Здравей, Гост    Вход: 
 
Регистрация   Забравена парола
Карта на сайта    Сватбен речник

Добре дошъл, Гост.

март 28, 2024, 22:31:44

 
Добре дошъл, Гост.

За вход използвайте лентата в горната част на екрана!

Новини:
 
   Начало   Помощ Търси Календар Вход Регистрация  
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 30   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: ИМЕ ЗА БЕБЕТО !!!!! ЧАСТ 6  (Прочетена 203434 пъти)
 
Anichka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 984



Моят сватбен албум

« Отговор #60 -: септември 04, 2012, 18:32:57 »

Анита, детето си е ваше, вие си го кръщавате, но според мен ще си създадеш голямо главоболие, ако запишеш детето Димитрова, а не Димитров. Или ако в БГ е с а, а в Канада без.

И по летища, и по болници, и в училище - никой няма да му мине през главата, че детето е на мъжа ти /твое според мен.

 Offtopic В САЩ можеш да си смениш имената колкото пъти пожелаеш. И детето можеш да си кръстиш, както пожелаеш. Като дойде жената в болницата спелваш буква по буква и приключваш. Процедурата по смяната е елементарна - отиваш и подаваш молба. Проблемът идва след това, че трябва да си подновиш по-важните документи, за да с новото име.

Въпросът е друг обаче - много съм съгласна с поста на Маги - детето трябва да има име, близко до правилата в страната, в която живее. Ако остане в чужбина, то ще страда, заради името си. И в училище и в работата. Тук, колкото и да е шарено, ако не искат чужденец/черен (те си имат специфични имена) за работа, още като ти прочетат името можеш да отидеш в купчината "отхвърлени" или по-ниско платени. Може и да не съм права за последното, но си е мое мнение.
« Последна редакция: септември 04, 2012, 18:35:58 от Anichka » Активен
theone
Професор
****
Публикации: 482



« Отговор #61 -: септември 04, 2012, 19:26:52 »

Anichka, аз лично съм съгласна с начина ти на мислене.
сигурно ще бъда линчувана за последващите изречения, но смятам, че една чуждестранно звучаща фамилия също малко или много е пречка за едно дете. в градината/училище винаги ще е чужденчето със странното име, което никои не може да произнесе... в по-зрелите години положението ще е същото... нашата фамилия е димитров/а, но не бих искала децата ни да носят това име. звучи странно където живеем, всеки го произнася на принципът чул-недочул, трябва да я спелваш по няколко пъти и накрая пак има шанс да я напишат грешно и т.н. замислям се над възможността просто да изберем едно по-нормално звучащо за средата фамилно име за децата както на нас ни харесва...
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #62 -: септември 04, 2012, 22:32:10 »

Анита, аз не проследих в детайли цялата дискусия и може би се изказвам неподготвена или някой може да го е писал вече, но в Бг за администрацията не е задьлжително детето да има презиме. Нашето дете е само с две имена - собствено и фамилия и е регистрирана в общината, дадоха й акт за раждане без проблем.

Маги, ние като избирахме име, аз сьщо гледах да звучи добре на бьлгарски. Всьщност гледах да звучи добре, нормално и да се пише лесно и в трите дьржави, които ни засягат, защото днес сме тук, но утре не се знае какво ще стане и кьде ще ни отведе живота. Отделно от това, може би сьм малко консервативна, но си исках хубаво бьлгарско име за детето, да не звучи чужбински и префьрцунено и да се врьзва с фамилията й. Вьобще тьрсех нещо нормално и се радвам, че успяхме добре да се справим.

Виж с дилемите ни за мьжко име (един ден) е трагедия просто...

ПП. и Офф - в дипломата ми от университета в Бьлгария са ми обьркали И презимето, И фамилията нищо, че имената ми са бьлгарски.
Активен
Anita81
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 719



Моят сватбен албум

« Отговор #63 -: септември 05, 2012, 02:31:46 »

Аничка, именно това ме притеснява и затова искам да съм сигурна че имената ще бъдат еднакви и в двата акта за раждане, следователно и в документите и в двете държави. Общо взето се колебая доста за презимето и фамилията дали да искам да е с А накрая или да я оставя Димитров.
Активен
магито
Global Moderator
Заслужил майстор на спорта
*
Пол: Жена
Публикации: 4922


яхнала метлата


Моят сватбен албум

« Отговор #64 -: септември 05, 2012, 07:33:03 »

Ина аз макар да нямам дилемата на дневен ред за име много съм си мислела, защото мъжът ми е от турски произход, но живеем в БГм а тук по името посрещат  nea Отделно искам да не е изчеплезено името, ама и да се възприема добре и т.н. и т.н. и мисията направо ми е невъзможна  blum Но все си мисля, че като дойде момента ще ми се избистри smile
Активен
Lupercola
Гост
« Отговор #65 -: септември 05, 2012, 09:28:59 »

Да, при тебе е сложно положението. Обаче както си казала, като му назрее момента, то само ще си дойде  good good good
Активен
Andreina
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 166



« Отговор #66 -: септември 05, 2012, 16:16:45 »

Анита, а защо не остне без презиме? Нали вече и при нас се допуска това, ако бащата е чужденец? Иначе за фамилията си е въпрос на вкус. Между другото, аз също съм Димитрова и когато учих в чужбина, никой не ми е бъркал името и не ми е правил проблеми, това мога да споделя от личен опит.
Активен
Anichka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 984



Моят сватбен албум

« Отговор #67 -: септември 05, 2012, 16:56:18 »

Andreina, проблемът не идва от Димитрова, а че детето, майката и бащата ще имат различни фамилии, защото едната завършва на а, а другата няма а.
Бащата: Димитров
Майката: Димитров
Детето: Димитрова

Това, поне в САЩ означава, че детето НЕ е от това семейство. Това са две различни фамилии.
« Последна редакция: септември 05, 2012, 17:32:05 от Anichka » Активен
Anita81
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 719



Моят сватбен албум

« Отговор #68 -: септември 06, 2012, 00:45:18 »

Аничка, даже по-зле, аз не съм Димитров по канадски докуемтни защото не ми позволиха да си сменя фамилията и документите понеже брака не бил уважителна причина за това. Т.е. мъжът ми ще е Димитров, дъщеря ми евентуално Димитров или Димитрова  а аз ще съм с бащината си фамилия, т.е. 3 различни фамилии за 1 семейство. Май най-добре да си я пиша Димитров та поне тя и таткото да са с еднакви аз като ен мога да сменя мойта. Абе много сложно го правят тия канадци, ама....
Активен
Andreina
Сватбар
***
Пол: Жена
Публикации: 166



« Отговор #69 -: септември 06, 2012, 20:36:54 »

Andreina, проблемът не идва от Димитрова, а че детето, майката и бащата ще имат различни фамилии, защото едната завършва на а, а другата няма а.
Бащата: Димитров
Майката: Димитров
Детето: Димитрова

Това, поне в САЩ означава, че детето НЕ е от това семейство. Това са две различни фамилии.

Благодаря за уточнението, бях забравила, че англоговорящите не са чували, че в развитите езици съществува склонение на имената по род и число. Всъщност, аз написах този коментар, защото нагоре друга адашка по фамилия се оплакваше, че не можели да ѝ я произнесат правилно, а аз понеже не съм имала този проблем в чужбина, исках да покажа, че това не важи навсякъде. Явно си зависи от конкретната страна, където си и е най-добре да се съобразиш с местните специфики и законодателство, за да си нямаш проблеми. Успех, Анита! Дано измислите най-добрия вариант!
Активен
Anita81
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 719



Моят сватбен албум

« Отговор #70 -: октомври 05, 2012, 15:17:04 »

милички, аз пак имам въпрос относно името

Запитването ми е главно към живеещите в чужбина, но всяко мнение ще ми е от полза. Понеже сме решили да кръстим бебка Мария, съм в дилема как точно се спелува името на английски - Maria или Mariyа? Питам понеже в интернет намирам повече като първия вариант а всичките ми познати с това име в бг си документи и съответно и в канадските след това са записани като втория вариант. Ако я запишем като Maria, как ще бъде вписана в бг документи - Мария или Мариа и как ще бъде записана на латиница в бг документи? Малко съм в чуденка и не искам да бъде записана като Мариа в бг документи, защото ми звучи някак странно  crazy
« Последна редакция: октомври 05, 2012, 15:20:21 от Anita81 » Активен
Anichka
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 984



Моят сватбен албум

« Отговор #71 -: октомври 05, 2012, 15:29:52 »

Анита,

и на двете места - в Канада и БГ, както ти си спелуваш името, така ще я и запишат.
При ваденето на акта за раждане, който се вади преди паспорта, ти даваш превод на акта за раждане от Канада. Както е написано името на детето в преведения акт за раждане, така ще го запишат и в общината.

За БГ паспорт. Ние сме записали на латиница името на Леа - Leah. Когато отидохме да й вадим паспорт, ни изпечатиха формуляра с попълнени полета. И имаше отметка дали информацията е вярна или грешна. В този формуляр, името беше написано Lea, аз написах, че е грешно, и отдолу (имаше място да се напише коректното), си записах Leah.

Тоест Вие решавате как да се спелува името на детето и просто трябва да внимавате при вадене на
документи.
Тук съм срещала втория вариант Mariyа. И на 100% в БГ комбинацията iyа е я, а не а.
Offtopic Например Камелия се изписва Kameliya.
« Последна редакция: октомври 05, 2012, 15:32:53 от Anichka » Активен
Anita81
Сватбен ГУРУ
*****
Пол: Жена
Публикации: 719



Моят сватбен албум

« Отговор #72 -: октомври 05, 2012, 15:43:17 »

Аничка, именно в БГ комбинацията iya прави я. Аз искам да я запишем Maria, понеже повече ми допада, но не знам дали е възможно в този случай на бг да бъде записана като Мария а не като Мариа и по този начин да бъде вписана като Maria на латиница в бг документи. Предполагам че щом аз определям как да бъдат спелувани имената в бг документи бих могла да си я запиша Мария на бг и Maria на латиница.
Активен
Vanilly
Баш Майстор
**
Пол: Жена
Публикации: 1838


http://vanily.multiply.com/


Моят сватбен албум

« Отговор #73 -: октомври 13, 2012, 21:32:32 »

Здравейте, момичета! Понеже вече знаем, че чакаме момче започнахме да умуваме за име...Преди да се роди първият ми син аз предложих да вземе поне буквата на баща ми В (Владимир) или на свекърва ми К (Клавдия). Още тогава избрахме само Кристиян и Вяра и така...като се роди Криси просто остана за следващото дете Вяра, да ама пак ще е момченце и започна чуденето с буква В, спряхме се на Велизар. Как ви се струва? Лично аз си го харесах още Криси като беше бебе. На галено ми харесва да е Зарко...Името няма нищо общо с Владимир, но идеята е да се вземе само буквата В. Радвам се, че и на мъжа ми му хареса от всички предложени: Владислав, Виктор, Васил, Веселин и т.н.
Активен
sunray
Заслужил майстор на спорта
***
Публикации: 2805


Имам всичко.


Моят сватбен албум

« Отговор #74 -: октомври 15, 2012, 21:28:52 »

Ние не че чакаме бебе, ама наскоро се спряхме и на втория вариант за мъжко име heart
Та, освен Момчил, сега добавихме и Самуил smile

Ванили, аз Велизар много го харесвам, ама мъжът ми никак. Затова при нас отпадна твърдо от списъка за някой ден.
Активен
Страници: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 30   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2011, Simple Machines