Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 24, 2024, 23:26:56

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: РИТУАЛНА ЗАЛА ИЛИ ИЗНЕСЕНА ЦЕРЕМОНИЯ?  (Прочетена 163646 пъти)
 
Andreina
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 166



« Отговор #165 -: януари 30, 2012, 00:13:30 »

Аз също си мислих за по-разчупен ритуал с обети например, но после реших, че няма да мога да се абстрахирам от присъствието на гостите и бих се притеснила. За това ще си кажем каквото чувстваме , когато сме само двамата, а не пред всички.

И аз така:) Важните неща ние насаме си ги казваме, не държим да е пред всички. А и за нас истинският брак е в църквата.
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #166 -: януари 30, 2012, 08:44:18 »

при нас проблемът беше, че длъжностното лице води церемонията с човек с йоника и желанието ни за струннен квартет беше отхвърлено категорично. също не може да си разменим валове (не знам каква е думата на български за подобни слова) по време на размяна на пръстените. тези детайли са по-важни за нас от точното време на фактическят подпис. но условията доколкото знам са различни във всяка община.
напълно съм съгласна, че при изнесената церемония може да оформиш всичко по ваше желание!  give_rose

vow = обет

Тази дума ли търсим?
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #167 -: януари 30, 2012, 13:56:49 »

Това почти прерасна в битка. Модераторите да разчистят, моля smile

Theone думата вал на български има съвсем друго значение, мисля че изяснихме какво си имала предвид. На мои познати, които отдавна не са в България постоянно им се случва да си подменят думички без дори да се усетят, за мен не е страшно. защото говоря езика на държавата, в която са, но останалите постоянно ме подбутват за превод в ефир.  Ако не се сещаш за думата, поне можеше да  опиташ да обясниш за всички останали.

Весе, мисля си, че едно пояснение е по-добре от колкото нищо да не казваме. Тук сме за да споделяме.

Няма нужда от нападки и от двете страни, нали?
Активен
theone
Професор
****
Публикации: 482



« Отговор #168 -: януари 30, 2012, 14:31:51 »

kiwi, мисля, че ясно съм казала, че желанието ни е да си разменим слова (дано тази дума е ясна за всички). дали ще се нарекат обети, обещания и т.н. няма особено значение... надявам се, че никои не си е помислил, че ще си разменяме пръстени и говорим за механика и разискваме теза на въртеливото движение  crazy
всеки от нас сам ще си ги пише по свободна воля и не е задължително да съдържат обещания, клетви, вричания и подобни... за мен са точно лични слова. за първи път ли в българия се прави нещо подобно, че е толкова неясно и неразбрано за какво става въпрос?
Активен
goldish
Сватбар
***
Публикации: 168



« Отговор #169 -: януари 30, 2012, 14:50:35 »

theone, ние в България явно сме в неолита според теб какви обети, какви чудеса??? Тука за бели рокли не сме чували..... а ти очакваш, че ние ще разберем за твоите pleasantry vows pleasantry ?
« Последна редакция: януари 30, 2012, 14:54:09 от goldish » Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #170 -: януари 30, 2012, 14:52:12 »

 theone в България и в чужбина думичката ритуал означава едно и също. Вие с бъдещия си съпруг може много неща да искате, но не може да се осъществят във времето и по начина, който бихте желали. На първо място няма как да подмените ритуала, в която и да е зала в България. Това си го запишете и подчертайте дебело. Става въпрос и за музикалното оформление, и за текста, и за основните атрибути на ритуала, и за хронологичната последователност, и за много други неща. Изключение може да има в края на официалния ритуал в залата ,но за мен словата ще са просто една кръпка. На второ място , ако решите варианта за словата в края на ритуала ,то технически се подсигурете с озвучителни прибори, за да ви чуят гостите.
 Евентуално изключение в промяна на ритуала може да има при бутафорния изнесен ритуал в ресторанта. Там може да се договорите спокойно с поканеното длъжностно лице. А и може то да се запъне, знае ли човек.
Активен
fashion
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 399



« Отговор #171 -: януари 30, 2012, 14:56:31 »

За размяна на слова знам при католиците го има това, както и някои секти (адвентиска и др.). Най-вече е разпространено на запад, при нас в Бг, не съм видяла и чула з атакова нещо.
Активен
theone
Професор
****
Публикации: 482



« Отговор #172 -: януари 30, 2012, 15:04:29 »

Pachoran, явно въобще не си прочел предните постове. точно в тях се казва, че ритуалът няма да е в зала или изнесен с длъжностно лице. сутринта просто ще подпишем само в присъствието на свидетели, без ритуали и подобни.
истинският за нас ритуал ще се състои следобяд с водеща и ще е точно това, което искаме, както и всичко останало свързано с нашият ден. това ти можеш да си запишеш и подчертаеш дебело!
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #173 -: януари 30, 2012, 15:46:24 »

По повод това, че в България нямало такива неща, не съм напълно съгласна, защото в Ритуалната зала в Красно село например има подобни слова - присъстват в част от ритуала и са нещо половинчато между клетви и повторение на думите на служителката, която води ритуала - в тях присъстват думи като "Ще те почитам и уважавам", 2-3 изречения, не повече, но се доближават до идеята за вричане, извън обичайното повтаряне само на имената и на съгласието за брак. Разбира се, не съм присъствала на сто сватби, за да имам впечатления от много места, но действително ритуалите навсякъде са различни и въпреки това не допускат въведения от страна на младоженците, както каза Пачоран. Тоест, за оригиналност трудно можем да говорим. Поради тая причина съм мислила и аз за сватбата си изнесен ритуал, с който да можем да си направим церемонията такава, каквато ни харесва на нас. В крайна сметка, ако законът е спазен и бракът е сключен както си му е реда, наше право е да измислим как да протече тържеството и до колко да вложим собствени идеи в ритуалите. Ако целта ни е да бъдем по-искрени и сантиментални, мисля, че изнесеният ритуал с клетви е добра идея, за която така или иначе се изисква смелост.

Относно темата за ритуалите, които в България ги няма, когато някой дава идея за нещо ново, мисля, че това по-скоро трябва да предизвиква интерес, отколкото негативен отзвук. Тук не говоря за някакви извънземни и ексцентрични идеи, а просто за разчупване на познатите ритуали. Самият ритуал в залите обикновено не е особено атрактивен, освен ако служителката наистина не вложи душа и сърце в него. Наши приятели се жениха преди 4 години като студенти, в Благоевград, само с 16 човека гости и служителката беше променила дори част от речта си, за да е подходяща - липсваха напъствията към родителите, които отсъстваха, както и други неприложими към оня момент думи, но пък имаше голямо чувство в думите й да си помагат един на друг, да си бъдат не само опора, ами и добри приятели. Разплака всички и на колкото и сватби да съм била след това, не изпитах чувството, което тази служителка успя да внуши у нас тогава. Ясно ми е, че при 15 сватби в залите на ден, няма как да има различни ритуали, но точно тези неща успява да постигне изнесеният ритуал, който да кажем не се води от длъжностно лице, а от агенция, водещ или актьор.

Мисля, че някои чуждестранни идеи могат да са много интересни и полезни, при положение, че те не пречат на традиционните. Аз съм влюбена например в сватбите на открито, с гости, които седят спокойно острани и наблюдават церемония, която не включва 5 минути реч и общи приказки, а е по-лична. Освен това не ми допада бързината, с която се сключва брак в ритуалните зали и бягането от други булки. Така че всеки си има своите аргументи и всичко е въпрос на собствен вкус. Не мисля, че пристрастията към ритуална зала или изнесен ритуал трябва да са повод за война, в крайна сметка не делим нито длъжностните лица, нито сватбите си.  girl_wink

Веси, предизвикваш умишлено кавги, освен това си офф-топик. България не е запазено място само за хората с традиционен уклон към сватбите.
Активен
veseto_87
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2189



Моят сватбен албум

« Отговор #174 -: януари 30, 2012, 15:57:08 »

Деничка Звездичка, не мога да разбера защо се изкривяват думите на хората. С кое съм предизвикала кавги? Може би с това, че не съм се съгласила с theone? Или, че и направих забележка за правописните грешки? Или това, че тя не може да приеме чуждо мнение, което просто е факт, не само тук, а и много други теми!
Leyla, след като това е форум, защо съм длъжна да се съгласявам с мнение, което не ми харесва?
magi_to, самата тя каза, че не и харесват доста неща тук. Зашо тогава ще се жени в България?
Заставам плътно зад всяка твоя дума!
Активен
Pachoran
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Мъж
Публикации: 1044


« Отговор #175 -: януари 30, 2012, 16:34:25 »

 В стремежа си да бъдем различни и оригинални често допускаме неспецифични идеи и действия, механично пренасяме принципи и идеи, които най-често са несъвместими с обичаите, манталитета и ред други особености. Лично аз имам погледа върху много сватби /наши-чужди, християни-мюсюлмани и т.н/, но не смея дори да предложа "разчупване" или "промяна". Нещата са много сложни и зависят от много условия включително исторически фактори. Но съм категорично против промяна на статуквото, за да сме различни от другите.
 Лично на мен ще ми е интересно как стои въпроса с ритуалните зали, ритуалите в тях и изнесените церемонии в други страни. Много от кандидат булките живеят в чужбина и все си мисля, че им се предоставя някаква възможнаст да бъдат част от тях. 
Активен
Деница Звездица
Global Moderator
Сватбен ГУРУ
*
Публикации: 863


Dum spiro, spero!


« Отговор #176 -: януари 30, 2012, 17:10:22 »

Пачоран, съгласна съм, че прекалено ексцентричните идеи не са за всеки, но ако да речем имаме средностатистическа двойка с родители на около 55г. от двете страни, българи, християни в обшия български случай, кръг от приятели на средна възраст и да кажем нормални гости, които са присъствали на сватби и преди, какъв проблем би могъл да предизвика изнесен ритуал в двора на ресторант, на спокойно, тихо място, без външни хора, воден от актьор, с предварително написан сценарий, с лични послания на младоженците един към друг? Ето, това не е някаква много различна церемония, а в същото време не преповтаря и стандартната. Аз си спомням сватби, на които преди 20 и повече години сме ходили с родителите ми, в които имаше много по-различни ритуали от тези, които се практикуват сега. Значи нещата се променят, без това да съсипва сватбите. Аз под екцентрична церемония разбирам например тези с огромни паузи между ритуали и ресторант и разкъсване на времето, странни ми се виждат и тези под вода, в пещери и с младоженци по къси гащи, ама дори и това не ми се струва странно, ако да кажем това е нормалната среда на двойката. Наистина ми е интересно какви са рисковете от разчупване на ритуала? Пак да кажа, че нямам предвид много странни хрумки, а примерно само това да не сме в ритуална зала, ритуалът да не се води от длъжностно лице и гостите да не бъдат изкарвани от залата на 5-тата минута заради напираща следваща двойка за сватба.
Активен
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
***
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #177 -: януари 30, 2012, 17:27:33 »

Така :

1.Темата е изчистена от всички мнения ,които съдържат лични нападки
2.Темата за клетвите /обетите / е ето тази
http://forum.svatbata.bg/index.php/topic,76.0.html и очевидно никой не си е направил труда да я намери
3.При последващо развитие на спора във вид ,който нарушава добрият тон темата ще бъде заключена
Активен
marina_kb
Ентусиаст
**
Публикации: 124


« Отговор #178 -: февруари 05, 2012, 14:45:12 »

Здравейте, при нас май се очертава да имаме изнесен ритуал (само театър за гостите) в ресторанта и искам да попитам дали е задължително да извикаме лице от гражданското или може да намерим някой (например актьор, някой от сватбена агенция или и аз не знам точно от къде ще го намерим) да води ритуала. В началото на темата се обсъждаше вариант за изнесен ритуал без длъжностно лице и искам да питам дали някой е процедирал по този начин и  как може да открием подходящ човек да води ритуала ни  give_rose
Активен
marina_kb
Ентусиаст
**
Публикации: 124


« Отговор #179 -: февруари 05, 2012, 14:48:01 »

за София става въпрос
Активен
Страници: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines