Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 25, 2024, 12:05:00

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: [1] 2 3  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Седмица със св.Сава, Варвара и Николай - 02-08.12.2012  (Прочетена 18530 пъти)
 
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« -: декември 02, 2013, 11:56:07 »

Хайде, дойде седмицата на тримата светци, водещи Коледа!
Спомням си, че Варвара вари, Сава пече и меси, а Никола гости гощава. Готвите ли се вече за Никулден?
Аз вчера пробвах една рецепта на Джейми Оливър, стана много добре. Ще имам гости в събота, но ще си продължим рибните ястия.
След Никулден ща слагам на вратата коледния венец. Ей това много ми харесва!


* amazing-outdoor-christmas-decorations-9.jpg (29.11 KB, 277x604 - видяно 444 пъти.)
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #1 -: декември 02, 2013, 12:46:57 »

айде честита нова седмица пълна с празници!

И аз нямам търпение да мине св. Никола за да си украся вкъщи, така сме го правили винаги в МК, след св. Никола и си го спазвам smile

Я кажете вие как празнувате Варвара? При нас се вари бяла царевица и се слага обикновена захар върху нея. Кой пръв ти влезне вкъщи това ти е "полезувача" за тази година и се дава да си хапне от царевицата. Не знам как да го преведа на Български  pardon

Искам да попитам някой от вас готви ли с "киноа", вчера ядох в Хепи едни кюфтенца с киноа бяха божествени. Четох че киноата е с 30% протеини и е много полезна, и замества ориза. Някъкви бързи и вкусни рецепти да ви се намират?

Също така Еми ако се включи, търся магазин за хубави и качествени дамски обувки в Младост ( да не е Стил99, не харесах нищо там) не мога да си намера хубави ботуши, в мола е някъкво безумие, 300 лева за ботуши не мога да дам,а до центъра ме мързи да отида в този студ,  до 150 лв бих си простила  crazy но повече не  blush

Лека и успешна седмица на всички!
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #2 -: декември 02, 2013, 15:17:47 »

mariola85 , тази рецепта, за която пиша е с киноа. Нищо сложно във варенето - също като ориз.
http://www.24kitchen.bg/recipe/skumria-po-sredizemnomorski-sas-salata-ot-kinoa
Ето я. Аз я правих с хек, скумрията ми мирише много. Като напишеш в гугъл рецепти киноа и ще ти излезнат.
Св. Варвара и ние така я честваме- вари се царевица и задължително жените с деца не работя. "Тя се почита като закрилница от болести и осбено от шарката. На този ден жените избягват домашната работа. Приготвят обедни варива като на Андреевден, но ги подслаждат с мед за да омилостивят баба Шарка. От тях раздават на децата. Месят се и малки питки, намазват се с мед, петмез, сладко или разтопена захар и се раздават на съседи и минувачи." Иначе за "полазване" при нас е Игнажден.
По повод домакинските работи на 4-ти, това го спазвам много стриктно по молба на майка ми. Когато тя била бременна с мен, баба ми /майка и/ решила да чисти, защото на следващия ден майка ми и баща ми щели да им гостуват. И майка ми паднала и си счупила крака. От тогава всички жени в семейството не пипваме плетене, чистене, пране и шиене.
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #3 -: декември 02, 2013, 15:39:07 »

Интересно smile при нас Варвара е на 17ти декември а Игнажден на 2 Януари, явно тук като са сменяли празниците по новия календар са запазили традицията да е около Варвара с полезуването smile

Мисля да си свара киноата със сиренце и масло smile друг път ще си правя експерименти smile

Свекърва аз от майка ми знам на всички празници не се пипа домакинска работа, нито пералня се пуска нито се мете и плете. Останах скоро изненадана че все още се спазва, една моя приятелка когато си бях там ми се оплака че не е могла да пусне пералня че е празник. На мен ми е трудно да го спазвам, понеже трябва да празнувам и тук и там празниците и означава да не мръдна, нали се повтарят през 2 седмици smile

Другите моми къде сте?
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #4 -: декември 02, 2013, 15:45:58 »

О, на мен ми се е случвало да пера и по Коледа и по Великден, но на св. Варвара зарязвам всичко.
Ти пък по два пъти празнуваш, Коледа на 6-ти ли е по вашия календар?
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #5 -: декември 02, 2013, 15:49:28 »

не Бъдни вечер е на 6ти, а на 7ми е Коледа ( Божик), не пазарувам два пъти, ние не разменяме подаръци за Коледа, имаме си Дедо Божик който го каним на вечеря на Бъдни вечер и докато сме на вън да го каним той ни хвърля парички в коридора  да си купим нещо ( чети баща ми  Girl_hide)
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #6 -: декември 02, 2013, 17:04:59 »

Здравейте smile

Много обичам всички традиции, но за съжаление много малко от тях спазвам. В университета имахме Етнология и празничният календар ми беше любимият ми въпрос (даже ми се падна на изпита blum )
За Никулден сигурно ще хапна рибни пръстчета, защото мъжът ми не яде риба, но поне за Андреев ден хапнахме варена царевида smile Със сигурност и на Бъдни вечер ще имаме нечетен брой постни ястия, защото аз постя.

А като прочетох баба Шарка, сетих, че в народната традиция всички болести са баби, само чумата е млада и има дете Чумниче, но не помня вече както беше обяснение smile
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #7 -: декември 02, 2013, 17:33:58 »

мариолке, киноата си я готвя като леща. другият просто вариант е да направиш макарони, отцеждаш ги, сваряваш отделно киноата, тръсваш я отгоре  и правиш отделно сос от цедено кисело мляко, горчица и сок на половин лимон, заливаш и така.
магазин за обувки многохубав има точно на метростанция младост 1 в търговския център, пише саламандър, малък е но обикновено има страхотни обувки.
другият вариант е да ти кажа сайт със страхотни бг обувки, много трайни . свиркай за второто ако решиш
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #8 -: декември 02, 2013, 19:12:42 »

Хехе, да ви кажа, някой ме е благославял на майка Wink, размножила съм се.   funnytooth crazy
Пък аз върша само добрини, даже купих подарък за порцелановата сватба на снахата и сина....
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #9 -: декември 03, 2013, 08:41:20 »

Добро утро,
На този компютър съм със стария аватар, та нищо чудно горният пост да звучи странно на някого smile.
Започвам да мисля за коледните активности по нашите магазини по отношение на децата. Нямам ясна идея, на ми се върти в главата да им раздаваме по един лист за писма до Дядо Коледа, който те да оцветят и да си напишат желанията или да използват като картичка за някого. Сега пък се сещам, че имаме и села с изцяло турско население.  *crazy*Ще трябва за тях да са само на зимна тематика и да са като картинка за дома.


* kafe3_n.jpg (66 KB, 952x960 - видяно 489 пъти.)
Активен
emmmmmy
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4265



Моят сватбен албум

« Отговор #10 -: декември 03, 2013, 09:05:54 »

свекс, с новия те виждам.
Активен
scilla
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 859



« Отговор #11 -: декември 03, 2013, 11:17:24 »

Привет и от мен! Хубава празнична седмица на всички!

Ние бяхме във Виена с мм уикенда и още ме държи предколедното настроение оттам. Толкова свежо и красиво, ех...  Girl_hide

Ето една снимка за поздрав:


Киноата е страхотен продукт, много го обичам и готвя често, но предпочитам био кионата, въпреки че е по-скъпа има различен и по-добър вкус, а и е по-качествена както се досещаме, разбира се цената ѝ е доста висока, но аз предпочитам да влагам в качествена храна, отколкото после да се чудя как да се лекувам  girl_impossible Иначе аз рецепти изпробвам различни както svekarva е предложила - Google и после си избираш каквото ти допада, аз преглеждам и тези на английски език, защото в България не се е наложила все още толкова силно киноата и рецептите са ограничени. Но тази със скумрията ми хареса - ще се пробва задължително, също може би ще заменя с хек, но и със скумрия бих я пробвала smile

Относно обувките, Мариолка, последните ботуши (преди 2 седмици) ги взех от тук. Вече втори чифт обувки взимам от този магазин и съм доволна, предните ги взех миналата есен и ги нося почти всеки ден, те са пролетно-есенно-зимни обувки и затова доста ги поносих и са си все така здрави и удобни smile Тези имат магазини в Сердика, Парадайс както и по Алабин, Графа и Пиротска. Не знам дали имат в Младост, но просто казвам, че ако попаднеш на някоя от другите локации - цените им са доста добри и обувките също - те са български, естествена кожа и до момента съм доволна от тях - откъм качество, също и две чанти имам оттам - много доволна и от двете  smile

 
Активен
Миши
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 405



« Отговор #12 -: декември 03, 2013, 14:49:03 »

Мине не мине минавам да си ви видя как сте Wink  give_rose give_rose give_rose
Аз съм много зле със тези празници. Знам си само по - големите / или по - точно тези, които празнуваме /.
scilla мнго хубава снимка. Дано сте си починали много добре. Им мен ме е обхванала едно коледно настроение... сега събирам смелост да се обадя да си ми донесат коледните нещица / че останаха при бившия, но твърди, че са купувани за мен и трябваяе да ми ги донесе / .
mariola де да идваше този дядо и при нас. Постоянно ще ходя да го викам , пък той нека ми оставя парички по пода Wink
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #13 -: декември 03, 2013, 15:06:55 »

Да, киноата е продукт, дето ако го ядеш и отиваш жив и здрав при св Петър, толкова е полезен. Пусто е страшно скъп.
scilla, на това му викам коледно настроение. good Моя приятелка обаче казва, че и там по павилионите се е разпростряла европейската част на Китай Wink. Но пък как са украсени сградите, направо всичко блести и е пълно с хора.
Снощи запалиха елхата в Пловдив, ама слаба работа. Миналата година беше по- впечатляващо. Украсата по витрините и Главната е старата и някак ми е тъжно и спестено. То и не върви да се харчат толкова пари, но ми се иска да бяхме богати и да можем да си позволим и ние нещо подобно на Европата.
Активен
scilla
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 859



« Отговор #14 -: декември 03, 2013, 15:27:07 »

svekarva, вероятно е така, аз не съм им разглеждала стоките по павилионите, само греяното вино и нещо за похапване - местно производство, иначе сувенири избягвахме да купуваме - накупихме разни австийски лакомства за подаръци. Но наистина атмосферат е друга там, а и с тези техни коледни базари се събират всяка вечер много хора и си общуват и им свири класическа музика на живо, изобщо толкова е романтично и някак приказно. Много ми допадна  Girl_hide Сега нали и тук при нас в София се опитват да направят нещо подобно на тези прословути техни базари пред народния театър - не съм ходила все още, мм е минал оттам и каза, че хората тук просто не са свикнали с това и стои някак неестествено, но пък било хубаво начинание. Не знам дали ще го продължат. Иначе откъм украса, на паветата снощи разгледах по време на вечерното протестно шествие - бяха поукрасили, не изглеждаше никак зле.

Миши, почивахме си само през нощта докато спяхме, защото през деня нонстоп обикаляхме нанякъде, разглеждахме и правехме различни неща. Ние сме така по пътуванията в чужбина не се спираме на едно място за дълго време, искаме да видим и усетим максимално много от местната атмосфера smile Сега нямам търпение и за Берлин и там колко ще обикаляме и ще е доста голям студ вероятно, но като виждаш хубави неща и влизаш от време на време на топло някъде не е толкова лошо, а напротив - дори приятно  Girl_hide  girl_wink Успех на теб с получаването на коледната украса!


Активен
Страници: [1] 2 3  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines