Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 22, 2024, 12:40:27

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Ще си запазите ли моминското име? - III-та част  (Прочетена 167296 пъти)
 
lina_bs
Сватбар
***
Публикации: 210



Моят сватбен албум

« Отговор #90 -: януари 24, 2011, 22:41:25 »

 Oh my ... Бягай багайййййййййййййй eviaz Не може да се обвържеш с такъв , абсолютно бягаййййййййййййййййй
Активен
Ellito
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 78



Моят сватбен албум

« Отговор #91 -: януари 24, 2011, 23:47:20 »

    Нека и аз споделя моят опит за смяната на фамилията около сватбата. Аз също имах силното желание да остана с моята фамилия и го считах за въпрос на чест и гордост, до момента в който моето момче (вече мъж  blum ) не отказа категорично с всички горе-посочени доводи.Първо се ужасих и го приех много лично, после измислях причини от рода че не съм се дипломирала и не могат да ми сменят фамилията в университета и трябва да е поне с тире, но той беше непреклонен. След дни размисъл стигнах до извода че държа на фамилията си не защото е мое убеждение , а само защото някой иска от мен точно обратното и това не беше много добра причина.В отношенията на едно семейство няма място, според мен, за неща направени на "инат". Реших , че няма смисъл от заплахи от рода на "разделяме се ако не направиш това" , аз вече съм избрала половинката си и така или иначе в съвместният ни живот всеки ще прави компромиси.Аз за това, пък колко ли много други неща е преглътнал той. Мислех , че ще е трудно и да свикна с новата фамилия, но не е така- вече дори без да се замислям си казвам цялото име.  Bravo
Ни най малко не искам да засегна никой от тук, просто споделям  Wink
Мисля че най-важно е  човека до теб и разбирателството (колкото и клиширано да звучи)!
Активен
eviaz
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 101


отче наш които си на небесата.........


« Отговор #92 -: януари 25, 2011, 10:14:10 »

съгласна съм с елито smile но и тои разбра и ми каза оставям ти да прецениш Wink и така вече може и да си я сменя просто защото не ми налага своето мнение а ми остави право на избор smile
Активен
bella100
Новак
*
Публикации: 15



« Отговор #93 -: февруари 08, 2011, 04:40:08 »

Здравейте момичета,
Исках само да кажа че аз ще съм от малкото, които си запазват фамилията и съм сyпер горда от този факт и искам повече момичета да съберат смелост и да настояват за запазване на самоличноста си. Според мене това е един сyпер старомоден обичай, и ако се съобразим с него, то се съгласяваме с факта че сме по-ниско от мъжете завинаги. И чета разни дрyги отговори как някои от вас се примиряват, и се чyдя а защо мъжете ви не са тези които да се примирят с вашето желание? Защо изобщо трябва да се пита мъжът за мнението мy по въпроса за Вашето лично име? Та нима ние ги караме те да си сменят имената? Незнам, поне за мене няма логика. Разбира се, ако жената доброволно поиска да си смени името, за да са двамата с еднo и същo или по дрyги причини то тогава не споря, всеки трябва да реши за себе си с какво име се чyвства най-добре, а не да пита за разрешение  Wink
Активен
lina_bs
Сватбар
***
Публикации: 210



Моят сватбен албум

« Отговор #94 -: февруари 08, 2011, 09:21:38 »

Абсолютно не съм съгласна, че ако си смениш името показваш, че си по- ниско от мъжа. Направо не знам какво мислиш , че показваме ,ако им слагаме дрехите в перялнята или им готвим. Не ме разбирай погрешно аз уважавам чуждото мнение, до степен че щом не ме засяга пряко, въобще не ме интересува кой какво мисли,НО въпреки това не си позволявам да давам оценки на другите които правят противоположното на мен. То и брака е стара традиция, но въпреки това се омъжваме, нали?
Активен
CabuHka
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 378



Моят сватбен албум

« Отговор #95 -: февруари 08, 2011, 10:08:55 »

Ние не сме говорили за смяна/запазване на фамилията. Чесно да си призная моята си фамилия ми харесва повече, а и звучи по-добре с името ми, НО не смятам да го правя на въпрос като стигнем до там ще видим кой как  ще реагира и кой ще надделее. smile
Активен
teoDorra
Ентусиаст
**
Публикации: 53



« Отговор #96 -: февруари 08, 2011, 11:52:20 »

 Съгласна съм с lina_bs, не означава че сме по нискостоящи от мъжа ако приемем неговото име... не съм съгласна и защото  по тази логика моята майка стой по ниско от баща ми също, тя милата никога не се е обезличавала  или загубила себеси като носи фамията на баща ми, това просто е начин да покажеж че вече си едно цяло с човека с когото искаш да бъдеш, символично дори това означава, че поемаш по един нов път обединени чрез това име.... струва ми се че е много модерно и масово да запазиш фамията си днес, не казвам че не е добре, има случай когато това е най-удачния вариант, но това е една от малкото традиции, които ни останаха днес и смятам да взема фамилията на бъдещия си мъж.. въпреки че никога не ми е налагал мнението си за това, стана му изключително приятно като му казах, че искам да нося името му... но в карайна сметка това е личен избор и разбиране...
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #97 -: февруари 08, 2011, 13:59:48 »

Момичета, по-леко моля без страсти.Всеки има право на мнение.
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #98 -: февруари 08, 2011, 14:04:29 »

 Подкрепям Маги. Моля ви, нека да четем внимателно мненията. Тъй като това е сватбен форум, обикновено всички са в приповдигнато настроение, емоционални и ентусиазирани в най-добрия възможен смисъл  Wink Дори и някой да се изказва противоположно на вашите разбирания, може би има поне частица нещо истинно в мнението му  give_rose
 В случая според мен bella100 се опитва да ви каже, че е важно жените да се приемат като личности. Ако нещо е в разрез с тяхното светоусещане, да не се примиряват, а да търсят решения и компромиси. Да останат верни на себе си give_rose
« Последна редакция: февруари 08, 2011, 14:07:48 от michelle » Активен
Hekseskud
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 357



Моят сватбен албум

« Отговор #99 -: февруари 08, 2011, 14:15:57 »

Ей, разбира се, че всеки трябва да остане верен на себе си smile В крайна сметка в семейния кодекс пише, че всеки един от съпрузите може да си смени фамилията - не само жената. С моя годеник сме си говорили, че и той би могъл да си смени фамилията без проблем. Но аз така го усещам и така пожелах - аз ще сменя моята. Никой не ме е принуждавал, нито изнудвал. Да не говорим, че вече срещам и мъже, които приемат фамилията на жена си - аз лично познавам 3ма lol)) Така че - емаципацията си е факт, колкото и да кретаме в тази посока.  good
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #100 -: февруари 08, 2011, 16:27:56 »

Ей, разбира се, че всеки трябва да остане верен на себе си smile В крайна сметка в семейния кодекс пише, че всеки един от съпрузите може да си смени фамилията - не само жената. С моя годеник сме си говорили, че и той би могъл да си смени фамилията без проблем. Но аз така го усещам и така пожелах - аз ще сменя моята. Никой не ме е принуждавал, нито изнудвал. Да не говорим, че вече срещам и мъже, които приемат фамилията на жена си - аз лично познавам 3ма lol)) Така че - емаципацията си е факт, колкото и да кретаме в тази посока.  good
+1  good
И ние си говорихме,че той може да вземе моята фамилия,ако пожелае.Всичко стана адски непринудено,дори не сме го правили на въпрос.  pardon за мен е гордост да взема фамилното му име,понеже го обичам мноого   give_rose
Активен
teoDorra
Ентусиаст
**
Публикации: 53



« Отговор #101 -: февруари 08, 2011, 17:57:37 »

ако съм звучала крайно, извинявам се..  pardon позицията ми е тази и споделих  blush
Активен
debora
Новак
*
Публикации: 14



« Отговор #102 -: февруари 09, 2011, 14:26:38 »

Здравейте.Аз съм нова тук,на 32  години съм,от София и пиша за първи път в този форум,но ви чета постоянно и много ми харесва  good.И на мен ми предстои да сключа брак през месец май,но за мен този брак ще бъде втори (надявам се и последен,след крайно неуспешен първи).Относно фамилиите,не съм сигурна, специално за мен (имам две деца от първия си брак),дали би било удачно да си сменя фамилията и да приема тази на бъдещия ми съпруг.Мисля да си запазя своята или да  добавя неговата с тире,макар че той не е много съгласен,но смятам,че така е най-добре за мен и за децата ми.Обичам го,държа на него,той ми дава това,което никога не съм получавала при първия си брак,грижи се за децата ми като за свои,но не знам дали ще бъде честно спрямо децата ми,ако приема неговата фамилия.Другата причина е,че той също е разведен и бившата му съпруга е запазила неговата фамилия т.е. фамилията от брака им (това по принцип не ме притеснява, защото тя все пак му е бивша съпруга,но...). И като компромисен вариант е това с тиренцето.Вие какво мислите?
« Последна редакция: февруари 09, 2011, 15:02:21 от debora » Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #103 -: февруари 09, 2011, 17:15:40 »

debora welcome-2
Сложно е положението при теб. Аз бих те посъветвала да направиш това, което ще те кара да се чувстваш добре и за напред. Не прави нещо поради определени подбуди, за което може да съжаляваш един ден. Децата са си деца, бившите също. Ти и бъдещият ти съпруг сте важните. Ако за него и за теб е важно - приеми фамилията му. Това, че си с друга фамилия не те отделя от децата ти. Те пак ще са твой. Помисли си за хилядите семейства, в които децата и родителите са с отделни фамилии. В нашето семейство също ще е така, защото държим на традициите, и децата ни ще носят като фамилно име името на дядото.

С две думи - послушай сърцето си, а не разума. И ако можеш, се абстрахирай от всички странични фактори. good
Активен
carlyangel
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1377


Обичаме нашето хубаво момиченце :)


Моят сватбен албум

« Отговор #104 -: февруари 09, 2011, 18:54:12 »

debora Добре дошла,мила smile
Хич да не те притеснява това,че ще бъдете с различни фамилии.На моята приятелка положението им е същото и сега тя,брат й и майка й са носят различни фамилии,но са много сплотено семейство и това по никакъв начин не им се е отразило  good Както ти искаш,така го направи  girl_wink
Активен
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines