Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 29, 2024, 08:39:45

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Любимият юли  (Прочетена 113726 пъти)
 
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #180 -: юли 11, 2018, 15:53:30 »

Тя цялата система е порочна.Има ги и двете страни, много жени използват работата, за да взимат майчинство, от друга страна много работодатели експлоатират и не дават болничен.ИСтината е, че болничния за дете не е неограничен, общо за година за теб и детето са 42 дни, мисля.От там нататък е чрез лекарска комисия или ако лежите в болница.Отделно няма стимул млади майки да се връщат на работа.При Булката е различно, но в масовите фирми не е така.А и яслите не са пригодени за деца под 1,5г, абсурд да пуснеш дете на 1, за детегледачки малко хората имат пари.Та си седят в къщи двете години.Много зависи каква работа си работил и дали шефа ти е склонен на компромиси.Имам познати работят в магазини, на смени.Искат докато детето е малко да работят дневна смяна, но работодателя не дава и те напускат.
Общо взето омагьосан кръг.Не си дават сметка, че една жена със семейство и дете, ще е по-мотивирана да работи и изкарва, за да има за детето от един 18-годишен хлапак дето само чати във фейса.
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #181 -: юли 11, 2018, 15:56:24 »

Фиаско, ама жената може да не е знаела, че е бременна, а и не е длъжна да казва. И има право да и а две деца. А след това вече всичко е било различно. Аз имам приятелка, която проблеми с хормони и наистина много изненадващо забременя. Тя умря от притеснение какво ще си помислят за нея, тъкмо беше започнала нова работа.  Ама живот, не всичко е по план smile

Маги, добре го е написала smile
Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #182 -: юли 11, 2018, 16:06:11 »

Знаела е. И е било планирано.

А, такива като булката в София са много - всички мои приятелки започват работа след 1-вата година, защото не могат да си позволят да си стоят вкъщи, не им се и стои, де. В провинцията е друго, разбира се. Не са същите заплати просто, а и в София опциите за детето са повече - кой да го гледа имам предвид. На едни познати има жена, която гледа 3-4 дечица и са много доволни, в Англия му се вика чайлдмайндър.

Кой всъщност го плаща майчинството и болничните в България? Разбирам, ако е работодателя, да са кисели и да имат претенции, ако е държавата, не виждам защо.
Активен
bulche91
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 627



« Отговор #183 -: юли 11, 2018, 16:25:36 »

Цитат
Кой всъщност го плаща майчинството и болничните в България? Разбирам, ако е работодателя, да са кисели и да имат претенции, ако е държавата, не виждам защо.

Ние индиректно, НОИ директно.

Ама моля ви се... къде другаде в света можеш да прехвърлиш майчинство на роднини? Аз си го прехвърлих на свека, какво по-хубаво от това?И днес чета и падам, свекървата, т.е майката на мъжа, не била "главната баба" и нямала право да си гледа внучето, на това имала право само майката на майката, съвсем сериозно... това в бг.мама... ами как такива жени ще прехвърлят втора година на свекървите си, като не ги считат за живи хора...
Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #184 -: юли 11, 2018, 17:03:25 »

Простотии бол, като плаща държавата, работодателя с извинение какво го боли, че и претенции има?

Това не знаех, че може да го прехвърлиш. Звучи много яко. smile
Активен
bulche91
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 627



« Отговор #185 -: юли 11, 2018, 18:31:27 »

Простотии бол, като плаща държавата, работодателя с извинение какво го боли, че и претенции има?

Това не знаех, че може да го прехвърлиш. Звучи много яко. smile

Защото наемаш, обучаваш и след 2 месеца хук по майчинство, на същата позиция не можеш да назначиш нов човек за постоянно, а само по заместване, а за това много трудно някой се навива. Ама хайде, намираш обучаваш и после трябва да освободиш този човек и след 2г се връща, не е била достатъчно обучена или е забравила всичко, забременява отново и пак същата песен, докато детето не навърши 3г не можеш да я освободиш и така едни 6г си минават. Питай я свекърва с магазинерките по селата.

Иначе не е само това, ако се върнеш на 6я месец ти се полага половината майчинство, така че парите не са никак зле ако си осигуряван на реална заплата.
Активен
tweety_pks
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 106



« Отговор #186 -: юли 11, 2018, 19:30:29 »

Половин майчинство получаваш до навършване на 2г. на детето, ако ще и след първата да се върнеш smile И да това със забременяването и не казването е супер тъпо... Ние така се наложи да се лишим от едно момче, което беше по заместване, защото майката уж твърдеше, че ще се връща понеже второто й дете навърши 2г., а в същото време вече е била бременна с трето, но не каза... Моя шеф й е много сърдит... Добре, че поне успя да уреди момчето да остане във фирмата, просто в друг екип...
Активен
bulche91
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 627



« Отговор #187 -: юли 11, 2018, 20:08:37 »

Туити, да ама ако си на макс майчинство първата година ще взимаш 1300+ ако си на 2600 и доста добре  се получава, втората е доста по малко, 1/2 от 360 лв май беше?
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #188 -: юли 11, 2018, 20:29:52 »

Ай леле .... сега се закъхарих как няма да съм главната баба някой ден ... ама то не е нужно докато събирам слънчеви лъчи на Малдивите да съм главна баба, нали?

За работния въпрос, сте дали интересни примери, но предполагам във всяка сфера е различно. Ние работим с много чужденци, имаме приятели в чужбина, завършили, заминали след университета, върнали се... и тези, които се връщат в повечето случаи не се чувстват добре и точно този таван, за който ви говоря ги мъчи. Та така... не че няма възможнисти, но зависи какво искаш.
Преди години едното ни вице като беше в София го бях хванала на раздумка при кафемашината и той разказваше колко му коства тази позиция в личен план и съвета му беше да избираш мъдро в кой етап от живота си на какво искаш да се посветиш. Факт е, че той пътуваше, а жена му гледаше децата. Аз от позицията си на жена с малко дете не искам да съм вице сега, като ги захване пубертета и нямат нужда от денонощното ми внимание ще мога да съм каквото си искам Wink ... аз гласувам за фея вълшебница, вие какви искате да станете?
Сега в момента ми е идеално да си разчиствам сметките с ноЙ . Днес с неговата щедра благословия си купихме супер якото одеяло за пикник и "лятна ваканция с неработеща мама" тече на макс. В този ред на мисли искате ли да си направим пикник в делничен ден в някой парк след 20 юли?

Активен
tweety_pks
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 106



« Отговор #189 -: юли 11, 2018, 20:40:42 »

Да, така е 1300 спрямо 180 лв. са си огромна разлика, но пък на 6 месеца да си зарежеш бебето, честно казано ми се струва прекалено дори и за 1300... А и това му е единственото хубаво на БГ законодателство smile
Активен
bulche91
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 627



« Отговор #190 -: юли 12, 2018, 06:37:11 »

Да, така е 1300 спрямо 180 лв. са си огромна разлика, но пък на 6 месеца да си зарежеш бебето, честно казано ми се струва прекалено дори и за 1300... А и това му е единственото хубаво на БГ законодателство smile

Всеки си има различни мотиви, една колежка се върна сега ма 4я месец. Аз не го разбирам понякога също, ама хората го правят.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #191 -: юли 12, 2018, 07:24:01 »

Ай добро утро.Днес съм от 7,30 в офиса.След малко заминаваме за поредното село.Ужаст!

За майчинството всеки има гледна точка.Аз май пораснах и вече не гоня кариера и не бих оставила бебе на 6 месеца.Помня моя съученик, който живее и работи в Германия ми разказва как жена му излиза в 1 година платено майчинство и след това детето е или на градина или ги гледа една жена няколко деца.Нещо като описаното от Виви в Англия.Бяха много доволни.И аз бих била, честно казано.Аз няма за сега на кой да прехвърля каквото и да е.Ако някоя баба се пенсионира да, преди това абсурд.Те горките едва си взимат отпуска да ми помогнат като е болна Моника.Общо взето много зависи къде живееш и какво работиш.Дали си в частната или държавната система.
Активен
Vivi20
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 790



« Отговор #192 -: юли 12, 2018, 07:34:28 »

Моята шефка преди години се върна на 3ия месец. Снахата ми се върна на 3тата седмица. Едната плащаше на бавачка, от къде да намери парите, ако си е вкъщи? А не може да освободи жената, защото след 9 месеца пак ще търси. Снахата пък си има собствен бизнес и вече тя е незаменима. Няма да забравя като отовдох да видя бебето, лаптопа й беше на масата. Дали й се е работило? Едва ли. Така че всеки си знае. Някои хора питат що правят деца като после няма да ги гледат, на този принцип, особено в сащ никой не трябва да ражда, освен ако не си напусне работата да си гледа децата. Отдавна, обаче минаха тези години и много жени не могат години деца да гледат вкъщи - и това не е за всеки.
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #193 -: юли 12, 2018, 08:28:19 »

Здравейте!

Idemo, както май казват хърватите. Айде да вземат световната титла и Ваня Джаферович да тича гол по Витошка lol lol

За деца - всеки според ситуацията си. Моята шефка казва, че е работила до два дни преди да роди, защото имала важни неща във фирмата. Но пък и е имала късмет с леко раждане. Ако трябвало да лежи, нямаше как да стане.
На мен много често ми писва седенето вкъщи вече, но вечер като заспи се чувствам благодарна за денят, който сме имали. Това не пречи на другия ден още в 9ч да искам да съм другаде.
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #194 -: юли 12, 2018, 09:19:21 »

Прехвърлянето на майчинството на бабата, според мен, зависи и от дохода на бабата, не само този на майката. Ако се върнеш на работа след първата година и взимаш 1300 лв., вместо 360, а бабата не е пенсионерка и заплатата й е 500лв., лесно ще натъманиш и нейния постоянен доход с едни 200- лв. отгоре.
Това е добро решение в случая. И много хора го правят. Не знаех само, че Главната баба е майката на майката. Винаги съм смятала, че е на таткото.  pardon


Ваня Джаферович така ли е обещал??! Аххххахахахаха

Относно тавана на кариерно развитие много ви четох и размишлявах...и осъзнах, че в момента съм в такъв етап на развитие, че въобще не знам какво мисля!!!

« Последна редакция: юли 12, 2018, 09:22:17 от nadelina88 » Активен
Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines