Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 19, 2024, 17:18:03

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Подаръци или пари ?  (Прочетена 138200 пъти)
 
Месечинка
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 77



Моят сватбен албум

« Отговор #225 -: януари 30, 2009, 08:18:52 »

Грозно ми се е струвало, когато ни дават покана за сватба и ни казват директно "искаме пари, желателно е да си покриете поне куверта"...   

Това е не просто грозно, ами направо нагло NO Силно бих се замислила дали да отида на такава сватба. А ако отида, много е вероятно да реша подаръкът да не е паричен. Какво, ще ме върнат ли? Ужас направо crazy
Активен
mucito
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 820


Love to be Loved


Моят сватбен албум

« Отговор #226 -: януари 30, 2009, 08:51:07 »

Това е не просто грозно, ами направо нагло NO Силно бих се замислила дали да отида на такава сватба. А ако отида, много е вероятно да реша подаръкът да не е паричен. Какво, ще ме върнат ли? Ужас направо crazy
Нагло е ако знаеш, че гостите ти ще се засегнат и го напишеш. От друга страна е нагло да отидеш на сватба и пак да "отбиеш номера с някой сервиз, тенджера или още по-лошо- нещо, което някога някой ти е подарил и седи ненужно, а ти си казваш "айде, бе, няма ли да ме покани някой на сватба, че да му го подаря" (аз лично съм била свидетел на такъв "мил жест".
Сватба не се прави, за да се "избива" или  "да си плати някой куверта" - това на практика е невъзможно, но отидеш ли на сватба е ясно, че не отиваш с празни ръце, нали? Ами какъв е проблема тогава да вмъкнеш в поканата нещо шеговито??? Така според мен(стига гостите ти да са малко по-широко скроени) или ще ти купят това, което са си решили (или което не им трябва beating ) или ще се съобразят с шеговития намек на поканата! Според мен пък е много по-нагло да ме пита някой и аз директно да му кажа " дай ни пари, по-добре"..., да използвам посредници и т.н. аиде, на по-близките върви, а на другите???
Сватбената листа е нещо много хубаво и отдавна съществуващо решение в много страни, но ми се струва, че в България все още не е най-добрия вариант...?
Извода?
Да се обичаме, да си направим деня истински красив и да не се замисляме чак толкова много кой какво ще ни даде, дали някой няма да разбере правилно шеговития намек в поканата ни, дали ще ни донесе нещо, което няма да ни хареса или трябва- ГОЛЯМА РАБОТА!!! pardon

Активен
Violet
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 302


ръчно изработени сватбени покани www.violet-bg.com


« Отговор #227 -: януари 30, 2009, 10:13:58 »

Само да уточня, че искането на определена сума пари не е било изписано в поканата, а беше изказвано устно. Оказа се после, че изискванията към гостите бяха по-големи, от вялото тържество, което се получи в последствие. Беше си наистина отбиване на номера, но този път от страна на младоженците  nea
Активен
Месечинка
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 77



Моят сватбен албум

« Отговор #228 -: януари 30, 2009, 11:10:51 »

Явно различните хора имат различни разбирания що е то наглост Wink Няма да се включвам повече в спора, нито ще убедя някого в своето мнение, нито бих могла да бъда убедена, че искането на пари без дори да са те питали е нормално.
Активен
Crystal
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 189



Моят сватбен албум

« Отговор #229 -: януари 31, 2009, 23:24:17 »

Моето лично мнение, е че най-безличния подарък е бял плик с пари. Това винаги е означавало: уф не знам какво харесвате, така е най-лесно, на всички им трябват пари, тъкмо и аз няма да се занимавам

Денито, бих се съгласила с теб ако ставаше дума за Рожден ден, Имен ден, Коледа и т.н. Според мен обаче плик с пари на сватба означава по-скоро "бихме искали да допринесем за мечтания от вас меден месец, от колкото да ви подарим поредния безполезен предмет" (например) и си остава 'най-практичният подарък' за едно младо семейство.
Активен
tasty
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1186



Моят сватбен албум

« Отговор #230 -: януари 31, 2009, 23:28:38 »

Денито, бих се съгласила с теб ако ставаше дума за Рожден ден, Имен ден, Коледа и т.н. Според мен обаче плик с пари на сватба означава по-скоро "бихме искали да допринесем за мечтания от вас меден месец, от колкото да ви подарим поредния безполезен предмет" (например) и си остава 'най-практичният подарък' за едно младо семейство.
абсолютно съм съгласна, направо ми настръхва косата ако ми подарят 15 тостера магазин ли ще отварям какво ще правя
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #231 -: февруари 01, 2009, 09:51:44 »

Някак си имам чувството, че се говори за поканените приятели и роднини, като за някакви малоумни и безсърдечни чудовища, които само се чудят как да се налапат на аванта и да отбият номера ...  crazy

Не кани ли всеки хора, които го обичат и държат на него, и влагат сърце и душа да му го покажат по най-добрия възможен начин ?  pardon

ПП. tasty този коментар в никакъв случай не е насочен лично към теб, а изцяло към дискусията  Wink
« Последна редакция: февруари 01, 2009, 13:44:52 от inaxastra » Активен
Crystal
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 189



Моят сватбен албум

« Отговор #232 -: февруари 01, 2009, 16:37:57 »

inaxastra, ние каним само близки роднини и приятели, всички интелигентни и приятни хора... обаче вече на два пъти, когато ме попитаха от какво имаме нужда, и аз им отговарям в никакъв случай да не купуват някакви големи предмети, просто няма начин как да си ги занесем в Щатите и те ми казват "ооо няма проблем, ще поръчаме от Интернет, с доставка направо в Ню Йорк..."  Oh my ... И вече като ме питат отговарям, че не искаме никакви подаръци, но ако желаят могат да допринесат за нашия мечтан меден месец на Хаваите и толкова...

И само да вметна, че съм била на 2 сватби в Щатите и на 3 във Франция и не помня да съм виждала някой да дава подаръци на самата сватба, просто има една бяла кутия в ъгъла на ресторанта и всеки знае за какво е тя Wink
Активен
Violet
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 302


ръчно изработени сватбени покани www.violet-bg.com


« Отговор #233 -: февруари 01, 2009, 18:56:36 »

А практикува ли се някъде това, което по филмите съм гледала- подаръците се изпращат до дома на младоженците преди сватбата?
« Последна редакция: февруари 01, 2009, 20:49:29 от Violet » Активен
Crystal
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 189



Моят сватбен албум

« Отговор #234 -: февруари 01, 2009, 19:14:23 »

Violet, ми може и да се практикува, ако има сватбена листа, това е по желание на младоженците.
Активен
angel4e
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1058


Моят сватбен албум

« Отговор #235 -: февруари 01, 2009, 21:03:31 »

за сватбените листи с подаръци-има доста агенции,които го предлагат.това което не ми хареса е че имат листа,с примерно 3 комплекта чинии и всичките са над 500лв,вази за 300лв,спални комплекти за 300лв.тези неща моите гости не могат да си позволят или ако могат ще предпочетат за същите пари да ми купят нещо по-голямо направо от магазина.Nataliya е предложила един от тези сайтове.аз писах на "Вълшебниците" и те ми отговориха,че предлагат на младоженците да избират измежду няколко магазина от които да са артикулите,включени  в листата,но повече не съм контактувала с тях.не знам дали предложението им  е по-изгодно
Активен
tasty
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1186



Моят сватбен албум

« Отговор #236 -: февруари 01, 2009, 21:38:04 »

именно, не третирам гостите като някакви бездушни същества. Аз лично съм на мнение, че предпочитам абсолютно нищо да не ми подарят отколкото да ми подаряват тенжери, сервизи, тостери и разни такива неща. Абсолютно съм съгласна, че сватбата не се прави с цел печалби и който няма финансови възможности просто или да не ми носи подарък. Мои приятели от сватба през 1998 г имат още пет комплекта тенджери, два комплекта прибори и 12 тостера. Това е моето мнение, особенно пък за хора, които не живеят в българия е безумно да им се подаряват подаръци tease
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #237 -: февруари 02, 2009, 00:37:47 »

Ние също не живеем в България, а правихме тържество там - съответно ни питаха какво да ни подаряват. Всеки от нашите близки знаеше, че няма как да носим каквото и да е. Аз казвах, че имаме всичко и от нищо нямаме нужда (което е и случая). От подаръците, които получихме (виж по-нагоре) останах супер възхитена.
Де да знам... лично аз не бих си написала в поканите, че искам подарък в плик, вижда ми се проява на лош вкус и въобще никога не бях чувала за подобно нещо преди форума, независимо в коя държава и под каква точно езикова форма е написано. Естествено това в никакъв случай не значи, че така се прави или не, всичко е въпрос на личен избор и разбиране, както многократно сме го установили вече  Wink

Ние сме били на много сватби във Франция и Италия, и не съм виждала никога да има кутия за пликове. За Италия знам със сигурност, че не се практикува подобно нещо.
Във Франция най-често има сватбена листа в някоя агенция за пътувания или в магазин пак най-често за сребърни прибори. И тъй като те струват супер скъпо се оказва накрая, че си подарил на младоженците една сребърна лъжичка за кафе (100е) и французите много се шегуват с това, но е факт. Като подари всеки по една лъжичка-ето ти и сервиза.
А в Италия се дават суми от порядъка на 100-150е. Като от групата приятели има един, който се занимава с това да събере от всички (много пращат по банков път) и който дава събраната сума на младоженците преди или след сватбата (или им ги прехвърля по банката), което в крайна сметка излиза същото като кутията с пликовете, но с малко повече деликатност и финес.
Всяка страна с порядките си... Може пък българите да имат наистина нужда да им се напише така директно  crazy
Но пак повтарям аз лично не бих го направила !
Активен
Violet
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 302


ръчно изработени сватбени покани www.violet-bg.com


« Отговор #238 -: февруари 02, 2009, 02:27:45 »

Естествено, че дори и да им се напише в поканата, пак ще има такива, които ще донесат подаръци. Всъщност и аз много не разбирам упоритостта да се купуват евтиняшки неща (съгласете се, че дори и нужни, сред повтярящите се кухненски уреди не всички са "маркови"), някак тромаво и както inaxastra споменава без липса на финес ми звучи. За мен това отношение буквално е "отбиване на номера". Да, не всеки може да си позволи да купува скъпи неща или смята, че ако сложи някаква малка сума в плик това би го изложило и по този начин прикрива притесненията си. А според мен и малката сума, която си отделил би могла да бъде оценена подобаващо, като се избере оригинален начин да бъде поднесена, не в прост, обикновен, бял плик, в днешно време малко ли идеи има и в интернет.

Наши роднини се възмущаваха, че на сватбата им някой бил сложил 10 лв. в плика си. Логично е като преобладаващата част от гостите са баби и пенсионирани роднини да се случи такова нещо. Как може да има някакви грандиозни очаквания?

Напоследък много приятели започнаха да се женят и ние, всички останали, се разбираме помежду си по колко пари ще подаряваме, за да си знаем и да събираме много време предварително ако не можем да си го позволим. Така после няма притеснени  и недоволни от двете страни- канещи и поканени. Чест е да си гост на такова събитие все пак.

Имаме възможност да взимаме примери от други култури и рано или късно ще намерим "златната среда" в държанието си, просто трябва да мине време  smile
« Последна редакция: февруари 02, 2009, 02:29:34 от Violet » Активен
Crystal
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 189



Моят сватбен албум

« Отговор #239 -: февруари 02, 2009, 03:00:03 »

Ооо, ние също не сме писали в поканите каквото и да е било за подаръци или пари... но мисля да спомена на сватбения ни уеб сайт, че няма смисъл хората да ни подаряват нищо предметно.

Във Франция между другото, ми прави впечатление, че все по-рядко се използват магазини, които предлагат услугата Liste de mariage (Galeries Lafayette, Printemps, etc.) за сватби... Не знам точно как е в Париж, но със сигурност такова е положението в Елзас например...
А в Щатите такъв лист се прави в мноооого редки случаи, досега ние само пари сме давали, понеже такова е било желанието на младоженците (и пак става въпрос за отделни щати, може би не навсякъде е така)...
Много ми харесва практиката в Италия, за която спомена inaxastra, но там гостите трябва сами да поемат инициативата...
Активен
Страници: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines