Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

май 23, 2024, 18:54:44

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Да планираме снимките на сватбата  (Прочетена 159026 пъти)
 
Daisy 1
Новак
*
Публикации: 18



« Отговор #315 -: януари 03, 2010, 22:29:30 »

Ели-Бели, разбира се, че си права. Ако не е подготвен да улавя моментите, значи трябва да си смени професията. И все пак сценарий трябва да има - кое след кое следва, в приблизителни часове. В колко се тръгва от дома, в колко е гражданския и църковния ритуал, в колко часа се посрещат гостите в ресторанта и в колко часа - младоженците... Никой не е казал, че трябва да се марширува по часовник и сватбата да се превърне в пълен спек. Четирите сватби на мои приятелки на които бях си имаха организатори (сестри, братовчеди, ние-шаферките...), които следят за нещата.
Ако не сте го предвидили - препоръчвам. Супер некомфортно е DJ, сервитьори, фотографи, оператори и други да дърпат младоженците с въпроси - да изкарваме ли основното, ракията свърши, време ли е за хвърляне на букета, къде да слагаме подаръците .... Някой трябва да се грижи за всичко това и младоженците просто да празнуват и някой от време на време да ги поканва за еди кой си ритуал.
На две от сватбите имаше по два фотографа. Ще видя как ще ми се върже бюджета, но мисля и аз да наема двама.
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #316 -: януари 04, 2010, 12:17:05 »

 Daisy 1 малко наивно според мен подхождаш към планиране на снимките и в частност на цялата си сватба. Хубаво е твои роднини и приятели да помагат, но да организират - според мен твърдо не. Наетите от теб лица и фирми нямат нищо против помагащите, но към организиращите - имат. За организация също трябва опит, както и за фотографиране, филмиране, готвене и т.н. Не знам защо всеки се счита за добър организатор - толкова лесно ли е да бъдеш такъв /всеки от Вас ли е мениджър, управител, началник ..- имате ли опита/. Изброените "организатори" какво разбират от работата на фотографа, готвача, дж и т.н.
 Според мен твърдо трябва да ревизирате представата си за организация на сватбеното си тържество, включително планирането на снимките. Давата много власт в ръцете на случайни хора. От там и основния проблем на всичко у българина - много началници, малко работници, малко работещи от работниците.
Активен
Daisy 1
Новак
*
Публикации: 18



« Отговор #317 -: януари 06, 2010, 18:20:55 »

Pachoran, благодаря ти за съветите. Освен, че съм Мениджър "Корпоративни стратегии и комуникации", имам зад гърба си организирани над 600 събития, за общо 11 години. Може би думата "организатор" те подвежда, но така се нарича лицето, което действа на терен. Припокрива се и с този, който реално организира, но последния е или event manager, или creative manager, или PR expert, или нещо подобно. В случая основния организатор е сватбения агент или бъдещите младоженци, които обикновено са също толкова неопитни, колкото и техните роднини, които биха им помогнали в организацията. Не всеки може да си позволи наемането на сватбен агент/агенция и затова импровизира според собствените си възможности. Хубаво е, че от няколко години има и подобни форуми, които помагат.
Организаторът - помощник, на терен, не пречи на сервитьори, готвачи и други хора от ресторанта, стига те да са предварително предупредени и да е имало предварителна среща. Ако това не се направи - тогава наистина има проблем.
Точно и ясно съм написала, че става въпрос за предварително подготвен сценарий и за хора - роднини и приятели, които помагат по време на събитието, по вече готовия ред, който е и обсъден иначе няма смисъл от предварителната му подготовка, така че младоженците да не бъдат притеснявани. Също така съм написала, че това е схема, която вече е тествана.
Още веднъж ти благодаря, защото генерално отговора ти ( и моя  Wink )  е точно на място и би трябвало да е полезен на много хора.  Good luck
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #318 -: януари 15, 2010, 17:37:21 »

 Daisy 1 аз не мога да преброя броя на събитията за също такъв период от 11 години, на които съм бил технически съпорт или организирал - от събитие на малка до много голяма корпоративна фирма, частна или държавна, столична или в провинцията, българска или чужда ... събития по минимум 2 на ден. Но сватбеното тържество е малко по-друго нещо, малко от по-друго тесто е. Казвам го от опит. То не се подчинява много много на общоприетите порядки и неща свързани със събитията като цяло. Сватбата е нещо по-различно, не казвам трудно или лесно, но е по-различно. И най-малкото причина за това са хората, които на едно подобно тържество са много различни и т.н. Сватбата е най-динамичното събитие от всички събития - за гости, за домакини /младоженците/, за подизпълнители и т.н. Най-трудно се работи и най-малко се печели не на последно място на събитие като сватбата.
 Виждам, че дори на твоя празник си отговорна към организация на събитието /един признак за професионално изкривяване в кръга на шегата казано/. Според мен гласувай доверие на човек от агенция, който ще се справи в деня на събитието. А относно снимките, мисля че е излишно наличието на двама фотографи и респективно на двама оператори. По склонен съм да кажа, че има повече нужда и то технологична от двама оператори и то само в дома на булката, съвета, църквата, началото на ресторанта. По друг начин стои въпроса, ако имаме програма специална за гостите на тържеството в ресторанта. Тогава 2-3 оператори са нужни, но не във всеки от случаите.
Активен
dark_avenger
Ентусиаст
**
Публикации: 127


« Отговор #319 -: януари 18, 2010, 01:11:02 »

             Интересен спор се е заформил в тази тема. Аз като професионалист от областта на видео и фото заснемането да споделя относно "дърпането" на младоженците. Аз си имам известни условия и ако не бъдат изпълнени от тези 2 лица не давам НИКАКВА гаранция за крайния продукт. Нееднократно съм срещал хора от всякакъв калибър, представящи себе си за организатори, всяващи извънреден смут в и без това достатъчно притеснената обстановка. И понеже темата е за планиране на снимките на сватбата, съветвам по този въпрос - обърнете се към вашия фотограф. Ако на някои му се струва досадно и не обича да се снима - нищо да не планира и да не се снима, никои не ви задължава. Но имайте впредвид, че за една снимка която виждате на списание може да е бил планиран 1 снимачен ден.Също така вие вероятно не сте фотомодели и нямате опит пред камера, което още повече утежнява нещата. Когато избирате фотограф, колкото и добър да е той имайте впредвид, че не е бог.Непременно го попитайте, какви условия ще постави. Много честа практика е да оставите този въпрос за накрая и да отговорите на исканията с "това не може и онова не искаме". Тогава и резултатът ще е такъв какъвто сте си го направили. Естественно не съветвам да се стига до крайностти и абсолютно всичко да става по сценарий. На този ден най-важното е да сте спокойни и да бъдете себе си. Но за да е налице това спокойствие не може без добро предварително планиране.
« Последна редакция: януари 18, 2010, 01:22:24 от dark_avenger » Активен
Alena
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 18



« Отговор #320 -: януари 26, 2010, 13:44:46 »

 :bravo:Харесва ми . Моля Ви, пишете ми на лични, имам въпроси към Вас.(става въпрос за dark_avenger)
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #321 -: януари 26, 2010, 14:44:32 »

Дали е удачно и не грубо да обясня на фотографа ми какви снимки харесвам, тоест непринудени, по-емоционални моменти. Просто не искаме почти всички снимки да са с предварителен замисъл. Още помня една на фотограф, който беше уловил невероятно вълнуващ миг - бабата, която прегръща внука си и мъничко и остава да се разплаче от щастие blush Дали ще е удобно да му покажа например сайта на дадения фотограф, за да онагледя предпочитанията си и да го има предвид по някакъв начин?
Просто въпросният, от чиято работа съм очарована, не е по джоба ми  pardon
Активен
Rossito
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 212



Моят сватбен албум

« Отговор #322 -: януари 26, 2010, 15:00:05 »

Дали ще е удобно да му покажа например сайта на дадения фотограф, за да онагледя предпочитанията си и да го има предвид по някакъв начин?
Ох, и аз точно този въпрос си задавам, но лично според мен не би трябвало да го обиди. В крайна сметка нали трябва да добие представа какво очакване имат младоженците. Ако е професионалист дори това би трябвало да е едно най-важните неща, които да го вълнуват  crazy.
А този, от чиято работа аз съм очарована е зает на нашата дата  sad
Активен
Слънце
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2771


Усмихни се!


« Отговор #323 -: януари 26, 2010, 15:00:53 »

Не мисля, че има нещо нередно в това. Аз бях подготвила папка със снимки, чиито стил, идея или изпълнение харесвах, за да ги покажа на моя фотограф. При нас се получи така, че не му ги показах, но аз познавах работата и стила му и му се доверих  pardon Но така или иначе се бях подготвила smile Има вариант фотографът ти да е обидчив, затова ако искаш показвай му не сайта на някой фотограф, а просто файлове със снимки, за да добие представа (а не да трябва да копира работата на някой колега)  good
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #324 -: януари 26, 2010, 15:11:37 »

И аз съм на мнението на Слънце - може би е по-добра идея да разпечатате няколко снимки в този стил и да покажете тях. Иначе, самия сайт, като че ли може и да се обиди човека  pardon
Освен това, който и да е фотографа, надали ще чака само за нагласените кадри - то на него това му е работата, да "улавя" моментите.
Не се тревожете - ако е специалист човека, ще се справи добре  good
Важното е вие да сте усмихнати и да се забавлявате - от това също зависи как ще станат снимките  give_rose
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #325 -: януари 26, 2010, 15:18:17 »

 velvet, ето как виждам аз нещата. Няма значение дали е обидчив или не фотографа. Все пак става дума за професионалист с изграден стил на работа, определено виждане за нещата. Добрият фотограф би трябвало да има индивидуален подход към всеки свой клиент, да е възприемчив към идеи. Слънце ти е дала хубава идея за папка със снимки на хартиен или електронен носител. Аз ти предлагам и по възможност да са различни, събрани от интернет. Ако покажеш само на един конкретен човек(който, предполагам е доста известен с работата си), ще се получи неловка ситуация. Когато разговаряте с него, чуйте идеите му, обсъдете вашите желания. Никой не трябва да се налага, въпрос на взаимно уважение е.
 Това е само мнение все пак  blush Ако искаш ми пиши на лични, тези дни доста се рових за фотографи и предполагам,че мога да ти предложа вариант в искания от теб стил  Wink

 П.С. Повтарям се малко с bubka, ала все пак бих искала да съм ти от полза  blush
« Последна редакция: януари 26, 2010, 15:20:05 от michelle » Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #326 -: февруари 03, 2010, 11:02:54 »

 Бих искала да ви попитам колко време е удачно да се отдели за снимки? Ние планираме първо да са ритуалите- граждански и църковен, после снимки и след това да отидем в ресторанта. Да уточня, че снимките ще са само за нас двамата, няма да се снимаме с гостите. Идеята е да има около 1 час за гражданския брак (изнесена церемония с приемане на поздравления после), 1 час за църковния (толкова ни казаха, че ще продължи) и ни остават към час и половина-два най-много за снимки. Мислите ли, че са достатъчно?  ohah
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #327 -: февруари 03, 2010, 11:11:07 »

michelle, ако фотосесията ви е само на едно място това време би трябвало да ви е достатъчно  good
Най-добре говорете с фотографа, като му разкажете какви са ви идеите за сесията, той би трябвало да ви каже колко време да отделите.
Активен
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #328 -: февруари 03, 2010, 11:21:04 »

bubka, благодаря   give_rose  Да, на едно място ще е, макар това място да е доста обширно като площ  Wink  Ще говорим с фотографа задължително.
 Там е работата, че сватбата няма как да започне преди 14-15:00 часа следобед. А ресторанта затваря в 00:00 часа. Искаше ни се да имаме поне 2 часа за снимки. Мен ако питаш и цял ден за снимане няма да ми стигнат  blush ,но все пак не може гостите да чакат. Затова ми се стори разумен интервала от 2 часа. А не ми се иска снимките да са преди самата сватба, защото се губи малко замисъла на събитието  smile За съжаление няма да имаме възможност да се снимаме в друг ден на същото място.
Активен
bubka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2079


Загубил всичко, не загубвай себе си ...


Моят сватбен албум

« Отговор #329 -: февруари 03, 2010, 11:24:25 »

И на мен ми се струва разумен интервал, хем гостите в това време ще могат да пият по кафе, някои да си оставят колите и т.н.
А за снимки в друг ден - според мен трудно ще се пренесе същата емоция, която е след като току-що си подписал. За мен поне си е съвсем различно  pardon
Активен
Страници: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines