Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 22, 2024, 23:29:03

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Отг: Суеверия, поверия, обичаи - 2 част  (Прочетена 100791 пъти)
 
drstoyanova
Любопитен
*
Публикации: 22



« Отговор #240 -: юни 01, 2009, 20:28:27 »

аз не обичам да робувам на такива неща защото като вярва човек те стават точно така по силно от свободната воля на човека няма
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #241 -: юни 01, 2009, 21:18:51 »

ха ха  ха .... ROFL ROFL *ROFL*преди месец някъде имах една сватба,на която булката няколко пъти риташе менчето и цветята все не излизаха.Кумата я заболяха краката да носи обратно менчето и да го залага на крака на булката.Накрая го обърна с ръка и го изтръска за да изпаднат цветчетата.Аз се чудех какво да говоря по микрофона ама то нямаше и нужда един път фалстарт втори път...ама то .....падна голям смях.Така става щото сервитьорите сипват малко вода вътре и не е достатъчно.Сакън да не им се намокри ресторанта.По-добре въобще да не сипват вода,има по-голям шанс цветята да изхвърчат от менчето.Иначе само се намокрят и залепват за дъното от водата  и стават по тежки.Ама по принцип това се случва често поради последната причина.И понеже знам че става така обикновено ги предупреждавам предварително да го имат впредвид, и така да го ритнат че да се обърне,и веднъж една булка така го ритна, че ме окъпа яко, щото за беля го бяха понапълнили. funnytooth funnytooth :funny:Ама какво да направя като платното беше точно срещу мойта маса на която е апаратурата и под нея беше усилвателя и един куп кабели.Веднага си помислих - леле...сега като се плисне тая вода и да даде нещо накъсо....отиде сватбата.-Излизам малко настрани и викам.- Хйде сега булка, с един десен прав шут ритни менчето към мен така че да се тъкули няколко пъти и да видим какво е бъдещето на вашето семейство.-И тя като ми взе думите буквално такъв шут му тегли че....право в мен laugh laugh laugh Сигурно за това сега женами чака трето. give_rose
« Последна редакция: юни 01, 2009, 21:52:49 от AIVEN » Активен
anbibian
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1469



Моят сватбен албум

« Отговор #242 -: юни 01, 2009, 21:52:54 »

Моята кума на нейната сватба рита менчето от стъпалата на къщата, от която я вземаха - е нямаше начин да не изпадне нещо от него.
Само не разбирам ритуала с чинията с житото и яйцето, която се хвърля зад булката. Ще ми рязасните ли? И яйцето сурово или варено да е. Знам, че на някой ще му прозвучи тоя въпрос тъпо, ама....  pardon не знам кво да се прави  blum
Активен
mucito
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 820


Love to be Loved


Моят сватбен албум

« Отговор #243 -: юни 01, 2009, 22:56:52 »

И аз за пръв път го чувам това pardon
Кои знае колко неща има, но може би са си за различните области. То ако тръгнем всички да ги спазваме, тя ще мине сватбата!
Аз пък бях решила да нямам було, обаче DJ ми каза, че имало някакъв обичай, който бил много хубав и би било добре да го спазим и затова да имам. Та обичаят бил кумата да ми го свали, да ми го даде и аз, сгънато да го дам на някой да го пази. Това трябвало да е човек, на когото вярвам и обичам много. Правило се така, за да не се връща булото при мен ( да не съм пак булка).
Активен
anbibian
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1469



Моят сватбен албум

« Отговор #244 -: юни 01, 2009, 22:58:58 »

на една сватба го правеха това с булото
но кумата разбулва булката и с едни куки забучва булото на пита и я дава на свекървата да я скире от очите на булката да не й минава през ума да се забулва пак
но аз не мисля да спазвам много традициите
само основните, ритане на менче, захранване такива работи  pardon
Активен
Поли
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 464



Моят сватбен албум

« Отговор #245 -: юни 02, 2009, 07:27:37 »

Чинията с жито и яйце (сурово яйце) се хвърля когато булката се изведе от дома. А менчетата май трябва да две-едно със здравец, което се ритва отново в дома ( за здраве на младото семейство)и едно с цветчета-бял и червен за ритуала ( за първото детенце). А що се отнася до булото знам че трябва да се махне от кумата с две клончета и да се сложи на дръвче след това. Това е което знам, малка част от всички неща които уж трябва да спазим-ама то май да вземем един списък да направим и с него цял ден да караме smile
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #246 -: юни 02, 2009, 07:50:20 »

По принцип кумата разбулва булката в края на сватбата. От тук нататък какво ще направят с булото, решават младоженците. В някои случаи се прави надиграване и се дава на двойката, която се справи най-добре. След 40 дни младоженците им отиват на гости с подарък и питка (като на кум) и си го взимат.
Все пак човек трябва да избере тези обичаи, които му харесват и да спази тях. Толкова много различни такива има, че просто... няма начин да се спазват всички.
Активен
sonya_georgieva
Новак
*
Публикации: 14



« Отговор #247 -: юли 11, 2009, 10:05:46 »

Българските традиции и обичаи трябва да се спазват те са част от нас, но защо ли за съжаление  все гледаме от тези американци
Активен
Nina Style
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1790


www.ninabg.com


Моят сватбен албум

« Отговор #248 -: юли 12, 2009, 13:40:14 »

По принцип кумата разбулва булката в края на сватбата. От тук нататък какво ще направят с булото, решават младоженците. В някои случаи се прави надиграване и се дава на двойката, която се справи най-добре. След 40 дни младоженците им отиват на гости с подарък и питка (като на кум) и си го взимат.
Все пак човек трябва да избере тези обичаи, които му харесват и да спази тях. Толкова много различни такива има, че просто... няма начин да се спазват всички.
Това за първи път го чувам но е много интересно ! Хубаво е найстина да се спазват българските обичай ! Все пак сме БЪЛГАРИ !  good
Активен
mi6kata_85
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 527



Моят сватбен албум

« Отговор #249 -: юли 13, 2009, 12:06:11 »

 smile Моето менче седеше на входната врата на прага и като го ритнах след няколко претъркулвания си остана право все едно не е ритано funnytooth и на всичкото отгоре имаше две шепи стотинки вътре и нито една не падна на земята...и здравеца вътре си остана..само водата се изля, ама то ако и тя не беше мръднала вече не зная какво щях да си мисля girl_wink   Бабите казват,че много стисната съм щяла да бъда!!!   А относно булото кумата само го отщипа от косата ми, след което шаферките ми с три плодни пръчки, на които имаше по една ябълка го вдигнаха и го метнаха върху питка.Питката я държеше свекърва ми и след това ги е скрила и не съм виждала повече нито питката, нито булото( тия пръчки бяха украсени много хубаво и никъде не се виждаше,че има ябълки на тях)


* IMG_0170[1].jpg (5.61 KB, 125x125 - видяно 1562 пъти.)
Активен
mi6kata_85
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 527



Моят сватбен албум

« Отговор #250 -: юли 13, 2009, 12:08:05 »

Това розовкото в ляво са моите плодни пръчици... smile
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #251 -: юли 13, 2009, 17:58:48 »

Българските традиции и обичаи трябва да се спазват те са част от нас, но защо ли за съжаление  все гледаме от тези американци
god god god
НЯМАМ ДУМИ
Възможно ли е ????А аз си мислех че съм последния родолюбец.
« Последна редакция: юли 13, 2009, 18:01:13 от AIVEN » Активен
Fy
Сватбар
***
Публикации: 162



Моят сватбен албум

« Отговор #252 -: юли 18, 2009, 09:21:35 »

Здравейте момичета,
някой ще може ли да ми каже какво ще рече точно този ритуал - "семеен огън".
Не съм го чувала, но ми е интересно да разбера какво точно се прави на него....
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #253 -: юли 18, 2009, 18:46:36 »

До колкото съм чела тук във форума ритуала е следния:пали се огън- купичка със спирт или нещо подобно,който майката на булката поднася на младото семейство.Изричат се думи в духа на това,че младоженците трябва да съхранят семейната топлина в новото семейство и този огън е символ на разбирателство и всичко друго такова.


Моята майка има някакъв мътен спомен,че на нейната сватба майка й ги е захранвала с питка и мед в бащиния дом.Някой да е чувал подобно нещо?
На мен ми се струва малко излишно,защото нали свеки ще ни захрани в ресторанта.
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #254 -: юли 19, 2009, 17:59:00 »

Моята майка има някакъв мътен спомен,че на нейната сватба майка й ги е захранвала с питка и мед в бащиния дом.Някой да е чувал подобно нещо?
На мен ми се струва малко излишно,защото нали свеки ще ни захрани в ресторанта.
На сватбата на която бяхме кумове майката на булката ги захрани преди да тръгнат за ритуалната зала.Майката на булката каза че не трябва булката гладна да напуска бащиния си дом а младоженеца да знае че винаги е добре дошъл в този дом.

А за огъня се пали в някакъв съд с спирт и се дава на младото семейство или от свекървата или от двете майки.Казват че младите трябва да се грижат и да поддържат огъня в семейството и т.н.
Всичко е въпрос на желание.
Активен
Страници: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines