Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 20, 2024, 00:00:45

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 19   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ШАФЕРКАТА!!! ЧАСТ 5  (Прочетена 141896 пъти)
 
alexandrova_90
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3545


I'm wearing the smile you gave me....


Моят сватбен албум

« Отговор #120 -: април 26, 2015, 08:19:35 »

Черешчице, по-скоро имаше някакви такива брат/сестра да не ти е кум/кума, да не е кръстник на детето ти и т.н.. Според мен са безумни поверия, които никой не спазва, така че...  pardon
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #121 -: април 26, 2015, 08:23:57 »

Аз не знам от къде идва това поверие и го написах по-скоро да успокоя Лорка, а не да вкарвам в шах други, за което се извинявам.  give_rose Истината е, че всеки трябва да прави и вярва, в каквото си реши, нищо не е задължително и нищо не е забранено, стига да носи радост.
Активен
SummerMoon
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 265


Много,много влюбена :)


« Отговор #122 -: април 26, 2015, 08:56:11 »

За първи път го чувам това!Ако имах сестра,със сигурност щеше да ми бъде шаферка!Кой ги мисли тези неща!? huhhuh.gif
Активен
TeddyLisheva
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 91



Моят сватбен албум

« Отговор #123 -: април 26, 2015, 09:50:03 »

nadelina88 , наистина ме вкара в шах, защото не мога да си представя сестра ми да се жени и аз да не съм шаферка. Знам ли , нали трябва най-близките й неженени приятелки , ми че от мен по-близка няма ! smile Аз не мога да я поканя , защото вече е омъжена, но ако не беше , вярвайте ми тя щеше да е най-отпред!
Активен
artemida777
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 466



Моят сватбен албум

« Отговор #124 -: април 26, 2015, 09:54:07 »

Това не го знаех. Сестрата на милото ще ни е шаферка и също не е чувала подобно неща, а тя е доста суеверна. Мен ако питате, канете си когото искате и хич да не ви пука. pardon
Активен
TeddyLisheva
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 91



Моят сватбен албум

« Отговор #125 -: април 26, 2015, 09:59:03 »

Тооо да ви кажа, като се замисля , традициите и поверията ако ще спазваме, за какви шаферки говорим изобщо? В Бг сватбите няма такова чудо - шаферка biggrin
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #126 -: април 26, 2015, 10:00:13 »

Аз като го знам и гледам на нещата по друг начин и изобщо не искам да предизвиквам ненужни нерви с това. Моето виждане е, че майка, баща, брат, сестра - това са най-близките хора, те са част от семейния кръг и вероятно ще бъдат в дълги вечерни красиви рокли и костюми и така или иначе ще се отличават, всеки ги познава от гостите и от двете страни и ролята им на близък човек от семейството е достатъчна. Идеята ми  за шафери е и някой друг да бъде "привилегирован" и да бъде по-близо и по-дълбоко в самата сватба.

Теди, как да няма шаферка? Шаферите изпълняват ритуал в църквата.
Активен
TeddyLisheva
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 91



Моят сватбен албум

« Отговор #127 -: април 26, 2015, 10:10:56 »

Ритуала в църквата? Хвана ме неподготвена !  shok За кой ритуал говорим ?
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #128 -: април 26, 2015, 10:17:31 »

Както кумовете са зад младоженците по време на църковния ритуал, така пък шаферите стоят до тях през цялото време. И на тях им дават свещи, обикалят  в средата на църквата...
Активен
TeddyLisheva
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 91



Моят сватбен албум

« Отговор #129 -: април 26, 2015, 11:41:20 »

Сигурна съм, че това не е част от българския църковен ритуал, но може би някъде така го правят smile Както казах, в българската традиция няма шаферки, не и в този смисъл на думата. smile Но така или иначе вече всеки си прави сватбата не по традиция , а както си е мечтал smile Така че според мен важно е булката и младоженеца да са щастливи и няма никакво значение кой какви традиции ще спази  girl_wink
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #130 -: април 26, 2015, 11:45:21 »

Това го казва попа къде кога какво да правиш, аз не си го измислям или да е било прищявка на булката, когато аз бях шаферка.
Активен
milady
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 232


"The most happy"


« Отговор #131 -: април 26, 2015, 14:23:39 »

Така бях кума скоро и 100% мога да кажа че шаферите стояха с нас през цялото време няма свещи но стояха до младоженците, а ние зад тях после на мен ми казаха да поведа хоро и обиколихме три пъти аз поведох шаферките и младоженците
българско или не така се прави или поне така беше при нас
само да кажа, че става дума за провинциален район, българска църква където традиционно ритуалите и тези неща много се спазват и супер много се държи на тях  smile
Активен
djosi
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 620



Моят сватбен албум

« Отговор #132 -: април 26, 2015, 21:29:28 »

За първи път чувам шаферите  да участват в ритуалите. До колкото знам зад младоженците са кумовете, а зад тях родителите. Аз лично ще предопредя, че искам само кумовете зад нас.
А шаферките ще ги строявам яко, че и те ме нервираха  beating
Активен
nansita
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1840



Моят сватбен албум

« Отговор #133 -: април 27, 2015, 09:26:57 »

Шаферките не участват в ритуалите в църквата. Може би тогава така са го решили с попа, но освен да красят и да държат по една свещ, която са ги накарали да си купят, друго не правят. В църковния ритуал важна роля има само кума. Даже кумата е за украса там. Кума разменя халките, короните, повтаря след попа. Кумата само обикаля и се усмихва.  girl_wink
Активен
TeddyLisheva
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 91



Моят сватбен албум

« Отговор #134 -: април 27, 2015, 19:42:03 »

Шаферките не участват в ритуалите в църквата. Може би тогава така са го решили с попа, но освен да красят и да държат по една свещ, която са ги накарали да си купят, друго не правят. В църковния ритуал важна роля има само кума. Даже кумата е за украса там. Кума разменя халките, короните, повтаря след попа. Кумата само обикаля и се усмихва.  girl_wink

Тооочно така ! Нямаше да мога да го кажа по-добре ! Точно това мисля и аз Wink
Активен
Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 19   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines