Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 22, 2024, 12:28:07

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - III-та част  (Прочетена 167269 пъти)
 
posum
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 725



Моят сватбен албум

« Отговор #60 -: декември 30, 2010, 22:35:46 »

posum, щом не искаш, недей да го правиш. Това е твое решение. В крайна сметка трябва да се чувстваш добре pardon
OТ уважение към съпруга ми. Иначе, ще нося фамилията на бившия ми, с когото имахме мн бурна и силна връзка, ей, затова не искам. blush
Активен
Hekseskud
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 357



Моят сватбен албум

« Отговор #61 -: януари 05, 2011, 13:44:19 »

И аз ще сменям фамилията:) Знам, че след това е тегаво с документи всякакви и декларации за съответствие, ама...ще мина през това.

Както разбирам - има възможност по закон да си заявя фамилия завършваща на ''в'', а не ''ва''...Трябва да пробвам номера дали е възможен.

А да ви питам - понеже искам да легализирам образование в чужбина след сватбата - обясниха ми че само ми трябва легализирано копие на граждански брак и декларация за съответствие на имената. Някой да е минавал по такава процедура? Не мисля, че някой ще ме върне, ако приложа всичко това като доказателство, ама...

Някой знае ли как и от къде се вади тази декларация за съответствие?
Активен
pinkbird
Професор
****
Публикации: 415



« Отговор #62 -: януари 05, 2011, 17:48:41 »

Първоначално твърдо бях решила да не си променям моминското име, дори бях споделила с приятеля ми и той каза, че няма никакъв проблем с този факт. Колкото повече наближава сватбата обаче, все повече се убеждавам, че трябва да я сменя и така и ще направя. Все си повтарям на ум новата фамилия и някак ми е странно, но с времето сигурно ще свикна. smile
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #63 -: януари 05, 2011, 21:28:32 »

Hekseskud , когато попълваш декларацията саморъчно изписваш новото си име. Пишеш го с "в" на края и ако те питат нещо, казваш че живееш в чужбина и няма да имаш проблем. Поне моя приятелка направи така. Обикновено служителките са доста некомпетентни, ако ползвате цитати от закони. Мен ме пратиха към закон, отменен още през 1999 г.  sarcastic

А за декларацията - след брака се вади от Общината. Изчакай поне седмица, за да са актуализирали данните.
Активен
Hekseskud
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 357



Моят сватбен албум

« Отговор #64 -: януари 06, 2011, 12:13:28 »

Много благодаря, lionelsa! Ще проверим и с юрист, за да сме сигурни за имената! А удостоверението - ще се пробвам задължително!
Активен
InaLutay
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 131



Моят сватбен албум

« Отговор #65 -: януари 19, 2011, 18:25:38 »

Аз ще си запазя моминското име, защото ще ставам преводач, а искам там то да фигурира, ще е с тире, все пак нашите са ме изучили и отгледали, това е някакъв респект към тях smile
Активен
caffein
Ентусиаст
**
Публикации: 59



Моят сватбен албум

« Отговор #66 -: януари 20, 2011, 17:38:19 »

Аз отделих доста време да мисля върху този въпрос и въпреки десетките хора, които ме убеждават и правят забележки къде обмислени, но най-вече не особено, смятам да си запазя моминската фамилия. И това не го правя като реверанс към нашите, а към себе си, аз съм си личност с тази фамилия, изградила съм се донякъде с тази фамилия и искам така да си остане. Не на последно място - личното ми име и личната ми фамилия много си ми харесва. Дори се подразних, че когато правих албума си в този сайт нямаше възможност да пише семейство "А.А" и "Б.Б" примерно, а задължително трябваше да се сложи Семейство "Желеви", както аз написах по името на бъдещия ми съпруг. Не може ли да сме семейство Биляна Русева и Георги Желев? по какъв начин това влиея на това семейство ли сме или не? Мисля, че с оглед на това модераторите трябва да се позамислят за опции. Аз много искам да се омъжа, организирам сватбата си с огромен ентисуазъм,  но нямам никакво намерение да си сменям името или да добавям още едно.
Не смятам, че ще ставам друг човек след брака та да е нужно да си сменям името. Не смятам също, че това е нещото, което определя семейството и го прави такова. И не на последно място не смятам, че заради някакъв отживял (според мен) обществен предрасъдък трябва всеки път когато някакъв документ придобит преди брака - диплома, сертификат, удостоверение за положен адвокатски изпит и какви ли не - сега като се замисля хич не са малко и пр. трябва да се занимавам с бюрокрацията покрай установяванеро на съответствие.
Най-вече не разбирам хората защо настояват толкова за това? На моменти имам усещането, че цялото общество иска някак да ме "пречупи" по тая тема. Самият ми годеник никога не се е опитвал да ми влияе - винаги казва и за мен очевидното - "Ти ще носиш това име, ти трябва да се чувстваш комфортно с него, що се отнася до мен - аз съм те харесал и обикнал с името, с което си сега!"
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #67 -: януари 20, 2011, 17:45:56 »

caffein, ще свикнат с тази мисъл. Остави ги да си говорят. girl_wink Аз с времето само се убеждавам в ползите на това, че не си смених фамилията.
А за албума - пробвай се да напишеш и двете фамилии "сем. Желев-Русева. Дали няма да го приеме? pardon
Активен
eviaz
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 101


отче наш които си на небесата.........


« Отговор #68 -: януари 21, 2011, 10:37:56 »

кафеин браво и мен милото ме натиска да си сменя фамилията а на мен хич не ми се разправя после да ходя да сменям всички документи angry но тои се засяга сякаш едно име ще ни направи семеиство или незнам какво това било уважение към него дрън дрън аз дали ще го уважавам изобщо не зависи от това писна ми с тия селски отживелици diablo неискам да обидя някои всеки вижда нещата различно  smile
Активен
caffein
Ентусиаст
**
Публикации: 59



Моят сватбен албум

« Отговор #69 -: януари 21, 2011, 12:11:59 »

lionelsa, не - и така не става. Както и да е - това не е толкова важно, просто го дадох като пример. Може да е смешно, но и това дори е някаква форма на натиск.
А на eviaz само искам да кажа да се опита да убеди с добро младежа, че това не е никаква форма на неуважение към него. Точно обратното - той проявява неуважение към теб като личност за това, че те натиска да промениш името си след като не искаш. Това е строго личен акт, дори съпругът не би трябвало да ти се меси. И ще има достатъчно други, които с един неразбиращ поглед ще те питат "Ама как така?", за да се разправяш със собствения си мъж на тая тема. Убеди го с добро.
Как ли би се почувствал той или пък потенциално роднините и приятелите, които също ще те убеждават да си я смениш фамилията, ако им кажат - ето от днес си с друго име. Ще се намерят и доста дами, сменили или добавили още една фамилия след брака, които ще те убеждават колко е важно и хубаво. ОК,  може да е извънредно хубаво за тях, но нека приемат, че има и друга гледна точка. Това е, нищо повече. Според мен на никоя жена това не й идва абсолютно естествено, винаги е някакво усилие. Ако човек го желае и така приема нещата - няма  нищо лошо. Дори има известен чар в общото име на пощенската кутия или табелката на входа на дома. Но ако някой ще те кара да го правиш, за да докажеш, е го уважаваш. Не разбирам? Не е ли достатъчен израз на уважение факта, че си се съгласила да се омъжиш за него? smile give_rose Успех!
« Последна редакция: януари 21, 2011, 12:14:35 от caffein » Активен
eviaz
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 101


отче наш които си на небесата.........


« Отговор #70 -: януари 21, 2011, 14:20:35 »

мерси кафеин smile ще видим дано успея иначе ще се съмнявам дали не съм сгрешила в избора си на мъж  crazy ако е с такива архаични разбирания Mad girl
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #71 -: януари 21, 2011, 23:47:45 »

Аз ще приема фамилията на мъжът ми smile Много се вълнувам от този факт! *YAHOO*Честно казано,изобщо не съм се замисляла на друг вариант  smile
Активен
eviaz
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 101


отче наш които си на небесата.........


« Отговор #72 -: януари 23, 2011, 11:33:31 »

момичета ужас  girl_impossible няма да се разберем за тези фамилии снощи ми заяви че ако не я сменя значи не го уважавам обясних му с нормален тон че това не определя отношението ми към него ама не тои си знае неговото много бил даржал  angry използвах доводите и на кафеин нищо не помага накрая се ядосах и се изразих доста вулгарно  diablo казах му значи като ме ..... до сега не ти пречеше че не те уважавам т.е. не съм с неговата фамилия а сега изведнаж стана на ултиматом толкова е важно започвам наи сериозно да се замисля дали да се омажвам за такав човек да не кажа селянин не съм подозирала че е такав  cray лошото е че подготовката доста напредна и сме вложили пари и хора сме ангажирали sad
Активен
uliaulia
Сватбар
***
Публикации: 298



« Отговор #73 -: януари 23, 2011, 11:44:37 »

Аз няма да си сменя фамилията, заради човек, който не се интересува от сина си и не саслужава да нося фамилията на неговия род. Освен това си харесвам сегашната и най-вече човекът, който е заслужил. Има ли вариант мъжът да вземе фамилията ми?

caffein, eviaz не се поддавайте на предразсъдъци и го направете така както го чуствате.  good
Активен
eviaz
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 101


отче наш които си на небесата.........


« Отговор #74 -: януари 23, 2011, 12:00:23 »

аз не че толкова даржа на моята фамилия но не ми се занимава да си сменям документите хем губене на време хем разходи пък и някои ден ако се разведа трябва пак да ходя по инстанции да си върна старото име и за какво е цялата патардия че не съм го уважавала е определено така няма да го уважам повече като не се държи лоялно даже може изобщо да престана да го уважавам и тогава кво праим pardon хм незнам не съм заядлива и не обичам до отмъщавам ама тои маи си го търси beating
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines