Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 01, 2024, 04:46:33

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: " Захранване на бебетата - 5 "  (Прочетена 168529 пъти)
 
lawyer
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 779


Моят сватбен албум

« Отговор #195 -: октомври 02, 2012, 16:20:30 »

Аз искам да попитам защо не давате на бебетата вода от самото начало, дори и да са само на кърма? Знам, че в кърмата се съдържа еди си колко процента вода и това задоволява нуждите (уж) за вода, но не е ли добре да се дава и отделно?
Аз на моето му давам вода неподсладена при това и честно да ви кажа си пие, макар и не всеки път... което значи, че организмът си има нужда и от нея, особено в тези горещини  crazy
Активен
Anichka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 984



Моят сватбен албум

« Отговор #196 -: октомври 02, 2012, 16:59:16 »

lawyer, според мен си зависи и от дете.
Моето например (само на кърма без формула до сега) на 14м пие по-малко от 200мл вода на ден smile
Реших да предложа вода някъде към 5.5 месец.
Дори и при 40С, тя отказваше вода.
Винаги съм следяла устните й дали са напукани. Ако не са - значи няма нужда от вода (според мен).
По случая с водата минах през 5 вида чашки, както през пиене от шише и нормална чаша. Да споделя опита ми с всяка:
Започнах с мек накрайник на Нук:

Леа я използваше основно да си чеше венците. Скъса лесно накрайника и протече.
След това разгледах от какво пият децата в парка и купих Playtex:

Определено тази чаша беше "хит" и Леа започна да пие по 50мл на ден smile Подходяща е за летене със самолет. Неприятното й е че няма капак и децата от парка често я грабваха и пиеха на воля  pardon
Като поникнаха горните 2 зъба (10.5 месеца), реших да мина на сламка, за да не се изкривяват горните зъби.
Купих Zoli.

страхотна чаша - вдига сама течността горе в сламката. Леа просто започна да пие с нея. Ужасно неподходяща при летене, прави фонтан  tease При сипване трика е веднага след затварянето да се отвори, за да падне налягането, иначе отново става фонтан. Също така лесно се излива в чанта.
Сламката се почиства без проблем със следната четка:
или с притискане (има инструкции).
Отново огледах майките какво използват и купих Нук. Голям провал - дефектна чаша - 1-2 часа работи и след това дори аз не можех да издърпам течност. На боклука:

И последната чаша, която сравнително НЕ тече е на Munchkin.

Леа може да пие от обикновена чаша и шише. Детето по-лесно пие и от двете, когато са пълни почти до горе.

Искам да уточня един детайл при захранването, водено от бебето. Не е задължително детето да има зъби, за да му се предлага храна на парчета. То ще я смуче в началото, както й върти на венците отзад. Няма да я дъвче с предните зъби. Те са за по-лесно откъсване, но и без зъби децата откъсват доста добре.
« Последна редакция: октомври 02, 2012, 17:01:51 от Anichka » Активен
Princess_of_the_Dawn
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1605



Моят сватбен албум

« Отговор #197 -: октомври 02, 2012, 17:13:52 »

lawyer За водата, аз също смятам, че си получват достатъчно течност през кърмата и както Anichka писа ако видя, че устните са сухи това би било знак, че се обезводнява. Иначе аз давах на нашата по малко неподсладена вода като беше много горещо (около 30 градуса) и си я пиеше, но през останалото време при нас температурите не покачват 20 градуса, и когато съм й предлагала, не иска, така че не я насилвам на този етап. Като започнем захранването около 6ти месец, ще започна да й предлагам отново по малко.

Anichka благодаря за информацията относно чашките, особено така визуална.  good Иначе и аз също четох, че не е задължително да има зъбки, за да се започне захранването на парчета.
Активен
matsinka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 571



Моят сватбен албум

« Отговор #198 -: ноември 08, 2012, 11:23:09 »

Anichka, и аз благодаря за информацията за чашите.Ние от 6-тия месец сме само с обикновенна чаша и шише (без накрайници и биберони), нормална чаша. Но за яслата купих няколко със сламки-на различни марки,за да разбера кое ще е най-сполучливо.Но ВСИЧКИТЕ текат.Особенно ако е в раничката му-целият ми гръб като я нося става във вода,чай или мляко.А това за фонтана е наистина много кофти, най-мразя,после и двамата лепнем с дребния. angry Купихме раничка с джобове отстрани (мрежички)
за да стой там право шишето-но пак тече като се навеждам да го обувам/събувам и раничката е мокра.Все още търсим подходящо.Вие чашка ли ползвате в самолета?При вас полетите са доста по-дълги отколкото нащите,но тази чашка като няма капаче не се ли разлива от накрайника в чантата после?
Взехме това:
Негативното е,че за да се отвори трябва да се завърти накрайника за пиене настрани и само като се замисли човек ,че на вън не винаги са ми чисти ръцете или на учителките в градината и при всяко отваряне и затваряне да се пипа накрайника... Ползваме го само вкъщи.
Но сега имам по-голямо притеснение.От около 1-2 месеца дребния отказва да яде плодове-само банан.А преди круши,ябълки ядеше по 1 цяла на ден.Лятото се разболя от инфекциозна  монуклеоза(възстановителният период е около 6м. ж които имунната система е отслабнала).Аз съм забелязала,че след всяко боледуване после имаме период на захранване.В първите дни яде само сухи неща-никакви супи и т.н. ,после малко по-малко и започва да яде всичко и затова досега гледах да не обръщам особенно внимание,а да му дам време и да не го насилвам.Но зеленчуци яде много -както преди,но плодове не ще и това е.Някакви идеи?
« Последна редакция: ноември 08, 2012, 11:28:17 от matsinka » Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #199 -: ноември 12, 2012, 10:58:52 »

Като става дума за чаши, които не се разливат, пробвали ли сте т.нар. спортни чаши? Имам предвид това и подобните му http://www.pakostnik.com/bg/productdetails.php?id=11850&cat=91
Детето може със зъби да издърпва накрайника (поне моето така прави) и не е нужно да го пипа с ръка. А откъм разливане няма никакви проблеми.

matsinka моето дете от доста време (вече дори не помня колко) яде само круши и понякога ябълки (а преди ядеше всякакви плодове). Като рядко ги яде сам. Налага се да държа аз парченцето и той да си отхапва. До преди неотдавна ги ядеше дори само пасирани. Правя каквото трябва само и само да изяде поне по един плод на ден, защото иначе просто никога няма да хапне нищо такова. Мисля, че е период и ще отмине. Разбрах, че в детската яде плодове с другите деца.
Активен
angel4e
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1058


Моят сватбен албум

« Отговор #200 -: ноември 15, 2012, 19:14:26 »

Не знам дори как да си формулирам въпроса, ще ви опиша проблема си.
Реших , просто пробно, да дам на малката един морков, понеже слага всичко в устата, ми беше любопитно какво ще направи с него. Като всяко нещо, помислих че ще го оближе и по-скоро ще го приеме като игра. Така без да иска ще опита нов вид храна. Когато сварих моркова (на пара, близо час) той все още не беше кашкав, но лесно го счупих с вилица. Подадох и го в устата, тя ме погледна странно, целуна го два пъти и започна да го ближе. В следващия момент го пое в устата си , най- вероятно с цел да смуче, но аз се изплаших, че при свиване на челюстите ще отчупи парче и ще се задави. Дръпнах го и реших да го сваря максимално, за да стане толкова мек че да се смачка ако ще го преглъща, но и тази мисъл ме ужаси и се отказах. Сега, как да го направя? От страх ще оставя детето гладно. Че аз и пюре ще се страхувам да дам.
Активен
*mwpo
Професор
****
Публикации: 479



« Отговор #201 -: ноември 15, 2012, 21:10:17 »

Спокойно,щом ти дава сигнали и си решила го дай. Аз бих изчакала,захараних на 6,но щом искаш давай. Свари нов морков и го пюрирай с малко кърма или АМ, непосредствено преди даването му,1-2 лъжички готово пюре. Да не е много твърдо,ами по редичко,все пак досега е яло само мляко.
Активен
angel4e
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1058


Моят сватбен албум

« Отговор #202 -: ноември 15, 2012, 21:36:52 »

Аз не искам да захранвам. Исках само да я видя какво ще направи с моркова, обаче ме достраша. Какъв трябва да е моркова за ЗВБ?
Активен
*mwpo
Професор
****
Публикации: 479



« Отговор #203 -: ноември 16, 2012, 08:00:23 »

Тук не мога да отговоря аз, четох и се отказах. Страха ми от задавяне беше огромен,той милия още се дави от вода,явно има много тясно гърло:)
Активен
leni_beni_
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2061



Моят сватбен албум

« Отговор #204 -: ноември 16, 2012, 09:07:29 »

Аз не искам да захранвам. Исках само да я видя какво ще направи с моркова, обаче ме достраша. Какъв трябва да е моркова за ЗВБ?
Ако ще захранваш по ЗВБ, изчакай поне още месец. Не знам в какво положение на тялото е било детето като си дала моркова, но ако не е изправено има опасност от задавяне. Моя син на 4 м още не можеше да стои, аз не съм го и пробвала де  blush
Активен
Anichka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 984



Моят сватбен албум

« Отговор #205 -: ноември 16, 2012, 18:44:06 »

Ангелче,
морковът го вариш така, че и ти да го ядеш. Значи идеята на ЗВБ според мен е храненето да е най-близко до общото хранене. Храната НЕ трябва да е разкашкана, а да може детето да я задържи в ръчичка само - а не ти да му даваш.
Има няколко продукта, с които трябва да внимаваш:
- СУРОВИ моркови - те са с формата на гръкляна; задължително се предлагат задущени; аз бих препоръчала, ако са по-дебели да ги разрежеш надлъжно, за да станат по-тънки.
- СУРОВА ябълка - отчупват се парчета и детето може да се задави - предлага се настъргана сурова или на пара
- кренвирши - имат формата на гръкляна - според мен е добре да се разрежат надлъжно, както морковите.

Подкрепям поста на leni_beni_ на 100% - детето трябва да седи в столчето си, когато му дадеш да се храни! Сериозно.

А дали ще захраниш по метода, който *mwpo или по ЗВБ - няма никакво значение. Важно е ти да си спокойна, както и Мони да не е злояда! Метода на *mwpo е супер също.

Мен никога не ме е било страх, че Леа ще се задави. Като цяло и тя не се дави. Винаги съм я оствяла сама да се нагоди, ако е задавена.
Следвам правилото - ако детето се дави и кашля, значи има въздух да се пребори само. Оставям го. Ако детето нищо не прави, а се е задавило - ВЕДНАГА трябва да се реагира. Преди време се обсъждаха техники за безопастност в тази тема. Скоро и Додо в нейната тема имаше много полезна информация за различните инфарктни ситуации и как да се действа при всяка една.
« Последна редакция: ноември 16, 2012, 18:58:36 от Anichka » Активен
angel4e
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1058


Моят сватбен албум

« Отговор #206 -: ноември 18, 2012, 22:52:17 »

Благодаря за разяснението! Ще изчакам с целите парчета, докато започне да сяда.
Да разбирам ли че парченцата трябва да ги правя по-тънки от гръкляна?
И какво точно прави детето когато вземе, примерно моркова? Осмуква го? Отчупва с венци малка част и после си я върти в устата?
Активен
Princess_of_the_Dawn
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1605



Моят сватбен албум

« Отговор #207 -: ноември 19, 2012, 12:07:24 »

Ето какво прави с моркова нагледно бебе на 6 месеца почти.  smile
http://www.youtube.com/watch?v=p8WRyiOZNyg&feature=relmfu
Активен
Princess_of_the_Dawn
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1605



Моят сватбен албум

« Отговор #208 -: ноември 19, 2012, 13:08:00 »

Момичета имам и аз няколко въпроса за захранването отново:

- Разбирам, че се започва с малко количество лъжичка, две като постепенно се увеличава като целта е да се измести едно ядене, обикновено обедното в рамките на 2-3 седмици. Когато стане изместване на едно ядене, веднага ли трябва да се пробва и заместване на второ ядене? Бебето ли ще ми покаже или е добре да се почне да се замества и второто? След захранване няколко седмици със зеленчук на обяд, смятам да включва и плод следобяд и по-нататък да пробвам да замествам вечерното ядене. Парченца също ще включа, но мисля първо да свикне с пюрета и да видя как ще реагира и тогава, тоест може би още месец след захранването ще изчакам да й предложа парченца храна.

- При започване на захранването, ще продължа да предлагам и кърма, но въпросът е дали след захранването с твърда храна, по между или трябва да си е в отделно време? Също така много странно ми се струва, че няма вече да я кърмя изключително и ми е малко тъжно, сигурно е нормално.

- И също така ми се струва, че малката е готова за захранване, въпреки че ми се искаше да навърши 6 месеца и тогава да започна, но това е след 2 седмици така или иначе. Защо си мисля, че е готова е защото от 2 седмици насам започна да яде по повече и често. Храни се така както се хранеше като малко бебе. През нощта се събужда и е гладна, съдя по това, че много лакомо захапва и се чува как преглъща на големи гълтоци и както правеше нощни паузи от 7, 8, 9 часа до съвсем скоро, сега започна да се храни в 20:00, после в 02:00, 5:00-6:00, 8:00. Освен това при всяко кърмене, суче от 2те гърди задължително, което преди не се случваше. Иначе кърма имам, засища се и си е спокойна през целия ден, но просто иска да яде детето. Виждам я как расте, с дни.  smile Също така спокойно си седи седнала с опора, без да я придържам и без да се смъква надолу, взема си неща, които си харесва и ги лапа и смуче със съвсем целенасочени и координирани действия. Другото, което забелязвам е, че започна да връща мляко в по-големи количества, дали защото бързо се насуква или защото след като се нахрани е адски активна, движи се много, на едно място не стои, вече рядко в скута ми да се задържи от няколко минути, и постоянно си лапа пръстите на краката, не знам, но горе долу това забелязвам за последните 3 седмици.

Моля за вашето мнение.  smile
« Последна редакция: ноември 19, 2012, 13:15:19 от Princess_of_the_Dawn » Активен
lawyer
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 779


Моят сватбен албум

« Отговор #209 -: ноември 19, 2012, 13:13:03 »

Момичета, от 4 дена започнах да давам по няколко лъжички оризова каша. Реших да захраня с нея, тъй като от многото информация, която изчетох, ми се струва, че тя е най-щадяща за коремчето. В момента само облизваме лъжичката и свикваме с новия вкус, ще мине време докато погълне нещо от кашата. Давам я преди обедното кърмене. Идеята ми е следващата храна, която вкарвам, да е зеленчуково пюре и чак след това плодовото, заради това, че може бебка да хареса сладкия вкус и после да не иска зеленчуково.
Искам да попитам, след като е минала примерно седмица след захранването с кашата, след това как да вкарам зеленчуковото пюре... имам предвид, спирам с кашата и започвам с пюрето (тъй като зеленчуковото също се дава преди кърмене, защото идеята нали е да измести след време едно хранене, а не е като плодовото за десерт) или продължавам с кашата за обедното хранене, а зеленчуковото го вкарвам на друго хранене през деня? Много ми е неясно, търсих в нета схеми на захранване, но всички са такива, които започват с пюрета. Ако някоя мама е захранвала първо с оризова каша или има идея как точно се продължава по нататък, моля, да сподели smile
Активен
Страници: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines