Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

октомври 18, 2024, 15:26:09

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7  Всички   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Седмичка на слънце, дъжд и други промени 22-28.10.  (Прочетена 39398 пъти)
 
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #60 -: октомври 25, 2012, 16:39:36 »

Ако искате, да си говорим за обичаи, като се надявам никой да не се засегне и забегне до понеделник  Wink, дори и на шега.
Бяхме две вечери в един хотел в Йерусалим, където правеха и сватби на онези евреи с навитите на масури кичури. Екскурзоводката ни беше българска еврейка - баба и и дядо и са се изселили по събитията.
Ще продължа след малко, отваря ми се работа.
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #61 -: октомври 25, 2012, 16:53:55 »

Ауу, нее.... аз се притеснявам за бебето, че после Сноу не може да спи след моите охлаждащи страстите снимки smile

Аз бях на почивка в Турция предната година... там имат много интересен обичай за подаряване на цветята. Към обяд в хотела почнаха да пристигат едни цветя, но като венците, които се поднасят на паметниците .... обаче не такива нисички ами на едни двуметрови пръти и бяха подпряни на беседката в зоната за сватбарите. Аз първо много им се зачудих, но вечерта нещата си дойдоха по местата.

Хареса ми колко са практични (като изключим цветята) турските сватбари. Бяха си дошли с обикновена кола хората smile ... на младоженската маса си седяха младоженците.... а гостите бяха на кръгли маси украсени с фенер по средата и малко цветя... Всичко много красиво, стилно и романтично - вечеря на морския бряг по залез слънце smile

Явно им е стандартната украса, защото на сайта им има снимки:







« Последна редакция: октомври 25, 2012, 17:00:00 от kiwi » Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #62 -: октомври 25, 2012, 17:06:27 »

Ето за такива цветя ви говоря...





Активен
Snow_White
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1358



« Отговор #63 -: октомври 25, 2012, 17:51:05 »

ох, права си, тези венци са ми в повече, но пък при тях сигурно си е традиция....
Аз съм виждала част от сръбска сватба - малко като в "Черна котка, бял котарак" беше накичено всичко, но пък имам и много приятели сърби, чиито снимки от сватби са почти като нашите  pardon
Активен
_Ezra_
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1114


много обичана


Моят сватбен албум

« Отговор #64 -: октомври 25, 2012, 18:58:23 »

приемам я като дъщерята, която нямам. Мисля, че същото се усеща и от нейна страна. Приятно е като сме заедно.
това е както при нас;
днес беше последния ден лекции за тази седмица (т.е моят петък), направо бях капнала следобеда и се буфнах с дрехите направо на леглото и спах 1ч, сега ще ходя към нашите (изкарала съм една снимка а4 в рамка, да подаря на тати, двамата сме там и е мн яка), да видя нашите за малко, да видя дали имам да си взема нещо от там и утре тръгваме рано с милото - нямам търпение, така го чаках това, само двамата, където искаме ще се разхождаме  heart без да бързаме и да се ядосваме с нещо от всекидневието, далеч от шума и мръсния въздух в града

Днес правихме мн интересни опити с комплексни съединения по химия, които са мн разноцветни  smile и ги представяхме пред колегите ни, после по биология имахме да правим кариограма
http://www.referati.org/nasledstveni-bolesti-pri-choveka-3-/38072/ref/p7

на мъж, беше яко  smile good

пънк, сладурчето мн е порастнало, че стимулираш идеята за бебето си е факт  blum
сноуи, мн смешен сън, всичко ще е наред, ти си така позитивна, как няма се смее малката бубка  heart

на всички прегръдки  give_rose
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #65 -: октомври 25, 2012, 23:21:29 »

Да продължа с нашата сватба. Не беше удобно да правим снимки, но ще се постарая да го опиша подробно. Залата не може да се каже, че беше украсена. Само на масата на младоженците имаше скромна ваза с цветя, нищо друго. Булката и младоженецът дойдоха един след друг, в две различни коли. Момичето беше с много плътно було, нищо не виждаше и две жени направо я мъкнеха по стълбите, за да стигне до нещо като трибуна. Там отиде и младоженецът. Гостите още от идването се разделиха на мъже и жени и образуваха две групи. Жените водеха по няколко деца или бебенца, макар да беше вечерно време. Не се чуха ревове, нямаше препускащи или беснеещи деца, все едно бяха залепени за местата си. Равинът се качи в беседката и започна да чете нещо с микрофон. После изпратиха младоженците в една стая от хотела за първа брачна нощ. Попитахме дали това е само привидно, но екскурзоводката каза, че всичко е съвсем сериозно и последствията за момиче, което не е девствено, са много сериозни както за нея самата, така и за семейството и. След около час, мъжете се раздвижиха и застанаха около асансьора да чакат слизането на двойката. Момичето беше без було и според мен гледаше доста изплашено и едва ходеше. Мъжете почнаха да пляскат и да се радват и качиха на рамене младоженеца. Една по- възрастна жена пое под ръка момичето и го прекара три пъти през украсени с бял тюл 3 обръча. После още две жени направиха същото и я оставиха на масата. Започнаха да танцуват хора, но само мъжете. Жените седяха мирно и кротко по масите. Поднесоха им соленки и сладки и май това беше всичко. Не съм вярвала, че с очите си ще видя такива неща в наше време. Но в тази общност това е съвсем нормално и се е запазило с векове и не вярвам да се промени. После ни казаха, че младите даже не са се целували преди това. Само са се хващали за ръце, но в присъствието на равина. Той ги напътствал какво да правят в стаята и после преглеждал лично спалното бельо. Пък ние се притесняваме за разни дреболии на сватбата.
Активен
Kiwi
Сватбен ШАМАН
*
Публикации: 1003



« Отговор #66 -: октомври 26, 2012, 07:44:19 »

Svekarva и останалите мацки, след този разказ си спомних - колко съм щастлива, че съм се родила в Европа и съм имала възможност да си раста, избуявам и да правя експерименти с учебна цел без риск да ме убият с камъни. Буквално е това с камъните на някои места! Абсолютно съм убедена, че жените навсякъде по света са му намерили края (все пак са жени) и си имат своите удоволствия, но не навсякъде имат свободата, която имаме тук.

Зачудих се каква ли ще е реакцията на представител от мъжки пол от някоя от гореспоменатите култури, ако е в ролята на мой съпруг и чуе любимия ми въпрос - миялната ли искаш да пуснеш или да простреш прането? Нали съм много либерална... давам избор smile

Вашите мъже помагат ли вкъщи и вие ли ги "вдъхновявате" или само когато музата сама ги навести?

Понеже подхванахме темата smile кафето днес е с камъни
« Последна редакция: октомври 26, 2012, 07:46:33 от kiwi » Активен
ivelka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 618



Моят сватбен албум

« Отговор #67 -: октомври 26, 2012, 07:46:25 »

Добро утро и честит празник на всички именници днес! give_rose Нека от здраве и късмет да не се отървават!

Свекърва, тази сватба направо ме втрещи  shok Не че не съм чувала за подобни обичаи, но не и с такива подробности, а и разказано от свидетел на сватбата звучи много по-реално и...плашещо huhhuh.gif
Трудно мога да си представя какво й е на булката... В същото време не мога да кажа, че уважавам тези традиции, защото най-малкото равинът се меси дори в най-интимната част от сватбата - първата брачна нощ?! shok Не мога да си представя как им казва какво да правят angry Направо се почувствах щастливка, че не съм се родила в нация с подобни сурови обичаи и че сватбата ми беше толкова емоционално и щастливо за мен събитие  smile

Аз днес отново съм ранобудна, защото пак ще ходя да помагам на милото в сервиза. Вече се ошлайфах в работата, направо да ми пуска един трудов договор и осигуровки tease Ако имаше повече комуникация с хора в тази работа, нямаше да се замисля, но за съжаление няма sad
Езра, пожелавам ти прекрасна, романтична и пълноценна почивка! Къде точно край Търново отивате? blum

На всички други - слънчев и усмихнат ден!
Ето кафето от мен
« Последна редакция: октомври 26, 2012, 07:48:44 от ivelka » Активен
cveta_d86
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1290



Моят сватбен албум

« Отговор #68 -: октомври 26, 2012, 08:02:48 »

Добро утро сладурки...вие сте много бъбриви и ще се пробвам да ви изчета  tease

Сега по темата за свекървите с моята се разбираме много добре..не мога да кажа, че е обич ...можеби се приемаме, но и не прекарвахме много време заедно доскоро..сега се виждаме доста по често, по наложили се обстоятелства. Може би се дължи на факта, че тя има и син ии дъщеря..та и се пада да е и тъща и свесърва и сигурно разбира как се чуствам...все пак и тя е била снаха  blum

По темата с плетивата и гозбите хич ме няма..та няма и да се включвам  Wink

п.п. Свекърва била си на уникално място..със сигурност мисля един ден също да го посетя  give_rose

Гушкав ви всичките и да не забравяте петъчният танц  danceg
« Последна редакция: октомври 26, 2012, 08:23:14 от cveta_d86 » Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #69 -: октомври 26, 2012, 08:41:25 »

Добро утро,
Както е тръгнало и аз да пусна едно кафе с цветя.
Връщам се на описаната сватба за да изясня, че не става въпрос за нация, а за затворено общество - онези традиционалисти, където мъжете ходят само с черни дрехи, имат широкополи шапки и повечето са с масурчета и бради. Те все още живеят по нравствените норми от Стария Завет, не гледат телевизия и интернетът им се състои в разлепване на огромни обяви по стените на кварталите им. Благодарение на тях обаче виждаме, че много от традициите не са празни приказки, а наистина са съществували. И за да се включа към днешната тема за помощта на мъжете, ще кажа, че точно тези мъже помагат изключително много за отглеждането на децата. Те ги водят на училище, на разходка, купуват им дрехи и ги обгрижват. Естествено жените през това време готвят и чистят, но пък и доста често ядат вън. Ако ви е интересно ще ви разкажа и за спазването на шабат, така, както ни го разясни нашата екскурзоводка. Само да добавя, че толкова красиви жени не съм виждала - огромни черни и изразителни очи, фини носове, слаби и стройни и само устите им не са месести и големи, какъвто е идеалът ни сега. Имат хубава кожа, а веждите им са естествено оформени като пиявици. Неженените момичета имат прекрасни коси - черни, гъсти, леко къдрави и много, ама много лъскави. Момченцата също са много красиви. Режат им косите след 3-годишна възраст, като оставят точно тези косички около ушите. Големите мъже имат бради /по- точно всички косми по лицето им си растат/ и на тези, които ги запазват по- дълги, лицата не се виждат. Има и само с набола брада /не видях гладко обръснати/. Очите им са огън.... heart, но не бива да ги заглеждаме, а и те избягват да се доближават и да ни гледат /нас, грешните и разгулните/. Аз упорито запецнах пред сватбената зала и успях да ги разгледам, уж без да се натрапвам. Жените, веднага след сватбата си режат косите до "0", за да не съблазняват мъжете си в дните, когато не се прави секс. По улиците ходат с перуки или с кърпи, плътно завите около главите. Макар перуките им да са хубави, фантастичните коси на неженените просто ги превъзхождат.
Стига за днес, отивам да работя. Още не мога да се настроя към студа тук, не мога да забравя яркото слънце и синьото небе. Абе, който иска да отиде там, дано има възможност!


* kafe+cvetja_n.jpg (68.3 KB, 960x562 - видяно 314 пъти.)
Активен
InLove_Girl
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1209



Моят сватбен албум

« Отговор #70 -: октомври 26, 2012, 09:24:15 »

Добро утро  Wink
За болничките като мен ...
Свекърва, бях чувала за повечето от тези обичаи, но това с рязането на косата не го бях  и... искрено се потресох. И в България преди години често не са се познавали младоженците, нито някой ги е учил какво да правят през първата брачна нощ, но за първи път от много време насам се почувствах като живееща в "бяла" държава. Това че мъжете помагат по някакъв начин или че извеждат семейството на вечеря, по никакъв начин, за мен, не компенсира целият начин на живот на жените в това общество. Ще ми бъде интересно да науча и повече за шабат  give_rose
Аз съм благодарна за моят мъж, който изключително много ми помага. Даже като се замисля не помня от кога не съм мила чини и не съм простирала  blush
Днес ще ходя до банката, надявам се вече да е дошла оценката на имота, за да знаем какво ще се случва, че май нервите ми не издържат и затова не мога да оздравея  girl_impossible
Роси, само да ти кажа, че си ни на късмет  girl_wink
Ще се опитам да ви следя днес. Целувки, успешен и усмихнат ден.....и чакам да видя и петъчните танции.... yahoo danceg chee insane Eeager Dance2
Активен
m0onlight
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1638


Любовта е чудо– вярвай в чудесата !


Моят сватбен албум

« Отговор #71 -: октомври 26, 2012, 09:48:49 »

Добро утро и честит петък!
Свекърва, разкажи ни още за този изключително различен свят. Представям си колко е трудно да живееш по този начин в 21-ви век в свят коренно различен, пълен с изкушения и грях. Потресена съм от разказа ти за сватбата и то заради отношението към жената ... Много потискащо ми звучи. Специално тази част от остарелите традиции не я приемам nea Разкажи ми за хубавото време, колко градуса беше? Я кажи, изпълни ли мисията - пъхна ли плика надълбоко? blum
Киви, и на мен тия венци ми идват малко в повече angry но за тях сигурно са необходим елемент от сватбата. Иначе моят мъж захваща всякакви домакински задължения вкъщи - общо взето си ги разпределяме и много се радвам, че никога не е казал "това е твое задължение, не е за мъже" Защото познавам двойки, при които мъжете го заявяват... чудя се на жените им... crazy
Езра, приятно пътешествие!
Инлов, стискам палци да са ви дали висока оценка!
Активен
punk_girl123
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2204



Моят сватбен албум

« Отговор #72 -: октомври 26, 2012, 10:47:16 »

Добро утро и то мен!
Сверърва чувала съм за тези места и обичаи и винаги съм се радвала че не съм родена там. Но от друга страна за момичетата, йивели така сигуно нашият начин на живот е гаден и те се радват, че не са като нас.
инлов вие на коя банка се спряхте ако не е тайна. Питам защото на нас оценката ни беше недопустимо ниска и не ни достигна за крадита, но от банката ни отпуснаха овърдрафт със сумата която не достигна и пак си взехме жилището без проблем. Това ти го казвам за да не се притесняваш толкова. Банките в момента дават пари на всеки!
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #73 -: октомври 26, 2012, 11:15:24 »

Верно, забравих да се отчета за мисията. Всичко е изпълнено! good. Длъжна съм да ви кажа, че на аерогарата в София на две жени ни разказаха играта при проверка на ръчния багаж. Не се оплаквам, защото на 10-тина им разфасоваха куфарите. Проверката е засилена след събитията в Бургас и се състои в лично интервю с всеки. "Сам ли опакова багажа? Даде ли ти някой нещо за освещаване? Имаш ли пликове с писма и желания и др. Как си плати за екскурзията? От кого научи?......" Все неща, за които имат пълното право да разпитват, защото се касае за нашата сигурност. Мен ме помолиха да покажа желанията. Всички прегънати и защипани с телбод бяха внимателно разщипани, а ако бяха в пликове - извадени от там. Вероятно се притесняваха да не пренасяме нещо без да знаем какво е. После пак ги нагънаха и ми ги върнаха в един найлонов плик. Не съм ги чела, макар да ми се искаше да видя желанието на една моя колежка страшно много. Приех го като изкушение, на което трябва да устоя, отивайки на това свято място. Wink Листчетата напъхах в най- високите дупки /поне един път съм доволна от ръста си/. Преживяването пред стената е потресаващо. За това ще разказвам после. Температурите в зоната около Мъртво Море, Галилея и в пустинята бяха над 36, но заради влагата се чувстват много по- високи. Започнах разказа първо за хората, защото те са направили природата и историята си. Буквално са преобразили пустинята, засяли са където каквото могат и все още се борят упорито за всяка капка вода и зелено листо.
Активен
cveta_d86
Сватбен ШАМАН
*
Пол: Жена
Публикации: 1290



Моят сватбен албум

« Отговор #74 -: октомври 26, 2012, 11:47:33 »

Свекърва разказваш много увлекателнооо...дай още..даже и снимков материал може  tease
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7  Всички   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines