Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 23, 2024, 20:36:24

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Църковен брак - 3 част  (Прочетена 179896 пъти)
 
me4enceto
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 215



Моят сватбен албум

« Отговор #195 -: октомври 22, 2009, 09:52:57 »

Момичета, изпаднах в шок и ужас от следната новина: Венчавки - само в неделя и понеделник, ако няма пости -  http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=259286
Ние всичко сме планували за събота, направо незнам, толкова мъчно ми стана, а сега на 24 ти отиваме до гложенския манастир, за да ме кръстят...
Някой знае ли нещо повече???!!!  angry
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #196 -: октомври 22, 2009, 09:59:56 »

me4ence, съжалявам, че ви провалят плановете. Все пак говорете със свещенника - нашият сподели, че и по Коледа женил двама млади, които си дошли от чужбина и чак за следващата Коледа щели да се прибират, та им влязал в положение.

Иначе църквата е права - има си правила и трябва да се спазват.  good
Активен
gerganat
Любопитен
*
Публикации: 29


« Отговор #197 -: октомври 22, 2009, 10:33:45 »

Me4ence, "Първи дядо Николай забрани венчавките в събота, като стана Пловдивски митрополит, тъй като това е ден за мъртвите, а не за празници." Обаче доколкото разбирам всичко си продължава по старому. Има много момичета, които са се венчали в събота в Пловдив, нали така ? Ако греша моля поправете ме.
Активен
luci
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 166



« Отговор #198 -: октомври 22, 2009, 12:56:37 »

В Пловдив е разрешено след 17.00 (или 17.30) да се венчават в събота. Аз септември като бях в Пловдив на сватба венчавката беше от 17.30 в събота. Най-добре е да се говори със свещеника в съответната църква.
Активен
milio4ka
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 128



« Отговор #199 -: октомври 22, 2009, 15:15:33 »

Момичета, изпаднах в шок и ужас от следната новина: Венчавки - само в неделя и понеделник, ако няма пости -  http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=259286
Ние всичко сме планували за събота, направо незнам, толкова мъчно ми стана, а сега на 24 ти отиваме до гложенския манастир, за да ме кръстят...
Някой знае ли нещо повече???!!!

Отидох до църквата ,в която решихме да е нашата венчавка св.Иван Рилски.
Жената каза,че те двете с колежката й не приемат заявки за 2010,защото нямали информация от митрополията дали може или не може да венчават в събота щяла да се погрижи да събере някаква информация и да каже .
...каза също ,че в София има църкви,в които не венчават в събота
   и при положение,че сме резервирали ресторант и т.н. - това значи ,че трябва да отделим гражданския от църковния ритуал в отделни дни ,което е крайно неприятно и неудобно!!!
« Последна редакция: октомври 22, 2009, 15:17:11 от milio4ka » Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #200 -: октомври 22, 2009, 15:25:45 »

По принцип православните християни не се женят в събота.Съботата е деня на умрелите.Ние понеже се правим на вярващи не спазваме каноните, а важното е на нас да ни е удобно.Да напълно е възможно да се забранят всякакви бракове в съботен ден през идната година също така и по време на пости, църквата започна да мърда в последно време.Затова традиционната българска сватба е в неделя.

Можете ако не ви е удобно, защото не се знае и кога ще са постите, да направите църквата след време.Само вие с кумовете и родителите.
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #201 -: октомври 22, 2009, 18:30:16 »

Крайно време беше вишестоящите управници на църквата да вземат такова решение с което на практика се противопоставят срещу досега потъпкваните  християнски норми и правила.  Bravo
Активен
eva_87
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 178



Моят сватбен албум

« Отговор #202 -: октомври 22, 2009, 21:25:11 »

А ако правиш църковният брак в друг ден,какво трябва да е облеклото? *crazy*Много ми харесва като гледам снимки от църквата,със булченската рокля и всичко останало,но няма ли да е смешно да е минала сватбата и след една седмица примерно,да облечеш роклята,да направиш прически,гримове и т.н.т. shok
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #203 -: октомври 22, 2009, 23:16:12 »

Такааа, и ние днес научихме за това. По-точно на милото сестра му ни се обади, защото е чула в новините.
За нас също това би означавало промяна в плановете, но...
Милото има доста...различна позиция относно църковния брак поради простата причина, че според него отдавна венчавката е загубила значението и силата си. Той ми каза, че в миналото на вярващите българи не са им били нужни църкви, за да се венчаят пред Бог, а дори и едно дърво е можело да послужи за преклонение пред Господ. Миро например предпочита да отиде в някое малко параклисче, където не се ПРОДАВАТ икони и вярата не е загубила своя смисъл, отколкото в църквата, която до голяма степен се превърна в...просто една институция като всички останали. Не ме разбирайте погрешно, когато почувствам нужда, отивам в църквата да запаля свещичка и да остана насаме със себе си и много исках да сключим и църковен брак. Просто ви разказвам и за една по-различна гледна точка.
Църквата отдавна печели и се издържа основно от икони и сватби (простете за прагматизма, но това е истината), и не мога да си представя, че едва ли не "ще отреже клона", на който стои.

В крайна сметка, ние бяхме отделили гражданския за през седмицата, а само църковния (който щяхме да сключим най-вече по мое желание) да остане в деня на тържеството, което е запланувано за 29 май, събота. Ако наистина влезе в сила, просто няма да сключим църковен брак.

Само едно нещо би ме издразнило много - ако все пак има свещеници и служители на църквата, които ще правят изключения и ще разрешават венчавки. Това би било лицемерно и някак си...аморално. Или всички да го спазват, или да не се приема въобще като канон.

Малко ми е объркан поста, ще ме извините, и аз размишлявам пишейки give_rose
Активен
ansf
Регистриран

Публикации: 5


« Отговор #204 -: октомври 23, 2009, 07:43:49 »

Здравейте,

новичка съм тук и тъкмо реших да стартирам подготовката за предстояща сватба, разбира се планирана за събота, когато видях решението което влиза от 01.01.2010.

Въпросът ми е, някой има ли представа се има в предвид събота - като ден започващ в 00.00 часа и приключващ в 24.00 или църковен ден, който ако не се лъжа започва в 5.00 и приключва в 17.00.

Тази информация пак съм я получила от интернет, нямам идея колко е достоверна /часовете на църковния ден/. Има ли някой тук, който да има подобна информация...
Активен
Elena_Hristova
Любопитен
*
Публикации: 37



« Отговор #205 -: октомври 23, 2009, 08:36:23 »




           Както казват служителите в църквата съботният ден е ден на починалите хора,
           затова не се разрешават венчавките,но пак те казват,че след 17ч вече могат да се провеждат.
           Сега какво ще решат и дали ще позволяват в следобедните часове венчавки си мисля че ще си
           зависи от самата църква.Но това е мое мнение.
Активен
mi6kata_85
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 527



Моят сватбен албум

« Отговор #206 -: октомври 23, 2009, 08:38:50 »

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=420854

Нашата сватба беше през юни и още тогава отчето каза, че събота е ден на починалите и не се прави църковен брак, но при вечерна сватба има вратичкааа..., защото след съботната вечерна служба се минавало в другия ден по църковному(което означава, че става неделя според църквата).Нашия ритуал за сключване на църковен брак започна в 19:00 часа и продължи около 40 минути и  се получи много добре...(дори имаше време за снимки преди ресторанта). Според мен много зависи дали отчето ще се съгласи да прави венчавката по късно, защото лятото е светло до късно, но за зимата не зная... smile
 
« Последна редакция: октомври 23, 2009, 08:44:41 от mi6kata_85 » Активен
Zori83
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 542



Моят сватбен албум

« Отговор #207 -: октомври 23, 2009, 08:39:09 »

Velvet, всичко което си написала е точно така.
Аз не мога да разбера как до сега нямаше проблеми да се правят венчавки в събота, а изведнъж се реши, че не е редно и трябва да се забрани O girl_impossible
И защо след като в Пловдив е било забранено е имало изключения??? Това за пореден път доказва, в каква абсурдна държава живеем...
Активен
mi6kata_85
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 527



Моят сватбен албум

« Отговор #208 -: октомври 23, 2009, 08:43:07 »

 Само още нещо искам да вметна, че нашето отче започва вечерната съботна служба в 18:00 часа , не зная другите как процедират, но доколкото разбрах докато не си изкара службата не може да венчае...(пак казвам това е за църквата, в която сключихме ние църковен брак)
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #209 -: октомври 23, 2009, 09:00:38 »

Zori83 понеже си питала Велвет, но искам и аз да кажа нещо.Това е по канон как трябва или не.За съжаление в последните години църквата реши да печели и да не спазва канона, за съжаление.Според мен всеки един истински вярващ би се съгласил с каноните налагани от съответната църква.Все пак съботния ден е на починалите, тогва са задушниците, тогава се ходи на гробища, а и преди време сватби са се правели в неделя.Традиционната българска сватба е неделната сватба.

Според мен цялата работа с църковния брак в момента е една голяма мода и виж колко хубави стават снимките в църквата.Не казвам че всички заради това го правят но повечето да.И пак мое мнение обвързването пред Бог в църква е нещо свято и трябва истински да вярваш, за да го направиш.
Активен
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines