистина да сте доволни от отчето.
Много държа да получавам съвети от булки, а не от Пачоран, Авен, които не знам защо постоянно се изказват, като първа инстанция в този форум.
 diablo
Активен
sunset
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 821



Моят сватбен албум

« Отговор #181 -: февруари 18, 2012, 11:41:15 »

Tsutsi, разбирам те напълно. Аз също съм вярваща и виждам какви разминавания има между това, което пише в Библията и това, което се прави по някои църкви, особено в България. Ние ще се венчаем в Св. Богородица. Майка ми много често ходи в църквата Св. Неделя. Ще ти пиша на лични имената на двама свещеници, с които тя разговаря всеки път и казва много хубави неща за тях. Лошото е, че църквата е в ремонт и не знам колко дълго ще продължи.
« Последна редакция: февруари 18, 2012, 12:16:12 от sunset » Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #182 -: февруари 18, 2012, 12:09:47 »

 Tsutsi от името на тези, към които имаш претенции мога да заява, че каквито са миряните такава е църквата-пълен хаос в мисли и поведение. Не знам дали знаеш, но нямаш право на претенции в църковния храм, а смирение. Църквата претенциозни миряни не търпи, особено жени. С подобно държане пред свещеници трудно ще постигнеш адекватен съвет и внимание. В църква не се влиза с претенции. Това е ! Щом считаш, че ще получиш добър съвет, от хора, които влизат в църква единствено на на сватбата си и на двата големи празника в годината - добре.
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #183 -: февруари 18, 2012, 13:39:18 »

Привет на всички, аз ще бъда пловдивска булка  yahoo yahoo yahoo
Вчера обикалянме ресторанти, църкви и си запазихме дата в ритуалният дом  tease
Сега конкретно по въпроса - дата, която сме избрали е 16,06. Специално проверих и четох всичко ( във форума и извън него) по въпроса с църковният брак. Нещата, които ме изумиха по въпроса с нашите църкви.
В БГ църква цари пълен хаос. В официалният сайт няма да намерите никаква информация по отношение на венчанието, което е едно от най-големите тайнства ( нито за каквото и да било друго тайнство като кръщение и т.н.) Всяка църква явно си е сама за себе си, останена да се оправя както може. Като изключим основните забрани , като Великденски пост и т.н. Всичко останало е пълен хаос.
Нашата дата е през Петровият пост, специално проверих, че тази година са разрешени венчания през него и спокойно резервирах датата в Гражданското. Започнахме да обикаляме църквите, в едната ни казаха , че трябвало да имаме благословията от главният поп в тази, конкретно църква ( явно той е по-висок йерархично от останалият синод ???) Когато го попитах дали официално е разрешено венчанието през Петровият пост, той каза - да, но в моята ( ???) църква решавам аз.
Отидохме в друга - там пък попа просто ни каза да плащаме капарото, нямало никакъв проблем, ако било грях той щял да го поеме върху себе си, понеже той бил шефа ( ???)
Религиозен човек съм и съм обиколила доста църкви и да си кажа, БГ църква е буквално претъпкана с фарисейщина. Така се потресох, че вече започвам да се разколебавам за църковен брак. Ако свещеника, който ще ме венчае не знае какво прави, то по-добре хич и да не се захваща!
Много моля да ми препоръчате хубава църква в Пловдив, където наистина да сте доволни от отчето.
Много държа да получавам съвети от булки, а не от Пачоран, Авен, които не знам защо постоянно се изказват, като първа инстанция в този форум.
 
Вероятно мога да ти препоръчам добър свещеник и църква където да сключите църковен брак но предварително ти казвам, че там няма да Ви венчаят на тази дата. Ако искате да сте при добър свещеник, сменете датата. Не може хем така, хем иначе. Искате да нарушите правилата на църквата но и някой свестен и добър свещеник да ги наруши заедно с вас и заради Вас. Тоест искате и него да го вкарате в грях. Колегата може би е прав, че заради такива миряни и църквата е на такова ниво. give_rose
« Последна редакция: февруари 18, 2012, 13:45:40 от AIVEN » Активен
Tsutsi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 624



« Отговор #184 -: февруари 18, 2012, 14:31:47 »

 :offtopic:Знаех си, че няма шанс да се размина без вашите компетентни мнения  pardon
Църквата е на такова дерижде, заради самата себе си, а не заради миряните. Търговците в Храма пасти да ядат,  щом не могат и едни правила за венчание да направят, като хората. Парица е царица там, както е казано.
Както си е казано и в Библията - нито вие влязохте, нито пуснахте други да влязат ...Край с оффа Offtopic

Благодаря ти много sunset  give_rose Ще се възползвам от съвета ти. Отворена съм към съвети от други булки. girl_wink
Активен
Tsutsi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 624



« Отговор #185 -: февруари 18, 2012, 14:35:41 »

Не разбрах точно с какво ще вкарвам свещеника в грях??? Синода е разрешил да има венчавки 2012 през Петров пост и съботите след 17 ч тъй като тогава свършва църковният ден, а той ще ми обяснява какво било в неговата  църква???  pleasantry pleasantry pleasantry
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #186 -: февруари 18, 2012, 17:28:49 »

:offtopic:Знаех си, че няма шанс да се размина без вашите компетентни мнения  pardon
Църквата е на такова дерижде, заради самата себе си, а не заради миряните. Търговците в Храма пасти да ядат,  щом не могат и едни правила за венчание да направят, като хората. Парица е царица там, както е казано.
Както си е казано и в Библията - нито вие влязохте, нито пуснахте други да влязат ...Край с оффа Offtopic

Благодаря ти много sunset  give_rose Ще се възползвам от съвета ти. Отворена съм към съвети от други булки. girl_wink
Аз пък си мисля, че ти НЕ си тук за съвет. Още нямаш и десет поста в този форум и имаш претенции от кой да получиш и от кой да НЕ получаваш съвети. Може би трябваше ДРУГИЯТ ТИ ПРОФИЛ да се намеси, но ние го изпреварихме. ИЗВИНЯВАМ СЕ give_rose give_rose give_rose

Не разбрах точно с какво ще вкарвам свещеника в грях??? Синода е разрешил да има венчавки 2012 през Петров пост и съботите след 17 ч тъй като тогава свършва църковният ден, а той ще ми обяснява какво било в неговата  църква???  pleasantry pleasantry pleasantry
Е, ако все пак си тук за да заблуждаваш младоженците (защото през постите няма достатъчно сватби и се чудиш какво да правиш), аз държа да се намеся компетентно.
Синода е разрешил венчавки през постни дни когато са налице основателни причини. Не защото така Ви е кеф. Много свещеници се възползват от тази "вратичка" за да вземат парите на такива като Вас. Това не означава че това е правилно и закономерно. Между другото тази мода със Съботните сватби дойде от агенциите на които така им е по-удобно.
В Съботен ден не се полага венчавка понеже е срещу Неделя (ден на Възкресението) когато се предполага, че ще е първата брачна нощ. Не случайно дните определени за венчавки са Неделя и Понеделник. Във Вторник не може понеже е срещу Сряда (Деня в който Иисус Христос е предаден), във Четвъртък не може понеже е срещу Петък (деня в който Иисус Христос е разпънат на Кръста). Ако не желаете да се съобразявате с тези факти то в такъв случай Църковният Ви брак е може би безпредметен и лишен от смисъл.
« Последна редакция: февруари 18, 2012, 17:56:13 от AIVEN » Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #187 -: февруари 18, 2012, 17:44:20 »

AIVEN, никого не заблуждава момичето. Ето справка:
http://www.nmitev.com/cyrkoven-brak-razresheni-dni.php
Обърни внимание на частта за Петровия пост, преди пак да са станали някакви драми, моля!
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #188 -: февруари 18, 2012, 17:45:54 »

AIVEN, никого не заблуждава момичето. Ето справка:
http://www.nmitev.com/cyrkoven-brak-razresheni-dni.php
Обърни внимание на частта за Петровия пост, преди пак да са станали някакви драми, моля!
Това е рекламен сайт а не официално становище на Синода. Поредната заблуда с комерсиална цел
« Последна редакция: февруари 18, 2012, 17:47:31 от AIVEN » Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #189 -: февруари 18, 2012, 17:48:53 »

 Offtopic
Не разбрах точно с какво ще вкарвам свещеника в грях??? Синода е разрешил да има венчавки 2012 през Петров пост и съботите след 17 ч тъй като тогава свършва църковният ден, а той ще ми обяснява какво било в неговата  църква???  pleasantry pleasantry pleasantry

Привет, прочетох, че не искаш съвети от Пачоран и Айвън, навярно и моя няма да ти от голяма полза, но да пробвам. Основата на християнската религия са свещените писания събрани в библията. Никъде там не пише, че бог е упълномощил синода да дава разпореждания от негово име. Свещенослужителите са благословени да са проводници на божията вяра, отговарят персонално за постъпките си и отговарят пред бога за греховете си Х10 пъти( в сравнение с обикновените миряни). За съжаление, не мога да ти цитирам съответните пасажи от библията, защото не съм учил в богословския, интересувам се доста усилено, но само са собствена култура. Една от причините в християнството да има толкова много течения ( източно православни, католици, протестанти, евангелисти) е именно начина по който се тълкува библията и написаното в нея, разбирай всеки си я тълкува както си иска. А, сведение на все още вярващите - разграничете се от църквата и свещенно служителите който не ви харесват, това не ви пречи да си вярвате! Прочетох ти внимателно всички постове, доста са грубички (спрямо вярата), не си права да се сърдиш. Или спазваш писанията, или си прави каквото ти е угодно и не обвинявай църквата , че там цари анархия. Анархията е създадена от миряните и техните прищевки. Като добавим към тях и служителите който са преминали на страната на мрака, комплекта е пълен. Ако приемем за истина и твърденията, че Царя на мрака ( сатаната) се готви да седне на Трона и да управлява света (тоест, успял е да купи висшите църковно - служители), всичко вече става много ясно. Надямам се сама да намериш отговори на свойте въпроси, без да се допитваш до отдавна проядения от червей синод, или до хора който грам не могат да ти помогнат, защото влизат в храм 2 пъти годишно.
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #190 -: февруари 18, 2012, 17:59:03 »

 Offtopic
... Търговците в Храма пасти да ядат,  щом не могат и едни правила за венчание да направят, като хората. Парица е царица там, както е казано.......


Това още веднъж потвърждава, кой е господаря и на кого се кланят съответните хора. Знаете ли на гърба на американкия долар ( световната валута) има една фраза In God we Trust - В Бог ние вярваме - , или нещо такова ( малко ми куца английския). Само че, има една малка подробност - че не става въпрос за нашия бог, а за един друг, който е много могъщ само тогава, когато ти сам си решил да му се подчиниш . Така че, сами си направете изводите, кой бог управлява по тези места и как да открием тези който все още не са "купени", макар и да са много малко.
Активен
anna_karenina
Сватбар
***
Публикации: 268


« Отговор #191 -: февруари 18, 2012, 18:14:19 »

Искам да попитам някой от вас правил ли си е църковния ритуал на отделен ден от всичко останало?

Честно казано ние не сме много религиозни. Затова и ми се вижда лицемерно да направим всички ритуали, вкл. църковния,само "по програма". Затова се отказахме от него и оставихме на самия ден само гражданско и ресторант (и без това става много тичане и стрес с 3-те в един ден).

Обаче някак си не ни се иска да нямаме изобщо благословията и на Господ. Де факто това е основното смислено нещо на брака- не подписа пред лелката, а духовната част...Но и ние сме много разочаровани от българските попове, а и повечето софийски църкви някак не ни носят специални емоции. Мислим да направим църковен брак няколко месеца по-късно в някой манастир (например Дряновския), другият вариант е в една църква край морето, покрай която минаваме често и ще се сещаме за това...И този ритуал мислим да е някой уикенд само с най-близките приятели и родители.

И исках само да питам, някой правил ли е така и може ли да даде съвети за трудности или неща, за които може да не съм се сетила? Нали няма проблем да отидем само за църковен брак (след предварителна договорка), т.е. доколкото знам няма "срок" след гражданското, може и след година?

Струва ми се, че ако имаме само това и то месеци по-късно, наистина ще изпитаме нещо, доакто ако имаме 100 ритуала в един ден, църковният ще се загуби..Не че агитирам някого, напротив, класическото е много популярно и ми омръзна да обясняван на всички защо нямаме църковен sad но като така сме си решили...
Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #192 -: февруари 18, 2012, 18:20:55 »

Може, няма да имате никакви проблеми. Стандартно това нещо се случва по следния начин. Избирате си църква на някое хубаво място, правите си една екскурзиика само с близките. Ако имате желание пак се обличате официално, може и без ( това не е условие). След ритулала може малко да се поснимате, следва скромна почерпка с приятели и вс. е ок. Има много приятни манастирчета по Цяла България в който може да се венчаете.
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #193 -: февруари 18, 2012, 18:26:23 »

Искам да попитам някой от вас правил ли си е църковния ритуал на отделен ден от всичко останало?

Честно казано ние не сме много религиозни. Затова и ми се вижда лицемерно да направим всички ритуали, вкл. църковния,само "по програма". Затова се отказахме от него и оставихме на самия ден само гражданско и ресторант (и без това става много тичане и стрес с 3-те в един ден).

Обаче някак си не ни се иска да нямаме изобщо благословията и на Господ. Де факто това е основното смислено нещо на брака- не подписа пред лелката, а духовната част...Но и ние сме много разочаровани от българските попове, а и повечето софийски църкви някак не ни носят специални емоции. Мислим да направим църковен брак няколко месеца по-късно в някой манастир (например Дряновския), другият вариант е в една църква край морето, покрай която минаваме често и ще се сещаме за това...И този ритуал мислим да е някой уикенд само с най-близките приятели и родители.

И исках само да питам, някой правил ли е така и може ли да даде съвети за трудности или неща, за които може да не съм се сетила? Нали няма проблем да отидем само за църковен брак (след предварителна договорка), т.е. доколкото знам няма "срок" след гражданското, може и след година?

Струва ми се, че ако имаме само това и то месеци по-късно, наистина ще изпитаме нещо, доакто ако имаме 100 ритуала в един ден, църковният ще се загуби..Не че агитирам някого, напротив, класическото е много популярно и ми омръзна да обясняван на всички защо нямаме църковен sad но като така сме си решили...
Хубаво е това, че желаете да имате Божията благословия. Но мисля, че е редно да направите обратното. Първо Църковния брак а след това останалото. Да си представим, че става въпрос за благословията на баща ти. Правите всичко без неговото мнение а след няколко месеца го молиш за благословия. Как мислиш? Дали ще се ядоса?
Вероятно ще имаш проблем със Църквата понеже те желаят да се представи Свидетелство за граждански брак преди църковния, но при силно желание, може да се уреди. give_rose
Активен
anna_karenina
Сватбар
***
Публикации: 268


« Отговор #194 -: февруари 18, 2012, 18:39:56 »

тъкмо това щях да кажа- нормалният и законен ред  е първо да е гражданското.

Освен това за съжаление при нас православните не е точно благославия и одобрение- църквата винаги е съгласна да венчае и дори не е нужно да види младоженците преди това ид а говори с тях. За сравнение, при католиците има брачни консултации и свещеникът така да се каже става отговорен за тях, съветва ги, много по-истинско ми е...Но сме си православни и това е, трябва да свикнем с нашите традиции.
Активен
Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines