Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

септември 27, 2024, 14:30:13

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 22   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Взимане на булката - 3 част  (Прочетена 175580 пъти)
 
fiibi_bg
Global Moderator
Leader
***
Пол: Жена
Публикации: 6458



Моят сватбен албум

« Отговор #120 -: май 15, 2013, 14:28:50 »

Ами да,може на торбички да ги раздава като едно време вместо жълтички smile
Активен
Мариелка
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1067



Моят сватбен албум

« Отговор #121 -: май 15, 2013, 19:56:15 »

Това с жълтиците е много добра идея. А нашите шоколадчета ще ги сложим във фризера предната вечер, дано няма проблем.
Активен
ELCHOOOOOOO
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 368


Луда от любов


Моят сватбен албум

« Отговор #122 -: май 15, 2013, 20:15:32 »

Не разбирам какво толкова странно има в това, което съм написала! Имам предвид, че парите от  откупването остават за младото семейство, а тъй като все пак няма сама да се пазаря, а ще го правят близките, си представих, че когато младоженеца посвърши паричките ( явно някои от вас имат по-големи възможности, но ние нямаме такива) може да раздава от тези "фалшиви" "златни"  шоколадови "монети" и така дефакто те ще си останат за тях като "утешителна награда"
В нашия край, парите остават за тези които "търгуват" булката, но понеже сватбата ще е в друг район, в който разбрах, че паричките се давали на младоженците, затова си мисля, че тази идея не е лоша!
Надявам се сега да бъда правилно разбрана! За вас може 40 лева да са нищо, но за някои хора това са много пари! Не мисля, че съм написала нещо обидно или нападателно към някого, както и да е .....
Ако моите разсъждения не ви допадат, се сетете, че има различни хора с различни възгледи и представи !

И аз се зачудих точно по причините , които Лили изтъкна не с лошо чувство, защото при нас също е прието парите да остават за булката и доколкото знам с тях се купува нещо за къщата на бъдещето семейство . Иначе повярвай ми - за мен 40 лв не са малко пари и всичко в бюджета ми е сметнато до стотинка - така че затова се учудих и писах че не съм разбрала - не се сърди не съм имала лоши чувства give_rose

Активен
tupunci
Любопитен
*
Публикации: 31


« Отговор #123 -: май 23, 2013, 13:38:03 »

Някой доволен от оркестъра за извеждане на булката, с малко повече инфо и телефони за контакт?
За София. smile
Активен
megyto
Сватбар
***
Публикации: 207



Моят сватбен албум

« Отговор #124 -: май 23, 2013, 14:29:49 »

Момичета четох сега в книгата "Български обичаи и ритуали", където сватбата е описана много подробно, то едно време е трaело повече от 10 дена с всичките му традиции и обичаи, а като си помисля за обичаите които са се запазили, дето на мен ми се струваха много, то се оказа че са едва 1/10та Wink
Та, там пише, че щом момъка влезе при невестата бърза да я настъпи и тя търси да направи същото. Това не се ли правеше след гражданското или се прави в дома, той като влезе в стаята?

Още нещо със същото значение е, че който първи види другия, се вярвало, че той ще е господаря в семейството. "Добре е и невестата да зърне първа младоженеца през определен предмет. Например сито, за да е сит от нея, през дупката на свит на колело женски пояс, за да я обича, или през кравай или пръстен, за да са все заедно. Ако момъкът гледа към дома щом го зърне, на добре е, ако гледа настрани не е добре."

Пише също, че ...."на трапезата, който от двамата вземе вилицата и лъжицата и започне да се храни, той ще е глава на семейството. Някъде младите си подават един на друг храната, а някъде момъкът дава на момичето си ябълка с пари, а тя му слага захар в устата, за да са си сладки един на друг. На мен това много ми харесва Bravo И вече после се чупи питата."

И още нещо дето не ми е ясно, нали чинийката с жито, стотинки и яйце се хвърляше на излизане от дома от булката, а там пише, че като излезе на двора невестата ръси от менчето с вода и босилек пред сватовете и хвърля жито и просо на четери посоки  и чупи яйце. Но това е преди извеждането, а на самото извеждане, ......"обикаля къщата с кана вино три пъти и я чупи преди да се качи в колата, а от прага майката пуска под дрехата на булката сурово яйце, което се счупва на прага. Това е ритуал за плодовитост и лесно раждане."
 Много объркано стана, ама кой и кога чупи това яйце angry
Активен
mariola85
Гост
« Отговор #125 -: май 23, 2013, 15:17:29 »

Още нещо със същото значение е, че който първи види другия, се вярвало, че той ще е господаря в семейството. "Добре е и невестата да зърне първа младоженеца през определен предмет. Например сито, за да е сит от нея, през дупката на свит на колело женски пояс, за да я обича, или през кравай или пръстен, за да са все заедно. Ако момъкът гледа към дома щом го зърне, на добре е, ако гледа настрани не е добре."


Това при нас в Македония все още се прави, булката гледа тайно през прозореца през пръстен  младоженеца и казва " чрез пръстен те гледам в сърце да ти влезна" или на мк "преку прстен те гледам во срце да ти влезам" аз мисля да си го спаза това lol))
Активен
bilyana_l
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 219


Стани звезда на своя празник!


« Отговор #126 -: май 23, 2013, 17:10:17 »

Някой доволен от оркестъра за извеждане на булката, с малко повече инфо и телефони за контакт?
За София. smile


  Фолклорна формация "Зевзеци"
  http://www.zevzeci.com/
Активен
petq1989
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 614


моят сватбен ден 13.07.2013


Моят сватбен албум

« Отговор #127 -: май 24, 2013, 06:00:02 »

много са се сменили традициите меги,всеки край си има свои обичаи,на сватбата си изпълни,това,което искаш
Активен
megyto
Сватбар
***
Публикации: 207



Моят сватбен албум

« Отговор #128 -: май 24, 2013, 10:04:45 »

Така е Петя, всеки си избира какво да прави и как да си го направи. Ако си знаеш какво правиш и защо, все ще си прав. По-добре е отколкото да правиш нещо без да знаеш защо, аз и затова търся, а и колкото повече информация имаш, толкова избора е по-голям. Поне традиции имаме колкото си искаш, а това, че търсим да ги спазваме и сме ги запазили  през времето ни е съхранило като народ и говори добре за нас.
Ама спирам с философстването, че съм  Offtopic
Активен
Irrrka
Новак
*
Публикации: 11


« Отговор #129 -: май 26, 2013, 12:51:39 »

Аз не знаех, че парите от откупуването оставали за роднините  blush
Взех си 30те левчета и си купих нещо лично за мен с тях, в случая спиралка и опаковане на куфара на летището  pardon
Активен
petq1989
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 614


моят сватбен ден 13.07.2013


Моят сватбен албум

« Отговор #130 -: май 26, 2013, 14:43:18 »

зависи от кой край на бг си, при нас парите остават за Младото Семейство
Активен
Axenia
Професор
****
Публикации: 307


31.08.2013


Моят сватбен албум

« Отговор #131 -: май 26, 2013, 15:31:27 »

За когото и да остават, важното е да не ви дадат за малко  tease girl_wink
Активен
gerda19
Новак
*
Пол: Жена
Публикации: 12



« Отговор #132 -: май 26, 2013, 15:44:27 »

Парите се дават на булката.
Активен
desideskata
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 231



Моят сватбен албум

« Отговор #133 -: май 29, 2013, 15:42:27 »

Шаферките ми изкараха около 300лв  Bravo и ми ги дадоха на мен. А половинката като влезе да ми обуе обувката и ми остави под ходило десетолевка....за която бях забравила и си ходих с през цялото време  danceg видях я чак като ходих да се преоблека с втората рокля  blush

За първи път видях, че се слагали така пари, но реших, че това е традиция в техния край и не ми пречеше  Wink
Активен
formite
Професор
****
Пол: Жена
Публикации: 341



« Отговор #134 -: май 30, 2013, 15:04:06 »

 crazy "Вземане на Булка с Багер" -  http://vbox7.com/play:497bde3fe2
Активен
Страници: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 22   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines