Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 25, 2024, 17:22:29

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 37   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Месечна тема Майски вълнения 2016  (Прочетена 169111 пъти)
 
lolitkabg
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



Моят сватбен албум

« Отговор #30 -: май 04, 2016, 22:15:08 »

Майски привет и от мен smile
Свекс много душевно заредена си ми след пътуването,някак си усещам,че имаш повече позитивен заряд ,което и мен ме радва.Все така искам да звучиш smile
Фани май сте взели решение Wink
Миме много е готино да си имаш дружка по бременност,моята приятелка сега роди,преди седмица и нямам търпение да се прибере и да разхождаме бебчо
Ние празниците ги прекарахме традиционно,с роднините, много козунаци и много смях.Сега се готвим за Гергьов ден,имаме празник на града всички сте поканени danceg
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #31 -: май 05, 2016, 07:32:13 »

Ами то няма кой знае какво решение - той заминава като му излезе визата, като се ориентира в обстановката пак ще видим. Междувременно Кари ще учи руски през ваканцията и наесен пак ще го умуваме. Ще поживеем, ще видим, както казват братушките. ь
Едит: специално за Киви:
Помня как седмица преди Хъдрелез минаваха да събират нишани/някакви накити с панделки или конци в различни цветове така че да си ги познаеш/. Комшийки идваха да ги дават на баба, че да не би да не успеят да си ги предадат, ако се случи да са на работа. Нишаните стоят в едно голямо менче до празника. На самия празник се става рано, вратите на къщите се украсяват със здравец и пролетни цветя. Дворовете се помитат още от предния ден, защото на самия празник е забранено да се работи. До обяд се ходи на гробищата, само там съм виждала да се работи на този ден - в смисъл да се оплеви или да се садят цветя. После започва подготовката за събирането на жените - Дернек, което се прави на открито и си има строго определена последователност. Костюмите са най-различни - обикновно най-малките стават Арап - с черните наметала и маските, по-големите се обличат като момчета, момите за женене в женски носии, а омъжените може да си облекат шалвари, които са им дар на сватбата от свекървата- като моята на снимката. Нося я и когато има Къна на роднини или близки прителки. Трябва да се науча как се почиства и сгъва, за да не я съсипя. Процедурата е доста сложна, заради бродериите и камъчетата. Не дай си боже да тръгнеш да я сгъваш както ти дойде - трудно ще я оправиш после, като закачиш украсата за кадифения плат.
Някъде към 2-3 ч след обяд се отива в местността където е празника. - горичка непосредствено до селото. Бабите са оборудвани със столчета, очила и тефтери където им е записан сценария, защото както казах последователността на песните, танците и ритуалите е строго определена. Когато си облечена в някаква носия, задължително участваш в ритуалите просто защото не те оставят на мира - всяка баба те дърпа и те подканя да се присъединиш. И така гледай по-възрастните участнички се учиш какво да правиш. Има въжена люлка закачена на голям дъб и момчетата люлеят. Питат момите на кого ще пристанат докато ги люлеят, повечето си признават, защото ако не признаеш те люлеят по-силно и по-силно докато изтърсиш някакво име  blum
По някое време когато вече сме се уморили от танци се вадят и нишаните от менчето. Вади ги малко русо момиченце, като покриват менчето с кърпа и вади на сляпо. Докато вади се пее и се гадае според думите на песента. Примерно баба беше пощуряла по едно време като бях мома, че са изтеглили нашия нишан на думата "сватба", има "рожба", имане абе всичко от живота. А момичето трябва да русо, защото при нас русите и бели жени символизират чистотата - предполагам, че се прави асоциация със светлината и слънцето.
И така хич не усещаш как са изминали 3 часа. Хубаво е да се поддържа жива тази приказка. Кметът на селото прави всичко възможно всяка година да организира празника. Намира костюми, организира участничките, съхранява нишаните. Много хубава жена, бабите даже са измислили песен за нея, чух я миналата година  good /цитат от 07.05.2015 г.
Ето ви малко стари снимки от моето село правени точно на този ден преди 5-6 г. от в-к "Стандарт". Има и моя снимка. И една статия за който има време: http://ruslan-yordanov.blogspot.com/2014/05/blog-post_4212.html
Да видим ще може ли да отгатнете коя съм?
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1457425201271.2062272.1402615564&type=3 /цитат от 06.05.2015 г.
« Последна редакция: май 05, 2016, 08:00:01 от fanimira » Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #32 -: май 05, 2016, 07:53:37 »

Фани, много философски си вече настроена. Така и трябва.
Ние не сме от обикалящите по чужбините (майка е огромното изключение), та съм некомпетентна по темата.
Хайде, последни напъни преди поредицата почивни дни. Няма много да си починем, но поне да се заредим положително Wink
Дано се оправи това време. Искам рокли и летни обувки да нося danceg
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #33 -: май 05, 2016, 08:04:26 »

Не се стърпях и се връщам да ви кажа добрутро:
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #34 -: май 05, 2016, 08:06:30 »

Фани, аз и миналата година го четох и сега пак.. Много ми е интересно и искам да присъствам.. (не знам дали е възможно).. Харесват ми такива обичаи и традиции, браво че се спазват и кмета не се отказва.. Браво и на хората, които участват, че той кметът сам нищо няма да направи, ако няма насреща жадни за такива емоции хора  good Познахте миналата година, няма как да е друго.. Знаем си те! kiss2


В тоя разкош, бих изпила следобедния си чай smile Ще се присъединя към теб, Фани  heart
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #35 -: май 05, 2016, 08:24:20 »

Фани, аз и миналата година го четох и сега пак.. Много ми е интересно и искам да присъствам.. (не знам дали е възможно).. Харесват ми такива обичаи и традиции, браво че се спазват и кмета не се отказва.. Браво и на хората, които участват, че той кметът сам нищо няма да направи, ако няма насреща жадни за такива емоции хора  good Познахте миналата година, няма как да е друго.. Знаем си те! kiss2


В тоя разкош, бих изпила следобедния си чай smile Ще се присъединя към теб, Фани  heart

Тони, естествено, че можеш да присъстваш. Утре в 3 ч. ще има ритуал ако не вали!!! Хората от моето село са много гостоприемни, за съжалание тази година ние ще го пропуснем, няма кой да ни закара тази вечер. Мъжи е в командировка...
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #36 -: май 05, 2016, 08:27:01 »

Някой път ще дойда, ама искам да ми разказваш и превеждаш всичко kiss2

Каня ви на скромната ми закуска в Монако, по случай 8-те месеца, които навършва днес, нашето семейство Илиеви smile

Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #37 -: май 05, 2016, 08:27:12 »

Я Тони ще ви закара.

Изпревари ме с това Монако. Още 10000000Х8 заедно! kiss2  heart Любимото ми число - както обичам да казвам "само като наклониш глава и е безкрайност.
« Последна редакция: май 05, 2016, 08:28:59 от nadelina88 » Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #38 -: май 05, 2016, 08:30:21 »

И на мен ми е любимо... Затова го отбелязвам  blum Довечера ще спретна нещо по специално за Илиян   heart pardon
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #39 -: май 05, 2016, 08:35:09 »

Много интересен обичай, много ми допада и на мен като на Тони, че си пазите традицията. Изобщо разцъках снимките, хубави хора, хубава природа. Заредих се, но днес много задачи, та изчезвам!

Фани
, тази ли хубавица търсехме в загадката от твоя пост;)

Активен
milenkata
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1136


I will love you... unconditionally...


« Отговор #40 -: май 05, 2016, 08:38:54 »

Добро утро smile Монако а? Искам и аз,а това местенце дето е нс снимката на Фани бих си поседяла час два на кафе с приятелка....

Ние какво?  Трети ден вкъщи вече не се издържа, а поне до вторник ще е такова времето... Май си плащаме за лятото през февруари и март хахаха
Днес ще ходя ня работа при Филип,хубаво разнообразие си е да си призная smile та така

Пожелавам ви много усмихнат ден напук на времето Wink  Фани, много си хубава
Активен
always_and_forever
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2489



Моят сватбен албум

« Отговор #41 -: май 05, 2016, 08:45:43 »

Добро утро и от мен! smile

Тъкмо сложих закуската и влизам тук, а вие наредили масите. Благодаря!  give_rose

Фани, виж колко си цветна и красотна.  heart
И аз се присъединявам към почерпката. Тони ще пие чай, а аз мисля с една тортичка да се подсиля.  pardon

Тони, още мноооооого по толкова да се обичате!  heart

И на мен 5 ми е любимото число.  heart

Днес пък нашия кум има РД, утре кумата имен ден.  smile
Активен
fanimira
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2391


Mom of 2


Моят сватбен албум

« Отговор #42 -: май 05, 2016, 08:50:24 »

Хихи, миналата година беше Панди, тая година и Киви ме позна. Вече се знаем  blush дано не вали и стане хубав празник! Аз може би ще водя Кари на кино или музей утре. И в МонакО ми се ходи!!!
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #43 -: май 05, 2016, 09:04:53 »

Аз за 8 говорех  blush
Активен
always_and_forever
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2489



Моят сватбен албум

« Отговор #44 -: май 05, 2016, 09:37:25 »

Ами, да, логично, хахаха ....но аз съм отнесена и друго си мисля.  blush girl_haha Тя и Надето за него е говорила, но прости на бременелския ми мозък.  smile
Активен
Страници: 1 2 [3] 4 5 ... 37   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines