Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

април 25, 2024, 22:10:13

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 31   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Сватбената торта - 9 част  (Прочетена 170744 пъти)
 
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #180 -: юли 24, 2014, 08:36:50 »

Според мен, още по-добре ще стои, ако лентите не са от хартия, а от фондан. По-стилно ще изглежда Wink
Активен
blackisback
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #181 -: юли 24, 2014, 09:13:06 »

Фонданът е ефектен, но не е много готина маса. Който е работил с нея, знае. Много е вероятно докато нарязаната торта стигне до госта, той да се е отлепил. Да не говорим, че не кореспондира с вкусовете от тортата, каквато и да е тя. Иначе да, ефектно е, красиво е, но не е много удачно.
Активен
Feli
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 614



Моят сватбен албум

« Отговор #182 -: юли 24, 2014, 10:03:50 »

Аз пък обожавам фондан! biggrin Обикновено това е най-хубавата част от една торта, хихи. Обирам го с кеф и на сватбите очаквам винаги да има. Освен това, наистина е много красиво, ако добре е изпипана тортата в детайли smile
Активен
Sunshine87
Сватбар
***
Публикации: 270



Моят сватбен албум

« Отговор #183 -: юли 24, 2014, 10:06:06 »

Аз съм си харесала тази. Сватбата е в бордо и мисля, че е доста подходяща. А и парчето излиза 2,00 лева и италиански крем  girl_wink


* 408825_309635245748800_75056001_n.jpg (34.28 KB, 405x720 - видяно 192 пъти.)
Активен
Sunshine87
Сватбар
***
Публикации: 270



Моят сватбен албум

« Отговор #184 -: юли 24, 2014, 10:06:40 »

Без фигурката естествено....
За кумовете...


* 400253_309635272415464_1815578066_n.jpg (36.38 KB, 720x405 - видяно 183 пъти.)
Активен
JustRain
Сватбар
***
Публикации: 187


« Отговор #185 -: юли 24, 2014, 13:30:44 »

AIVEN, много ми харесва предложението ти, ще го обсъдя с агентката ни.

Ето как сме решили цветовете за момента. Още се чудя дали искам тънката оранжева панделка или не.
Кафявата ще е широка и ще е върху бели калъфи.
Цветовете като цяло ще са кафяво, бежово и оранжево. Ще има жълъди, шишарки, тикви.

 

Малко по-светло кафява е, но с телефона ми така излиза.
Активен
milenkata
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1136


I will love you... unconditionally...


« Отговор #186 -: юли 24, 2014, 13:42:01 »

Sunshine87 от къде е таз красота за тези пари?
Активен
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #187 -: юли 25, 2014, 09:24:19 »

blackisback, напълно си права за фондана, че може да се отдели, но така или иначе в повечето случаи режат супер тънко парче и то на нищо не прилича пльоснато в чинията pardon
Sunshine87, страхотна идея!
Активен
Shaiya
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 256



« Отговор #188 -: юли 25, 2014, 10:03:41 »

Sunshine87 от къде е таз красота за тези пари?


И аз това щях да питам. Тортата е страхотна, а цената е много добра!
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #189 -: юли 25, 2014, 14:21:00 »

Фонданът е ефектен, но не е много готина маса. Който е работил с нея, знае. Много е вероятно докато нарязаната торта стигне до госта, той да се е отлепил. Да не говорим, че не кореспондира с вкусовете от тортата, каквато и да е тя. Иначе да, ефектно е, красиво е, но не е много удачно.

Причините да се отлепи Фондана може да са много. Първо трябва да се знае за какъв материал става дума. Има разлика между Фондан и Захарно тесто. Фонданът има по-добри слепващи свойства за разлика от захарното тесто, което се продава масово. Захарното тесто стои доста по-сухо поради факта, че се прави от пудра захар, вода, глицерин и разни гуми като, гуар, ксантан и др. Въпреки съдържанието на глицерин (който задържа водата), това тесто е доста по-сухо и с ниско съдържание на вода за разлика от Фондана, чиято технология на производство е следната. Вари се много гъст захарен сироп. При достигане на определена температура се исзипва в миксер, добавя се желатин и се избива с работен орган №2 (за меки теста). Преди време сиропа се е пробвал по следния много интересен начин. Прави се фуршетка- като тази, с която децата правят балончета от сапун, след което се прави същото със сиропа. Когато балончето падне на масата не трябва да е меко а като го чукнеш с пръст- да се счупи като стъкло. При това положение сиропа е готов за избиване. Получава се хубава фонданена маса, като пластелин и по-бяла от сняг.
Много се отклоних но се надявам да ви е било интересно. Wink

Когато се ползва истински фондан вероятността да се отлепи е малка. Разбира се не трябва да прекалявате с нишестето при разточване. Преди да го наложите върху тортата, при навиването на точилката задължително трябва с четка да отстраните нишестето от долната страна на тестото. Друга причина, за да се отлепи глазурата е не добра спойка поради несъвместимост на глазурата (захарното тесто) и крема. Получава се често когато се използва изкуствена сметана или инстантни кремове. Тоест почти винаги, защото почти 100% от тортите са правени с такива или подобни неестествени продукти. При това положение трябва да се залее основата с бял шоколад, разреден с олио, и върху него да наложите захарното тесто. По този начин ще постигнете добра спойка с материала от долу и в същото време ще предпазите захарното тесто от разтапяне. Последното се случва често при начинаещи сладкари, които налагат захарното тесто директно върху крема и на другия ден тортата се е разтекла. Често компенсират с голяма дебелина на тестото, но тогава тортата започва да тече в основата на етажите, като от нея изтича захарен сироп (разтопеното захарно тесто). Стандарта за дебелина на разточване на тестото е 7мм. Това според мен са приказки на търговците за да продават повече количества. Когато имате заливка с бял шоколад маже спокойно да разточите тестото по-тънко, особено при по-малките етажи, където диаметъра им е по-малък. Така няма да се отлепва глазурата и ще спестите материал.
Надявам се да ви е било интересно и полезно за професионалистите. blum
Пия червено вино! understand understand understand
« Последна редакция: юли 25, 2014, 14:37:07 от AIVEN » Активен
Ice_Princess
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 73



Моят сватбен албум

« Отговор #190 -: юли 26, 2014, 00:19:22 »

Аз също съм изправена пред дилема - от една страна с цялото си същество мразя вкуса на фондана (още помня на една сватба как тортата с фондан беше толкова гадна, че всички си вкусиха само от куртоазия), от друга, без него тортите изглеждат супер евтини и обикновени. Обмисляхме вариант да имаме една малка торта (без фондан) и къпкейкс или пастички за гостите, които да са със същата украса, но май няма да стане.  cray
Активен
crazynelly
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 720


твоя аз съм..


Моят сватбен албум

« Отговор #191 -: юли 26, 2014, 00:41:08 »

Аз също съм изправена пред дилема - от една страна с цялото си същество мразя вкуса на фондана (още помня на една сватба как тортата с фондан беше толкова гадна, че всички си вкусиха само от куртоазия), от друга, без него тортите изглеждат супер евтини и обикновени. Обмисляхме вариант да имаме една малка торта (без фондан) и къпкейкс или пастички за гостите, които да са със същата украса, но май няма да стане.  cray

Аз като човек,който не обича фондан не съм съгласна,че тортите без него изглеждат евтини и обикновени.
Нашата беше без и съм супер доволна. За мен си беше красива.
С фондана може да направиш много видове украси на тортата,но пък за мен винаги е бил по-важен вкуса,а не как ще изглежда.
Колкото до една малка торта и къпкейс е доста модерен вариант напоследък  и доста интересен според мен.
Активен
AIVEN
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Мъж
Публикации: 878



« Отговор #192 -: юли 26, 2014, 00:43:55 »

Здравей Ледена Принцесо.
Радвам се че най-накрая се намери един човек да каже истината за тези подобия наречени торти, които ни продават масово по сладкарските къщи. Вярвай ми фондана е единственото горе-долу истинско нещо в тортите. Иначе казано торта с фондан= нищо с фондан, а торта без фондан= нищо. Това ще продължава докато всички ние се правим, че не ни пука какво ядем само за да спестим някой лев. Както казват едни младоженци - Какво ти пука, накрая всички са пияни, много ти гледа някой вкуса. Важното е да е хубава на вид.
NO NO NO

Нека ти покажа една торта, която е без фондан и въпреки това не изглежда лошо. Освен това не е направена от боклуци.



 И още една, същата но в други цветове.


 
« Последна редакция: юли 26, 2014, 01:02:38 от AIVEN » Активен
strafi
Ентусиаст
**
Пол: Жена
Публикации: 139



« Отговор #193 -: юли 26, 2014, 01:06:58 »

До някъде съм съгласна с AIVEN, ако иска човек качество трябва да знае, че няма как да стане  за 2лв/парчето. Освен това има огромна разлика и не само между фондан и захарно тесто, а и между фондан и фондан. Аз лично доста опитвах и съм се спряла на класиката "червено кадифе" покрита с италиански фондан /което естествено идва с висока цена/. Но само до някъде съгласна, защото съм виждала и яла изключително качествени торти, перфектно изпълнени без фондан. Не съм съгласна с "торта без фондан= нищо". Та, който търси намира, вече изпълнението зависи и от това дали искате да пестите от качеството или от цената...
Активен
cafe_con_leche
Новак
*
Публикации: 8


« Отговор #194 -: юли 31, 2014, 11:37:56 »

AIVIEN, не мисля че тортата без фондан е равна на нищо! И аз като теб прилагам снимка към твърдението си: https://www.facebook.com/torti.caramel/photos/a.251350708243826.58388.100724699973095/733534520025440/?type=1&theater
Активен
Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 31   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines