Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 14:42:24

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ИМЕ ЗА БЕБЕТО !!!!! ЧАСТ 6  (Прочетена 203420 пъти)
 
Alichka
Заслужил майстор на спорта
***
Пол: Жена
Публикации: 3214



« Отговор #345 -: декември 14, 2016, 09:41:58 »

Рат, явно салатите тук са на почит. Срещала съм не един и два пъти твоето име и никога не съм го асоциирала с това. Не е супер често срещано, но го има и то не на ниво прабаби.
В годините имена като Милка изчезнаха и се подмениха с Михаела/ Микаела. Румяна също рядко съм го срещала. То е и първообраз на името на майка.
При нас масово са Симеон, Кристиян и Мартин за момчета.
При момичетата е голямото чудене. Мъжките имена са по-малко и все повече се избират силни такива. Понякога се съкращават, но в днешно време никой не смее да ги умали.
Факт е, че съм срещала много странни имена и то на хора с положение. Някои са ми били смешни, докато не съм осъзнала, че пред мен стои изключително ерудиран човек. После името му ми звучи като нарицателно - марка, еталон, но в комбинация от фамилията и конкретния човек зад това име.
Да ви кажа, като ги види човек написани толкова варианти и много по-лесно може да отсее кое му допада и кое не.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #346 -: декември 14, 2016, 09:48:56 »

Аз хиляди пъти съм разказвала чуденето с нашето име.Добре че не се роди момче, че баща и беше измислил едно изкилифищено, не знам как щях да го преживея.Но Моника е интернационално, често срещано е в славянските народи, а на запад и викат Моник.Даже на братовчедка ми децата, който са родени и живеят в Англия така и викат на дребната - Моник smile Важното за нас беше как ще седи името с презимето и фамилията.Все пак баща и е от турски произход и не е със стандартната фамилия Георгиева, Иванова и т.н. А и презимето в нашия случай е без наставката -ова, пак поради горната причина.Та не е лесно да избереш добре звучащо име.
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #347 -: декември 27, 2016, 03:00:25 »

С "Р" фаворит за момиче ми е Радина. Даже ни беше в списъка за второто бебе smile
Със "С" ми харесват София и Стефания. А за момче - Самуил, Стефан.

Ние при избора си не сме се водили от нищо друго, освен от нашето усещане и предпочитание. За щастие, бабите не са имали очаквания към нас, но тъй като заслужаваха, тъй като са с едно и също име и то красиво, беше лесно. Просто не искахме да е трета Елена, а за да остане съвсем българско - Елица дойде от само себе си - красиво, нежно, българско. (и щастие за бабите).
За второто бебе вече се оставих само на интуицията си и аз бях водеща в избора на името. Още със забременяването усещах, че Анастасия ще й отива. Странно е да го каже човек за име, но... smile
Активен
marta_kalpazanka
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 610



« Отговор #348 -: декември 27, 2016, 10:11:05 »

С "Р" за момиче фаворит ми е Рада. Много исках Ива да я кръстя така, но половинката е Радослав и не се съгласи.

За Марти , той го беше сънувал, аз не исках, защото е често срещано исках да е Филип.

С Явор казах това е и точка  smile

Иначе със " С " и на мен ми харесват София и Стефания, Стела също не е лошо.За момче  Самуил ми е много любимо.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #349 -: януари 06, 2017, 19:30:11 »

Ето и статистиката за България за 2016г.:
http://www.manager.bg/blgariya/nay-predpochitanite-imena-za-novorodeni-prez-otminalata-godina
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #350 -: януари 06, 2017, 20:18:00 »

До 2015 г. името Георги е начело в класацията на най-предпочитаните имена за новородените момчета в България. През 2016 г. отстъпва първото място на Александър.

Това много ме изненада, мислех, че отдавна се е случило.
В моята лична класация, Георги е къде, къде преди Александър  blush

За момиченцата също съм изненадана, че Мария е все още в челните места.

Силно се възгордях, че съм изпреварила тенденцията Ashamed
И май съм споменавала, но ако и третото е момче и ако живеехме в България, с удоволствие щях да го кръстя Тервел smile
Активен
nadelina88
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 681



« Отговор #351 -: януари 06, 2017, 20:21:39 »

Като видях класацията си помислих - дай Боже тази година и в двете класации (ако имената останат) ще се впиша.

Мъжките не ме изненадаха, но за момичетата освен Мария (което име не смятам, че някога ще излезе от актуалност), не познавам нито деца, нито възрастни с имената Виктория и Никол. Съвсем сериозно.
Активен
svekarva
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 4023



« Отговор #352 -: януари 07, 2017, 00:01:23 »

Че какво му е на Тервел извън България? Име като име Wink Нима и на български не звучи странно  Wink Я да ме направиш една кръстница, тъкмо си ги почнала със С  /пък и аз съм със С/ и да наречем Неродена Петкана Страцимир good
Активен
Anichka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 984



Моят сватбен албум

« Отговор #353 -: януари 07, 2017, 00:50:49 »

Аз винаги съм казвала, че ако съм бременна с момче ще го кръстя Георги.
Ето ме бременна с момче и уж да е Георги, но някакси не мога да го почувствам. Странно. Но и друго име не ми е на сърце.
Като казах на родителите ми, че съм бременна и термина ми е 10 май, и татко директно каза: "И да го кръстиш Георги". Татко никога НЕ изразява мнение, камо ли толкова силно мнение да го кръстя на него.

Иначе други варианти са ми Иван (на майка ми), но нито ми звучи добре Evan, нито името ми харесва.
Може на мен да си кръстя детето с А  blush Но аз не си харесвам името.

Леа беше първо Лили, после измислих Леа и приключих, но някакси го почувствах и нямах повече колебания след това.
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #354 -: януари 07, 2017, 08:57:02 »

Я да ме направиш една кръстница, тъкмо си ги почнала със С  /пък и аз съм със С/ и да наречем Неродена Петкана Страцимир good

Няма начин! Това нито един немскоговорящ няма да може да го каже-никога. Не бих му го причинила.
А и от "С" съм се отказала вече, щом "жертвах" София. girl_wink

Тервел на български може да е странно, но звучи някак мъжки и величествено, докато на немски ще звучи нещо като ТЕвел, с ударение на първото "е", с почти непроизнесено "р" и много, много меко "л", т.е нищо общо няма да има със звученето на български. Достатъчно ми е, че Симеон е "Симион" с ударение на първото "и" и променено "е" и Самуил е Самуи/ел, с ударение на "а" и много меко "л" pardon

Та такива размисли и страсти.
Като наближи време ще споделям(ако е момиче) какви проблеми с транслитерацията ни мъчат, да давате идеи как да ги решим.


Ани, не му е дошло времето още, сигурна съм,че ще намериш(или то ще те намери) най-подходящото име. И щом не чувстваш, че това Георги, значи не е.
Държиш ли да е кръстно на някои от родителите ви? Защото, ако разшириш обсега, може би ще намериш подходящото име. good
Активен
marta_kalpazanka
Сватбен ГУРУ
*****
Публикации: 610



« Отговор #355 -: януари 07, 2017, 15:58:35 »

Че какво му е на Тервел извън България? Име като име Wink Нима и на български не звучи странно  Wink Я да ме направиш една кръстница, тъкмо си ги почнала със С  /пък и аз съм със С/ и да наречем Неродена Петкана Страцимир good
lol lol lol lol

Свекърва, Bravo
Мари, наши познати отидоха в Америка и там роди момичето.Кръстиха го Тервел.


Ани, аз така бях с последното, уж беше за Филип, но нещо не го почувствах,казах Явор и така.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #356 -: януари 07, 2017, 16:04:38 »

А около нас има поне 5 Виктории.Да са живи и здрави ама ми идва в повече.

Ани, какво му е на Джордж?Хубаво име е, но наистина трябва да го почустваш.Мисля, че проблемите около бременността се отразяват и малко изчакваш със всичко.Ще мине и това, няма да е лесно.

Мари, транслитерацията на немски е ужасна.Мразя го този език!Да споделиш какво сте намислили като разберете пола.
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #357 -: януари 07, 2017, 16:33:41 »

Аз имам някакъв спомен, че когато се попълват документите за паспорт, има възможност да се напише предпочитаният начин на изписване на името на латиница. Та на това разчитам, въпреки че отсега знам, че когато става въпрос за изключения, ще имаме бюрократични проблеми.
Имената са много хубави,които сме избрали, но звучат различно на двата езика blush
Активен
Alleksia
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 711



« Отговор #358 -: януари 08, 2017, 11:35:06 »

Има възможност да, а ако е родено в чужбина детето така или иначе се взема предвид как е записано в оригиналния акт за раждане, ние си го носихме с нас за всеки случай в посолството, но не се наложи, писахме го както искахме. При нас беше дали ще е Victor или Viktor, ние го записахме по първия начин в оригиналния акт за раждане.

Много ми се искаше второто да получи името Константин, много ми харесва. Обаче... на френски се чете КонстантАн, а Констанитин е женско име  nea и се фрустрирах.
Активен
Marri
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1853


If you want a rainbow, you have to stand the rain.


Моят сватбен албум

« Отговор #359 -: януари 08, 2017, 12:48:44 »

При нас има и друг проблем. Ако го запишем(в швейцарският акт за раждане ),  както искаме да звучи на немски,  първият проблем ще е с българският акт за раждане и не знам дали на български ще го запишат,  както трябва,  т. е еднакво с немското звучене.  Вариантът е предварително да се уговорим със заклетият преводач как точно да "преведе името.

Ще видим,  да установим първо дали ще е тя или той.
« Последна редакция: януари 08, 2017, 12:50:23 от Marri » Активен
Страници: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines