Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 22, 2024, 17:23:15

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Отг: Суеверия, поверия, обичаи - 2 част  (Прочетена 100618 пъти)
 
betina
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 107



Моят сватбен албум

« Отговор #150 -: февруари 22, 2009, 18:39:10 »

Ние пък имаме следния спор с моята половинка, аз съм от Варна и по нашия край на сватба традиционно се играе на кумовете, но миналата година бяхме на сватбата на сестра му на която се играеше и на слушайте на бабата на млодоженеца и на бащата на булката, т.е на моята половинка баща му, но понеже баща му спазваше траур до едната година и не стана да играе, та сега на моята сватба иска (половинката ми)да му се играе. А на ме това не ми харесва това да играеш на най-близките роднини до девето коляно ми е малко селско. sad
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #151 -: февруари 24, 2009, 09:35:32 »

Бетина при нас не се игра на никой, просто защото кумовете не искаха и на мен не ми се занимаваше и единодушно решихме, че няма да спазим този обичай. Не можеш ли да се разбереш с половинката си по някакъв начин? Другия вариант е да наемете танцьори и те да играят на всички  pardon и това съм виждала на сватби.
Активен
peteto77
Сватбар
***
Публикации: 185



« Отговор #152 -: февруари 24, 2009, 09:57:21 »

според мен тези традиции и малки дреболии правят сватбата сватба. heart Иначе ще бъде едно подписване в гражданското/църквата... и после парти.  danceg Тези обичаи са подправката на сватбата. Аз лично на колкото сватби съм била... тези традиции са ми били много забавни, и съм се смяла от сърце. Като изключим може би танца с кокошката и гердана с пари за булката /ярък спомен от детството/  yahoo
Активен
peteto77
Сватбар
***
Публикации: 185



« Отговор #153 -: февруари 24, 2009, 09:58:45 »

аааа.... и оркестърът с който младоженецът взима кума ми е мегаа неприятен  bad
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #154 -: февруари 24, 2009, 11:53:26 »

Това имах в предвид - има много традиции, които правят сватбата - сватба, а не само парти, но всеки има различна гледна точка и възприятия и според мен трябва да спазваме само тези традиции, които са ни приятни.  girl_wink За да бъде наистина сватба, а не средновековно мъчение за младоженци  blum
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #155 -: февруари 24, 2009, 15:42:02 »

аааа.... и оркестърът с който младоженецът взима кума ми е мегаа неприятен  bad

Ама той с този оркестър не взима само кума, ами и булката  blum Поне при нас е така.  Wink
Аз пък много държах на оркестър и то да има и гайда в него. smile Много ми харесва звукът на този инструмент. Е, то какъв оркестър - трима човека, ама все пак..
За мен това също е част от "подправките" на сватбата. Има култови песни, които задължително се изпълняват - веселяшката "Яж куме, пий куме, днеска ти е ред" (при взимането на кума) и супер затрогващата "Ела се вие" (при взимането на булката). Аз на моята сватба нещо въобще не разбрах какво стана, мислех, че ще се разплача като я чуя, ама в суматохата не ми остана време за това, но на сватбата на сестра ми като я чух и наистина се  cray

Ако не ти харесва, не е задължително да има оркестър. Много хора го пропускат.

Другото, на което много държах, беше кумската ръченица - танците с пилето и тортата пред кумовете. Много весело нещо е това според мен и не трябва да се пропуска.  good

Но това, което със сигурност не исках, беше булчинско хоро - на което, за да се хванеш, трябва да закичиш булката с пари  bad
Активен
peteto77
Сватбар
***
Публикации: 185



« Отговор #156 -: февруари 24, 2009, 17:19:05 »

важно е всеки да си го направи както му харесва... всеки си харесва различни неща... пълно единомислие няма.
Активен
gtgg
Ентусиаст
**
Публикации: 132


Моят сватбен албум

« Отговор #157 -: февруари 25, 2009, 14:16:36 »

Здравейте,
имам един въпрос, на който не открих отговор и за който предполагам, че е в старата тема..., но не откривам и нея.
Та, по същество - какъв е точно обичаят с провирането на младоженците под трите цветни ленти? По нашия край го няма, но на разни снимки съм го виждала и ме озадачава - каква е символиката?
Активен
anbibian
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1469



Моят сватбен албум

« Отговор #158 -: февруари 26, 2009, 15:31:19 »

червено-мома бяло-мъж ако а двете на равно-близнаци *crazy*аз не вярвам в това можем да питаме и вече омамилите се момичета!дали се е сбъднало поверието!при нас имаше чуденка кое е по-напред!според някои били наравно според други първо е било червеното!ами няма да са близнаци едно бебче ще е но да видим длаи ще е поне момиче  good
а помежду другото някои дисководещи го тълкуват обратното червено за момченце и бяло за момиченце!значи никой не може да ти каже кое е вярното blush
моя приятелка като рита менчето излезе червения карамфил нарочен за момиче
момиченцето се появи една година след сватбата give_rose
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #159 -: февруари 26, 2009, 15:36:43 »

Аз съм гледала на 2 сватби варианта не с цветята в менчето, а спрямо посоката, на която се обърне. Не помня коя посока нагоре (дъно или гърло) е за момче и коя за момиче, но и на двете сватби менчето остана настрани и двете семейства си имат близнаци - едните 2 момиченца, другите момче и момиче  heart
Активен
Nataliya
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1630


Щастлива мама


Моят сватбен албум

« Отговор #160 -: февруари 26, 2009, 16:12:43 »

При нас по-близо до менчето беше червеното цвете и ни казаха, че е за момче, тъй като червеното символизирало смелостта, решимостта и т.н.
Активен
dari_pk
Регистриран

Публикации: 2


« Отговор #161 -: март 04, 2009, 11:23:05 »

здравейте,не живея в България,сключихме граждански брак на 09.02. тази година,по късно разбрах че на този ден е имало лунно затамнение.Астролозите непрепорачват да започваш нещо ново на такав ден,защтото е на провал.Малко сам суеверна,но просто избрахме тази дата по звучене,наистина не проверих каква е луната и т.н.Надявам се да не е вярно,вече ништо не мога да променя,така е трябвало да стане сигурно и каквото има да се случва ште се случи.Знаете ли нещто по въпроса?Благодаря ви и успех на всички
Активен
Gery79
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 974


На най-важните житейски пътища няма пътни знаци


Моят сватбен албум

« Отговор #162 -: март 04, 2009, 11:59:57 »

Мила Дари,
ние сключихме брак на 08.08.08. просто защото матиас ми предложи брак на 07.07.07 и така по-лесно щяхме да го помним. Във форума има една тема "как си избрахме деня на сватбата" и там някой не помня кой писа че тогава луната била в скорпион а това било на раздяла.И аз като го прочетох си направих такива филми в главата, че сега като се сетя и ме е срам. Е то добре луната била в не знам си какво ама пък за китайците това е супер щастлива дата,затова и олимпийските игри бяха тогава. Както и да е ,човек сам избира в какво да вярва, но знаеш колко и е силна силата на вярата така че ти препоръчвам да спреш да се тормозиш за глупости и да не вярваш на такива неща. Още повече че то едва ли само луната влияе, а и кога сте родени ,планети разни и какво ли не още
Обичайте се и се радвайте на всеки миг заедно това е истината.
Активен
dari_pk
Регистриран

Публикации: 2


« Отговор #163 -: март 05, 2009, 10:59:35 »

благодаря ти Гери за бързия отговор,надявам се да си права.То наистина,ако вземеш да се ровиш във бсички тези неща не знам кой ден ще е подходящ,все някакви луни,звезди и т.н.Спирам да мисля за това,предстоят ни други неща в близко бадеще и се настроивам за тях.Благодаря ти и ти желая да си много штастлива
Активен
peteto77
Сватбар
***
Публикации: 185



« Отговор #164 -: март 05, 2009, 18:47:47 »

от сватбите на които съм ходила съм забелязала, че всеки водещ тълкува ритуалите различно, да не кажа наопъки.  MANICURE
Активен
Страници: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines