Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 22, 2024, 06:37:41

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Отг: Суеверия, поверия, обичаи - 2 част  (Прочетена 100439 пъти)
 
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: април 19, 2008, 14:59:28 »

Kiksi, както ти е казала hristi само неомъжените трябва да се нареят за букета, колкото и малко да са те. На една сватба преди няколко години за букета се наредихме само две момичета. pardon
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: април 19, 2008, 15:49:36 »

Ами убедихте ме, жалко, не мисля, че ще се получи шоу така, ама какво да се прави, да съм се оженила преди приятелките ми smile

Аз защото не съм много суеверна и за това...Ама като се замисля, сте прави.
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #32 -: април 19, 2008, 15:57:43 »

Сладуранка, по нашия край,когато засвирят булчинското хоро, всеки ,който иска да се хване до булката я закичва с пари. Като компромисен вариант може да се ползва и кошничка. Но и другите идеи са добри. Ти си реши.
Аз например нали организирам сватбата на сестра ми и ще взема от всеки край по малко. Много ми помогна и този форум. Според мен по-важно е на вас да ви се харесат...обичаите де :PУспех

Категорично съм го забранила това на нашата сватба!  P-(Така е постъпила и майка ми преди 30 години на нейната, когато родата на баща ми са настоявали за булчинско хоро  diablo
То не стига, че хората се ръсят доста, за да ти дойдат на сватбата, ами и още... много грозно ми се струва.
Поради същата причина сериозно съм се замислила и за закичването с онези цветченца (ботуниери), защото като се закичват гоститте и трябва да пускат по 1-2 левчета в табличка или кошничка, та може и да го няма закичването при нас, само ние, кумовете и родителите да имат...


Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #33 -: април 19, 2008, 16:01:35 »

Сега нещо друго да ви питам. За булото.

Идеята ми е да съм със спусната коса с живи цветя в нея, нещо булото не ми се вързва към цялостната ми концепция за външния вид. Ама тъй като много ми харесва оново "прибулване'" ли как му викат, дето кумата върти 3 пъти булото над главата над булката, си мисля да взема едно, да го сложа на рамената за официалната част и после да го махна.

Ама свеки не се трае - не било на хубаво булото да се маха, или с було до края, или въобще без було...

На мен ми се струва това глупаво суеверие, ама взех да се замислям ... crazy
Активен
plamik
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1835



Моят сватбен албум

« Отговор #34 -: април 19, 2008, 19:23:47 »

Виж сега маце, те свекървите, а по някой път и майките малко се уливат относно традициите на сватбата. Ако трябваше да слушаме всички.....то няма да е сватба, а ритуал след рутиал. И къде остава веселата част? Къде са желанията на младоженците? Ако се харесваш с було - ОК! Остани с него до края на сватбата. Ако не се харесваш с було или не ти пасва на концепцията за сватбата ти - значи няма було! Щом не искаш булчинско хоро - те да се съобразяват с тебе. Относно суеверията и поверията - традициите отдавна не са това, което бяха! Така, че се съсредоточи върху твоите желания, тези на половинката ти и някой от тези на родителите! Ако съм  Offtopic много се извинявам!  blush
Активен
krasy_kosatkata
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 31


our love is just heaven sent


« Отговор #35 -: април 19, 2008, 20:07:15 »

Kiksi, на сватбата на братов4едка ми за букета се наредихме само три4ки и ни6то.Пак стана 6оу и беше забавно.Знам само че не е хубаво да се остави да падне на земята.Е аз се постарах това да не се случи и гледайте сега к'во стана поверието е верно аз съм следващата булка  heart yahoo  Wink danceg girl_wink
Активен
kleo_20
Leader
****
Публикации: 5436


Мама на едно малко диване!!!


Моят сватбен албум

« Отговор #36 -: април 19, 2008, 20:16:18 »

Все ще се намери и още някое момиче/гадже на някой приятел на мъжа ти да застане/пък и да не се получи голяма работа 3 4 момичета пак могат да се наредят!!тогава борбата е по-ожесточена!! ;)Аз не знаех за поверието да не се оставя да пада на земята букета!!Когато хвърлях моя той се удари в тавана и падна на метър зад гърба ми/излижих се/и тогава гаджето на кума ми се затича и го вдигна и се води че тя го е хванала!
Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #37 -: април 19, 2008, 21:08:39 »

Благодаря, момичета, вече не си го слагам толкова, важното е шоу да има.

А Пламик - специално към теб,  Offtopic много ти се радвам, понеже си, цитирам "на всяка манджа мерудия" DANCE и все едни такива хубави съветчета ми даваш и си променям мисленето в положителна посока smile
Активен
sposabella
Регистриран

Публикации: 4



« Отговор #38 -: април 20, 2008, 12:52:11 »

Здравейте, goody


Може ли някой да ми каже дали мога да си сложа бялата рокля два пъти, защото подписването и венчавката са в различни дни? Просто нямаше как по друг начин да го нагласим. Аз по принцип съм виждала на моя приятелка. Но все пак искам да питам знае ли някой нещо по въпроса? smile
Активен
Gery79
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 974


На най-важните житейски пътища няма пътни знаци


Моят сватбен албум

« Отговор #39 -: април 20, 2008, 13:25:33 »

Не разбрах за бълченската ти рокля ли става въпрос? Или просто някаква друга бяла рокличка?
Ако говориш за булченската рокля значи искаш да я облечеш веднъж за подписването и на следващия или който и там ден да я облечеш пак за ресторанта и партито.

Ами предполагам че ако искаш може да го направиш но ми се струва че има опасност да омърсиш докато стигнеш до подписването и ако пак я облечеш след няколко дни ще е леко намачкана.Но аз и не вярвам на поверия и обичаи.Може някои от момичетата да е по запозната.Аз май се изказах повече от към практичната страна.
Активен
sposabella
Регистриран

Публикации: 4



« Отговор #40 -: април 20, 2008, 13:35:18 »

Здравей Gery79,

Да, за булченската ми рокля става въпрос. И аз мисля практично и затова съм решила, да я облека 2 пъти. Но искам и други мнения, понеже чух от роднини, че не можело да се слага два пъти булченската рокля. А то, не че искам, но няма как по друг начин да нагласим и венчавката и подписването в един ден. Благодаря за твоето мнение. smile

Активен
Kiksi
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2440



Моят сватбен албум

« Отговор #41 -: април 21, 2008, 08:18:01 »

Здравей, Sposabella!

Не съм чувала за подобно поверие, но и да има - аз на твое място бих я облякла 2 пъти (то и при мен май натам отиват нещата sad)
Защото така или иначе 2-рият път се явява 2-та част от сватбеното ти тържество, а пък ако ще и след месеци да е. Това е моята логика - докато не мине всичко, все още "имаш право" да си булка, така че - обличай я, за да си изживееш момента на венчавката
Само послушай съвета на Гери да не я изцапаш или намачкаш!

Горе главата и направи това, което ти идва отвътре!

Активен
mishlence
Сватбар
***
Публикации: 165


Госпожа


Моят сватбен албум

« Отговор #42 -: април 29, 2008, 12:13:22 »

аз от много чуденки и се отказах с това булченско хоро,то наистина си е май за просене на още пари.ще има хора тъй или иначе,тъй че се отказахме и от булченско хоро.
малко съм ядосана,щото исках да има захранване ,обаче свекъра не ще да ме пои с вино,/щял да ме залее по роклята / и не ще.свекървата вика тя да застане само да ме захрани,но и аз се дръпнах и казах,щом едниния ще го няма,няма да има нищо от захранването.амаааа хаааа,няма да им се моля ,я. lacnl8
Активен
goldi
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1871



Моят сватбен албум

« Отговор #43 -: април 29, 2008, 20:30:11 »

Не виждам защо булчиното хоро да е просене на още пари, при положение че се прави за здраве, и хората пускат по 1 - 2 лв, никой не е казла да се пускат стотачки например. А относно захранването при нас само свекървата участваше захрани ни с питка, а чашите  с вино ни ги поднесе сервитьорката с поднос, взехме си ги и след като ги изпихме ги хвърлихме зад гърба си и ги счупихме. Абе всеки си го прави както иска, ама не виждам проблем свекъра ти да не участва в захранването, даже сега чувам че той трябвало да дава виното
Активен
maria_lakova
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4170



Моят сватбен албум

« Отговор #44 -: април 29, 2008, 22:49:15 »

И при нас свекъра не ни даваше вино, а само свекървата ни захранваше с пита! Даже малко се ядосах на дисководещия, защото каза бащите да останат отзад, а само майките да дойдат до нас!  diablo
Сега се сещам, че когато кумувахме (в Хасково), свекъра май им даваше да пият вино , а пък родителите на булката закичиха здравец на младоженците!  pardon Има най-различни обичаи в различните краища на страната, така че не може всичко да знаем и да е еднакво!
За булчиното хоро аз също не исках да има, за да не се чувстват задължени гостите да дават пари, а и в нашия край това не се прави, но всеки си преценя кой обичай да включи в собствената си сватба и кой не! Въпрос на лично мнение! good
Активен
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines