Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 01, 2024, 01:38:29

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 23   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сватбени фотографи - 3-та част  (Прочетена 115552 пъти)
 
KrassyAndreev
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 179



« Отговор #60 -: февруари 01, 2013, 15:17:47 »

- Добър ден!
- Добър ден господине, какво желаете?
- Всъщност госпожице, искам да купя малко изкуство...
- Колко ще желаете?
- Например 3 колограма и 20 грама. Колко ще ми струва?
...

Как се калкулират услугите всъщност smile ?

Ще си позволя малко да поразсъждавам в тази тема от моя гледна точка.
Реалната цена в един момент на специалист в сферата на услугите е балансна величина между собствената оценка на труда - физически и интелектуален... и пазарната на Името, което защитава и налага.
Може да е перфектен творец, но неизвестен, неналожил се на пазара...
Живота познава и обратни ситуации.
А когато се говори за обявяване на публична цена за сватбено заснимане, без да са ясни много от нещата, които реално се уточняват на жива среща, тогава бих дал за пример Делийски. Той е дал граница от - до.

Моят съвет е решението на бъдещите младоженци да не зависи от определена малка разлика в цените.
Може да се окаже след среща и обсъждане на логистичният план, че фотографа може да Ви подари нещо, което не е оферирал в началото smile Да е преценил, че може да го направи за Вас или поради друга причина. Фотографията не е кило ябълки, няма как количествено да се измери, нито с броя кадри, нито с часовете, през които фотографа е бил на тържеството...
Активен
casky
Баш Майстор
**
Публикации: 1557



« Отговор #61 -: февруари 01, 2013, 15:28:17 »

От моя гледна точка не е много коректно да се разпитва за цени по телефона...особено, ако има посочени ценови пакети в сайта и там подробно е описано какво получавате срещу тази дадената сума..
Ако има цени в сайта съм съгласна. Най-малкото, че преди да си звъннал ще си ги видял. Но пък ние за нашата сватба попаднахме на доста без обявени цени. И аз също съм питала по телефон, защото ако цената е доста по-висока, от това което ни е по възможностите няма смисъл да се разхождаме. Все пак всеки знае себе си, но наистина най-коректно (и за мен като клиент) е да има обявени цени в дадения сайт и всеки ще си прецени дали му е по "джоба" още преди да звънне. give_rose
Активен
bilyana_l
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Стани звезда на своя празник!


« Отговор #62 -: февруари 01, 2013, 15:34:16 »


 За съжаление, много хора се обаждат ей така...и аз не знам защо...разпитват си нещо без изобщо да са ти разгледали сайта и т.н и когато тръгнеш да им обясняваш, те казват " Добре, добре.." и затварят телефона... crazy 

 
Активен
Фотография Русинов
Ентусиаст
**
Публикации: 57



« Отговор #63 -: февруари 01, 2013, 16:02:28 »

Като човек, който се занимава с това, някак си не мога да се съглася с половината неща, които изчетох.
Когато клиента се обади, ако на сайта не е посочена каквато и да било ориентировъчна цена е напълно нормално това да му е първия въпрос или въпроса след, свободен ли сте за датата хххх.В такъв случай всеки професионалист има една базова цена и пакет, които представя, ако клиента се интересува от нещо допълнително или професионалиста иска да му предложи нещо допълнително и не знае по някаква странна причина цената на нещата, които предлага или не може да сметне общата цена, то уговорката "Изпратете ми имейл с нещата, от които се интересувате, а аз ще Ви изпратя детайлно написана оферта"  не е проблем за никого.

- Добър ден!
- Добър ден господине, какво желаете?
- Всъщност госпожице, искам да купя малко изкуство...
- Колко ще желаете?
- Например 3 колограма и 20 грама. Колко ще ми струва?
...

Как се калкулират услугите всъщност smile ?

Ще си позволя малко да поразсъждавам в тази тема от моя гледна точка.
Реалната цена в един момент на специалист в сферата на услугите е балансна величина между собствената оценка на труда - физически и интелектуален... и пазарната на Името, което защитава и налага.
Може да е перфектен творец, но неизвестен, неналожил се на пазара...
Живота познава и обратни ситуации.
А когато се говори за обявяване на публична цена за сватбено заснимане, без да са ясни много от нещата, които реално се уточняват на жива среща, тогава бих дал за пример Делийски. Той е дал граница от - до.

Моят съвет е решението на бъдещите младоженци да не зависи от определена малка разлика в цените.
Може да се окаже след среща и обсъждане на логистичният план, че фотографа може да Ви подари нещо, което не е оферирал в началото smile Да е преценил, че може да го направи за Вас или поради друга причина. Фотографията не е кило ябълки, няма как количествено да се измери, нито с броя кадри, нито с часовете, през които фотографа е бил на тържеството...

Като цяло страхотен пост, но не съм съгласен с последното.Част от калулирането на цената на много фотографи и видеооператори е именно престоя и количеството кадри.Много оферти включват описание, че стандартния пакет е на цена ххх и включва време за престой хх часа, след което се начислява овъртайм.Подобно нещо има и с кадрите.Например, всички кадри от тържеството, от които 100-160 са ретуширани и именно тези ретуширани кадри тежат много върху цената, а може да има и предложение с или без такива ретуширани кадри(отново отличен пример Делийски)  или пък примерно за 3 часа (180 мин.) монтиран видео филм, над което се заплаща допълнително.

П.С.  Подозирам, че екипа на сайта пак ще сметне тази дискусия за професионален или междуличностен спор.Според мен няма лошо да има мнения за това, как всъщност се калкулират цените, какво влиза в тях и за какво плаща клиента.
« Последна редакция: февруари 01, 2013, 16:17:19 от Фотография Русинов » Активен
KrassyAndreev
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 179



« Отговор #64 -: февруари 01, 2013, 16:37:27 »

Колега Русинов, изключително сте прав, че трябва да има базова цена... Затова и съм дал за пример Делийски. Но не мога да се съглася, че количеството е мерило за качество. Особено ако е свързано с броят кадри...
Знаете ли, броят на кадрите е много спорен момент в много дискусии... И тук ще задам въпроса - броя на снимките или на фотографията на тях? Най-лесно е да направите много снимки...
...
Най-трудно е да направите ДОСТАТЪЧНО снимки!
...
Също така си мисля, че всеки уважаващ себе си специалист предава всички кадри, които са минали през "ръцете му". Не виждам вариант, в който част от снимките са "впечатляващи", а другите... както са станали. Нали и на тях има младоженци и хора, които са им любими?

След като се стъпи на една базова цена и се осъществи Контакт с младоженците, харесат се и си допаднат, имат еднакви представи за това как би изглеждала тяхната сватба на снимки, едва тогава се обсъждат обемите като мероприятия, които е нужно да се заснемат и хора, които ще присъстват.
Всеки един специалист задължително трябва да си има представа за обема крайни кадри, който би се получил... 500-600... 1200-1500 например. И тогава да финализира цената. Съвсем аргументирано.

П.П.
Ще си позволя да добавя съвсем още малко...
Ясно е, че никога не може да се калкулира точно. Защото това е празник, със своите изненади и неочаквани промени, за хубаво или лошо... дай Боже по често за хубаво. И когато е поет ангажимент, то според мен не върви да се докалкулират неща като - вижте, аз стоях 2 часа повече, отколкото мислех. Или - получиха се повече/по-малко кадри, отколкото мислех, трябва да направим корекция в цената. Или - похарчих повече бензин...
Това е положението smile Поемаш фактите и продължаваш напред. Днес си поработил повечко, утре си успял да приключи два пъти по рано и успешно, в други ден нещо съвсем неочаквано може би... такъв е живота, без ценоразпис Wink
При водещ, DJ, ресторант и подбни е съвсем ясно на какво основание се смята овъртайм.
За фото и видео аз си оставам с особено мнение, което ще помоля да не ангажира никой с нещо smile
« Последна редакция: февруари 01, 2013, 17:10:08 от KrassyAndreev » Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #65 -: февруари 01, 2013, 17:28:50 »

Напълно съм съгласна, аз не питах по телефона директно - първо се обадих, по-късно се чухме пак като още първия път го помолих просто да ме ориентира.
Молбата ми беше някой да ми препоръча добър фотограф и видеооператор
изтрий си пощата, пълна ти е и не мога да ти  пратя съобщение второ smile
Активен
Фотография Русинов
Ентусиаст
**
Публикации: 57



« Отговор #66 -: февруари 01, 2013, 18:21:04 »

KrassyAndreev Отново си написал страхотен пост, но явно не съм се изразил правилно и съм те оставил с грешни впечатления.Аз също не начислявам овъртайм и  напълно споделям вижданията ти по този въпрос, но той вече е част от практиката, условията на много колеги, клиентите плащат за него, а ако си разговарял с колеги, които го начисляват ще установиш едни наистина резонни и добре аргументирани отговори.
По отношение на кадрите, специално за фотографите и сватбената фотография, както в нас, така и в чужбина има различни практики и пакети.И тук споделям мнението ти, че количество не е равнозначно на качество, както и че има разлика между много и достатъчно, въпреки че като професионалист сам знаеш, че има клиенти, които не казват, че искат достатъчно снимки, а казват, че искат много снимки, но да не се отклонявам.Нормално клиента да получи всички снимки от събитието, освен разбира се не сполучливите, като в последното имам предвид, кадри, които са не използваеми, изгубен фокус, не светнала светкавица, тестови кадри и т.н.  Това, което имах предвид като калкулация според боря кадри е, че много фотографи освен всички кадри (без да коментираме дали е снимано директно в jpeg, който не е обработван или в raw) правят една допълнителна селекция на примерно 120-160 кадъра, които се подлагат на ретуш, а истински качествен ретуш отнема време, изисква знания, умения и не на последно място творчески поглед, както и в момента на заснемане, така и тук се прилага изкуство, а както сам казваш изкуството е нещо, на което трудно може да се определи цена, но на практика това е втория път, когато клиента го получава или си го поръчва допълнително.Този пакет от ретуширани кадри, някои колеги го правят директно част от стандартната си оферта, други, като Делийски оставят на клиента да прецени дали иска да плати за такова нещо или не, трети изобщо не го предлагат.
Единствената част, с която не съм съгласен е това, че казваш, че не може да се работи по ценоразпис, като с това не искам да изглежда, че налагам свое мнение по въпроса или казвам, че ти не си прав.Това, което казвам е, че едно да определиш хонорар  за  ангажимент, например цялото сватбено тържество, независимо дали ще трябва да си там 8 или 12 часа, друго е когато, клиента пожелае по-луксозен от стандартния албум или фотокнига, слайдшоу, след сватбена фотосесия, голяма разпечатка в рамка и т.н. все неща, които не са част от стандартния пакет.По отношение на транспортни разходи също, няма как да не знаеш колко гори автомобила ти и какви са ти разходите за поддръжка на година и съответно да калкулираш предварително цена за транспортни разходи.
Активен
bilyana_l
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Стани звезда на своя празник!


« Отговор #67 -: февруари 01, 2013, 18:57:15 »


 Аз мисля, че разговора се отклони малко, защото според мен е ясно, че всеки си има основание за начина, по който си формира цените въз основа на личния си опит включително. Аз например си сложих овъртайм, след като веднъж имахме една вечерна и една дневна сватба в два последователни дни, като "вечерната" започна от обед и завърши много късно, а на следващия ден трябваше да сме в 7.00ч някъде  в Обеля  и така до към 17-18 ч ... tease  В случаи на  аварии, произшествия някакви е нормално да се прояви разбиране, но ако е въпрос на лоша организация или младоженците искат да останем повече от уговореното - тогава мисля, че е нормално да има овъртайм. В интерес и на двете страни е! ...

 За мен въпроса е в това, че понякога комуникацията пропада още в първоначалните си етапи и си мисля, че като цяло хората са малко подозрителни- това е разбираемо до някаква степен, но понякога пречи да бъдат обсъдени всички възможности, още по-малко в един телефонен разговор... girl_impossible
Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #68 -: февруари 02, 2013, 09:43:52 »

С голямо учудване днес открих, че свабена агенция с името Euforia-VM представя снимки от нашата сватба в техният Фейсбук като техни и даже са си направили чудесно албумче за привличане на бъдещи булки. След като разгледах и други техни албуми е ясно, че определено публикуват доста чужди снимки.
Мисля, че това е страшно нередно и измама в такива размери не е особено честно към хората, чийто труд това събитие действително е, именно сватбена агенция ''Мериан'' Велико Търново и Влади Балевски.
Снимките на въпросната Еуфория ВМ са репортнати във ФБ и се надявам скоро страничката им да бъде затворена.

Позволявам си да взема отношение по темата, понеже бе споменато моето име, нарушени са ми авторските права като фотограф, а също е накърнено достойнството на булката, гласувала ми доверие.
Понеже подобни ситуации не са инцидентни в бранша, надявам се с този пост да се запознаят и бъдещите булки, и колегите. Надявам се също това да не доведе до безумни спорове, а да е само повод да се разграничат коректните колеги в бранша.

TheOne, благодаря ти за това, че споделяш този неприятен факт с тази въпросна агенция.
Намерих ги във Фейсбук, писах под снимките, заснети от мен, да ги махне, както и изпратих лично съобщение, на което получих много жалък отговор (извинявам се за латиницата на въпросната "колежка", но така е писала и предпочетох да оставя без корекции всичко написано от нея):

Conversation started today

01:03
Влади Балевски
Много моля да не използвате снимки, които не са заснети от Вас или да сте получили права от фотографа (в случая аз) и младоженците!
Ще бъда благодарен, ако махнете тези снимки!

03:41
Euforia-VM
G-n Balevski mnogo molia da ne mi pishete po stranicata i da vi se predstavia koia sum i sum vzela snimkite ot kumovete na mladojencite ! Kazvam se Viktoria Muchanova i sum sobstvenichka na restoranti i predcedatel na fondacia i chlen na 2 borda na ....bez da vi se obiasniavam kude no ne me drazneta da ne vi proveriavam danuchnite deklaracii i razni drugi razreshitelni za fotografii i t.n


Не смятам да обременявам участниците във форума тук с новото си писмо на получения отговор, а единствено да повдигна темата за коректността на някои агенции в България спрямо труда на останалите в бранша.

Междувременно снимките ми са махнати от профила във Фейсбук на въпросната агенция.


« Последна редакция: февруари 02, 2013, 10:29:24 от Влади Балевски » Активен
Merian_Wedding
Регистриран

Публикации: 3



« Отговор #69 -: февруари 02, 2013, 11:13:33 »

Здравейте,
нямаше как да не се намеся по темата, в която е замесено и нашето име. Първо, искам да направя уточнението, че поводът за регистрацията ми тук не е реклама, а конкретната ситуация с въпросната сватбена агенция, за която е писал Влади. Като страна по случая ще кажа, че след намесата на Влади Балевски и булката, чиято сватба беше така да се каже открадната, снимките в профила на некоректните "колеги" бяха свалени. Наричам ги "колеги", защото всеки в този бранш /а и не само/ трябва да знае, че ако искаш да се развиваш в дадена сфера или група, трябва да си добре приент в нея. За жалост за подобно поведение оправдание няма. Всеки от нас е започнал от нулата, липсвало му е портфолио и му е било трудно да покаже на потенциалните си клиенти защо да изберат него за техния специален  и единствен ден /защото втори дубъл в тая работа няма/. Но има и други коректни начини да се сдобиеш с визуално изражение на възможностите си. На това, впрочем, се гради и успеха - показваш реални възможности преди и в деня на сватбата, следователно имаш доволни клиенти от оправданите очаквания.

Активен
theone
Професор
****
Публикации: 482



« Отговор #70 -: февруари 03, 2013, 01:56:34 »

Абсолютна лъжа е, че снимките са предоставени от кумoвете. Намесването им от въпросната страна по този начин е още по-абсурдно. В лично съобщение към мен се твърди, че снимките са плагиатствани от друг източник (нямащ нищо общо с кумoвете). Поне като някой лъже да си направи труда да измисли само една версия на събитията. Също не стига, че снимките ни бяха ''откраднати'', но и трябва да търпя дребнави обиди в съобщения от въпросната дама.
Благодаря на Влади за предприетите мерки и се радвам, че въпросът приключи с желаният резултат - махането на снимките от рекламните материали на въпросната агенция.
Надявам се, че историята ще е полезна на бъдещите булки. Внимавайте кого избирате и на кого се доверявате. Истинските професионалисти имат стил, който е последователен и се разпознава от портфолиото на работата им. Рязка или драстична разлика между няколко резултата води до един единствен извод.
 give_rose
« Последна редакция: февруари 03, 2013, 02:18:10 от theone » Активен
Deliysky
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1353


www.Deliysky.com


« Отговор #71 -: февруари 03, 2013, 02:34:31 »

Дааааа, през последната година почна да се краде много сериозно и безогледно. Тази пък и нагла, щяла да проверява данъчни декларации и разрешителни, направо уби рибата. Собственик на няколко ресторанта и член на борда на директорите да пише на латиница. За мен въпросната личност е член на борда на удавниците, много няма да се задържи на сцената. Добрата новина е , че много бързичко ги откриваме такива и с колективна подкрепа, бързичко се приземяват на мястото си.
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #72 -: февруари 04, 2013, 21:20:55 »

Виждам че доста дълга и бесполезна дискусия се води относно колко струва вашата професия, но нито едно полезно нещо  няма за една бъдеща булка , 5-ма фотографи едно и също говорите.

Днес тръгнах да се обаждам на фотографи и съм в пълен шок.Кой е  зает за наща дата, кои ами не знам то трябва да реша да вида дали няма вече някой да е зел ваща дата, трет ами да ви вида че аз не на всеки снимам сватбата, в смисъл трябва да сте интересни ???!!!

Това което ми направи впечатление ( професионална деформация от работа в кол център) е отношението по телефона:

-Казвайте си името на фирмата когато вдигате телефона ( дали сте Пешо photography) но си кажете името а не ало и млък... усмихвайте се, усмивката се чува а не да се чустваме че ви досаждаме ...

-Оправете си уебсайтовете! Нас ни интересува: снимки, свободни дати и цени ,махнете всякъви тежки слайдшоута , музики и 300 раздели с по 1 снимка

-Сложете си цени
-Сложете си актуализирани свободни дати (прекарваме по половин час да разгледаме снимките и после ами не не е свободно)
-Отговаряйте си на и-мейлите( 21 век сме, комуникацията е онлайн, на работа сме по цял ден не можем да звъним и да прекарваме по 100 часа на телефона)

Дано да попадна на такъв професионалист до тук само един намерих н.митев, евала на този професионалист, жалко че е зает sad










Активен
Фотография Русинов
Ентусиаст
**
Публикации: 57



« Отговор #73 -: февруари 04, 2013, 21:56:33 »

Виждам че доста дълга и бесполезна дискусия се води относно колко струва вашата професия, но нито едно полезно нещо  няма за една бъдеща булка , 5-ма фотографи едно и също говорите.

Днес тръгнах да се обаждам на фотографи и съм в пълен шок.Кой е  зает за наща дата, кои ами не знам то трябва да реша да вида дали няма вече някой да е зел ваща дата, трет ами да ви вида че аз не на всеки снимам сватбата, в смисъл трябва да сте интересни ???!!!

Това което ми направи впечатление ( професионална деформация от работа в кол център) е отношението по телефона:

-Казвайте си името на фирмата когато вдигате телефона ( дали сте Пешо photography) но си кажете името а не ало и млък... усмихвайте се, усмивката се чува а не да се чустваме че ви досаждаме ...

-Оправете си уебсайтовете! Нас ни интересува: снимки, свободни дати и цени ,махнете всякъви тежки слайдшоута , музики и 300 раздели с по 1 снимка

-Сложете си цени
-Сложете си актуализирани свободни дати (прекарваме по половин час да разгледаме снимките и после ами не не е свободно)
-Отговаряйте си на и-мейлите( 21 век сме, комуникацията е онлайн, на работа сме по цял ден не можем да звъним и да прекарваме по 100 часа на телефона)

Дано да попадна на такъв професионалист до тук само един намерих н.митев, евала на този професионалист, жалко че е зает sad













Не е редно да слагате всички под общ знаменател.Дискусията, която сме развили колегите по-горе е, защото не веднъж са ставали жестоки спорове, защо цените били такива и т.н., тъй че малко информация за това, как мислят хората от другата страна, т.е. фотографите, не мисля, че е нещо излишно.Представянето, като фирма е, когато се звъни на фирма, голяма част от колегите в бранша са на свободна практика, тъй че Вие звъните на Пешо, а не на фирмата Пешо photography.По отношение на това дали да има календар и цени на сайта, всичко е въпрос на лично виждане за практиката.
Стига да имате необходимото отношение, с търсенето ще намерите своя човек.
Успех!  good
Активен
bilyana_l
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Стани звезда на своя празник!


« Отговор #74 -: февруари 04, 2013, 23:11:37 »


 Mariola85, ako ти от един ден търсене на фотограф си вече толкова ядосана, ние трябва да сме се застреряли вече  huhhuh.gif Казваш, че някои не си проверявал имейла,а какво ще кажеш за клиенти, които уговарят срещи, после не се появяват и дори не си правят труда да те уведомят, че са се отказали  diablo
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 23   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines