Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 23, 2024, 11:16:17

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 3 [4] 5 6  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: За сватбените погачи  (Прочетена 80827 пъти)
 
Kami_Al
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 59



Моят сватбен албум

« Отговор #45 -: май 21, 2009, 05:53:26 »

И ние ще имаме 3 погачи. Мислим да ги поръчаме от ни-кай. Като ходихме да ги гледаме, мойта майка ми каза, че погачите трябвало да бъдат цели замесени, а не на отделни парчета. Така и не разбрах защо  crazy
Активен
*trinity*
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 450



Моят сватбен албум

« Отговор #46 -: май 31, 2009, 23:24:25 »

 Здравейте.Аз първо искам да ви попитам момичета защо трябва да са три погачите ,на нас в ритуалнта зала не ни искат,не помня обаче за църквата дали ни искаха или не.И второ защо трябва да е цяла ,а не на парчета замесена?
Активен
sisonik
Ентусиаст
**
Публикации: 51



Моят сватбен албум

« Отговор #47 -: юни 01, 2009, 08:06:04 »

И ние ще сме с три погачи: една за захранването от свекървата в ресторанта, една за разчупване и една за кумовете. Незнам защо трябва да са цели. И на мен майка ми ми каза, че тази, която ние ще разчупваме над главите си трябва да е цяла и на нея трябвало да има украса от тестото във формата на грозд за плодородие. Но предполагам във всеки край на България обичаите са различни  pardon
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #48 -: юни 01, 2009, 08:09:38 »

Нас ни предупредиха изрично тази която е за чупенето да е цяла, защото тази която е направена от части се чупи много лесно и може да се счупи в ръцете ви преди да сте стигнали до самия ритуал с разчупването.Тази за кумовете беше много красива, беше като слънце с разни орнаменти, а тази за захранването не се сещам вече. pardon
Активен
*trinity*
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 450



Моят сватбен албум

« Отговор #49 -: юни 01, 2009, 08:16:43 »

 Значи и трите са за ресторанта,мерси за отговорите.А дали може да няма такава за разчупване,нещо мислим да прескочим ритуалите за това кой да управлява в къщи-нстъпването и погачите.
« Последна редакция: юни 01, 2009, 08:19:04 от trinity_vn » Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #50 -: юни 01, 2009, 08:21:48 »

Ами то настъпването е в ритуалната и не е точно ритуал, а си е кой превари.Много е весело, защото всички гости чакат да видят кой ще е по-съобразителен  blum Колкото до разчупването като не искате не го правете, всичко си зависи от вас  good
Активен
Zahira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2242


Моят сватбен албум

« Отговор #51 -: юни 01, 2009, 09:34:32 »

Ние не сме разчупвали погача над главите ни, нито пък свекървата и майка ми са ни захранвали с хляб и сол, прескочихме повечето традиционни ритуали и си оставихме повечко време за танци и просто всеки да си се забавлява по свой начин.
Активен
svetli
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1959



Моят сватбен албум

« Отговор #52 -: юни 01, 2009, 12:53:13 »

При нас погачите бяха три, но по различна причина. Една за дома на булката. Кумата ни захрани като дойдоха да ме вземат. Мисля, че идеята и символиката е, че кумовете ще се грижат за семейството. Втората беше за църквата. И третата за ресторанта - за захранване и после разчупване. При нас нямаше дарове за кумовете, така че нямаше нужда от погача за тях.
Активен
grazia
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 120



« Отговор #53 -: юни 03, 2009, 08:30:04 »

Хм, определено съм затруднена.
1-ва пита за църквата
2-ра пита за захранване
3-та пита за разчупване
4-та пита за Кума....

Леле, много пити станаха май??? nea
Активен
*trinity*
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 450



Моят сватбен албум

« Отговор #54 -: юни 03, 2009, 08:47:07 »

Лелее вожте момичета каква питка намерих 


* oie_firmeni_uslugi_03_big(3).jpg (68.05 KB, 270x194 - видяно 16277 пъти.)
Активен
grazia
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 120



« Отговор #55 -: юни 03, 2009, 09:00:13 »

Лелее вожте момичета каква питка намерих 




Супер е, ама като гледам не става за разчупването - за захранване и за Кума обаче е страхотна!
Активен
*trinity*
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 450



Моят сватбен албум

« Отговор #56 -: юни 03, 2009, 09:05:51 »

Само че тя тази погача в реалната снимка е толкова голяма,дори е по-голяма от сватбена торта.Поне 1,5 м и е диаметъра  blum
Активен
grazia
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 120



« Отговор #57 -: юни 03, 2009, 09:26:16 »

Само че тя тази погача в реалната снимка е толкова голяма,дори е по-голяма от сватбена торта.Поне 1,5 м и е диаметъра  blum
Oh my ... ЛЕЛЕ, а знаеш ли всъщност за кой ритуал са я ползвали? Защото ако е за кума, да е жив и здрав танцьора дето я е носил... Bravo
Активен
Рубин
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2491



« Отговор #58 -: юни 03, 2009, 10:47:26 »

Аз знам че трябват 2 пити!Една за църквата и втората се използва от свекървата за захранване и после същата се разчупва от младоженците!Според мен не е нужно да има за захранването една и за разчупването друга(поне така ни обясвиха на нас)
Активен
merilen
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 745



Моят сватбен албум

« Отговор #59 -: юни 03, 2009, 11:32:38 »

Засега ние сме предвидили 2 пити - едната за захранването от свекито. DJ ме посъветва да е по-голяма и после двете майки да минат по масите и да почерпят гостите с нея за здраве smile, а другата си е за разчупването и ме съветва да няма сусам, защото ще се навре навсякъде smile За вкъщи не знам дали майка     не е планирала да посреща сватовете и младоженеца с пита както направи на годежа. Питата (снимка в албума) тогава беше много красива и вкусна, гостите почти не ядоха хляб, а като цена мисля, че беше 5-6 лева.
« Последна редакция: юни 03, 2009, 11:47:54 от merilen » Активен
Страници: 1 2 3 [4] 5 6  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines