Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 14:05:15

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 27 28 [29] 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ИМЕ ЗА БЕБЕТО !!!!! ЧАСТ 6  (Прочетена 203418 пъти)
 
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #420 -: юли 24, 2017, 07:34:59 »

То хубаво, ще е с "ов", ама да не вземат да мислят, че не е твое дете Wink
Момиченцето, за което споменах, българският преводач е изписал Елиса. Има няколко стандарта, дори по желание на самия човек, но се отнася за определени звукосъчетания. По всички таблици s е с, така са им казали преди 6 години. Единственото неудобство е, че и свещеникът на кръщаването се заинати и демонстративно натъртваше на "с" Wink
Голяма работа, вие си знаете как е в действителност good Пък за второто и третото изобщо не си струва да се притесняваш- второто изключително рядко се споменава, третото ще го смени като се омъжи smile
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #421 -: юли 24, 2017, 08:34:26 »

Не го знаех това за звуците и изобщо няма логика, чудно ми е кой знак превеждат като "з" тогава, изгражда няма....

За бащината име въобще не се тревожа,то не съществува тук, в акта за раждане го пишем като второ лично име.
За фамилията и аз го мислех, че като жена вероятно ще я смени.
Представям си как й сричат фамилията в училище  nea
И все не мога да се отърся от мисълта за Кеми Тодоров  tease
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #422 -: юли 24, 2017, 09:44:08 »

z във всички таблици е з.  pardon
Кеми Тодоров хич не я мисли, причините да я гледаме под око са съвсем други smile Тя на третата година от заминаването си говореше на развален български и заявяваше, че децата и никога няма да говорят майчиния си език. Ама запя друга песен като се разведе и близначките бяха представени в България с изпълнение на химна още като седемгодишни Wink
Е, моето първо име тук редовно го бъркат и сричат, ама на кого му пука Wink Важните за мен хора го знаят smile
Ето ти разните възможности, ако имаш време и търпение да стигнеш до края.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F_%D0%BD%D0%B0_%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%B1%D1%83%D0%BA%D0%B2%D0%B8_%D1%81_%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8
Активен
bulche91
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 627



« Отговор #423 -: юли 24, 2017, 09:49:05 »

Голяма каша е този превод на имена... вчера с брат ми говорехме и се оказа че София са я омзали яко в чужбината... в акта за раждане е София, но са я превели Софиа и там където има гражданство всъщност е Софиа... и сега всички документи са и Софиа, мазало.
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #424 -: юли 24, 2017, 10:16:13 »

Е това с z като з в превод от немски направо ме разби  GROAN
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #425 -: август 14, 2017, 11:23:55 »

Нашата сага с името започва или продължава, не знам, но още нямаме акт за раждане.
В крайна сметка избрахме фамилията на Елиза да е по западен стандарт. Да, обаче получихме писмо да се обадим до консулската служба, за да се уверим, че ще издадат български акт зараждане с фамилия, която не е съгласно българският стандарт. Обадих се, но само консулът давал такива консултации, а той си има часове за тази работа, та чакам сега да стане часът, а междувременно ме насочиха да се поровя в българското законодателство и аз го направих.
 В законът за гражданската регистрация, който урежда този въпрос пише следното:
Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 96 от 2004 г.) Фамилното име на всяко лице е фамилното или бащиното име на бащата с наставка -ов или -ев и окончание съобразно пола на детето, освен ако семейните, етническите или религиозните традиции на родителите налагат друго.

Въпросът ми е към момичетата имащи опит с подобен казус, имали ли са институционални и законови пречки?
Активен
roumyana
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2648



Моят сватбен албум

« Отговор #426 -: август 14, 2017, 11:42:06 »

Мари, от телефона накратко. ВИЖ и кодекса на международно частно право. Чл. 48 и 53. Има значение гражданство на дете и обичайно местопребиваване. Консулът ще ти обясни предполагам.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #427 -: август 14, 2017, 12:23:50 »

Бащиното име на Моника е без -ова накрая.Мъжът ми обаче е с турски корени и не са ни направили и за секунда проблем.

Виж съветите на Руми, и най-важното консулът да иска да помогне.
Активен
bulche91
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 627



« Отговор #428 -: август 14, 2017, 12:46:05 »

На моето дете също е без ов презимето, нищо не са казвали, само ме питаха как да е
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #429 -: август 14, 2017, 13:07:30 »

Мари, от телефона накратко. ВИЖ и кодекса на международно частно право. Чл. 48 и 53. Има значение гражданство на дете и обичайно местопребиваване. Консулът ще ти обясни предполагам.

Руми, много благодаря! give_rose
Тази нормативна уредба я срещам за първи път и действително разрешава въпроса.

Благодаря и на Булче и Маги за споделеният опит!
« Последна редакция: август 14, 2017, 13:09:48 от Marri » Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #430 -: август 14, 2017, 13:34:51 »

Мари, а не трябва ли да е като братята и. На мен в родилното ми каза да си помисля добре как го записвам, защото и следващи деца ще са по същия начин.
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #431 -: август 14, 2017, 13:47:04 »

Мари, а не трябва ли да е като братята и. На мен в родилното ми каза да си помисля добре как го записвам, защото и следващи деца ще са по същия начин.

За братята ѝ няма проблем. Навсякъде, дори и мен(въпреки че не е правилно) ни регистрират като фамилията на мъжът ми, съответно за момчетата няма проблем, за мен и нея, има. Това всъщност беше и една от причините да изберем западният стандарт, защото така или иначе по този начин ни регистрират, а не искам в училище например това да я отличава по някакъв начин, въпреки че има къде, къде по-странни имена, на емигранти от различен от западен произход.
Активен
Roxanne_
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 602



« Отговор #432 -: август 14, 2017, 14:50:24 »

Мари, не можах да прочета всичко,  но всички деца трябва да са с еднакво презиме,  ако в това е проблема.  Това мисля, че беше разписано в ЗГР. Моето дете не искаха да го запишат с презиме Павел в един кметство, но в крайна сметка успяхме да го направим. Второто не е имало проблем,  като видяха първото, че е така. Ако Сами и Симеон са с наставка -ов, няма да се съгласят вероятно.
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #433 -: август 14, 2017, 15:12:52 »

Става въпрос за фамилията.

Между другото говорих с консула, съветът му е да се обадя в общината, където ще издават българският акт за раждане и да "черпим от извора" информация.

Аз обаче нямам такова намерение, особено като разгледах Кодекса за международно частно право.
Но използвах случая да попитам за проблема Елиза/Елиса, при издаването на паспорта ѝ, и ме увери, че с прилагането на швейцарският акт за раждане, няма да има никакви проблеми, ще се спази написаното от нас, в графата "изписване на името на латиница".

П.П Междувременно при обаждането трябваше да изчакам да си довърши разговорът, който вече водеше с друг служител там, за това че е имал проблеми с изхвърлянето на дивана си и таксата, която е трябвало да плати pardon(това във специалните часове за разговор по телефона с консула)
Активен
pandapanda
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1848



Моят сватбен албум

« Отговор #434 -: август 14, 2017, 16:12:38 »

И аз за презимето писах, защото видях, че Булче и Маги за това са ти писали.
Активен
Страници: 1 ... 27 28 [29] 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines