Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 20, 2024, 11:19:50

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 36 37 [38] 39 40 41   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Септември 2016  (Прочетена 168716 пъти)
 
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #555 -: септември 28, 2016, 13:47:21 »

"Chestit rojden den izrod <345 ! Da si jiv i zdrav, mnogo shtastie, kusmet, pari, koli, jeni nai - veche, i vsichko, koeto si pojelaesh da se sbydne !


Поздрав на едно 14-годишно момиче към момче на същата възраст.... olele

На къде отива светът.... Децата са от "нормални" семейства....

П.П Извинявам се за латиницата, но те повечето кирилицата не я обичат, а и ще се развали чарът на поздравът, ако го "преведа".

Тук работата сериозно се бъгна. Дълго време не ми публикува втората част от съобщението, накрая успях да я вмъкна, но пък всичко е в един формат.... girl_impossible
« Последна редакция: септември 28, 2016, 13:51:05 от Marri » Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #556 -: септември 28, 2016, 13:55:59 »

Хахаха, да, за конски (див) кестен говоря. Правят се някакви мазила за болни кокали, ама не им знам технологията. Не знаех, че пазят от различни твари.
Като писах твари - последните седмици голяма борба водя с паяци. Да се обесиш просто! Ден през ден, кой какво върши, аз бърша паяжини. crazy Побърквам се...
Ядливи кестени за първи път ядох на доста зряла възраст. Много ми харесаха! Никога не съм се сещала да си купувам. Чакам някоя баба да тръгне и мен да ме угоява Wink
Мари, нищо не ме учудва sad Затова повечето тийнове "ъ"-то не го признават, а "йо" и "ьо" са висш пилотаж. nea Аз видя ли такива писаници и автоматично прескачам. На работа редовно пристигат СВ-та за работа, писани на маймуница. Хич не ги и гледам nea Много съм крайна на тази тема!
Активен
Alleksia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 711



« Отговор #557 -: септември 28, 2016, 14:05:41 »

Ха, Мари, тръгнах да пиша и ми се показа само пожеланието и известно време се чудих какво е lol не забравяй, че се тийнове, ще им мине lol

Кестени проядох наскоро, обичам ги печени и на супа, обичам и захаросани за Коледа Wink в парка до нас се намира единственото дърво в ядливи кестени в града и пада едно събиране всяка есен...

А за носталгията, разбирам го НИ2, моя близка приятелка живя в Щатите едно известно време и трябваше да се върне. Беше много нещастна, беше свикнала и й харесваше, но в крайна сметка успя да се върне де.

Аз съм вече 5 години навън и сякаш свикнах, прибира ми се в България,  но ако трябва да бъда честна до голяма степен свикнах с уредеността тук, всичко е ясно и точно. Харесва ми в родното ми градче, защото е тихо и спокойно, а и там съм за израстнала. В сърцето ми там е вкъщи. Тук мо е вкъщи също, защото детето ми е родено и расте тук, но си ми е свиден родния дом. Мога да си представя да се върна да живея там, но е и в София например. Не че не ми харесва, но нямакси свикнах на по-спокойно...
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #558 -: септември 28, 2016, 14:08:41 »

Еми, сега разбирам защо изкачат от шкафове и гардероби тия кестени  Wink. Някога по пътя за училище имаше алейка с кестени, ех как обичах да ритам един по пътя или да си играя на китайски топчета.
Много моля така като излагате ястия с кестени, да дадате и някоя рецепта поне! Аз само печени и варени съм яла и много обичам. алексче, кви са тия за Коледа? Това със супата ми е трудно да си го представя.
Мари, иска ми се да се възмутя, но далеч не съм изненадана за съжаление  cray
Али, на моя приятелка, която набираше персонал за денонощно магазинче й бяха пращали СВ снимано с телефон и отделно към него снимка на момата по бански на плажа.
« Последна редакция: септември 28, 2016, 14:13:22 от ratatui » Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #559 -: септември 28, 2016, 14:16:19 »

Аз рецепти не зная.... консумирам само готови варианти и да си призная нямам желание да опитвам аз да ги приготвям.
Досега единствено съм варила и това е.
Активен
Alleksia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 711



« Отговор #560 -: септември 28, 2016, 14:34:38 »

Ами, рататуйче, захаросаните ги пускат по Коледа в едни луксозни кутии на още по-луксозни цени smile като захаросани плодове са, не знам каква е технологията... Супа за съжаление не съм правила, само навън и в стола на работа съм яла, но съм гледала рецепти в интернет, варят се кестените. Мм ги пече.
А тези неядливите освен в гардероби знам, че се слага и кестен под възглавницат, против кошмари  pardon
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #561 -: септември 28, 2016, 15:01:27 »

Здравейте. smile

Защо, бе, толкова ви възмущава латиницата? Това си е талант, да можеш да пишеш на български с два вида букви. И аз си пиша с нея понякога. Не публикувам статуси с нея, ама ако нямам кирилица на комп редовно си пиша с хора на латиница. На моя комп, купен от Англия, няма кирилица на клавишите, в момента ви пиша на фонетичната, което си е пак същото като все едно да ви пиша с латиница, само тях ги знам на бързопис. Преди като нямахме компютри и на ум не ни е теквало, че може да го правим, новите поколения го правят, защото могат и света им го предлага.

Моето сладурче деветокласник пак дойде да ме види.  heart heart heart heart Уникално усещане е да почувстваш любовта на дете, на което липсваш...и идва да си те гушне.
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #562 -: септември 28, 2016, 15:23:51 »

Аз се възмутих повече от същността на поздрава.
Извиних се за латиницата, защото във форума не е прието да се пише на латиница.
От латиницата се възмущавам, защото създава грешни навици в писането, поради липсата на определени знаци и особено при децата, а и не само, това ги прави неграмотни, дори когато пишат на кирилица.

Категорично четенето и писането на латиница е вредно за правописа на кирилица.

Писането на фонетична кирилица абсолютно не е едно и също като писането на латиница, защото се ползват всички звуци и знаци правилно.
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #563 -: септември 28, 2016, 15:39:53 »

Аууу... грешни навици в писането... Любимо!!! Не че аз  често не правя грешки от бързане, но има откровени глупости по интернетЯ, тук за щастие учителките ни любими и феята на правописа са пощадени... лекЪр ми е текущия фаворит и думи в множествено число, завършващи на Й. ВъЙЙЙ....
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #564 -: септември 28, 2016, 15:51:28 »

Даже във форума има пресен пример от днес "агенций" smile

Навремето учителите по български все повтаряха, че трябва много да се чете... Напълно вярно.
Четенето изгражда езиковата култура, именно затова е важно какво се чете.

И въобще не съм на мнение, че трябва да се подминават тези въпроси, че им е простено на новото поколение, не е.

Наскоро една позната, еродирана личност, сподели мнение, че племенниците ѝ се "измъчили" с разказите на Елин Пелин това лято, тази литература не била за новото поколение, била написана на чужд език....

И в западните практики има ново поколение, но това не пречи, то, новото поколение, да изучава класики като Шекспир, защото са класики и не е нужно да бъдат с актуално звучене, но са нужни за да си изгради човек определено ниво на общата култура, за да си отвори очите и за по-значими неща от последният айфон или кой кого е лайкнал(каква хубава дума) във фейсбук.

« Последна редакция: септември 28, 2016, 15:56:39 от Marri » Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #565 -: септември 28, 2016, 16:21:01 »

Да не сметнете, че споря - и аз се ядосвам на елементарни грешки в правописа (например снощи прочетох рецепта със "сол на вкусТ"  shok ), но конкретно за Й и множественото число, латиницата може и да помогне, там винаги е двойно И.

И силно вярвам, че учителката от 1 до 4 клас е тази, която дава не само основите, но и много голяма част от знанията за правописа и автоматизирането му. Грешките, правени от тийнейджъри или възрастни хора не могат да се изкоренят лесно, защото в въпрос на навик, който не е изкоренен навреме, а именно 1-4 клас.


П.П. Помните как луднах по "Аз преди теб". Свалих си преди малко "След теб". Не съм с големи очаквания за тръпката без Уил, но ще рискувам. smile
« Последна редакция: септември 28, 2016, 16:25:03 от nadelina88 » Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #566 -: септември 28, 2016, 16:41:27 »

Привет, късно, късно от мен.

Любима тема гледам сте подхванали.За съжаление при мен учителката по български език не беше на ниво и това го отчитам всеки ден.Трудно е и мисля къде една проста запетайка да сложа.Отделно от четене на неграмотно написани въпроси и писма, аз започвам да се питам абе това правилно ли го написах?!И си проверявам всяка втора буква.

Латиницата за мен е нещо ужасно.Не вярвам някой чужденец да тръгне да пише на кирилица, защото няма латиница на компютъра си, и това извинение винаги ми е било много смешно.Всяка една операционна система предоставя възможност за качване на кирилица, включително и Макинтош. Да четеш ПРОТОКОЛИ в университета, в който е вписано вместо "ч" - "4" по същия начин се процедира и с "ш".И тия същите хора да претендират да стават инженери?!Извинете невежеството ми, но не съм съгласна.Това не е чужд език, това е изкривяване на родния език.Крайна съм, но невежеството ме убива бавно.

Наде, при мен проблема дойде точно след 4-ти клас, когато се учат правила за писане, запетайки, чиито, които и т.н.И до ден днешен не слагам правилно "й" точно заради тази въпросна госпожа.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #567 -: септември 28, 2016, 16:49:32 »

Е, Мари, нищо лошо няма в пожеланието. Ако имаше и запетайка пред обръщението, всичко щеше да си е у ред.  Wink
Сега няма да мога да го напиша, че форумът го трансформира в "глупости пиша", ама по безфейсово време на картичка за РД на НИ1 на 16 пише: Бъди здрав, прав и кУрав! И това от една сегашна много добре реализирана в Германия архитектка.  smile
Казвала съм моите какви думи си говореха, та втрещяваха Мария - "глупак", "тъпак", "простак" и "урод" си бяха като "здравей" и "здрасти".  Wink Вече го изживяват, само в моменти на особено благоразположение и взаимна обич, както и лиготия да дразнят, може да се чуят големи простотии. Хехе, ако децата имат вуйчовци и чичовци, речникът им е доста цветущ под тяхно влияние. Ние също не сме били цветя за мирисане, поне аз знаех сума мръсни вицове.
Наде, девети клас е солидна възраст, не давай да те прегръщат и да ти приказват колко те обичат. Може да се приеме като сексуално отношение  blush . Между учител, родител, че и психолог и ученик има граница, която не бива да се прескача... Едно време ни учеха много да внимаваме.
Неграмотни имаше и по наше време, не мисля, че е проблем на новото поколение само. Скоро си говорих с литературовед какво се случва и накъде се е запътил българинът. Двамата стигнахме до извода, че сега богаташите дават добро образование на децата си, избират хубави и сериозни училища и дори ги пращат в чужбина. Като се върнат младите, сигурно ще са стимул за останалите и подрастващите. Ще трябва да си отиде цяло едно поколение на прехода и всичко ще си дойде в нормите.
Хехе, вчера в Парентланд имаше хубава статия за приказката "Новите дрехи на краля". Много се смях, ще се опитам да я намеря.
http://www.parentland.bg/prikazkite-v-koito-ne-viarvame/
Ето я. Ама я вижте, че се налага да се пише и на латиница за да се тагне подходящо. Wink
« Последна редакция: септември 28, 2016, 16:56:03 от svekarva » Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #568 -: септември 28, 2016, 16:58:49 »

О, свекърва, моля те не го приемай така. Израза на моята емоция, облечена в дума, вероятно е донесла подобна асоциация у теб. Стана ми неудобно, а осъзнавам границите.
Активен
ratatui
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1980


Моят сватбен албум

« Отговор #569 -: септември 28, 2016, 17:04:00 »

Маги, как сте? Моника по-добре ли е?

И аз си признавам, че не всички правила ги помня и допускам доста грешки. Макар от както се събрах с мм, да се старая повече, той много държи на правописа и намерили ми грешка не пропуска да ме ограмоти. Учителят е много важен, при мен от 5-7 клас, човека се интересуваше дали Сенегал ще бият и ни писа по една 6 по този повод  pardon
На мен лично фонетиката ми е трудна за писане, наскоро си поръчахме клавиатура- държах да има написани и бг букви, защото са ми много по-удобни и съм по-бърза на тях.
За образованието на богатите, за съжаление имам страхотен пример как се пръснаха пари по един от най-добрите  pleasantry уж  pleasantry колежи в Швейцария, елитни университети в Лондон, ама като си си леке по душа, образованието не може да го скрие.
Активен
Страници: 1 ... 36 37 [38] 39 40 41   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines