Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 27, 2024, 11:42:15

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 [2] 3 4 ... 33   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: "Бременност,майчинство и закони - 4"  (Прочетена 214810 пъти)
 
echy_
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1009



Моят сватбен албум

« Отговор #15 -: август 06, 2010, 18:35:16 »

имам въпросотносно болничните през бременноста и как се отразяват на майчинството после.
от началото на годината ме осигуряват на 190 лв за 4 часов работен ден. говорих с шефа да ми вдигне осигуровките , но преди това да се случи се налага да бъда болничен 2 седмици ( за сега). та въпросите са ми: 1. могат ли да ми вдигат осигуровките докато съм болничен или трябва да се върна на работа за да стане това? 2. изплащането на болничкия сега е на база осигуровките за последния месец или няколко месеца назад?
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #16 -: август 07, 2010, 10:22:44 »

та въпросите са ми: 1. могат ли да ми вдигат осигуровките докато съм болничен или трябва да се върна на работа за да стане това? 2. изплащането на болничкия сега е на база осигуровките за последния месец или няколко месеца назад?
[/quote]
Здравей, Echy_!
Могат да ти повишат възнаграждението, респективно осигуровките и докато си болничен, но така или иначе за периода на болничния обещетението, което ще ти изплатят от НОИ ще влезе като база за изчисляване по-късно на обещетението ти за врем. неработоспособност поради бременност и раждане, ефектът от вдигането на дохода/осигуровките ще е само за отработените дни в месеца
Обещетението се изчислява 80% от дохода за 6 месеца назад, преди месеца на възникване на временната неработоспособност.
Активен
beb4eto_na_me4o
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 842


Невероятно е да си родител....


Моят сватбен албум

« Отговор #17 -: август 08, 2010, 07:17:41 »

Dodo23, ИМА еднократна помощ за майки-студентки, не е обвързана по никакъв начин с майчинството - подават се покументи в дирекция Социално подпомагане по адресна регистрация, т.е. по лична карта, документите се попълват по образец, както се взима и удостоверение за родствени връзки и се дава оригинала на Акта за раждане на детето - размерът е 2880лв. Аз лично подадох едновременно и за еднократната за раждане на първо дете, и за студентската - така, че ги получих на куп, и не се занимавах 100 пъти да ходя да подавам еднакви документи. За студентската искат и Уверение от унито.  smile
Успех!
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #18 -: август 08, 2010, 09:53:06 »

Да ви се похаваля,тези дни ще съм здравно осигурена!
Интересно ми е в кой "момент" от бременността се освобождавам от потребителска такса?!
Утре като отида при личния лекар за направление за АГ,трябва ли да си платя такса-все пак още нямам никакъв документ,че съм бременна?
Активен
Рени
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1994


Аз дочаках своето малко чудо*2!


Моят сватбен албум

« Отговор #19 -: август 08, 2010, 10:37:43 »

Диде, дори за вземането на направелние за следене на бременността не трябва да плащаш потребителска такса. Това, че нямаш документ не е проблем. Понеже АГ-то като отчете направлението в Здравната каса и личния ти лекар ще получи справка, че е използвано издаденото от него направление. Ако искаш, за да си по-сигурна, че няма да плащаш изчакай да си вземеш документа от НАП, че си с непрекъснати здравноосигурителни права и тогава отиди за направление или провери в страницата на НАП какво е състоянието ти там и можеш да принитираш страницата си, ако там пише, че си с непрекъснати здравноосиурителни права. Този докумнт също се призана както то личния лекар, така и от всички останали.
Активен
grahovaprincesa
Професор
****
Публикации: 352


« Отговор #20 -: август 11, 2010, 09:17:19 »

Здравейте мами,
и аз имам един въпрос. Но първо да обясня.
на 04.08 бях на преглед. Всичко наред, но аз помолих за болничен - за първи път през бременността- и доки ми каза, че от нея имам право на 14 дни и тъй като на 24.08 излизам в 45 дневен болничен, да ида на 10.08 да си взема този за 14те дни.
Отивам вчера, пише тя болничния, и аз питам "Нали на 24 да дойда за 45те дни да взема болничния?" И тя ми каза, че този за 45 дни мога да го взема и по натам, тъй като ставала трета консултация за месеца, пък и тя щяла да е отпуска. Така че нека да ида на 13.09 когато ми е прегледа за Септември, и тогава ще взема и болнияния.
Казвам аз това на нашето ТРЗ, и жената ме пита "Ами аз как да те водя - без документ ти трябва да се явиш на работа. И все пак от 24.08 до 13.09 са двадесет дни!" Дефакто от работа ще ми се начислява възнаграждение, но после от кого ще си го удържат - от НОИ ли  crazy
Та въпросът ми е как да оправя тази каша?
Активен
svetla_ety
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 674



Моят сватбен албум

« Отговор #21 -: август 13, 2010, 13:36:48 »

grahovaprincesa, не знам отговора на твоя въпрос - защо пак не попиташ лекаря си да се излясните  crazy
Исках и аз да разпитам за нещо, понеже наближава времето за 45-дневния болничен и се офоваряхме с доктора кога да го взема и той ми каза - пада се на 21.09 (явно по данните за последния ми цикъл и предполагаемия по него термин), но след това по време на прегледа каза, че вероятния термин ще е около 5 дни по - рано поне по сегашни измервания и се чудех какво става ако детето се роди наистина малко преди да изтекат тези 45 дни - остатъкът прехвърля ли се след това към майчинството  crazy Не че искам да съм дребнава за няколко дни, но все пак от това зависи кога ще изляза да си почивам и ако след това при по - ранно раждане ми се загубят тези дни бих предпочела да изляза по - рано в този болничен angry Ох много сложно го обясних, нопросто се чидех ако хипотетично бебчето се роди на 31.10, а съм излязла на 20-ти Септември после кога изтича 1-та година майчинство (питам, защото обмислям вариант веднага след това да се върна на работа и тогава да пусна полагаемият ми се отпуск и всеки ден повече при детето ще ми е ценен)?
Поздрави!
Активен
nia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 766



Моят сватбен албум

« Отговор #22 -: август 13, 2010, 15:43:13 »

Тааааааааааа..... инам аз една питанка?

Отивам този месец на консултации(влязох в 6-ят месец) и какзвам на лекаря ми , че ми е невъзможно почти вече да работя и той ми предлага да ми даде 30-дневен болничен и така с болнични да карам да края на бременността и раждането. Тъй като не си носих амбулаторната карта отидох пак на  лекар и на другия ден за да ми впише в амбулаторната карта причината  за болничния. Взех картата и нали съм патка ,не поглегнах каква причина бе написал той, а  я занесох веднага на регистратурата. Оттам ми казаха , че комисия щяла да ми разглежда болничният и да отида да си го взема в понеделник. Обаче докато бях в кабинета при лекаря, той ми каза че другият път неможел да ми даде втори 30-днрвен болничен и затова ще трябва да лежа 3 дни в болница и от там да ми дадат втори болничен. angry Защо питам аз?И как така без някъква причина ще трябва да лежа в болница? А там ако ми дават разни хапчета и друго за нема нищо? crazy crazy crazy crazy crazy
« Последна редакция: август 13, 2010, 15:47:13 от nia » Активен
echy_
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1009



Моят сватбен албум

« Отговор #23 -: август 13, 2010, 15:59:30 »

ниа, спокойно, ако нямаш оплакванияяма да ти дават нищо. всичко е просто формалност, за да оправдаят дните болнични които ти дават.
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #24 -: август 13, 2010, 16:01:54 »

nia,така е по закон!
За да ти се издава болничен за всеки следващ месец трябва да лежиш по 3дни в болница-един вид,че имаш нужда от лекарска помощ!В предишната тема се коментираше същия казус.
Бъди сигурна,че няма да те тъпчат с никакви лекарства-просто ще трябва да преспиш там.
Активен
nia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 766



Моят сватбен албум

« Отговор #25 -: август 13, 2010, 19:03:21 »

 Добре де? Но аз пак не разбирам! Само ще лежа и толкова ли? Защо? Ми сигурно ще ми дават да пия разни хапове ли? crazy И ще минават лекари и сестри покрай мен , а аз като на хотел , тъй ли? crazy crazy crazy .......Тъпотия!
Активен
dodo23
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2192



Моят сватбен албум

« Отговор #26 -: август 13, 2010, 19:17:44 »

Добре де? Но аз пак не разбирам! Само ще лежа и толкова ли? Защо? Ми сигурно ще ми дават да пия разни хапове ли? crazy И ще минават лекари и сестри покрай мен , а аз като на хотел , тъй ли? crazy crazy crazy .......Тъпотия!

В България си мила!
Активен
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #27 -: август 13, 2010, 21:32:10 »

svetla_ety , не се притеснявай , не ти се губят дните. Общо болничните са 135 дни . Първия болничен се издава от АГ-то и е 45 дни , втория се издава от болницата и задължително е 42 дни , третия болничен се издава от педиатъра на бебето и той е изравнителен до остатъка на 135-те дни. Ако родиш 5 дни по рано, те ще ти се изравнят с последния болничен  good
Дано успях да обясня  pardon
Активен
Вили
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 598



Моят сватбен албум

« Отговор #28 -: август 13, 2010, 23:40:02 »

nia,така е по закон!
За да ти се издава болничен за всеки следващ месец трябва да лежиш по 3дни в болница-един вид,че имаш нужда от лекарска помощ!

Аз също си взимах болничен, мисля че беше на 2 пъти по 30 дни, но не са ме карали да лежа в болницата. Но по принцип, за да ти дадат толкова дълъг болничен, задължително се свиква лекарска комисия. Вече друг е въпросът дали това става формално или не, при теб явно няма да се размине, без да прекараш някой друг ден в болницата. Явно зависи от самото болнично заведение. Аз нито съм лежала там, нито съм се явявала пред ЛКК.
Активен
nia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 766



Моят сватбен албум

« Отговор #29 -: август 14, 2010, 09:46:05 »

 Ми да , свикват лекарска комисия, макар че и аз незнам защо? crazyВили, ти като  си взима болнични, каква беше причината?
Активен
Страници: 1 [2] 3 4 ... 33   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines