Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 16, 2024, 21:10:51

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 26 27 [28] 29 30 ... 32   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сватбата - как точно протича всичко? - II-ра част  (Прочетена 127467 пъти)
 
Christy
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 758



Моят сватбен албум

« Отговор #405 -: февруари 17, 2012, 20:23:32 »

Аз пък мисля да мина без късметчета...съмо жито бонбони и монети след църквата

И аз така. До сега дори не се бях замисляла, че трябва да има и ми идват крайно излишни - ще ги пропусна  good
Активен
theone
Професор
****
Публикации: 482



« Отговор #406 -: февруари 18, 2012, 01:48:16 »

при нас ще пропуснем късметчетата, жито, монети и т.н. мисля да помоля флористката да събере листенца рози. преди церемонията на гостите ще се раздадат фуниики с листенца. след като си кажем да и се върнем по пътеката между гостите, те ще ги хвърлят върху нас  bigthanx autumn
Активен
petia___88
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 82



Моят сватбен албум

« Отговор #407 -: февруари 18, 2012, 10:00:20 »

Здравейте ! Нова съм във форума , предстои ми да се омъжа това лято  smile .На мен идеята за късметчетата след подписването много ми допадна , но и това с листенцата не е лоша идея .
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #408 -: февруари 18, 2012, 10:19:31 »

 Хвърлянето на цветенца не е лоша идея, но е неприложима, ако ритуалите ви са в нормална ритуална зала или църковен храм и е в голям град или столица. Преди вас и след вас има сватби през 15-30 мин. Няма да е приятно на никой да види целия под осеян с цветенца в сградата на залата и храма. Ако имате рекламна агенция обаче тя ще се справи с проблема като почисти след вас.
Активен
emocia_wa
Професор
****
Публикации: 399



« Отговор #409 -: февруари 20, 2012, 11:21:17 »

да Pachoran   е прав... малко вероятно е да ви позволят да пръскате листа..няма кой да почисти след вас
Активен
anna_karenina
Сватбар
***
Публикации: 268


« Отговор #410 -: февруари 21, 2012, 15:45:37 »

Аз мисля да си направим сами късметчета малко по-нестандартни- пак да има стотинка и бонбон да кажем, но да добавим и реален късмет-пожелание, в рими, писан специално от нас (измислила съм вече няколко).
Обаче и аз мисля да ги раздаваме- или след ритуалната, или по-скоро по време на welcome drink от малките шаферки smile И мисля да има за всеки гост- около 80. Те едва ли излизат повече от 20-30 стотинки на бройка.


Искам да ви питам за съвет...Как точно се открива сватбата- ритуал посрещане, реч кум, първи танц- така ли е? А може ли в началото да се започне с някаква програма- на нас една приятелка ще ни танцува спортни танци- може ли да открие сватбата тя? Или трябва непременно да е с речта на кума и нашия танц?

Изобщо чудя се как да подредя следните неща: реч кум, първи танц, първи хора (поне 2-3), начало на общите танци, танц за родителите (поздравът ще е с певица- друга моя приятелка), танц с баща ми, танц с кума, игра с обувки (евентуално), торта, хвръляне на букет...Иска ми се да е разпиляно, а не гостите да се отегчават от 1 час ритуали и поздрави...

И друго...много искам да пропуснем ритуала с питката, а всички са много учудени. Ще ви обясня защо: първо, питката се хвърля после и е излишно разхищение на храна (ресторантът дава питки към куверта, а и има и питка за посрещане). Второ, идеята кой ще командва се повтаря- още в ритуалмната нали се настъпваме. И някак си нищо не носи този ритуал, а и не е забавен за гостите (на мен винаги ми е бил досаден малко като гост). Друга причина е, че обещах на мъж ми сватбата да е повече купон и по-малко класически ритуали, а този е удобен за пропускане...вие какво мислите? ще се забележи ли, че го няма и може ли някой гост да е разочарован от това? Чудя се, защото един ди джей ни каза "хората ще си го чакат иискат"..пък дали е така...
Активен
Ariel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1083



Моят сватбен албум

« Отговор #411 -: февруари 21, 2012, 15:53:16 »

И друго...много искам да пропуснем ритуала с питката, а всички са много учудени. Ще ви обясня защо: първо, питката се хвърля после и е излишно разхищение на храна (ресторантът дава питки към куверта, а и има и питка за посрещане). Второ, идеята кой ще командва се повтаря- още в ритуалмната нали се настъпваме. И някак си нищо не носи този ритуал, а и не е забавен за гостите (на мен винаги ми е бил досаден малко като гост). Друга причина е, че обещах на мъж ми сватбата да е повече купон и по-малко класически ритуали, а този е удобен за пропускане...вие какво мислите? ще се забележи ли, че го няма и може ли някой гост да е разочарован от това? Чудя се, защото един ди джей ни каза "хората ще си го чакат иискат"..пък дали е така...

Аз много обичам българските сватбени ритуали и този с питката, както и захранването и предаването на семейния огън не са изключение. Вярно, на всяка сватба ги има, но затова са ритуали, затова са традиция.  smile Но разбирам аргументите ти против и мисля, че ако наистина така го чувствате не трябва да го правите. Понеже питаш за мнение - аз ако бях ваш гост щях определено да очаквам такъв ритуал, но не е голяма драма и да го няма. Но винаги ме радва ако го има. А и отнема не повече от 5 минути.  smile
Относно тълкуването - настъпването в ритуалната и чупенето на питката имат различни тълкувания - първото показва кой ще командва у дома, а второто кой ще носи парите у дома. Така поне знам аз. Затова и според мен не са еднакви.  smile

Искам да ви питам за съвет...Как точно се открива сватбата- ритуал посрещане, реч кум, първи танц- така ли е? А може ли в началото да се започне с някаква програма- на нас една приятелка ще ни танцува спортни танци- може ли да открие сватбата тя? Или трябва непременно да е с речта на кума и нашия танц?

По принцип така започват повечето сватби, но няма такова нещо като "така трябва". Както ви е на сърце така.  smile Идеята ти дори е много оригинална и интересна.
« Последна редакция: февруари 21, 2012, 15:56:14 от Ariel » Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #412 -: февруари 21, 2012, 15:58:34 »

Първо да ти кажа...по етикет с речта на кума се открива сватбата, според мен е удачно всичко останало да е на заден план. Ритуала по посрещането, какъвто и да е преди нея, разбира се  give_rose А относно питката...и мен не ми е любим ритуал, но ще го направим, защото искам да включа родителите и на двамата... свеки ще ни захрани, а майка ще ми предаде семейния огън. Когато започне поздравяването на гостите по масите, ще помоля една шаферка да мине през гостите всеки да се отчупи по хапка от питката и да си я топне в меда  pardon
Активен
cveta_d86
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1290



Моят сватбен албум

« Отговор #413 -: февруари 21, 2012, 16:01:35 »

anna_karenina и аз като Ariel точно тези традиции много ги харесвам и задължително ще ги има, но да ти кажа всичко е въпрос на вкус, така че ако лично на теб това не ти харесва, аз съм За да не го правите...преди всичко това е вашият ден и вие решавате какво да има /ако мого така да кажа/  pardon
Активен
lunno momiche
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1602


"Има само едно щастие в живота: да обичаш и да бъд


Моят сватбен албум

« Отговор #414 -: февруари 21, 2012, 16:06:31 »

Мила anna_karenina, слава Богу, както добре го е казала Ariel, няма нещо, което да е "така трябва".Цялото тържество е въпрос на вашите лични светоусещане и желанията ви как да премине този неповторим празник! smile
Традициите са нещо много красиво, поне според мен, предполагам и според повечето хора. Те допринасят за онзи неповторим Сватбен дух, който така силно топли сърцата ти. Може изтъркано да звучи, но е и вярно, че именно те идентифицират нашата народна принадлежност. Като булка, която държи на традициите, мога да ти споделя, че тези ритуали бяха неща, които ме развълнуваха и накараха да се чувствам щастлива!
При нас имаше посрещане от танцьори, които играха с едни пъстри и красиви венци, а след това изненадващо разтлаха бяла пътека, от която хвръкнаха нагоре безброй падащи листа от рози. За мен това беше един от най-красивите и романтични мигове, на който щях да се разплача (макар че до тогава почти нищо не ме трогна така, че да лея сълзи). Има МНОГО КРАСОТА в традициите. В повечето случаи те са подредени хронологично така, че да има разстояние между тях, а не са един след друг - че да отегчат гостите и точно обратното - ритуалите не ги отегчават, а ги вълнуват.
« Последна редакция: февруари 21, 2012, 16:41:44 от lunno momiche » Активен
sunset
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 821



Моят сватбен албум

« Отговор #415 -: февруари 21, 2012, 16:14:42 »

anna_karenina, аз изобщо не си падам по традициите, но специално този ритуал ще го има. Не защото особено много ми харесва, просто ми е безразличен и понеже знам, че хората му се радват не възразявам да го спазим. Ние с моя мъж сме се разбрали да не се настъпваме. Според мен изчистете сватбата си от нещата, които не ви харесват. Все пак това си е вашият ден и едва ли гостите ще бъдат особено разочаровани, ако тези традиции не се спазят.
При нас си го представям по следния начин: ритуалът с посрещането, захранването и т.н., реч на кума, първи танц и после купон. По някое време мислим да включим танцово шоу за около 40 минути (без народна музика).
« Последна редакция: февруари 21, 2012, 16:18:05 от sunset » Активен
MaHu
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 541


Моят сватбен албум

« Отговор #416 -: февруари 21, 2012, 16:40:13 »

Наистина сватбените ритуали не са задължителни, но пък са забавни и аз ги приемам не от суеверна гледна точка, а по-скоро като техника за отпускане на напрежението  smile
Всички ритуали са не повече от 5 минути и се правят в определени интервали, точно за да не досадят на гостите.
Не съм чувала гост да се оплаква от тях, а по-скоро всички им се радват, защото създават положителни емоции.
За разпределението им във времето трябва да се разговаря с водещия на сватбата.
Активен
anna_karenina
Сватбар
***
Публикации: 268


« Отговор #417 -: февруари 21, 2012, 16:47:15 »

Мерси много за мненията, много сте мили smile
Ще помислим още..наистина не пречи ритуалът и ще видя мъж ми какво мисли..той по принцип иска нашето седене най-отпред да е минимално, много е притеснителен и не иска да е център на внимание (затова и не искаше голяма сватба). И му обещах поне да няма много ритуали, а то се очертава почти всички даправим sad (освен вадене на жартиер и пилета за кума и други не особено изискани според мен ритуали).
И на мен ми се иска да ги има българските традиции, още повече, че ще имаме малко чужденци и ще им е интересно...тъй че ще помислим наистина.
Активен
Vivid
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 396



Моят сватбен албум

« Отговор #418 -: февруари 22, 2012, 07:53:29 »

Ние пък ще имаме ритуала с питката, а няма да го има с настъпването, защото 1-во ще сме с изнесен ритуал и 2-ро, ако някой поесмее да ме настъпи по хубавите ми обувки, рискува да остане без зъб.  DJ-я ни каза, че свекървата и/или тъщата раздават питката на гостите, за да имат хляб за основното. И ние принципно имаме хляб в менюто, но...такъв никога не е излишен. Някои хора си ядат повече.
Активен
emocia_wa
Професор
****
Публикации: 399



« Отговор #419 -: февруари 23, 2012, 10:53:51 »

anna_karenina
започнете с посрещането на младоженците, наздравицата с кумовете, захранването и менчето. след това сядате да починете за миг, кума вдига тост - поговорете с него да не е нещо дълго и отегчително-само да поздрави вас и гостите, да посрещне с добре дошли гостите и да пожелае приятно прекарване..в този дух  good след това - първия ви танц, после първи хора и така... останалите ритуали ще са пръснати във времето и няма да досаждат. Обикновено DJ преценява кога е най-подходящо-като види че гостите са се поуморили, или има някаква дупка..Най-добре е да обсъдите всичко с него-той има голям опит и ще ви каже как е най-удачно  good разчитайте на неговите съвети  smile ако не ви се прави даден ритуал-не го правете... pardon нищо не е задължително... ако сте усмихнати и се забавлявате гостите ще се веселят и ще останат доволни от сватбата, ако сте намусени, отегчени, притеснени...и тн. и гостите ще се вустват неловко  pardon и няма да се отпуснат.
Активен
Страници: 1 ... 26 27 [28] 29 30 ... 32   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines