Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 01, 2024, 01:33:37

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 23   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сватбени фотографи - 3-та част  (Прочетена 115520 пъти)
 
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #255 -: април 02, 2013, 18:48:34 »

flyin аз не казвам, че всички могат, а че според мен трябва да има опция ако искаш pleasantry

Русинов имахме 100 обработени снимки - подарък, които даже не съм разгледала...не ми харесват такива girl_wink Лятото, на морето с добра техника си има достатъчно цветове danceg И не ми се дава пример кой налага, че после ще трябва да се обяснявам три страници, не три поста pleasantry
Активен
Фотография Русинов
Ентусиаст
**
Публикации: 57



« Отговор #256 -: април 02, 2013, 18:58:25 »



Русинов Лятото, на морето с добра техника си има достатъчно цветове danceg

Дори лятото на морето има разлика в цветовете според метеорологичните условия в конкретния ден, часа в който се снима, ресторанта, респ. източниците на светлина и тяхна посока, режима на снимане и настройките на добрата техника и т.н., но да не влизам в подробности.На пазара има всякакви предложения и всеки клиент може да открие това, което иска.  good

П.С. Предлагам да не продължаваме разговора в такава посока, защото пак ще се разводни темата.   smile
Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #257 -: април 02, 2013, 19:10:42 »

Аз лично не харесвам в този бранш това, че се наслагва нещо, което на мен не ми трябва
В "бранша" съм от 15г и не съм забелязал някой да "налага". Има фотографи със собствен стил, както има и клиенти, които знаят какво искат; има обикновени снимачи, както има клиенти, които нямат никакво отношение към фотографията (някои дори и фотограф не си ангажират за сватбата).


И какво значи - ама те са двама фотографи и за това е толкова? Т.е. аз не мога да избера какво искам, а задължително трябва да платя за двамата.... nea
Двама фотографи в екип е различно от фотограф и асистент, да не говоря за разликата между двама фотографи и само един фотограф на сватба. От споменатите 15г, в които снимам и сватби, през последните 4 години приех да включа втори фотограф към мен (първата година само го обучавах и за всичките над 40 сватби през 2009г клиентите не платиха нищо за него - време и опит, достатъчен да се научи на основните неща, които са му нужни да съчетава с таланта си). Казвам това, защото знам предимствата на екипната работа от двама и повече фотографи в сватбения ден и това да си сам на сватба (не случайно на първия международен сватбен семинар за фотографи и оператори бях поканен да говоря на тази тема) - но тук не виждам смисъл да говоря за това. И на никого не налагам моята философия, камо ли да отнемам правото "да избере каквото иска".
По-скоро мога да изразя мнение за това какво е сватбената фотография у нас и защо не бива да се бърка или по-скоро следва да се прави разлика между репортажно заснемане на случващото се в сватбения ден и това да се прави художествена фотография (т.нар. от някои колеги артистична фотосесия). Но и при двата варианта винаги се налага пост-процес (обработка на снимките), независимо от стила на работа и използвана техника.
В САЩ, Русия, както и в други страни, където има развита сватбена фотография, някои колеги дори са се специализирали да бъдат само репортажни фотографи на събитието, "ловящи" моменти - нещо, което определено изисква умения и също всеки фотограф съумява да изгради свой стил в тази област; други избират да бъдат портретисти и да наблягат на фотосесията само (основно в отделен ден) - било в студио, било на открито.
И в това няма лошо, напротив. Но у нас, както в повечето случаи и в други сфери, професионалистите не са тесни специалисти и се налага да съчетават (изграждат умения в) двете области, които са коренно различни. Да "ловиш" моменти и пресъздаваш емоцията е талант, не по-малко от този, който умее да покаже красотата и любовта чрез красивата портретна фотография (при която често се налага, понеже не се снимат "перфектни" модели, да се скриват някои специфични особености в младоженците). На един друг подобен семинар бях поканен, задно с моя добър приятел и колега от Казанлък Йонко Русев, да развием пред родните колеги точно тази тема - портретната фотография и фотосесия в сватбения ден.
http://www.vladibalevski.com/2013/03/08/new-2/
Със споменаването на въпросните два семинара искам да подчертая, че ние , фотографите и операторите в бранша, търсим форми и начини да се развиваме и подкрепяме, за да се повиши нивото на предлаганите от нас услуги. Не твърдим, че сме постигнали голям успех, но се стремим към промяна и смея да твърдя, че през последните няколко години значително се повишиха уменията на голяма част от колегите, занимаващи се със сватбена фотография.
А какъв тип фотограф ще избере всяка една булка - тук вече е въпрос на вкус.
Както eleni4ka и Мрявка дават примери с неща, които им харесват, така същите не допадат на casky или някой друг. И е нормално.
Нито моят стил на работа е единствен, нито покрива очакванията и вкусовете на всеки човек.
Преди време с друг добър колега и приятел от бранша Симон Вартерян, като бяхме на сватбено изложение, говорихме заедно на клиенти и споделяхме, че ние не сме реално конкуренти, защото при фотосесията аз наблягам на романтиката и красотата и много по-малко търся щури и нестандартни идеи, каквито харесва и практикува Симон.
по същия начин моят начин на предаване на крайния продукт и стил на обработка се различава от този на друг добър колега - Камен Вълканов.
Да не продължавам да давам примери - доволно много всяка от вас може да види и да прецени.
За това и друг път съм призовавал - нека, когато правим съпоставки между умения и/или цени - това да е на база сходни (съпоставими) параметри.

« Последна редакция: април 02, 2013, 19:25:58 от Влади Балевски » Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #258 -: април 02, 2013, 19:17:53 »

flyin Лятото, на морето с добра техника си има достатъчно цветове
Цветове винаги има достатъчно... Някой колеги обработват снимките си основно в черно/бяло - а черното и бялото също са цветове; дори добрата черно-бяла снимка не се постига просто с конвертиране в програма на компютър.
Техниката е само средство, от съществено значение, но преди всичко е допълнително условие. Както и опитът на фотографа - от съществено значение, но допълнително условие. Тайната на успеха за хубавите снимки на фотосесията при мен основно, както споделям на клиентите си на предварителните срещи, не е в техниката и моят опит, а на друго място.

Пролет, лято, есен, зима - времето всякога дава възможности.
За мен няма лошо време - има хладно, дъждовно, горещо, слънчево, мрачно...
За хубавите снимки, преди метеорологичното време, ми е нужно отделено време и отношение от младоженците.
« Последна редакция: април 02, 2013, 19:20:23 от Влади Балевски » Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #259 -: април 02, 2013, 19:21:25 »

Както казах, не ми се обяснява три страници smile И да - и черно белите пък съвсем не ми харесват smile
Ще ви пиша на лични, че няма нужда хората да ни четат...
Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #260 -: април 02, 2013, 19:29:29 »

И да - и черно белите пък съвсем не ми харесват smile

"На вкус и цвет товарищей нет"
Има колеги у нас, много добри сватбени фотографи (например Бони Бонев), които предпочитат черно/бялата фотография, умишлено засиления контраст в снимките.... и това е много добро, макар че не се харесва на всеки. За това някои са готови да дадат за Бони 1000лв, докато други предпочитат тези пари да ги дадат на Петя Василева или Милен Леземан - все утвърдени имена в бранша.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #261 -: април 02, 2013, 19:33:03 »

Платихме за Тони Перец - Фотостудио Х, млад фотограф с изключителен поглед и живот в снимките. Участвали сме само в един конкурс с нейна снимка - НЕ ОБРАБОТЕНА, и спечелихме с двойно повече гласове от вторите след нас girl_wink Просто в снимките има емоция heart
« Последна редакция: април 02, 2013, 19:36:42 от casky » Активен
milenuity
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1272


Нашата сватба мечта 17.08.2013


Моят сватбен албум

« Отговор #262 -: април 02, 2013, 19:39:54 »

Хора всякакви- вкусове всякакви. Едни харесват black&white, други са по-традиционни. Важното е снимките да имат хубава композиция и да изрязяват емоцията на младоженците.
Относно двамата фотографи, аз съм супер доволна, че ще имаме двама, защото докато единият е при мен, другият ще е при младоженеца. Така няма да има пропуснати моменти. smile.

Аз съм фотограф-любител и съм на мнение, че, в много голяма степен, композицията прави снимката. Допълнителната обработка и акцентите само могат да засилят ефекта, но ако ъглите са кофти или нещата, които трябва да са на фокус не са за сметка на други, които не са от важност, то тогава и черно-бяло и контраст и т.н. няма да помогне...
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #263 -: април 02, 2013, 19:49:39 »

Пак ще кажа - няма нищо лошо, когато клиентите искат двама или пък искат обработени снимки, лошо е като нямаш избор girl_wink На мен лично това не ми изглежда професионално  - аз като клиент да нямам избор, и за това никога не бих избрала каквото и да е такова, което ме задължава с каквото и да било. Но това съм си аз girl_wink
Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #264 -: април 02, 2013, 19:55:16 »

аз като клиент да нямам избор, и за това никога не бих избрала каквото и да е такова, което ме задължава с каквото и да било. Но това съм си аз girl_wink

Нали в крайна сметка си избрала фотограф и имаш снимки от сватбата си, които харесваш? Значи си имала избор и си удовлетворена! защо, тогава, постоянно повтаряш, че клиента няма избор и му се налага?!
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #265 -: април 02, 2013, 20:17:25 »

Аз говоря за конкретни случаи, не за моя краен избор. Нали за това са срещите pardon Аз не съм толкова важна, хайде стига с мен smile Има много бъдещи булки, да кажат на кой са се спрели Girl_hide
Активен
bbride
Професор
****
Публикации: 439



« Отговор #266 -: април 02, 2013, 20:40:25 »

Как така да нямаш избор? Не мисля, че някой би ти отказал да не ти обработва снимките. Още по-добре даже, ще си спести работа.
Иначе и аз съм на мнение, че без обработка не става.
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #267 -: април 02, 2013, 21:56:34 »

Понеже ме подстрекаваш pleasantry
Снимката с която спечелихме - Тони Перец.




На мен не ми пречи да се показвам в нет-а pleasantry Достатъчно сме хубави  biggrin Ииии скромна както винаги biggrin
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #268 -: април 02, 2013, 23:09:51 »

. Да "ловиш" моменти и пресъздаваш емоцията е талант, не по-малко от този, който умее да покаже красотата и любовта чрез красивата портретна фотография (при която често се налага, понеже не се снимат "перфектни" модели, да се скриват някои специфични особености в младоженците).

Ето за това си говорим good Имало е добри фотографи и преди да има компютри и това са били тези, които хващат момента!


А какъв тип фотограф ще избере всяка една булка - тук вече е въпрос на вкус.
Както eleni4ka и Мрявка дават примери с неща, които им харесват, така същите не допадат на casky или някой друг. И е нормално.

Тук не става въпрос за фотография, а за монтаж - според мен girl_wink И за мен, едното няма нищо общо с другото girl_wink Да хубави са, но не са нищо невиждано pleasantry И всеки с що годе някакви познания може да си ги направи, няма нужда да плащаме две пъти повече за нещо подобно pleasantry

И понеже вече не се сдържам - визирам КА студио - да не ми харесват! Понеже тяхна снимка беше постната като "изключителна", а това е един монтаж! Мое мнение! И браво, че след лудия спор поне си сложиха цените  - аз ги забелязах girl_wink Също въпрос на професионално отношение girl_wink
Активен
lyubenov
Любопитен
*
Публикации: 49



« Отговор #269 -: април 02, 2013, 23:16:38 »

Понеже ме подстрекаваш pleasantry
Снимката с която спечелихме - Тони Перец.

На мен не ми пречи да се показвам в нет-а pleasantry Достатъчно сме хубави  biggrin Ииии скромна както винаги biggrin
Явно имаме различни понятия за "обработена" снимка. Ако Вие имате предвид под обработена такава с шарена рамка, пикселизирано сърце, Blur 40 и неподходящ шрифт, то аз разбирам под обработена долната снимка. Понятията обработена и намазана не бива да се смесват. А за снимки снимани в RAW формат, буквално не може да се говори за необработени, просто защото в тях няма "картинка", а всичко е въпрос на интерпретация от съответния RAW Convertor.

"Необработена":

"Обработена":
« Последна редакция: април 02, 2013, 23:32:15 от lyubenov » Активен
Страници: 1 ... 16 17 [18] 19 20 ... 23   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines