Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

юни 16, 2024, 16:39:06

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Да планираме снимките на сватбата  (Прочетена 163353 пъти)
 
michelle
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1484



« Отговор #345 -: февруари 25, 2010, 13:42:53 »

dark_avenger, разбирам ви напълно. От сутринта мисля по тази тема. Прав сте, че е неправилно да се правят препоръки без да се има професионално виждане за нещата. Както и да се изказва положително мнение, както аз съм направила ( въпреки че не мога да се отрека от нито дума в него). От тази гледна точка ще се радвам ако се изтрият по преценка на модераторите мненията ми, които обсъждахме.
И аз се извинявам за острия тон give_rose
Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #346 -: февруари 25, 2010, 15:28:16 »

Темата е изключително полезна, когато се говори градивно, не просто принципно да се споделят мнения.
Преди доста време се бях включил в темата с чисто практически съвети, които принципно споделям на предварителните срещи с клиентите си, за да може да се придобие ясна представа колко време е необходимо за фотосесия в сватбения ден (подчертавам фотосесия, не просто някакви снимки на младоженците, между другото). Одавна спрях да давам съвет, дори за дълъг период от време спрях да посещавам форумът - много приказки от колеги, чиито добри намерения да "помогнат" се превръщат в повод за остри дискусии, от които в крайна сметка нито се разширяват разбиранията на младоженците (какво е нужно да очакват, предоставят като време, да заплатят като сума за това), нито се повишават уменията на фотографите.
Все повече се оформя облика на сватбената фотография в България (макар нивото тук да е доста по-ниско от това в Западна Европа и САЩ, където отношението и на младоженците, и на гостите е различно от това у нас - за фотографите не споменавам, то е видно от сайтовете на добрите фотографи там). Все повече колеги се стремим да сложим акцент върху художествените снимки, които са доста по-различни като краен резултат от репортажните такива в сватбения ден (за годежна фотосесия преди сватбата или сватбената фотосесия след деня на сватбата сега не мисля да говоря). Но и фотографите, и младоженците все още имаме какво да учим в тази посока. Години наред работя в този бранш и все повече срещам младоженци, чието отношение към сватбената фотография е по-различно от обичайно срещаното. Радвам се на хора като michelle, които знаят какво искат и как се постига това. Ето защо е нормално такива клиенти дълго да търсят човекът, който най-добре ще отговори на изискванията им и ще му дадат тази възможност като време и доверие, за да получат неповторим краен резултат.

Всички знаем какво е портфолио и е лесно всеки да си направи такова, с което да предизвика интереса на хората. Съгласен съм с dark_avenger, че доброто портфолио не е нищо повече от една реклама и добрият фотограф не бива да се избира само по 30-40 снимки (та самият аз, примерно, от 40 сватби през 2009г, които заснех, по две снимки от цялата сватба да изнамеря - ето ти едно портфолио от 80 снимки, с които да изляза с претенциите за добър фотограф. Но, истината е, това не е достатъчно. На срещите си с моите клиенти ясно подчертавам това и с готовност показвам повече, ако те пожелаят.
Наскоро зададох въпрос на едни младоженци от миналата година, които имаха страхотно отношение към работата ми и ми предоставиха възможност да направя повече, отколкото съм допускал до сега - и годежна фотосесия, и пълно отразяване на сватбения ден, и сватбена фотосесия след сватбата - попитах ги: как се спряхте на мен, как избрахте сватбен фотограф?
Мисля, че всички бъдещи булки следва да си задават този въпрос, когато избират фотограф - какво точно ги впечатлява в работата му? В почти всички случаи, най-много се харесват художествените снимки, показващи любовта на младоженците. Непринудените снимки, уловените моменти и снимките, които носят най-много емоция и ни карат да се усмихваме, задържайки за по-дълго погледа си върху снимката  -това са факторите, които оказват влияние. Много по-малко се вглеждат хората върху снимки от ресторанта, както и тези "по масите", за спомен (и те са нужни, и тях ще ги има, но не тези фотографии натежават при избора на фотограф). Използваната (скъпа) техника, броя сватби (даващи увереност в работата) са само фактори, които остават на заден план при избора на човека, на когото се гласува доверие да запечата за цял живот неповторимите моменти от този ден.
Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #347 -: февруари 25, 2010, 15:29:24 »

Пак ще повторя някои стари мои реплики, споделени преди месеци тук - за да изберете сватбен фотограф е нужно да имате предвид:
Когато избирате сватбен фотограф, не се влеждайте първо с сумата, която следва да се заплати за трудът му. След 20-30г, когато показвате на вашите деца и приятели сватбения си албум, няма да е от значение дали сте дали 100лв повече или по-малко, а какво ще ви кара да се усмихвате и гордеете. Какво искате да видите в албума си? Вашите деца и нови приятели ще искат да видят вас - младоженците (нямам нищо против снимките с гостите в ресторанта, нито по 50-60 снимки от ритуалната зала и от църквата) - хората ще се вълнуват от подготовката на младоженците, която остава скрита за всички; най-много ще се впечатляват от снимките, които показват любовта на младите - художествени снимки, изпълнени с идея и фотографски умения (скъпата техника и опитът на фотографът тук са фактори, които в началото може и да нямате предвид, но именно те са в основана на крайния резултат).
Младоженците са сподобни да дадат пари за много други неща за сватбата, за които обаче след години едва ли друг някой ще се сети (дано поне в сватбения ден обърнат внимание гостите на тях). Но, моля ви, уважаеми младоженци, не пренебрегвайте трима души, които избирате за сватбения си ден:
1. Гримьор - не спестявайте от пробен грим (сумата няма да е излишна за него, но какво самочувствие ще имате в сватбения ден и как ще изглеждате на снимките после - това зависи от този човек). Често забелязам, че булките трудно се приемат с по-тежък грим или не са свикнали с допълнителните мигли. Пробният грим ще ви помогне да сте наясно какво точно искате - снимайте се, когато го направите и покажете снимката преди да започне гримът в сватбения ден - все пак гримьорът от пробния грим до сватбата ви ще е гримирал много клиенти и едва ли ще помни точно какво сте искали преди седмица-две).
2. DJ - човекът, който е способен да направи купонът ви неповторим (или, не дай си Боже, да не бъде това, което очаквате).
3. Фотографът - дори и да нямате специално отношение сега към неговата работа, неговият труд ще се оценява в годините. След време може да имате различно отношение към неговата работа и да ви е яд, защо не сте направили това или онова. Лесно от сватбения си архив може да махнете снимки, но не може да извиквате в съществувание онова, което го няма.

Много може да се говори по темата, но и това многословие очаквам да бъде "разпънато на кръст".
Приемете го като самореклама, ако щете - вижте сайта ми и преценете прав ли съм в това, което казвам. Не ви убеждавам да ангажирате мен или друг, но имайте това предвид, защото това е вашият ден, който няма да се повтори.

Оставам с уважение - (без анонимност) Влади Балевски
Активен
Vaqq
Любопитен
*
Пол: Жена
Публикации: 25



« Отговор #348 -: февруари 25, 2010, 20:51:41 »

tsvetentse1 благодаря за подкрепата give_rose много си права и тя това ни обяснява,но много хора около мен започнаха друго да приказват иначе ме притеснява малко часта с грима и прическа,че трбва да го направя отново  и за другия ден. crazy
Привет dark_avenger,ако Вие сте фотограф може да бъдете само от полза разбира се,ако имате подобно желание да просветлите хора като нас,които не са професионални  фотографи,но някак знаят какво има харесва как по - лесно да се насочат къд добри такива,но не и да обвинявате,че някой е лъжебулка или пък,че друг не се е изразил правилно както твърдите Вие за стилове.
Господин Балевски харесва ми,че обяснявате подробно good и,че може би не само от 40 видяни снимки може да разберем дали този фотограф е добър или не,но все си мисля,че когато разговаряш с определен човек си създаваш по - подробно мнение за него и работата му и,че дори и да не разбираш от картини можеш да кажеш,че ти харесва или не ти без да си специалиат в тази област.
Но предлагам всеки да спазва добрия тон и,ако може да бъде полезен със съвети в сферата от,която разбира.
Поздрави Vaqq give_rose
Активен
tsvetentse1
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 183



« Отговор #349 -: февруари 25, 2010, 23:55:41 »

tsvetentse1 благодаря за подкрепата give_rose много си права и тя това ни обяснява,но много хора около мен започнаха друго да приказват иначе ме притеснява малко часта с грима и прическа,че трбва да го направя отново  и за другия ден. crazy

Хм, всъщност това има и добра страна - можеш да направиш съвсем друга прическа и да смениш визията. А може и сама да си направиш косата - небрежно. За грима - същото. Може и същите като на сватбата, има много варианти. Аз още не знам какво ще направя, ще го решавам малко преди сватбата сигурно. Но това няма да ме спре да се снимам  danceg
Определено ми харесва обаче, че няма да се притеснявам, че закъсняваме и че роклята ще се изцапа/скъса  angry.
Само трябва да ми хрумне някоя готина идея за сесията иии, ух нямам търпение вече danceg

Активен
mgoranova
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 131



Моят сватбен албум

« Отговор #350 -: февруари 26, 2010, 00:41:15 »

 Offtopic Ние сме интернационално семейство. Сватбата ни беше в България. Избирането на фотограф стана случайно, но затова пък извадихме късмет. Освен диска със снимки и ДВД-то от сватбата си поръчахме и сватбен албум - Wedding book. Където и да съм го показала всички са ахвали с възхищение и са изказвали суперлативи. Тъй като нямам много постове за да не излезе, че съм "лъжебулка" мога да пусна линк със снимките от сватбата.

Предварително говорихме с фотографа за снимките. Не сме обсъждали пози, но пък говорихме за необходимостта от време за фотосесия и евентуалните места, където можем да направим такава.
Между църковния ритуал и изнесения в хотела си оставихме 1 час за снимки с кумовете, които не ни стигна, даже закъсняхме. След изнесения ритуал се снимахме с роднини и приятели, за да няма по средата на купона "Ама, ела с мен да се снимаш.." или "Аз снимка с теб нямам". Не правихме trash сесия защото ми предстой още една сватба в чужбина и смятам да си префасонирам роклята и пак да я ползвам  blush

Относно цените: когато споделя колко ми е струвало удоволствието фото+видео, хората не могат да повярат. Във Виена подобно услуга е около 1000 евро.

Активен
tsvetentse1
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 183



« Отговор #351 -: февруари 26, 2010, 02:18:46 »


Относно цените: когато споделя колко ми е струвало удоволствието фото+видео, хората не могат да повярат. Във Виена подобно услуга е около 1000 евро.



Така е, при мен в DE също е така, но не забравяй, че средните доходи във Виена са също мноооооооого по-високи от тези в България! Все пак цените се ориентират основно и по това (т.е. какво може да заплати клиента, стандарта на живот като цяло)!  girl_wink . Сравнението според мен е възможно единствено на относителна база - среден доход към цена на услугата.

А да не говорим, че има и много други фактори, които определят цената - вече много хора казаха, че в БГ хората не държат толкова на снимките - на мен ми е мн чудно това и не мога много да си го обясня, но явно такава е статистиката  pardon И като няма толкова много търсене, цените са по-ниски.

Доколото знам от една приятелка фотографка там, много фотографи на запад поддържат сами студиа и това им е доста солиден разход. Да си самостоятелен там е доста по-сложно от БГ, така че това също прави услугата по-скъпа. Цените на час също са по-скъпи, но това си е нормално предвид по-високия стандарт.
А пък има други фотографи, които имат само страници и по този начин предлагат по-атрактивни цени. Цените всъщност почват от около 250 евро (поне това беше реална оферта, която видях в интернет), а стигат доста високи суми, когато става дума за по-луксозни услуги от типа на повече фотографи и др. екстри.

Това поне са моите наблюдения, естествено не е цялостната картина - представа за нея могат да имат само хората от бранша. Това са по-скоро повърхностни " икономически " впечатления. За всичко, което съм пропуснала, се извинявам, надявам се да не е прозвучало обидно, просто мисля, че е по-удачно да се сравнява съотношение, а не абсолютни стойности!  give_rose
Личното ми мнение е, че и в Германия, и в България фотографите са по-нископлатени от това, което заслужават.  sad

@Хората от бранша:
Нещо друго, което прочетох по немските форуми: Как стои въпросът с правата над снимките в БГ? Разбрах, че в DE е сериозен проблем. Повечето фотографи си дават правата на клиентите така или иначе, но имало много, които не го правят или ти искат допълнителна такса за правата. Доколото разбрах, когато нямаш правата за снимките, не можеш да ги публикуваш, примерно не можеш да ги качиш в интернет. Може да дадеш на приятели, но не да публикуваш.
Може ли някой от бранша да поясни как стои този въпрос в БГ? crazy crazy
Сорри за дългия пост  blush
« Последна редакция: февруари 26, 2010, 03:19:30 от tsvetentse1 » Активен
ellie_bellie
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1738

мрън-мрън, мяу-мяу


Моят сватбен албум

« Отговор #352 -: февруари 26, 2010, 04:43:44 »

tsvetentse1, в България няма да срещнеш проблема с правата над снимките. След като си платила за пакета си, тези снимки стават твои и фотографът ти ги дава на ДВД. Можеш да правиш с тях каквото си искаш.

Ако 250 евро е реална цена, това наистина  е много ниско платено за сватбен фотограф и има логика в такъв случай да ти искат допълнително такса за правата на снимките. В САЩ не бих могла да намеря сносен сватбен пакет за под няколко хиляди долара (обикновено включва 2-ма фотографи).
Активен
tsvetentse1
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 183



« Отговор #353 -: февруари 26, 2010, 11:21:11 »

tsvetentse1, в България няма да срещнеш проблема с правата над снимките. След като си платила за пакета си, тези снимки стават твои и фотографът ти ги дава на ДВД. Можеш да правиш с тях каквото си искаш.

Ако 250 евро е реална цена, това наистина  е много ниско платено за сватбен фотограф и има логика в такъв случай да ти искат допълнително такса за правата на снимките. В САЩ не бих могла да намеря сносен сватбен пакет за под няколко хиляди долара (обикновено включва 2-ма фотографи).

Реална е, но е цена за няколко часа, затова казах "започват от"  girl_wink

А относно правата - може би законите в БГ не са толкова строги.  crazy

Сега пък прочетох за обратната страна на медала - правата на заснетите хора върху снимките - т.е. , ако те не са съгласни, не може фотографът да публикува снимките. Така че може би фотографите там (а сигурно и в БГ) го правят танто за танто - моите права за твоите pardon
Активен
mgoranova
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 131



Моят сватбен албум

« Отговор #354 -: февруари 26, 2010, 11:26:07 »

Неприятно е когато фотографът без твое знание и позволение използва снимките ти (снимки, които той е правил) в портфолиото си или на сайта си. Има доста такива случай, или пък някой вестник си търси сватбени снимки и се озоваваш на страниците му.

Спомням си една съфорумка, която си беше направила сама украсата за сватбата, а после сватбената агенция си беше присвоила труда й, и използваше снимки от сватбата й за своя реклама.  diablo
Активен
tsvetentse1
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 183



« Отговор #355 -: февруари 26, 2010, 11:32:59 »

Неприятно е когато фотографът без твое знание и позволение използва снимките ти (снимки, които той е правил) в портфолиото си или на сайта си. Има доста такива случай, или пък някой вестник си търси сватбени снимки и се озоваваш на страниците му.


Да, така е. Аз сигурно няма да имам нищо против за няколко снимки в интернет, но искам поне да се уточним кои и колко.

А това за вестниците не е ли наказуемо, ако не си им дал съгласие?  crazy
Аз имам една снимка във вестник като дете и по-скоро много й се радвам, но въпросът все пак е принципен - да се иска съгласие.


Спомням си една съфорумка, която си беше направила сама украсата за сватбата, а после сватбената агенция си беше присвоила труда й, и използваше снимки от сватбата й за своя реклама.  diablo

 Offtopic
О, това наистина е много неприятно. Но за жалост тя надали ще може да докаже, че украсата е нейна, затова са се възползвали  sad Писала ли е коя е тази агенция?
« Последна редакция: февруари 26, 2010, 11:36:05 от tsvetentse1 » Активен
mgoranova
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 131



Моят сватбен албум

« Отговор #356 -: февруари 26, 2010, 11:38:26 »

За да не обсъждам аз конкретния случай, тъй като не става дума за мен, ето темата, в която се обсъжда:
http://forum.svatbata.bg/index.php/topic,12436.480.html страницата е 33.
Активен
Бухтичка
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 361



Моят сватбен албум

« Отговор #357 -: февруари 26, 2010, 11:40:57 »

А относно правата - може би законите в БГ не са толкова строги.  crazy
Какви права, на никой не му пука за права. Не един и двама човека знам, които са се оплаквали, че си виждат снимките в списания, сайтове и рекламни материали (не става въпрос за сватбена фотография).

Иначе по въпроса проблем с правата не мисля, че има, не съм чула някой да прави проблем или да иска такса.
Активен
lunno momiche
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1602


"Има само едно щастие в живота: да обичаш и да бъд


Моят сватбен албум

« Отговор #358 -: февруари 26, 2010, 11:43:26 »

Що става на въпрос за правата над снимките - нашият фотограф е много коректен в това отношение. Той каза, че на никой не предоставя снимков материал без разрешение, а може да публикува снимки в неговия сайт, ако ние разрешим. Страхотен си ни е фотографа по всички въпроси!  yahoo  danceg
Активен
Влади Балевски
Сватбар
***
Пол: Мъж
Публикации: 158



« Отговор #359 -: февруари 26, 2010, 11:55:15 »

Що става на въпрос за правата над снимките - нашият фотограф е много коректен в това отношение. Той каза, че на никой не предоставя снимков материал без разрешение, а може да публикува снимки в неговия сайт, ако ние разрешим. Страхотен си ни е фотографа по всички въпроси!  yahoo  danceg

Точно така би трябвало се процедира.
В сватбената фотография, както и върху снимки от другите жанрове, правата са върху автора и модела - нито единия, нито другият могат да използат независимо снимките, без разрешение на другата страна. Както аз питам всеки един дали мога да използвам снимките му на сайта си, така и аз се надявам булките, когато участват в конкурси или изпращат снимки за списание да се допитват до мен (нямам нищо против, принципно, да се участва в конкурси, но дет се вика едно кафе да почерпят после, ако спечелят Wink хаах).
Случва ми се клиенти да не желаят да се показват техни снимки в интернет.
 
Миналата година известно БГ списание правеше специален сватбен брой и искаха снимки от мен.
Подготвих доста снимки, обадих се на всяка една булка за разрешение... някой от тях безусловно се съгласиха, а други съвсем основателно попитаха "аз какво ще получа?". Препращайки въпросът им към издателите, отговорът бе "който не иска да го слагаме, като ще". В България не всички (или много малко, всъщност) издания плащат за материалите, които използват. В конкретния случай дори аз не получих финансово обезпечение, а се договорихме за реклама в списанието. На булките успях единствено да издействам по един брой от списанието. Уви, такава е действителността у нас. В интернет, примерно, често се вземат чужди снимки и авторите на статии не посочват автора на снимката, а пишат "източник: интернет". Налага ми се да звъня телефони, да пиша мейли и.. в крайна сметка те не плащат, а свалят снимката. Жалко...
За цена на снимка, публикувана във вестник, да не казвам колко се заплаща...

« Последна редакция: февруари 26, 2010, 12:02:21 от Влади Балевски » Активен
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines