Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 22, 2024, 11:24:47

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Отг: Суеверия, поверия, обичаи - 2 част  (Прочетена 100484 пъти)
 
marchela
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 215


very happpyyyyyyyyyy


Моят сватбен албум

« Отговор #60 -: май 12, 2008, 16:54:39 »

Благодаря ви много на всички,  give_rose значи общо взето разбрах , ама май е кой както си го направи, или както Диджейа го направи..  Wink ще го измисля кой какво точно , ама важното е да го имам  yahoo менчето и шампанското са ми ясни , само чупене на чаши не искам, не ми допада вообще!!! NO
« Последна редакция: май 12, 2008, 16:57:36 от marchela » Активен
Alucinado
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 647



Моят сватбен албум

« Отговор #61 -: май 12, 2008, 17:14:31 »

marchela, DJ-я ще го направи както искаш ти. Ако искаш да участват и двете майки, или само едната; или ако искаш да захранят и 4-ма ви или само двамата - кажи му предварително и го помоли да ти разсясни как става всичко.
На нас ни го обясниха точно преди да влезем в ресторанта, те хората си знаят какво се прави Wink
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #62 -: май 12, 2008, 18:12:02 »

При нас също не дадоха на кумовете.Даде неговата майка първо на него и след това на мен.А преди това говорихме че ще е обратното ама и жената беше много ошакана и ръцете и трепереха.
Майка ми когато брат ми се женеше първо посегна да даде на него излъга го и първо даде на снахата.Това ни обясниха че било жест че приемала снахата.На кумовете им не дадоха.
Ние като бяхме кумове майката на младоженеца даде и на двамата едновременно.Сле което даде и на нас като кумове.
Така че избора е голям и е както си решите и както се разберете.
Активен
buba_katinka
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 33



Моят сватбен албум

« Отговор #63 -: май 13, 2008, 14:54:21 »

Здравейте.
На моята сватба ритах менче, когато ме изведоха от дома.
В ресторанта ни захрани свекървата и после сверът ни даде да пием вино. Чаши не сме чупили. Свекървата също ни закичи със здравец и накрая ни даде семейният огън - на двамата заедно, моята ръка беше в ръката на съпруга ми и тя постави огъня в моята.
Но преди това се прощавах с моите родители. Това беше доста тъжна част, добре, че беше кратка.
Научих и едни обичай, който не знаех - разбулването. В нашият край го правят без кумата да пипа булото с ръка - захваща го с две клонки и го закача на плодно дръвче. После свекървата го взема и го скрива за една година. През това булката не трябва да гледа. А когато изтече годината, булката трябва да си намери булото. Ако го направи значи, че е опознала добре новият си дом и семейство.
Активен
Wienerin
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 491


Живеем истински, тогава когато умираме от любов!


Моят сватбен албум

« Отговор #64 -: май 13, 2008, 15:01:20 »

да обновя малко инфото  give_rose
снощи питах майка като си говорехме по скайпа защо не ни е захранила свекървата и тя ми каза, че свекърва ми отказала  shok crazy защото здравословно нали не е добре...
така че момичета, традицията явно е свекървата да захранва, но явно и с тъщата става  pardon
ние също не чупихме чаши първо защото не ни допада и второ защото имаше доста дебел мокет в ресторанта и се съмнявам, че биха се счупили  blush

buba_katinka много интересно ми се видя това с булото и криенето му, това в кой край е? за първи път чувам?
Активен
buba_katinka
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 33



Моят сватбен албум

« Отговор #65 -: май 13, 2008, 15:18:48 »

Моите родители са в Павликени, а сватбата беше в Арбанаси. Организира я агенция и това го каза видео оператора.
Забравих да напиша, че в менчето имаше здравец, червено мушкато и паричка. А при нас е  - ако менчето се обърне ще е момче, ако не ще е момиче. И освен това ръсих с китката здравец - три пъти - напред назад наляво надясно. И още чупих чиния - в нея имаше жито, ботбони и парички. И сурово яйце. Прави се за здраве и, за да е плодородна булката blum. Ама как го написах само. Чинията се хвърля зад гърба ти, а яйцето напред. Като преди това ръсиш с това, което е в чинията, ама нещо се шашнах и хвърлих чинията пълна. И без малко да одаря дядо или по-точно го ударих по рамото.
Друг обичай, който спазихме, но и малко променихме беше прощаването с моите родители и въобще семейството ми. Това стана в къщи - застанахме ние и после всички минаха целунаха ни и ни пожелаха нещо, а променихме, това че принципно трябваше да ни закичват с пари. След това ме забули комата и тук за мое голямо съжаление, не можеше да ме прибулва, защото трябваше фризьорката да ми го сложи.
После се прощавахме и в ресторанта, ама няма как.
« Последна редакция: май 13, 2008, 15:42:03 от buba_katinka » Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #66 -: май 14, 2008, 00:25:43 »

Интересен обичай е това с разбулването, но за нашия край не е типичен и не мисля да правя нововъведения.
Да ви кажа честно, аз си мисля, че основната роля трябва да е на свекървата (по традиция) в захранването или ако няма как - на тъщата. Моята каза, че смята и двамата да ни захрани едновременно, защото не й харесвало това първо единия и после другия - възприема го все едно, че ни "дели" по този начин. Евала й за което  Bravo, много готино свеки си имам.

А за бащите - според мен, ако се дава някаква "роля" на единия, трябва да се даде и на другия.
Представяте ли си ситуацията - свекървата захранва младите smile, тъщата им дава семейния огън, свекърът - им дава да отпият вино, а за тъстът какво - нищо. Ами тъпо е според мен. На ритуала на братовчеда, за който бях обещала да пиша, ролите, бяха такива, каквито изредих сега, но тъстът закичваше със здравец. Това е идеята според мен - или само свекървата да участва или да има за всеки някаква роля.
Не налагам мение, но смятам, че така е справедливо. Аз много бих искала да включа и четиримата родители...Макар че ди джеят ми каза да не ги мъча, ако са притеснителни...

gucci, това със захранването на кумовете, че не сте го имали - намирам го за съвсем нормално. Никога не съм го виждала - не мисля, че е много редно - все пак идеята е да се захранят младоженците, нали тях "посреща" свекървата в дома си (образно), а кумовете - те присъстват в по-различен контекст в този ритуал. 
« Последна редакция: май 14, 2008, 00:28:36 от Kiksi » Активен
Wienerin
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 491


Живеем истински, тогава когато умираме от любов!


Моят сватбен албум

« Отговор #67 -: май 14, 2008, 02:24:57 »

Kiksi, според мен първо питай родителите си и на мъжа ти родителите дали биха искали и след това им разпределяй "ролите"  pardon че да не стана така наистина някой по-притеснителен и да се шашне там и да му е грижа след това кое как е направил, забравил и т.н.  smile

мислех си за кумовете дали е правилно да се захранват или не, честно казано не съм обръщала внимание на други сватби дали има и за тях, но след като те (кумовете) се сродяват с новото семейство то по тази логика свекървата и тях посреща в дома си  crazy
май наистина е който както си го реши  blush
Активен
silviq-tamara
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 280



Моят сватбен албум

« Отговор #68 -: май 14, 2008, 06:53:59 »

аз съм чувала,че първо се дава питка със сол,а после питка с мед(беше нещо от сорта,че след лошото идва хубавото)но кой от кое дава не ми е много ясно..аз искам да попитам в какво се състои обичая "даване на семейния огън".Също искам да попитам,когато влизаме в ресторанта само двамата ли минаваме по пътечката или и кумовете са с нас..защото нали по горе някъде някой беше писал,че може и кумовете да се захранват..значи има вариант и те да са с нас при посрещането ни..никога не съм ходила на сватба и моята ще ми е първата...и много неща не са ми ясни:)
Активен
mariana
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1535



« Отговор #69 -: май 14, 2008, 08:03:27 »

В нашия край - софийския - се захранват и кумувете,но само с мед!
Активен
Kleo
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 41



« Отговор #70 -: май 14, 2008, 08:23:07 »

аз съм чувала,че първо се дава питка със сол,а после питка с мед(беше нещо от сорта,че след лошото идва хубавото)но кой от кое дава не ми е много ясно..аз искам да попитам в какво се състои обичая "даване на семейния огън".Също искам да попитам,когато влизаме в ресторанта само двамата ли минаваме по пътечката или и кумовете са с нас..защото нали по горе някъде някой беше писал,че може и кумовете да се захранват..значи има вариант и те да са с нас при посрещането ни..никога не съм ходила на сватба и моята ще ми е първата...и много неща не са ми ясни:)

че първо се дава питка със сол,а после питка с мед - зависи от кой край сте - във видинско те лъжат със залчето и мисля че няма значение кое след кое е - символистично е сладкото и соленото (хубавото и лошото да може да се преглътне за да се продължи напред)

"даване на семейния огън" - това го видях нскоро за първи път и не ми е много ясно

само двамата ли минаваме по пътечката или и кумовете са с нас - както си решите.

Може да се консултираш и в ресторанта - те са правили доста сватби предполагам и знаят какво трябва да се направи!
Активен
gucci
Leader
****
Пол: Жена
Публикации: 6319


Обичаме се!


Моят сватбен албум

« Отговор #71 -: май 14, 2008, 08:39:23 »

ами даването на семеен огън съм го виждала на две сватби.Едната им дадоха запалена свещичка в нещо като канче е другото просто в една алуминиева кумичка се слага спирт и той се пали и така се дава на младите.традицията е че свекървата дава на младите част от семейния огън за да запалят своето огнище.
виждала съм го и в ритуална зала когато двамата държейки свещите отиват в нещо като огнище и го запалват и след това запалват и една свещи като традицията е че досега са горяли по отделно тоест всеки със собствен пламък а вече двамата ще горят в едно.
А за булото тук във варна има ритуал по розбулването на булото ама с ръце и булото се хвърля вместо букет.
Активен
mariana
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1535



« Отговор #72 -: май 14, 2008, 08:59:38 »

За предаването на семейния огън и аз не съм го виждала по сватби,нито пък сме го правили на нашата. По нашия край няма такава традиция, за разбулването - също.
Активен
cveteto
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 169



« Отговор #73 -: май 14, 2008, 15:43:23 »

Аз точно това съм чувала *THUMBS*За  булото и аз знам,че кумата забулва преди младоженецът да я вземе,и като всичко свърши я разбулва.Аз мисля да спаза тази традиция
« Последна редакция: май 28, 2008, 08:18:26 от maria_lakova » Активен
buba_katinka
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 33



Моят сватбен албум

« Отговор #74 -: май 14, 2008, 20:55:13 »

Аз също исках кумата влезе и да ме забули преди мъжа ми. Но тогава пък кумът трябвало да плати и тогава. Но ние не знаехме и кумът нямаше пари, а на врата била застанала леля ми и не ги пуснала. Аз вътре крещя и се нервя да дойд кумата, но нищо не става. А те от пред се карат - да влезе ли да не влезе ли. И накрая не издържах и я отворих. Но пък Димитър влезе първи и така стана, че ме забулваха след като ми намери и напълни с пари обувката и след като се простих с нашите. Ама това го разбра чак а касетата. А се оказа, че ме пазили на 4 врати, вместо на 2, както се бяхме разбрали. Но стана купон. Поне така изглеждаше. Че аз нали бях залостена, нищо не разбрах.
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines