Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 22:48:22

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 16   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Октомври чудесен, носи аромат на есен  (Прочетена 67816 пъти)
 
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #90 -: октомври 10, 2019, 11:13:22 »

Свекс, интересно ми е всичко, което разказваш, ако е имала повече време да ти сподели повече, щеше да отговори и на някои мои въпроси biggrin. Неясно ми остава, въпреки книгата за друга страна, Дания, как точно овладяват стреса в детето. За спането това не го разбирам, моя ако не спи, изпада в истерии. Ясни са общите приказки тук в учебниците по педагогика, които сме дъвчили и ние, че родителят предава стреса си на детето, но не е само това. ВИждам разлики и в това коя госпожа е на смяна. Случаите с напикаването в единия ден, са при госпожа заместваща нашата, която е в болнични.
Не се втилясвам, но такава ми е професията и работата, да забелязвам дреболии и да ги анализирам. СЪс сигурност е важен елемент да не се драматизира вкъщи и в детската, поведението на детето. Но когато имаме и физически параметър на стреса, вече е малко по-тежко на родителя, чисто организационното преминаване на режима сутрин, вечер и нощем. Пробвахме да го води и връща баща му- същата бира, няма разлика. Говорим му много, но е много мъничък на акъл още, дори не знам до колко разбира. Взимаме го всеки ден най-рано възможно, както сме се разбрали с госпожите. Но продължава да се стиска за голямата нужда, освен ако не му сложим миниклизма, и да не яде особено много в градината.
Като цяло съм голям фен на тия страни които описваш, възпитание, поведение, но наскоро пък четох някаква статия как датските ( или други северни бяха) деца нямали респект никому. Така че де да знам, люшкаме се с баща му, търсим изход, знаем че и това ще мине, но като гледам и Рат и Али, май за родителя е толкова сложно, колкото и за детето. Аз се мъча осъзнато, детето неосъзнато.. pardon pleasantry
« Последна редакция: октомври 10, 2019, 11:20:43 от emmmmmy » Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #91 -: октомври 10, 2019, 11:16:06 »

Здравейте!

В градината на Бамбук е горе долу същото. Адаптационният  период  е между две седмици и месец, зависи колко време могат да отделят родителите. За сега не идват в колички, а пеша, с колело, тротитетка, возят ги на колело или с кола. Аз засега возя Бамбук с колелото. Като станат минусови температури ще видим. Пътят е 7-8 мин с колело, а пеша поне 20-30. Тази най-голямата градина в Пуркерсдорф и някои идват от по-далече. Имат 6 групи (другите са 2 групи и 1 група). Децата са от 2,5 до 6 години заедно. Може да тръгнат когато навършат 2,5 или 3, но трябва да е подадена молба от предната година. Затова Бамбук не можеше да тръгне още април или по-рано. В момета са 15 деца, но до края на годината ще има още 4 нови. Заедно с Бамбук тръгна само още едно момиченце.  Аз съм виждала само един път да плаче дете, но госпожата ми каза, че той плачел всеки ден по 5 мин. Обаче той е най-малкото от 4 деца и грам не му се трогва майка му. Учителките са с немски имена, а помощничките със сръбски и полски. В групата на Бамбук е млада босненка едната, а другата е по-възрастна местна. Веднъж на коридора ни спря една от друга група и ни пита от България ли сме, защото и е чула да си говорим, а тя е македонка.  Всеки ден като влизат децата трябва да се здрависат с учителката и помощничките. Много деца си тръгват в 13ч, защото след това се доплаща до 17ч, между 17 и 18 още повече се поплаща. Също спят на дюшечета в ъгъла. В съседната група например никой не спи. Бамбук също спря да спи на обяд и си ляга в 20ч.

За този период на адаптация ми се виждаше излишно лигавене, ама като гледам си е много добре измислен.

Аз днес пазарувах след градината. В началото голям зор беше и много се изморявах, защото градината е на един баир. Ама вече свикнах и само си обикалям след това.

И аз си мислех днес, че Мимето пак спря да пише.

Хубав ден
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #92 -: октомври 10, 2019, 11:25:58 »

Писали сме заедно с Пандата.
Панди, аз не разбрах, след като има доплащане, държавна ли е градината и колко се доплаща ?
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #93 -: октомври 10, 2019, 12:11:08 »

Държавна е. 12 евро на месец е до 13ч. Обядът е 3,80 евро на ден, може да го откажеш ако е болно или по-друга причина нямад да ходи. Между 13 и 17ч се доплаща съответно: до 20 часа допълнителни часа на месец - 50 евро, до 40 часа - 70 евро, до 60 часа - 90 евро, над 60 часа 110 евро. Между 17 и 18ч е 20евро на месец за 1 път седмично, 40 евро за 2 пъти седмично, 60 евро за 3 пъти, 80 за 4 пъти и 100 евро за 5 пъти седмично. Та ако някое дете трябва да седи всеки ден до 18ч, направо ти режат главата (298 евро по мои сметки). Но тък майките също рядко работят и ако работят е по 4 или 6 часа на ден. Нашата приятелка българката работи по 8 часа и беше учудила директора в училището, ама тя е програмистка и когато и трябва си тръгва по-рано и ако трябва вечер от вкъщи си довършва.

Във Виена е по-евтина градината. Има и безплатни. Държавната е 60 евро, частните са 100-120. Разни Монтесорски и Валдорфски са към 300 евро. В Пуркерсдорф има Монтесори градина и е 500 евро.
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #94 -: октомври 10, 2019, 12:16:10 »

направо си е като за цена частна градина в БГ smile, ама както вика бившият ми шеф- не сравнявай цени, техният стандарт е друг. Та явно за тях не е кой знае какво 300 евро. А жените заради децата ли не работят, или по принцип?
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #95 -: октомври 10, 2019, 13:15:11 »

Еми, няма как да разбереш, то просто си е в хората това. Има една книга на Дж.К.Джером, /май разходка по Бумел/, където много интересно са описани немските деца- дори като си правят кюфтета от кал не се цапат, а кюфтетата им са еднакви, като от калъп Wink и разни други подобни наблюдения. Не се втелясват много- много, нещо, което ние явно не можем да правим. Бащата на Амели е германец, но майката е българка, та не е показателно какви са разликите. pardon
За дъщерята на покойната ми приятелка, която и на вид и по поведение си минава за 100% австрийка/германка, не мога да кажа, че не уважава никого, даже напротив, специално идва тук заради баба си, грижи се за баща си, малката също е такава. Вече си мисля, че си зависи от хората и от това, какво очакват другите от тях.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #96 -: октомври 10, 2019, 15:01:35 »

Ох, много дълбокомислено гледате на нещата.И аз се терзаех така в началото, сега просто гледам да мине този ден и да дойде другия.Колко много травми ще му нанесем на това дете неосъзнато, никой не може да каже.

Аз ще работя до края на месеца, после излизам почивка.Не си правя никакви планове какво ще правя като почивам, че знаеш ли какво може да се случи.Само гледам да сме добре с бебетата и другото не е важно!

Аз днес имам желание като се прибера да се изкъпя и да поспя, преди да се приберат домашните.Дано ми се осъществят мечтите!
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #97 -: октомври 10, 2019, 15:17:40 »

Еми, не вярвам някой да плаща 300 евро. Все едният родителител ще може да ходи рано и да се прибира рано. ММ например може без проблем да ходи от 7 до 15ч на работа. Аз не съм им много навътре в културата, не знам дали е заради децата. Но дъщерята на една колежка на майка ми живее в друга провинция тук и също казва, че жените работят по 4-6 часа.

За местните деца мога да кажа, че не ми харесва как ги обличат. Особено момиченцата, често са много развлечени lol lol
Активен
bulche91
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 627



« Отговор #98 -: октомври 10, 2019, 17:00:12 »

300 евро и не го доплащат  shok, то е за средната заплата там супер цена, тук хората верно това плащат за частна, ама де да знам... ама хубаво са го измислили, че тук всички ползват целодневно пък ги взимат рано.
Активен
Feribotka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2453



« Отговор #99 -: октомври 10, 2019, 20:58:18 »

Ам аз съм в шок колко са евтини градините, спрямо доходите  shok Тук плащахме по 600 в частната, една от евтините, ходи не ходи, яде, не яде, независимо от часовете...
Ние сме добре, днес овършахме цяла София, сутринта бях на преглед, беб си кротува, другата и по-другата седмица пак ще ходя, че днес не успях да се видя с АГ, при която ще раждам, че за пореден път я уцелвам в раждане и не ми се чакаше. Водихме Мис на очен, уж не било нищо страшно това, само така изглеждало, изписа капки, надявам се да мине вече, че се изприщвам и аз...
Маги, супер за почивката, време ти е вече  smile
Другите теми са ми много дълбокомислени за 10 часа вечерта.
Целувкен  give_rose
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #100 -: октомври 11, 2019, 08:20:38 »

Яслата на Амели- то струваше 800Е, частна. Те я избраха, защото беше в края на улицата. Майката работеше по 6 часа, да има време за домакинство и лично за себе си. Не зная дали съм казвала, тя е фармацевт в голяма аптека и склад към нея. Всичките и колежки с деца до 14 години били с намалено работно време 4-6 часа и правели сложни схеми коя кога да дежурства, когато децата са във ваканция в училище. Явно го правят заради децата и заради себе си, да не се изнервят и да бързат непрекъснато.  pardon Предполагам, че преди да родят и след като ги отгледат, работят на пълни обороти, че и допълнително за да наваксат финансово.
Специално в тяхното семейство някак се спазват старите патриархални традиции - вечерята е винаги вкъщи, всички заедно на масата, с домашна храна. Петък надвечер се изнасят извън града, по планини и обиколки на съседни градове и се връщат в неделя. Пране, гладене, чистене - всичко това е през делничните дни. Бащата си гладел неговите дрехи, иначе всичко останало вършели заедно. Българската баба се ядосваше, че понякога им идвало доста нагорно с домакинската работа, но упорито се следвала схемата. Бе, не им е лесно и на младите...
Приятелката ми, която отиде в Австрия и после в Германия по предишно време, когато нямаше емигранти, имигранти и разни други преселници, също никога не беше работила на пълен работен ден докато децата не  станаха гимназисти. Вярно, че трябваше да положи сума изпити и след това да следва, защото тогава никой не признаваше българските дипломи и в същото време гледаше децата, но и после просто и беше невъзможно да се справя с домакинството по тамошните изисквания. Често сме си говорели по темата и на мен винаги ми е било непонятно какво толкова има, но както тя казваше, трябва да си там, да искаш да се впишеш в средата и чак тогава да се помъчиш да проумееш ценностите им. На нея специално и свалям шапка, защото никога не каза лоша дума нито за България, нито за страната, в която живееше. Точно обратното, някак се явяваше като разпространител на българската култура там и на тяхната - тук.
Как лети времето, тези дни стават две години от смъртта и. Светла и памет, липсва ми и често си мисля за нея. Сигурно и затова го ударих на размисли и спомени blush
Хайде, петък е, времето е разкошно yahoo. Купих теменужки и днес ще ги садя. Сърце не ми дава да изхвърля всичките мушката и сигурно ще запазя увивните, като по- малко ядени от разни гадинки и болести.
« Последна редакция: октомври 11, 2019, 08:23:56 от svekarva » Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #101 -: октомври 11, 2019, 13:54:27 »

Я, форумът е възкръснал lol
Активен
bulche91
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 627



« Отговор #102 -: октомври 11, 2019, 13:55:38 »

Я, форумът е възкръснал lol

 lol той е жив! Ух, не изчезнахме и този път  angry
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #103 -: октомври 11, 2019, 14:02:53 »

Да бе, на мен ми се сви сърцето. Не че не сме свързани по други схеми, ама  не е същото. Wink heart
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #104 -: октомври 11, 2019, 14:34:47 »

Ето градината на Бамбук. Той реди пъзел, до него едно момиченце изрязва нещо, другите спят.


* 1thumbnail.jpg (54.05 KB, 350x385 - видяно 3115 пъти.)
Активен
Страници: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 16   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines