Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 29, 2024, 13:24:48

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Анкета
Въпрос: Кои традиции спазихте на вашата сватба!!
Семеен огън
Ритане на менче
Захранване
Плащане за булката
Чупене на чаши
Друго

Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 27   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Суеверия, поверия, обичаи - 3 част  (Прочетена 284650 пъти)
 
deni878
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 44



Моят сватбен албум

« Отговор #75 -: юли 03, 2011, 09:38:57 »

здравейте момичета,

вчера си поръчахме бутониерите и чак тогава се замислих, че не зная кой ги закичва...ами разделят ли се и едните при младоженеца а другите при мен или всичките са в него и като дайдат тогава закичват и моята част от гостите...знаете ли как е, че нещо не ми е ясно? :)има ли някакъв обичай за това или кой както си реши?
Активен
Ивето
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 919


Мама на прекрасен син :)


« Отговор #76 -: юли 03, 2011, 09:52:03 »

deni878 бутониерите си седят в теб и като дойдат да те взимат ти ги закичваш всички като почваш с младоженеца, кумовете и след това твоите роднини и неговите. Ние бяхме взели за най-близките само защото така ни каза жената в Малкия цум където си ги взехме smile
Активен
deni878
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 44



Моят сватбен албум

« Отговор #77 -: юли 11, 2011, 12:38:29 »

ние сме купили за всички бутониери, като за родителите са едни, за сестри и братя други, за малките ни шаферки са гривнички, за младоженеца и кръстиците са естествени цветя и за останалите гости за вече еднакви smile...звучи предполагам много станно, като са различни, но така си го решихме:)..имам един въпрос относно платното в ресторанта...имате ли идея колко широко и дълго трябва да е..и трябва и двамата ли да вървим по него или само аз smile..благодаря ви предварително:)
Активен
Monikamaria
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1505



Моят сватбен албум

« Отговор #78 -: юли 11, 2011, 16:30:37 »

silvaki, пиши най-добре тук: http://forum.svatbata.bg/index.php/topic,3180.405.html  smile
Активен
adelina
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 28



« Отговор #79 -: август 07, 2011, 10:50:41 »

Момичета сватбата мина и замина но роклята остана. Още не съм я дала на химическо, но свекърва ми само като чу и веднага каза: ооо не в никакъв случай, сватбенатта рокля не се пере, това било лоша поличба и брака щял да завърши лощо ако се изпере роклята.
В нашия край (аз съм от Русе) не знам да имаме такова поверие а и честно казано не съм никак суеверна и не вярвам изобщо в такива хокус покус простотии. Просто не вярвам че щастието на брака ни е свързано с прането на една рокля. НО все пак какво мислите вие?
Активен
heruvimche
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 164



Моят сватбен албум

« Отговор #80 -: август 07, 2011, 12:23:26 »

За роклята знам две неща - една година не се пере и не трябва да си я виждаш и че трябва да си я пазиш много, ако някой иска да направи магия, се взима от булчинската рокля и от свещите. Иначе ето какво открих:  http://www.svatba-bg.com/svatba-wedding-16.php#bulr
Активен
steli4ka
Ентусиаст
**
Публикации: 96



Моят сватбен албум

« Отговор #81 -: август 07, 2011, 12:40:00 »

Не звучи ли всичко прекалено страховито?  dodger А и се случва това в което вярваме в крайна сметка (мое си мнение разбирасе)   pardon
Активен
deni878
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 44



Моят сватбен албум

« Отговор #82 -: август 08, 2011, 10:37:52 »

аз мисля да не спазя това поверие да не си пера роклята...тя си стои в другата стая закачена и почти всеки ден си я гледам smile..така че при първа възможност ще я дам на химическо чистене:)..
аз имам друг въпрос във връзка с букета...той взема ли се..и ние ли отиваме да го вземаме или идват при нас да ни го донесат?...чух няколко варианта и затова питам:)..
ние понеже направихме надиграване за булото и знам, че ние трябва да отидем да го вземем и то на 40-я ден..не знам защо точно тогава де...както и да е, но за букета незная как е точно...ако някоя от вас знае, моля да сподели smile
Активен
Lionelsa
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1616



Моят сватбен албум

« Отговор #83 -: август 08, 2011, 15:56:33 »

deni878, ми то в българските обичаи всичко е на 40-я ден  sarcastic

За булото - вие трябва да си го откупите. По принип се носи храна, която заедно да хапнете у този, в чиято къща ще ходите.

За букета - момата, която го е хванала трябва да го пусне в течаща вода на 40-я ден или на 1-та годишнина от сватбата. Българската традиция е съвсем различна. Букетът булката го е хвърляла на излизане от бащиния двор назад към къщата. Той е бил съзтавен от цветя и билки, които роднините й после засявали. Така, че букетът не го мисли :-)
Активен
mimi1809
Професор
****
Публикации: 481


Моят сватбен албум

« Отговор #84 -: август 21, 2011, 14:33:50 »

За бутониерите на младоженеца се взеха и като отидоха в кръстниците там майка му закичва всички и после као дойдоха у дома кръстницата закичи нас така е традицията тук .А за букета ми казаха че на 40 ден отивам в това момиче което е хванало букета и си го откупвам с нещо символично.И на първата годишнина го хвърлям в течаща вода.Дайте идея какво да им подаря за да си го откупя.
« Последна редакция: август 21, 2011, 15:25:05 от mimi1809 » Активен
pepche
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 250



« Отговор #85 -: септември 27, 2011, 13:39:27 »

За роклята знам две неща - една година не се пере и не трябва да си я виждаш и че трябва да си я пазиш много, ако някой иска да направи магия, се взима от булчинската рокля и от свещите. Иначе ето какво открих:  http://www.svatba-bg.com/svatba-wedding-16.php#bulr

А след една година какво я правиш роклята, има ли нещо по специално или само се дава на химическо и готово? Аз спазих това суеверие, само дето не ми остава време да я дам на химическо blush
« Последна редакция: септември 27, 2011, 13:43:15 от pepche » Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #86 -: септември 27, 2011, 14:34:51 »

Пазиш си я, майка ми нейната каза че я е скрила някъде на тавана и май не я е пипала в последните 30 години, обаче с брака и всичко е наред. Пък една позната реши нейната да си я скъси и да си носи полата и се разведе на другата година. Успеха на съвместното ви съжителство може и да няма връзка с роклята, но може и да има. Те бабините  деветини се базират на столетия опит все пак  tease
Активен
love.net
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 168



« Отговор #87 -: септември 27, 2011, 14:43:57 »

аз в крайна сметка не схванах сега  huhhuh.gif blush роклята не се пере 1 година или до раждането на първото дете,защото дете може да имаш и на 3година от брака,а моята е много мръсна ,особено шлейфа й не личи ,че е бил бял  girl_impossible
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #88 -: септември 27, 2011, 14:49:22 »

Мнооого е сложно това с роклята, общо взето колкото страни толкова и поверия. Май е по хубаво да я дадеш на химическо веднага  и после в кутия за винаги smile
Активен
pepche
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 250



« Отговор #89 -: септември 27, 2011, 15:50:48 »

аз в крайна сметка не схванах сега  huhhuh.gif blush роклята не се пере 1 година или до раждането на първото дете,защото дете може да имаш и на 3година от брака,а моята е много мръсна ,особено шлейфа й не личи ,че е бил бял  girl_impossible
blum Ми моето детенце като присъстваше на сватбата..., явно ще си спазвам традицията за едната година(която вече мина  blush) и после ще си я прибера да отлежава някъде  girl_wink
Активен
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 27   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines