Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 28, 2024, 10:23:35

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 37   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Месечна тема Майски вълнения 2016  (Прочетена 169513 пъти)
 
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #75 -: май 07, 2016, 10:23:53 »

Свекърва, какво има предвид под марципан? Бадемова паста или нещо друго?
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #76 -: май 07, 2016, 10:31:45 »

Ще го видим този марципан  на живо. Чудя се за Толедо. Аз реално в от дните ще съм сама, та едва ли бих пътувала до Толедо. Ще си обикалям по улиците. Задължително ще се качим и на туристическите обиколки с автобус, така най лесно се ориентирам и е удобно.
За храната на децата да изкажа мнение. Ники голя мото ми дете до 2г. Нищо вредно не давах , по учебник го хранех. И ако някой му дадеше нещо побеснявах. И тайно ядяхме от него вредни неща. Сега го отчитам като грешка , защото вече не иска да пробва и яде нищо, освен манджи и супи.  Късно осъзнах , че е грешно, сега на малката 11 месеца и давам всчико да опитва , даже и чипс и филе. По съвсем малко де. За да не стане като батко и. Иначе той вече яде шоколад и сладки неща, даже доста , но понеже е слабичко и му давам.
Тръгваме след малко за дъждовен Мадрид. 6 дена ще вали.
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #77 -: май 07, 2016, 10:38:25 »

roumyana, и преди съм чела твое мнение относно храненето на голямото ти дете и все се каня да те питам, какво лошо намираш в това, че Ники не иска да яде друго освен манджи и супи?
 
Питам от чисто любопитство.


П.П Лично аз не бих пропуснала Толедо
« Последна редакция: май 07, 2016, 10:42:19 от Marri » Активен
marta_kalpazanka
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 610



« Отговор #78 -: май 07, 2016, 11:57:53 »

Както винаги много са сложни разните отношения с роднините особено, когато са намесени деца.

Според мен или възрастните не е трябвало да слагат на масата, като ги знаят( макар че толкова много хора сте се събрали и незнам дали ще е удачно) или майката и бащата да преглътнат, че ще вземе да пробва.Това е единичен случай и те предполагам, че в къщи не купуват и няма как да яде всеки ден.Разбира се друг е въпросът , ако детето е алергично.А и детето е малкко ще изяде едно две , вярно е че не са храна за дете, но...всеки си знае за себе си.

Аз имах случай с едният дядо, на който му беше обяснено, че детето е алергично и той така се трогна, че носеше всеки път по една пазарска торба с болкуци и по КУТИЯ меденки, защото " детето ги обича" .

А детето освен, че е алергично е и изключително злоядо и не ядеше нищо освен хляб и макарони и боклуци всякакви ( това е второто, което опита от всички шоколадови неща доста по рано покрай сестра си и доброжелателни роднини, за които това е единствения начин да зарадваш едно дете.)

Сега същият дядо се чуди, че нищо не иска да яде , каквото и да му предложи, а те като отидат там веднага започват да търсят каква глупост им е купил.Но така си го е направил.Приех , че няма смисъл да се ядосвам, посещенията са редки и така.

Руми, точно за този моят господин , нямам нищо против да яде само манджи и супи, както и за сестра му де.
Според мен си е до дете, има деца, които не ядат така сладко и други, като моя син, които ще ядат до пръсване , ако могат и след това пак...
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #79 -: май 07, 2016, 12:15:27 »

Да, аз също препоръчвам Толедо. Катедралата е 5-та поред в световната класация и наистина е съкровище от картини, дърворезба, стъклописи и цялостна архитектура. Не е далеч, максимум час от Мадрид. Тъкмо да видиш двата транспортни кръга и парковете върху тунелите, жилищата на средната класа и малко от природата на провинцията. Толедо е под защита и всичко е запазено в оригинален вид - тесни улички, интересни сгради и занаятчийски работилници. Историческият център е на висок хълм, почти като пловдивските тепета. Направили са обаче страхотни ескалатори и няма катерене и пъхтене Wink Ако не е такава блъсканица, каквато сварихме ние, сигурно е още по- прекрасно. Хем си в миналото, хем в настоящето.
Мари, за бадемовата паста говоря. Много се превъзнасяха нашите познати за нея и за сладките, най вече, че са ръчно направени.
Ето площадът и Първомайската манифестация в Толедо.
Руми, гадничко е като вали. Бусчетата имат покрив и странични стъкла, та не е студено. Вие с децата ли сте или соло?


* IMG_5242.JPG (69.54 KB, 400x273 - видяно 2287 пъти.)
« Последна редакция: май 07, 2016, 12:48:26 от svekarva » Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #80 -: май 07, 2016, 12:43:45 »

Ето това също си струва да се види в Толедо, толедско злато.

Това черното е стомана. Прави се бижуто, оформя се резба в стоманата и се обработва при висока температура, заедно със злато, при което златото покрива резбата и се получава този ефект.

Имам колие и обеци, много са ми любими.
Продават и такива чинийки, направо са истинско произведение на изкуството.

Пълно е с такива магазинчета и пазарлък пада даже хахаха



Бадемова паста правя, домашна, за щолен, няма нищо общо с тази в магазините, която се продава като полуфабрикат.


* bf39366ddc9ef474089ce2d9389e6f69.jpg (32.1 KB, 298x300 - видяно 2295 пъти.)
Активен
Cerise
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 863



Моят сватбен албум

« Отговор #81 -: май 07, 2016, 13:18:02 »

Аз само се сещам, че през цялото време си правя сметка да отида до Толедо, но всъщност как? Цени на автобуси и от къде да ги хвана?
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #82 -: май 07, 2016, 13:42:54 »

Аз само се сещам, че през цялото време си правя сметка да отида до Толедо, но всъщност как? Цени на автобуси и от къде да ги хвана?

Вики, не мога да бъда полезна, моята екскурзия беше с автобус, организирано.


Ето, това е нещо, което също си струва да се види, Кралският дворец и манастир в Сан Лоренсо де Ел Ескориал. Намира се на 45 км от Мадрид

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BB

Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #83 -: май 07, 2016, 14:38:56 »

О, аз също имам гривна с нишки от 24-ри каратово злато, ръчна изработка. В онзи Гид пише още какво може да се види в Толедо, ама ние нямахме късмет sad. Много от улиците бяха затворени заради манифестацията, магазините също не работеха.
Чери, ние го организирахме от хотела, по предварителна уговорка. Дори и да не правят такива кратки екскурзии, ще ти кажат къде и как може да стане. Поне по рецепциите говорят английски, иначе е мор с разбирането. Надписи, в рейсовете, по музеите, такситата - само испански. Има и много частни екскурзоводи, лицензирани българи и руснаци, които вървят по забележителностите и си предлагат услугите, като чуят чужда реч. В Гида /линка на предната страница/ има цени и контакт за подобна услуга.
Активен
Cerise
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 863



Моят сватбен албум

« Отговор #84 -: май 07, 2016, 21:28:30 »

Оххх спирам да задавам кухи въпроси, ще прегледам гида. Още си мисля, че ми е рано да се настройвам ваканционно и не съм го отваряла. Мерси  Sunshine
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #85 -: май 08, 2016, 08:58:25 »

Здравейте от Мадрид. Свеки без децата сме, само с мъжа ми, той два от дните е на конференция, но решихме да дойдем и да съчетаем двете. Вчера беше хубаво времето, но днес вали, ще видим какво ще правим. С бусче сме решили по принцип. Вчера се разходихме до площад майор и до мечето, но ние късно кацна хме.
Мари , проблемът с голямото ми дете е , че той яде само манджи и супи от детската  кухня или такива , които наподобяват такива. Това което ние ядем в къщи той не го яде. Нищо. Месо не яде, трябва да е накъсано и да не се усеща. Примерно като готва месо с ориз или с картофи , той не яде, нито пълнени чушки, ни сарми, ни риба. За това мисля че е проблем. Като беше на една година искаше да опитва, аз не му давах. Е сега не иска да яде. Иначе е хубаво , че яде манджи.
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #86 -: май 08, 2016, 10:12:26 »

Руми, да, сега те разбирам за какво говориш.
В интерес на истината ние също минахме през такъв етап със Симеон, но го преодоляхме.
Не си спомням Ники на колко беше точно, но с времето ще привикне и към другата храна.

И все пак си мисля, че това е по-малкото зло, отколкото да отказва изобщо нормална храна и да я кара на пържени картофи, печени филии и кифли и разни неща за хрупане, защото и такива деца познавам.
Имам познато детенце, което на 3 години не ядеше нищо друго освен понички и пържени картофи.....

При нас недостатъка от ползването на детската кухня е, че и досега, задължително трябва на обяд и вечеря да са различни храните, а също така два дни да не се повтарят.
Преди като имах време, по цяла седмица нямаше повтарящо се меню, но сега.... е вече различно.
Протестира в началото, но в крайна сметка се примири.
На всичко отгоре няма как да му обясня, че сега нямам време, че той и без друго ме дебне по всеки въпрос свързан с братчето му, в стил "за него така, а  за мен ... не може".


Кофти, че такова време сте случили, но пък можете да посетите закрити места и пак да е приятно.
А и самият факт, че сте сами и на различно място, сам по себе си е достатъчен, за да си починете и да ви е добре.
Активен
Feribotka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2453



« Отговор #87 -: май 08, 2016, 11:02:21 »

Знаех си, че ще разбуня духовете с това хранене smile Аз просто не го намирам за удачно, защото ми се струва крайност и гледам да избягвам всякакви крайности  pardon Иначе, разбира се всеки си преценява как да си храни детето, но според мен целият този цирк беше излишен...не става въпрос всеки ден да яде нещо такова, а при положение, че сме 15+ човека на масата, не мисля, че всичко трябва да се покрие + от една хапка филе не вярвам да му се случи нещо чак толкова страшно. Не знам, но все си мисля, че един човек (не само дете) като го ограничаваш толкова много, при първа възможност ще гледа да си навакса, например в детската или като тръгне на училище, и да опита от всичко, което досега е било табу и родителите му няма и как да разберат  NO Дано греша все пак...Благодаря ви, че отново сте полезни с различни гледни точки, които дори през главата не са ми минавали give_rose

Свекс, много ми харесва как си описала всичко  heart Чак ми се приходи  да видя тези красоти  smile
Руми, да си починете добре, и дано ви се оправи времето smile

 Offtopic Много ми харесва да видя Вики и Миленката пак да пишат (липсвахте ми), Руми също, въпреки че не съм я засичала преди smile
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #88 -: май 08, 2016, 12:14:24 »

Ами нали си казахме, чуждите дертове са ни най- сладки, щото ние така не правим blum.
Роднинските срещи винаги крият големи рискове за разваляне на настроението, та това да ви е бил косурът. Дано не ти се случи и на теб, защото ако не е за храна, ще е за обличане или възпитание...няма празно Wink
Мари, сега ти се мръщи, после направо си вдига чукалата и яде навън, ако му предложиш старо.  smile Вече се моля да има винаги достатъчно пари и не ми пука...Замразявам и си го ядем след време. Поне добре, че е само единият така. Ама това е нищо, племенникът е направо изпитание. Има цели дни в които нищо не яде, вирее на чаша прясно изцеден сок и слънчева светлина. Брат ми са свикнали, но за мен е голяма мъка, като го попитам какво иска, а той отсече - НИЩО! Сега пие ядково мляко и сандвичи /силно казано/, които си прави сам. Хихи, вчера беше при нас и го курдисах да си прави яденето. Както режеше домат, едно парче изхвръкна на пода. Той скокна да го взима и да го духа за да го хапне за мой ужас. Майка му едва ме удържа да не му го изтръгна от устата само и само да го изяде, пък какво като е мръсно. Пак добре, че бях чистила и котката не беше влизала в хола, че сега и капе перушината...И е прозрачен, толкова е слаб, само едни очи. Не е и здрав, изпотрепа се да боледува тази пролет - шарка, грип и херп ангина едно след друго...Верно, че и да ядеше, няма гаранция да не се разболее, ама пусто като ми е набито в главата, че "ранАта прави борбата", направо се радвам, че не нося пряка отговорност за него.
Като казах за ядково мляко, та се сетих за едни соленки, които братовчедите /мойто л..но и племенникът временно ядат с удоволствие, а аз оползотворявам отпадъка. Значи: 2чаени чаши овесени ядки, 2 ч.ч. пълнозърнесто брашно, 3 яйца, 1 бакпулвер, около чаша ядков пулп, 3/4 ч.ч. зехтин, нарязани сушени домати, маслини, босилек, червен пипер, малко сол и риган. Тестото почива около 15 минути и се оформят плоски "кюфтенца". Пече се на 180С за около 15 минути. Имат неочакван /да кажем/ вид, но траят дълго и са много вкусни. Сладкият им вариант са с 1ч.ч. нарязани фурми и 1ч.ч. кафява захар, 1 настъргана ябълка и съответно канела, карамфил и ванилия като подправки.
Отивам да скубя изсъхнали цветя и най- накрая ще извадя мушкатата на терасата, че то срамота - май почти мина, а мен все студено ми се вижда sad.
Хубав следобед на всички!
Активен
addicted_to_u
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 340



« Отговор #89 -: май 08, 2016, 13:41:48 »

Здравейте !

Свекърва, толкова увлекателно разказваш,че ако ще да ми говориш за нещо,което изобщо не ме вълнува,ще седя със зяпнала уста и ще те слушам (чета). Това по повод разказите за екскурзията.
 
Аз като злоядо дете,точно както Свекърва описва племенника си с бледа кожа и само едни очи не съм имала забрани да ям каквото и да е. Обичам шоколад,но не помня да съм била ограничавана или да съм имала достъп до неограничени количества. Изобщо не помня някой от нашите да се е шашкал за храната ми, приготвяхме повече домашна продукция-зеленчуци и плодове,имахме кокошки и зайци на една вила в близост до Пловдив,но аз едва ли съм имала голям интерес към тези неща. И въпреки всичко  си порастнах без алергии,без разболявания (само с бабешки лекове и без хапчета). Честно казано колкото повече някой е обръщал внимание на това,че съм злояда,толкова повече е получавал отпор от моя страна. Леля ми побесняваше като ме пита какво обичам да ям и аз отговарях нищо. Та и с нея съм имала най-големи сблъсъци като стоене на масата 3 часа,защото не искам да ям пълнени тиквички. В тази ситуация аз си се заблях и не съм усетила колко време е минало,но тя умря от яд,че и така не може да ме принуди да ям. Та мисля и моите деца така да ги гледам,от личен пример виждам,че когато си гладен ще намериш източник на енергия,дори в нещо,което за възрастните изглежда минимално.  Сега си ям всичко и имам отношение към храната,обичам да експериментирам,но до 11 годишна бях ужаса на всяка баба Wink
 Пък според мен Feri си познава ситуацията и както ми я описа аз също бих се подразнила. В крайна сметка,дори в детските градини им дават разни неща,които могат да се приемат като нездравословни,а после пък в училище ще му бъде любопитно,няма как да го предотвратят. Пък и празник е,по празниците повечето хора си позволяват неща,които в друго време,я по финансова причина,я по друга не си позволяват да ядат и това си е част от него. А и като знам,че децата обичат чисти вкусове едва ли и да беше опитало щеше чак толкова да му хареса. Дори и да му се услади има начин да се въведе граница,щом не е алергично и няма да има последствия от едно парченце филе например.
Отплеснах се...

Ние другата седмица пък ще сме във Враца на гости на едни колеги на ММ от университета. Само в Северозапада не съм ходила от цяла България и ми е много вълнуващо-нямам търпение smile
Активен
Страници: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 37   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines