Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 25, 2024, 22:27:18

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 47   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Месечна тема - Февруари 2015  (Прочетена 169821 пъти)
 
milenkata
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1136


I will love you... unconditionally...


« Отговор #420 -: февруари 22, 2015, 16:39:29 »

Дени извинявай... Малко се бях подпалила  blush съжалявам че съм ти създала работа kiss2

Тони ние с кумовете вчера се видяхме че днеска те са на обиколка на баби и роднини.
Видяхме се и много хубаво изкарахме,  но не толкова заради Прошка, а защото си искахме да се видим просто smile

Иначе днес исках само на майка ми на свекърите и на мечи...
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #421 -: февруари 22, 2015, 16:58:12 »

alexandrova_90 докторант съм и пиша научни статии (по задължение) (без особено желание) (бла-бла с други думи)
И аз съм от Враца. Нещо много станахме.

mariola85 какво е да "се лацка"?


Тъй тъй говорим за прошка - прощавайте съфорумки ако има нещо  give_rose
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #422 -: февруари 22, 2015, 17:17:30 »

Ура, Враца е прекрасен град, жалко че не се развива, много си е красиво, никъде няма такива хубави скали smile  heart

Браво, Миленка  Bravo Радвам се, че сте наред с вашите кумове и нещата са се наредили, било е моментно..  Yes

Панди, да се лацка, би трябвало да е този обичай, в който завързваш за врата/полилей с конец - сварено яйце или бяла халва, подреждат се хората и се пуска, а хората се стремят да го/я хванат с уста без ръце... Не знам до колко ме разбрахте..  good
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #423 -: февруари 22, 2015, 17:23:52 »

И аз искам прошка ако волно или неволно съм обидила някого blush. Прощавам ви на всички, макар да не си спомням някой да ме е наранил писмено, ама може да си го е помислил Wink.
Днес по Главната хванахме кукери и едно малко кукерче. Дадох им железни парички /левчета/, обаче никой наоколо не ме последва, защото те не искали. Не е казано, че трябва да искат и да просят, дават се пари за здраве. Че те нали гонят разни бълхи, мишки и други гадини, трябва да получат нещо в замяна.
При нас, в Хасково, обичаят е "хлацкане". Ама хасковлии на други думи изяждат "х" /казват ляб, Асково/, на обратно на Филип му викат Хилип и на изба -хизба, та и от лацкане е станало хлацкане. Имаше едно време едни бели халви като кравайче, меки. Баба нареждаше всички внуци и съседи и на един прът, като на въдица, закачаше халвата. Ние слагахме ръце зад гърба и само с уста трябваше да отхапем от кравайчето. В други краища, примерно около Пловдив, в Куклен, връзват сварено яйце и пак така го въртят на малките деца. Голям смях и омазвация става. Католиците около нас раздават сурово яйце, искат прошка и казват "със сурово яйце заговяваме, с червено - на Великден, за здраве". По селата към края на мъжа ми се маскират и така ходат на прошка. Изобщо, хубави обичаи си имаме.
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #424 -: февруари 22, 2015, 18:00:38 »

Точно това е лацкане, дядо само го правеше с тънка точилка, слагаше варено яйце и сусам халва, хапваше се и правеше кадаиф.Беше голям купон едно време, и огньове се палеха ( орта копа )  и се прескачаха, пък ръцете се цапаха с въглен и се гонехме да се омажем. Иначе сега в Струмица е карневала, днес даже детския,  точно на прошка са се маскирали хората да гонят злите духове. Пак е било разкошно. Дано догодина се доредим с бебчо на карневал и него да маскираме. Wink

Моята рода:

https://www.facebook.com/StrumicaCity/photos/a.735777256538855.1073742536.261733853943200/735778489872065/?type=1

Понеже съм чрез таблета, има там албуми и от парада!


И какво стана свекърва най- възрастна да ни иска прошка.  Хайде и мен ме прощавайте ако съм сгрешила нещо!

А Врачанките, еми ще западне Враца как няма, всичките готини сте дошли по София  girl_wink
« Последна редакция: февруари 22, 2015, 18:03:09 от mariola85 » Активен
always_and_forever
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 2489



Моят сватбен албум

« Отговор #425 -: февруари 22, 2015, 18:46:22 »

Всички врачанки сте избягали в София. Само аз ли съм най-упоритата и не се предавам. Е, не се знае къде и мен ще ме отвее вятъра, ама поне за сега съм си тук.  blum
Активен
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #426 -: февруари 22, 2015, 19:37:48 »

Наистина стана , така че "най-старата" иска прошка от по-младите.. Да прощавате всички, които неволно съм засегнала  give_rose

always_and_forever, я кажи бързо ти, как се казваш, къде си учила, може пък да се знаем  Girl_hide

Панди, ти от Враца ли си, четох някъде мнение за Казанлък, Стара Загора... И ти като мен си гражданка на света.. Аз съм от Враца, следвах във Варна, сега София.. Бях по Еразъм в Германия... луда работа  Girl_hide
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #427 -: февруари 22, 2015, 20:57:54 »

Беее, аз писха днеска, ама моя пост кьде е ???
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #428 -: февруари 22, 2015, 22:05:12 »

Гледах, тьрсих го-няма.
Бях ви писала, че и ние чакаме гости, да амкат (по нашия край така се казва) децата. Мариолка, при нас огьня е "урата копата"  good

И миналата година се сьбирахме и тая. Само дето миналата пиграхме и хора, тая ги подминахме, ама много хубаво си изкарахме. Простихме си, после децата амкаха и беше чудно. Ще ви покажа снимка като имам. Накря те се наиграха, ние се наговорихме  danceg

Бяла халва не обичам, за детския кеф бях взела шоколадови яйчица след варените.

Аааа, и при нас накрая се гори конеца, на който е било вьрзано яйцето и се нарича за здраве. В случая го направихме по семейства  good Ако гори бьрзо и слно е на добро. Ако едва-едва гьгне лоша работа. Тежко му на кой угасне. Сега ме сетиха гостите, че миналата година нашия с Фабио едва, едва вьрвеше, ма в крайна сметка я избутахме годината. Сега ни беше буен  yahoo

А Марта е запомнила от миналата година, че се постила на земята "един огромен килим"  girl_haha Колко е трогателно детското вьзприятие за нещата… За едно малко чердже става вьпрос, едва ги побира тримата, а виж на нея огромно й се вижда…

И това и миналата година ви го казвах, ама пак го повтарям, че в Гугьл като чукнеш "урата копата" моят пост излиза, та да оставя следа за поколенията:

Това е огьня, в който преди са се изгаряли трьните обрани по стьрнището. Прескача се тоя огьн за здраве и около него се пее:

Урата - Копата
дай ми чичо момата,
да я тура в кацата,
да ми мьти яйцата!

Явно е на плодовитост обичая  Wink
« Последна редакция: февруари 22, 2015, 22:15:59 от inaxastra » Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #429 -: февруари 23, 2015, 08:50:49 »

Уж никви ви е нямало, пък гледай колко сте изписали!
Аз също амкане си го знам този обичай, ама имам кръв от 4 края на страната, та кое от къде е - трудна работа pardon Ние по принцип около блока извличаме тръни, клони и ги палим да прескачаме огън Тази година обаче, нямаше нищо за разчистване. То нали не е валял и сняг, та поетапно си беше разчиствано всяка седмица. На една моя бивша месторабота също бяхме напалили огън. Та като наскачахме всички lol Много странно ни гледаха хората наоколо!
Вчера не пропуснахме халвата. Обаче каква беше тази халва - голямо дъвкане, голямо мляскане... Супер икономична излезе, защото не успяхме и половината да хапнем. Пък аз си обичам blush
Да прощавате, ако е имало нещо! give_rose
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #430 -: февруари 23, 2015, 09:26:58 »

Ние с Ина уж сме от близки градове, ама и при нас се казва лацкане като при Мариолка. Като съм била малка си спомням, че ходехме всяка година на Прошка при кумовете, целувахме им ръка и искахме прошка, там се правеше лацкането с яйцето и не само децата, всички гонеха яйцето (нямам спомен да съм го хващала никога) . А пък огъня (при нас се казва листник) го правят огромен, той не може да се прескача, въпреки че такъв е обичая. Цяла година се събират гуми, които да се изгорят, и стават едни пушеци в целия град. В тийнейджърските години тичахме по целия град, всеки листник да уважим. Много готини спомени имам. Бяла халва много обичам, свързвам я с Прошка и задължително смуча.

Докато прочета и напиша и аз как и що при нас, няма да имам време да се гримирам за работа.  give_rose Успешен ден ви желая!!!
Активен
milenkata
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1136


I will love you... unconditionally...


« Отговор #431 -: февруари 23, 2015, 09:55:18 »

Малиииии как сте се разписали...

Гледам кафенце никой не е пуснал


Аз днес със  закъснение -  прощавайте ако има нещо... give_rose

Иначе на нас Прошката ни донесе късмет - харесахме си кола smile yahoo Заради скандала с баща ми се налага да си вземем нова кола (тази която караме в мо0мента е негова и възнамерявам да му я върна , да ми е мирна главата) и се бяхме видяли в приключение как ще намерим парички и кола толкова бързо. Хич не ни е момента , та ще се наложи кредит да теглим, но харесахме кола, за доста изгодни парички, кредита няма да е голям.
Ходихме вчера да я видим, покарахме я - страхотна е. Но е голяма и не знам как ще и свикна. От друга страна за бебо е по - добре да е голяма smile Има голям багажник , който да пълним с играчки, колички и тн... yahoo

Тая седмица ми почва с хубаво - утре трябва да ни докарат новия диван, да не се изгърбваме повече, утре съм и на фетална морфология и 3Д да видим бебо, в сряда сме се разбрали да пооправим видеото (че имаме леки забележки) , а в четвъртък мислим да ходим на кино smile Програмата е пълна тази седмица хихихихи

На вас как ви мина уикенда?
« Последна редакция: февруари 23, 2015, 09:57:56 от milenkata » Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #432 -: февруари 23, 2015, 10:13:27 »

Привет в понеделник!
Ина, на стария пост не си оставила целия текст на "урата - копата", много интересен е good.
Мариолка, страхотна жабешка рода. Всяка година ли сменяте костюмите? Сега си спомням, че майка ми и баща ми са разказвали как са се маскирали на Сирни Заговезни и са ходели по роднини. Трябвало е така да се облекат, че да не ги познаят. Домакините са давали по нещо /предимно за ядене/ и чак тогава децата се разкривали кои са. Приготвянето на костюмите е било голяма тайна и се започвало още от Коледа. Един път и на мен ме бяха облекли като страшилище и в устата си имах зъби от люспа на кромид. Е, втори път не можаха да ме хванат, толкова гадно ми е било. Нямам спомен за огньове, сигурно са се палили вечер и сме си били вкъщи. Това ми са спомените от много ранно детство, след това дълги години май беше забранено да се празнува. Имаше кукери, но и те не вярвам да са били точно по Заговезни. Изобщо, доста изкривена работа е било по градовете. Мъжът ми не ми вярва, че тук беше много затегнато по църковните празници /Заговезни е повече езически, ама пак са го смятали за упадъчен/. Бялата халва стана много твърда и съвсем непригодна да се връзва и после да се отхапва - може и зъб да счупи. Тази година има едни малки пакетчета май на Горна Оряховица - с какао, със сусам, с ядки, с тахън, мека и много вкусна ми се видя.
Снощи племенникът ми беше на гости. Без да иска ме настъпи и ме попита "Аз сега чак догодина ли трябва да ти се извиня?" Еми, право си е детето, защо да се хаби, като си има определен ден за такива неща Wink.
О, Миленка, много новини около вас. Да се похвалиш с много удобен диван, а колата да ви вози дълго време безаварийно и сигурно!
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #433 -: февруари 23, 2015, 12:24:48 »

Здравейте smile

Сега като казахте амкане и се сетих, че и аз така го знам. Макар, че съм учила етнология и би трябвало всичките да ги знам, ама забравям, вече.

alexandrova_90 от Враца съм, но майка ми е от Казанлък и много време и там съм прекарвала, а пък имах една гадже от Стара Загора, та и натам захождах. Пък и много ми харесва Стара Загора, мъжът ми е учил там гимназия. Сега се замислих, че и двамата не сме ходили скоро натам, може да го офертирам за една разходка smile

Активен
mariola85
Гост
« Отговор #434 -: февруари 23, 2015, 12:32:22 »

Свекс, братовчедка ми всяка година шият ръчно костюмите. Винаги са уникални. Е помага им това че едната им позната е дизайнерка но всички шият.

Оо Миленка завиждам ти за програмата. Хайде скоро да почерпиш за колата.

Наде ти си май от Петрич а? То виж насвякъде го има този обичай. Интересно е че този период има много карневали по света.

Гледахте ли оскарите? Аз не и много набързо мернах роклите , нищо особено.
Активен
Страници: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 47   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines